Powiadomienia
Clear all

Lipidowe zapalenie płuc

Avatar photo
 Agnieszka
Posty: 1
Nowy użytkownik Gość
Inicjator dyskusji
 

Dwa dni temu podałam kotu doustnie parafinę ciekłą. Niestety potem dowiedziałam się, że kot może się nią zachłystnąć i dostać do płuc. Czy gdyby parafina dostała się do płuc do zawsze będzie to widać na rtg? Jezeli tak to czy od razu czy po jakimś czasie. Jak można usunąć olej z płuc? Czy jest możliwe żeby płuca same się oczyściły? 

 
Opublikowany : 02/02/2022 00:37
Słowa kluczowe tematu
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia
Posty: 738
Ekspert Administrator
 

Dzień dobry.
Kot może zachłysnąć się każdym płynem, podanym strzykawką doustnie, parafina nie jest tu wyjątkiem. Przy podawaniu płynów strzykawką należy zachować szczególną ostrożność i zwracać uwagę, czy kot przełyka prawidłowo, czy nie dławi się podawanym płynem. Jeśli po podaniu preparatu strzykawką zauważy Pani kaszel, odkrzutuszanie, osowiałość i duszność, z dużym prawdopodobieństwem doszło do zaaspirowania części płynu. Może to predysponować do rozwoju zachłystowego zapalenia płuc, a to stanowi sytuację bezpośredniego zagrożenia życia pacjenta. Warto zbadać pupila u lekarza weterynarii, możliwie szybko po incydencie zachłyśnięcia. Jeśli lekarz, podczas osłuchiwania pacjenta zauważy wzmożony szmer, z pewnością zaleci stosowanie leków wykrztuśnych, które ułatwią odkrztuszenie płynu.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 08/02/2022 22:58

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 10MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.