Powiadomienia
Clear all

Slinotok, powiększone slinianki

Forum weterynaryjne psy i koty ⋆ co w sierści piszczy
 Marek
Nowy forumowicz Gość
Inicjator dyskusji
 

Witam.

Mam problem z moim 8.5 rocznym labradorem.

Srednio raz na miesiąc, czasem dwa dostaje slinotoku, powiększają mu się slinianki. Ciagle sie oblizuje, oraz duzo sliny mu kapie z pyszczka. 

Jedziemy do weterynarza, podaje mu dexamethason i sytuacja ustaje. W krytycznych momentach jak wczoraj, dostal steryd wyzej wymieniony i atropine. Pomogło to.

 

Dzieje się to od około 2 lat. 

Dziwne i charakterystyczne jest to, ze dzieje się to tylko wieczorami oraz w okresie chłodnym, jesien/zima. Zawsze po przyjściu z dworu, do 30 min i zaczyna się akcja. 

 

Wczoraj było troche inaczej, bo biegał godzine i wrocil do domu, po 2 godzinach zaczął miec slinotok. 

 

Konsultowaliśmy się z 3 weterynarzami i każdy z nich nie wie.

 

Spotkał się ktoś z Was z czymś takim? 

 

Proszę o pomoc. 

 

 

 

 

 
Opublikowany : 17/11/2021 10:15
Słowa kluczowe tematu
Lekarz weterynarii katarzyna hołownia
Zaufany forumowicz Administrator
 

Dzień dobry.
Sytuacja faktycznie jest dość nietypowa. Ślinianki są wrażliwe na obecność patogenów w jamie ustnej, do ślinotoku często dochodzi w przypadkach złego stanu higienicznego w jamie ustnej. Proszę upewnić się, czy zęby pupila są czyste, czy nie ma złogów kamienia nazębnego, ani odsłonięcia szyjek i korzeni zębowych. Proszę porozmawiać z lekarzem prowadzącym o pastach do zębów i suplementach, które podziałają odkażająco na jamę ustną pupila. Proszę skontrolować dietę pieska i dokładnie przeanalizować jego jadłospis. Zbyt duża podaż witaminy D, wapnia i fosforu może sprzyjać wytrącaniu kamieni, nie tylko w pęcherzu moczowym, ale także w śliniankach. Okresowo mogą one zatykać ujścia ślinianek, a po samoistnym odetkaniu może Pan obserwować ślinotok. Warto też zbadać pupila neurologicznie. Możliwe, że cierpi z powodu przewlekłych bóli kręgosłupa (objawem bolesności może być ślinotok), może ma zwyrodnienia w stawach i wymaga zabezpieczenia przeciwbólowego w miesiącach jesiennych – zdarza się to dość często zwłaszcza u pacjentów zmagających się z otyłością. Warto wykonać przeglądowe badanie krwi oraz moczu, aby upewnić się, czy pupil aby na pewno jest zdrowy, ślinienie może być objawem zupełnie innego, pozornie niepowiązanego schorzenia.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 20/11/2021 20:15

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 10MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.