Czesc,
Czekamy na wizyte u weterynarza, jednak potrzebujemy ukojenia nerwow.
Chcielismy wykapac naszego psa (kundel, 20 kilo) i w pewnym momencie zauwazylam brazowe grudki na siersci, tak jakby po strupie - probowalam obejrzec skore i zaraz po tym wyszla spora kepka siersci - do takiego momentu, ze podczas inspekcji to miejsce i jeszcze jedno zrobilo sie lyse. Skora na wiekszosci lewego boku taka jest - dziwne ciemne grudki jakby brud z dworu i siersc wychodzi przy ogladaniu skory.
Nie uzywalismy zadnych szamponow, psina sie nie tarzala w niczym ani nie okazywala stresu, zlego samopoczucia. Raz na jakis czas ogladamy ja cala, nie bylo widac niczego takiego wczesniej ani tez na codzien jej nie glaszczemy po zebrach bo od poczatku tego zwyczajnie nie lubila.
Zalaczam zdjecie jednego z lysych plackow.
Psina dostaje Calcort, 1/4 tabletki co 72h.
Z gory dziekuje za pomoc.
Serdecznosci,
A
Dzień dobry,
Większość problemów dermatologicznych może objawiać się właśnie takim wypadaniem sierści, czy to pojedynczo czy to właśnie kępkami. Jeśli nie zauważyli Państwo świądu u psa (a mógł być on zwyczajnie zniwelowany przez przeciwświądowy efekt sterydu, jaki bierze pies (deflazakort w preparacie calcort) warto zacząć od rozpatrywania chorób przebiegających bez lub z umiarkowanym świądem, jak zaburzenia hormonalne- czy to nadczynność kory nadnerczy, zaburzenia gospodarki hormonów płciowych lub choroby związane z metabolizmem, jak dysfunkcja wątroby lub niedobory poszczególnych aminokwasów. Warto wykonać badanie zeskrobiny skóry w kierunku wykluczenia nużycy lub inwazji świerzbowca skórnego. Jeśli pies na stałe jest na lekach immunosupresyjnych jak steryd warto wykonać posiew mykologiczny w kierunku wykluczenia chorób grzybiczych, jak grzybica strzygąca. Lecząc psa w kierunku alergicznego zapalenia skóry lub innej choroby wymagającej stałego podawania leków sterydowych czasem mimo stabilizacji i użyciu określonej dawki w najniższej skutecznej częstotliwości trzeba liczyć się z tym, że przy zwiększonym nasileniu czynników alergizujących dawka może okazać się za niska. W przypadku zmian strupiastych zawsze trzeba liczyć się również z zakażeniem bakteryjnym skóry co wykluczyłby dopiero posiew bakteriologiczny ze zmian skórnych.
Pozdrawiam i życzę pomyślnej dla psiny diagnozy,
lek. wet. Weronika Kalinowska, specjalista chorób psów i kotów
Cześć,
Okolo tygodnia temu zauwazylismy łyse miejsce przy samym pyszczku, nie sączy sie z tego nic, jakby po prostu gola skora. Nie zachowuje sie jakby go bolało, nie widzielismy tez zadnego upadku. Co moze byc przyczyna? Czy to cos groznego ? Pozdrawiam
Cześć,
Okolo tygodnia temu zauwazylismy łyse miejsce przy samym pyszczku, nie sączy sie z tego nic, jakby po prostu gola skora. Nie zachowuje sie jakby go bolało, nie widzielismy tez zadnego upadku. Co moze byc przyczyna? Czy to cos groznego ? Pozdrawiam
Dzień dobry.
Takie wyłysienia mogą pojawiać się po ukąszeniu owadów, po ukąszeniu kleszcza, albo po odpadnięciu strupka. Nie warto jednak ignorować takich zmian i uznawać ich za błahostkę. Warto pokazać się u lekarza prowadzącego i poprosić o ocenę zmiany, albo o pobranie cytologii lub biopsji, aby dokładnie ocenić, czy jest to jakiś rodzaj blizny, czy raczej zmiana jest czymś poważnym, wymagającym interwencji. Do czasu podjęcia decyzji o wizycie, warto zrobić zdjęcie zmiany i ponownie wykonać fotografię po kilku dniach - w ten sposób najłatwiej jest ocenić, czy zmiana jest większa, mniejsza, czy w jakikolwiek sposób się zmienia. Proszę też zwrócić szczególną uwagę, czy pupilka w jakikolwiek sposób się zmianą interesuje, czy ją to boli, swędzi. W razie zauważalnego wysięku, wypływu, proszę pamiętać by zadbać o czystość zmiany - do przemywania skóry najlepiej jest użyć borasolu.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.