Dzień dobry,
Dzisiaj odebraliśmy wyniki z krwi naszego pieska- York, 15 letni.
Wyniki lekarz określił jako bardzo złe, wskazujące na niewydolność nerek i wątroby, z podejrzeniem nowotworu wątroby.
Piesek dostał leki wzmacniające odporność na tydzień.
Lekarz powiedział, że wykonanie USG nic nie da, jedynie biopsja wchodzi w grę, ale tą też odradza wykonywać.
Kazał przygotować się na najgorsze.
Czy mogłabym prosić o Pani interpretację wyniku i czy jest coś co by Pani sugerowała zrobić? czy faktycznie USG nic nie da w tej sytuacji? czy w razie wykrycia guza w USG nie można by go usunąć operacyjnie?
Załączam wyniki- nie są w najlepszej jakości ale takie dostałam od mamy która była na wizycie- jestem w innym mieście. Jeżeli to niedobra forma to mogę przepisać wyniki.
Bardzo serdecznie z góry dziękuję.
P.S. można załączyć chyba tylko jeden plik, mam dwa więc jeśli będzie szansa załączę drugi w odpowiedzi na ten post.
Przepisuję wyniki (te wskazane przez lekarza jako odbiegające od normy) ponieważ plik nie wchodzi.
Bardzo proszę o drugą opinię.
LEUKOCYTY 30,64
ERYTROCYTY 6,75
HEMOGLOBINA 15,6
HEMATOKRYT 45,6
MCV 67,6
MCH 23,1
MCHC 34,2
PŁYTKI KRWI 376
CHOLESTEROL CAŁK. 271
MOCZNIK 78
KREATYNINA 0,9
ALBUMINA 32
BILIRUBINA CAŁK. 0,05
ALAT 81
ASPAT 47
FOSFATAZA ALKALICZNA 184 (164?)
LDH 507
POTAS 5,58
SÓD 144
T4 (S) 25,47
fT4 (S) 11,87
Dzień dobry.
Ciężko jest dokładnie zinterpretować wyniki bez podania jednostek. Proszę spróbować załączyć wyniki raz jeszcze, lub wysłać je drogą mailową ([email protected]). Jeśli chodzi o sposoby postępowania, z pewnością należy dokładnie zdiagnozować pacjenta. W przypadku dobrze odgraniczonego ogniska nowotworowego należy rozważyć zabieg, jednak przed zaplanowaniem interwencji chirurgicznej proszę skontaktować się z kardiologiem, aby ocenić, czy pacjent zniesie narkozę. Mimo tego, co zostanie znalezione w badaniu USG zawsze można coś zrobić, nawet leczenie paliatywne jest jakąś formą pomocy, przecież nie można czekać bezczynnie na koniec życia psa. Biorąc pod uwagę ilość leukocytów, pacjent z pewnością ma jakiś stan zapalny – czy pies cierpi na jakieś inne schorzenia? Czy je, pije, wypróżnia się samodzielnie, czy nie ma problemów stomatologicznych? Jeśli w badaniu USG zostaną faktycznie znalezione ogniska nowotworowe, warto wprowadzić leczenie środkami przeciwzapalnymi – ograniczą one wzrost guzów, zmniejszą stan zapalny wokół nich. Proszę zadbać o odpowiednią dietę pupila– najzdrowiej byłoby wdrożyć karmę z jak najmniejsza ilością konserwantów, wzmacniaczy smaków, jednak jeśli ma jakieś ulubione jedzenie, proszę go rozpieszczać. Jeśli wykazuje objawy bolesności, należy włączyć zabezpieczenie przeciwbólowe. Proszę być dobrej myśli. Jeśli nie jest Pani pewna opinii, proszę zabrać psa na wizytę do innego lekarza, nie można analizować wyników badań w oderwaniu od badania klinicznego i stanu pacjenta.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.