Powiadomienia
Clear all

Rozrost komórek mezenchymalnych

Avatar photo
 Iwa
Posty: 1
Nowy użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Dzień dobry

Chciałabym podpytać/prosić o poradę w następującej sprawie: Jakiś czas temu zauważyliśmy na grzbiecie psa guzek, który zbadany został biopsją. Diagnoza to rozrost komórek mezenchymalnych, jednak przy poborze materiału dostała się także krew i tłuszcz psa. Przez aspirację krwi nie można jednoznacznie wykluczyć nowotworu, dokument podaje, że równie dobrze może to być stan zapalny. Dalsze wskazania? Sugerowane jest wycięcie guza i histopatologia, bo na chwilę obecną nie wiadomo co mu jest na 100%.

Chciałabym wiedzieć, czy taki rozrost może wskazywać na nowotwór złośliwy? Czytałam pokrótce że z takich podziałów komórek powstają mięsaki… Pytam, bo martwię się o psa. Jest już starszy i boimy się, jak zniesie taką operację. Czy może być po niej gorzej? Boję się, że może się np. nie wybudzić. Czy taka wycinka naprawdę jest konieczna? Może da się powtórzyć biopsję? Pies kiepsko znosi wizyty weterynaryjne – bardzo panikuje.

Obecnie pies nie jest apatyczny. Je jak zwykle, jest aktywny i szczekaty. Proszę o jakąkolwiek radę. Kocham go, bardzo chcę mu pomóc, ale martwię się, że dołożymy mu tylko bólu.

 
Opublikowany : 23/06/2022 21:48
Słowa kluczowe tematu
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 770
Ekspert
 

Dzień dobry.
Jeśli obecnie piesek jest w dobrym stanie i jego kondycję ocenia Pani na zadowalającą, rozsądnie będzie się zdecydować na usunięcie zmianyBiopsja pozwala na wstępną ocenę zmian rozrostowych, jednak jak sama Pani widzi na przykładzie swojego psa, czasami może okazać się nie do końca miarodajna. Wycięcie zmiany z marginesem tkanek zdrowych pozwoli na wysłanie całego guza do laboratorium, a wtedy już ciężko o pomyłkę w badaniu i ocenie, czy zmiana jest złośliwa, czy też nie. Osobiście uważam, że zmiany najlepiej jest usunąć, gdy są małe. Co, jeśli zmiana nagle zacznie rosnąć, pęknie, owrzodzieje? Pupil niestety nie będzie młodszy, zdrowszy niż jest teraz. Lepiej jest przeprowadzić drobny zabieg, niż operację usunięcia dużego guza. Niestety, każde znieczulenie niesie za sobą ryzyko, dlatego do każdego zabiegu należy się przygotować. Badanie krwi oraz badanie kardiologiczne to podstawa, by ocenić czy zabieg będzie bezpieczny do przeprowadzenia u Pani pupila. Rozsądnie będzie też wybrać taką przychodnię, która oferuje znieczulenie wziewne oraz opiekę anestezjologa w czasie znieczulenia.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 27/06/2022 19:12

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.