Suczka średniej wielkości około 11 lat z nadwagą. Zdarza się czasami, że ma jakiś problem chyba z tylnymi łapami, tak trochę się jej chwieją i uciekają czasami. Ma wtedy lekkie problemy z chodzeniem. Przypuszczam, że chodzi o staw biodrowy. Czy oprócz dostępnych online suplementów na stawy można podawać psu coś mocniejszego (ale nie steryd)? Może coś co może przepisać jedynie weterynarz i ma to lepsze działanie, niż te rożne suplementy na stawy, które można kupić przez internet?
Chciałem jeszcze zapytać czy można psu podawać Olfen w tabletkach? Jeżeli tak, to jak to dawkować na 37kg? 1 tabletka dziennie? W tej chwili dostaje suplementy na stawy, jak pisałem wyżej, ale może dorzucenie Olfenu nie zaszkodzi?
Dzień dobry.
Odpowiadając na Pańskie pytania od końca – zastosowanie Olfenu jednak może zaszkodzić, lek ten może wywołać powstawanie nadżerek i wrzodów w błonie śluzowej całego przewodu pokarmowego. Innymi słowy – rozpuszcza się wtedy ściana żołądka. Leki ludzkie są dostosowane do ludzkiego metabolizmu, a nie psiego. Nie powinno się ich stosować poza wyjątkowymi sytuacjami. Preparaty w formie suplementów z pewnością w jakimś stopniu pomogą pupilce w funkcjonowaniu, jednak oprócz tego, dobrze byłoby zredukować nieco jej masę ciała. Zwierzęta otyłe mają znacznie większe problemy ze stawami, niż te o prawidłowej sylwetce. Otyłość wpływa też na funkcjonowanie narządów wewnętrznych, zatem zdrowiej będzie zmniejszyć ilość spożywanego pożywienia oraz wprowadzić większą dawkę ruchu. Jeśli chodzi oo inne formy leczenia, po zdiagnozowaniu, gdzie konkretnie leży problem może zalecić iniekcje dostawowe (z leków sterydowych, z kwasu hialuronowego). W niektórych przypadkach pomocna jest terapia z zastosowaniem komórek macierzystych. W przypadku niektórych zwyrodnień ulgę przynoszą zabiegi fizjoterapeutyczne, jednak tak jak wspomniałam, należy najpierw ustalić konkretną przyczynę kulawizny.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.
Dziękuję za odpowiedź. A w jakich przypadkach trzeba wykonać psu zabieg ze względu na zwyrodnienia w stawach? Czy takie zabiegi wykonuje się często czy raczej leczenie głównie polega na podawaniu jakichś zastrzyków, suplementów, fizjoterapia ...??? Sterydów raczej bym nie podawał, bo wtedy chce więcej jeść, a i tak za dużo waży. A co z takimi lekami jak: bonharen i cartrophen vet?
Dzień dobry.
Tak jak napisałam w poprzedniej wypowiedzi, należy określić, jakie zwyrodnienia i w jakich konkretnie stawach są obecne – inne postępowanie zalecane jest, gdy schorzenie dotyczy stawów w kończynach, biodrach, łokciach, inne, gdy jest to problem zlokalizowany w kręgosłupie. Należy zacząć od badania ortopedycznego, możliwe, że będzie konieczne wykonanie kilkku zdjęć RTG. Dopiero na takiej podstawie wydawana jest diagnoza, a na podstawie diagnozy można określić, jakie leki będą najbardziej odpowiednie dla zwierzęcia oraz jakie zabiegi fizjoterapeutyczne warto wdrożyć. Co do sterydów, w postaci iniekcji dostawowych, rzadko powodują opisywane przez Pana objawy, a potrafią na długi czas przynieść ulgę w funkcjonowaniu zwierzęcia. Zalecone powinny być dopiero po zbadaniu zwierzęcia.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.