Dzien dobry. Bardzo proszę o wskazowke, co zbadac, jaki badania wykonąc ? Nasza suczka w grudniu 2019 zakończyla kuracje Masivetem. Od tamtej pory brak guzów, po kuracji mocno podwyzszone byly parametry watrobowe, pomogł Hepatiale Forte Advanced.
Co 2 miesiace wykonujemy badania moczu i krwi, wyniki watrobowe 2 miesiace temu byly leciutko ponad norme na granicy bledu, ciagle rosnie AP - 2 miesiace temu 762 , wynik z piatku 1448. Nasz lekarz, nie onkolog sugeruje konsultacje u onkologa, u ktorej leczylismy suczke podczas walki z mastocytoma i sugestie co robic - (czy usg jest potrzebne?) , niestety onkolog jest na urlopie nie wiadomo, kiedy bedzie przyjmował. Nizej pełne wyniki moczu i krwi.
Pies radosny, duzy apetyt ( czyli jak zawsze), delikatnie wzmozone pragnienie od jakis 3 miesiecy, dysplazja tylnych łap ( problemy z schodami, pomgamy jej i sobie nosidłem), pozatym spaceruje po plaskim podlozu chetnie, suczka 13 letnia.
Co mozemy zbadac ? Jakie badania wykonac (usg jamy brzusznej ? ostatnie usg wykonane w grudniu 2019 )
MCV (ŚOK): 69,8 fl (=) (60-77) OK.
MCH (ŚMH): 22,1 pg (=) (19-25) OK.
MCHC (ŚSH): 316 g/l (=) (320-360) -
OB
Erytrocyty: 7,87 T/l (=) (5,5-8,5) OK.
Hematokryt: 54,9 % (=) (37-55) OK.
Hemoglobina: 174 mmol/l (=) (7,45-11,17) +
Leukocyty: 6,7 G/l (=) (6-16,5) OK.
Trombocyty: 607 G/l (=) (200-500) +
Limfocyty: 0,8 10^9/l (=) (1-4,8) -
Monocyty: 0,3 x10^9/l (=) (0,2-1,4) OK.
Uwagi: gran 5,6
Eozynofile: 2,8 tys./mm3 (=) (0,1-1,3) +
Badanie moczu
Badanie fizyczne
Barwa: słomkowa
Przejrzystość: przejrzysty
Gęstość względna: 1,040
Odczyn (pH): 7,5
Badanie chemiczne
Białko: -
Hemoglobina: -
Urobilinogen: -
Glukoza: -
Uwagi: brak osadu
Badanie osadu
Dzień dobry.
Jeśli chodzi o przedstawione przez Panią wyniki, podniesiona hemoglobina może sugerować nieznaczne odwodnienie pacjentki, co jest dość częste przy zachowaniu głodówki do badania krwi. Podniesione eozynofile mogą sugerować obecność pasożytów wewnętrznych, lub reakcji alergicznej. Co do badania moczu, pH jest zdecydowanie nieodpowiednie – powinno być kwaśne, a nie obojętne/zasadowe. Takie pH sprzyja rozwojowi infekcji pęcherza moczowego. Mocz jest dodatkowo dość mocno zagęszczony, co może oznaczać zbyt długie zaleganie w pęcherzu, lub ponownie – odwodnienie pacjentki. Jeśli chodzi o podniesione ALP, faktycznie, jest to parametr, który podnosi się w przypadku obecności zmian nowotworowych, lecz nie tylko. Są trzy frakcje tego enzymu – kostna, wątrobowa i jelitowa, a laboratoria nie oferują oceny, która frakcja rośnie. Jeśli pupilka ma problemy ze stawami oraz podniesione parametry wątrobowe, podniesienie ALP może być tym tłumaczone. Mimo wszystko, warto upewnić się, czy nie ma żadnych innych problemów zdrowotnych. Zawsze warto wykonać badanie USG jamy brzusznej i upewnić się, że nie ma zmian w narządach miąższowych. Warto też przekazać wyniki dla onkologa.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.