Powiadomienia
Clear all

niewydolność nerek

Avatar photo
 sisi
Posty: 1
Nowy użytkownik Gość
Inicjator dyskusji
 

Dzień dobry.
Proszę o radę.
Piesek 15 lat, schudł w ciągu 2 m-cy ok 3 kg, obecnie ma ok 11 kg. Po badaniach kreatynina 5, 0 mg\dl, po 3 dniach 5,2, po tygodniu 9,1, mocznik ok 170. Obecnie na diecie Renal, kroplówka płyn Ringera 250 ml na dzień, nefrocrill i probiotyk. Wiem, że to niewydolność nerek. Zdaję sobie, że to ciężka nieuleczalna choroba, która w tym wieku u psa prowadzi do śmierci, ale chcę mieć pewność, że wszystko robię dobrze. Dziwi mnie jednak, że odkąd podjęliśmy dietę i kroplówki stan się mocno pogorszył - skok kreatyniny z 5 mg\dl do 9 w ciągu tygodnia i mało chęci do jedzenia. Na spacery jeszcze chętnie wychodzi, pije ok 500-600 ml na dzień, apatyczny. Czy robię wszystko co mogę czy coś mogę ulepszyć. Co zrobić, aby poprawić apetyt
Proszę o pomoc.

 
Opublikowany : 16/02/2021 17:52
Słowa kluczowe tematu
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia
Posty: 739
Ekspert Administrator
 

Dzień dobry.

W przypadku niewydolności nerekmocznik nie jest prawidłowo filtrowany z krwi krążącej w organizmie. W związku z tym, nadmiar tej substancji może wpływac drażniąco na błony śluzowe – pacjenci cierpiący z powodu niewydolności nerek bardzo często mają problemy z nadżerkami, owrzodzeniami w obrębie jamy ustnej, gardła i przełyku. Dodatkowo, bardzo często niewydolność nerek idzie w parze ze złym stanem higienicznym jamy ustnej, odsłonięte korzenie i szyjki zębowe, niestabilność zębów i kamień nazębny z pewnością nie poprawią apetytu pupila. Swoim pacjentom zalecam rozdrabnianie karmy, moczenie jej, aby była łatwiejsza do spożycia. Proszę też pamiętać o tym, że niewydolność nerek może też wiązać się z nadciśnieniem i problemami kardiologicznymi, warto zatem odwiedzić dodatkowo kardiologa i w razie potrzeby dobrać odpowiednie leki. Należy też regularnie kontrolować morfologię pupila, ponieważ niewydolność nerek może prowadzić do rozwoju silnej anemii (brak wytwarzania erytropoetyny, stymulującej wyrzut czerwonych krwinek ze szpiku).

Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 20/02/2021 16:56

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 10MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.