Powiadomienia
Clear all

Wymioty

Co w Sierści Piszczy logo
Posty: 2
Aktywny użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Dzień dobry. Mój 12 letni piesek od 2 tygodni wymiotuje. W zeszłym tygodniu podczas wymiotów zwracał cały pokarm, brał antybiotyk, dostał zastrzyk przeciwbólowy i rozkurczowy, niestety wymioty nie ustąpiły. Obecnie wymiotuje co drugi dzień białą lub żółtą wydzieliną, a także zauważyłam inne objawy chwiejny krok i zwisający ogonek. Ogólnie piesek ma apetyt, pije, jest radosny, szczeka, ale widać, że męczy się podczas chodzenia. Co może mu dolegać?

 
Opublikowany : 06/08/2018 21:55
Lek. wet. Magda Zdanowska
Posty: 338
Zaufany użytkownik
 

Dzień dobry.

Przyczyn wymiotów i złego samopoczucia może być bardzo wiele, szczególnie u starszych piesków.

Na początek należy wziąć pod uwagę choroby zakaźne (bakteryjne, wirusowe). Ponieważ pies dostawał antybiotyk, wprawdzie nie wiem jak długo i jaki, ale można wstępnie założyć, że skoro nie pomógł, to przyczyna nie jest infekcyjna.

Oczywiście, możliwe jest, że antybiotyk nie zadziałał na dany czynnik zakaźny lub był podawany zbyt krótko, ale zakładam, że tak nie było.

Tak więc po wstępnym wykluczeniu przyczyn zakaźnych pozostaje nam cały szereg innych chorób. Może więc to być zapalenie żołądka i jelit, wywołane nieprawidłowym pokarmem lub nadkwaśnością, prowadzące nawet do wrzodów. Może to być nieswoiste zapalenie żołądka i jelit czy choroby wątroby i trzustki, które także mogą być przyczyną wymiotów. Również zapalenia nerek, ciężkie zapalenie prostaty u samca, a macicy u samicy mogą powodować wymioty. Choroby endokrynologiczne, na przykład niedoczynność kory nadnerczy, także mogą być przyczyną wymiotów. Zapalenie pęcherzyka żółciowego powoduje wymioty u psa i poważne zaburzenia stanu ogólnego.

Różnorodne rozrosty czy nacieczenia nowotworowe w przewodzie pokarmowym także wywołają wymiotów. Obawiam się, że mogłabym wymieniać jeszcze wiele chorób podczas których dochodzi do wymiotów, takich jak: ciała obce w przewodzie pokarmowym, choroby neurologiczne, zatrucia, ale niestety niewiele to Pani psu pomoże.

Jedyną pomocą dla niego jest ustalenie przyczyny wymiotów, wykonując badania dodatkowe. Na początek są to ogólne badania krwi i badanie moczu, później ukierunkowane na konkretny narząd, czyli ultrasonografia, zdjęcia rentgenowskie oraz specyficzne testy z krwi.

Proszę więc udać się wraz z psem i świeżą próbką moczu do lecznicy, mogącej pobrać krew i wysłać ją do laboratorium weterynaryjnego. Po otrzymaniu wyników zapewne lekarz będzie już mógł wstępnie ocenić stan zdrowia psa.

Pozdrawiam, lek. wet. Magda Zdanowska.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 07/08/2018 16:55
Co w Sierści Piszczy logo
Posty: 2
Aktywny użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Dziękuje bardzo za wyczerpującą odpowiedź. Dziś byłam z pieskiem u weterynarza okazało się, że ma stan zapalny żołądka lub podejrzenie wrzodów. Pobrano krew do badań. Wykonano również USG gdzie niestety nerki są w złym stanie dlatego pani doktor zaleciła badanie SDMA obawiam się, że piesek może mieć niewydolność nerek.

 
Opublikowany : 07/08/2018 19:03

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.