Przed opublikowaniem nowego wątku na forum zapoznaj się z artykułem: "Nużyca u psa". Być może znajdziesz w nim odpowiedź na Twoje pytanie.
Witam. Czy mamy się obawiać nużycy?
Piesek rasy amstaff.
Witam, mój poprzedni piesek miał nużycę. Czy należy zdezynfekować kojec przed wprowadzeniem nowego pieska?
Witam. Czy mamy się obawiać nużycy?
Piesek rasy amstaff.
Dzień dobry.
Nużyca to choroba rozwijająca się przede wszystkim u szczeniąt oraz zwierząt z osłabioną odpornością, cierpiących na inne, poważne choroby. Przyczyn wyłysienia może być bardzo wiele. Ważne jest przeprowadzenie wywiadu (czy pies się drapie, kiedy zaobserwowano zmianę, jaka jest dieta, czy choruje) oraz badanie kliniczne połączone z zeskrobinami. Konieczne jest więc badanie zeskrobin w poszukiwaniu pasożytów, ale także warto jest wykonać cytologię skóry oraz hodowlę w kierunku dermatofitów. Na podstawie zdjęcia nie ma możliwości postawić diagnozy nawet w przybliżeniu, ponieważ choroby dermatologiczne rozpoznaje się za pomocą badań dodatkowych.
Pozdrawiam, lek. wet. Magda Zdanowska.
Witam, mój poprzedni piesek miał nużycę. Czy należy zdezynfekować kojec przed wprowadzeniem nowego pieska?
Dzień dobry.
Szczenięta zarażają się nużycą od matki. Nużeńce mają ograniczone możliwości przeżycia w środowisku zewnętrznym, tak więc zarażenie za pośrednictwem kojca jest mało prawdopodobne. Na pewno jednak wyczyszczenie kojca po poprzednim psie jest wskazane, a jej odkażenie nie będzie błędem, a wręcz jest zalecane zgodnie z zasadami higieny.
Pozdrawiam, lek. wet. Magda Zdanowska.
Co to może być? Od kilku dni mój owczarek szkocki collie ma takie krostki koło noska
Dzień dobry.
Zmiany skórne są trudne do zdiagnozowania, bez wykonania badań dodatkowych – na oko może to wyglądać na wiele różnych schorzeń, począwszy od reakcji alergicznej na drażniące rośliny, ciało obce, kolec lub cierń wbity pod skórę skończywszy na zmianach nowotworowych. Aby określić, czym jest zmiana należy wykonać badania dodatkowe. Rozumiem, że to jedyne zmienione miejsce na ciele Pani pupila? Nigdzie nie występują podobne krostki? Proszę zwrócić uwagę, czy zmiana się powiększa, czy pozostaje stabilna w swojej wielkości oraz czy zmiana jest swędząca lub nieprzyjemna dla pupila. Proszę odwiedzić swojego lekarza weterynarii i pokazać mu zmiany. Początek diagnozowania warto zacząć od preparatu odciskowego lub zeskrobiny ze zmienionej okolicy. Jeśli te badania nie przyniosą odpowiedzi, warto pobrać materiał przez biopsję cienkoigłową lub wycinkową. Z pewnością nie należy ignorować zmian, tak jak wspomniałam, może to być początek groźnego schorzenia.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.