Powiadomienia
Clear all

Wysokie AP u psa

Avatar photo
Posty: 1
Nowy użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Dzień dobry,

proszę o pomoc mam 10 letnią suczkę, po badaniu krwi wyszło jej podwyższone:

AP 1471,

ALT 132,0,

Amylaza 1108

Lipaza 168

Jest na diecie nisko tłuszczowej od czerwca i dostaje karmę Royal Canin low fat, bo tak zalecił weterynarz. Pies ostatnio mi schudł i nie wiem. czy to od trzustki czy coś z wątrobą nie tak? Mam iść z nią jutro na USG wątroby.

Proszę o jakieś pomysły co jej może być?

 
Opublikowany : 28/02/2023 09:16
Lekarz weterynarii Weronika Kalinowska
Posty: 39
Ekspert
 

Dzień dobry,
Badanie USG jamy, w przypadku tak znacznego podwyższenia parametrów wątrobowych jest jak najbardziej słusznym pomysłem, dzięki temu lekarz prowadzący może wykluczyć choćby ogniskowe zmiany o charakterze nowotworowym czy zmiany w woreczku żółciowym. Badając okolicę nadnerczy wprawny ultrasonografista może sugerować też, w przypadku zaobserwowanych zmian diagnostykę w kierunku choroby Cushinga ( która może również występować w postaci tzw. przysadkowej- kiedy obraz nadnerczy jest niezmieniony). Warto wiedzieć, że pojedyncze oznaczenie amylazy i lipazy jest bardzo niespecyficzne, jeśli chodzi o diagnostykę zaburzeń pracy trzustki- w tym wypadku warto by było oznaczyć tzw. TLI, ale w badaniu USG jak najbardziej powinno się skupić również na badaniu okolicy także tego narządu. Fosfataza alkaliczna, czyli AP jest enzymem wydzielanym w nadmiarze w bardzo wielu schorzeniach, nie tylko w przypadku nadczynności kory nadnerczy, czy chorób wątroby, ale też w przypadku choroby nowotworowej dotykającej całego organizmu, czy też w chorobach mięśni czy stawów jak arthritis. W przypadku wzrostu tzw. parametrów wątrobowych jak AP czy ALT warto pamiętać o tym, że tak naprawdę w pełni miarodajnym badaniem w kierunku kontroli czynnościowej pracy wątroby jest badanie stężenia amoniaku we krwi lub stężenie kwasów żółciowych po stymulacji.
Pozdrawiam i życzę korzystnej dla pieska diagnozy, lek. wet. Weronika Kalinowska, specjalista chorób psów i kotów

 
Opublikowany : 04/03/2023 10:29

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.