Powiadomienia
Clear all

zjedzona folia

Avatar photo
Posty: 3
Aktywny użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Kotka zjadła duży kawałek cieniutkiej folii, którą było okręcone mięso (wielkość jak duży woreczek foliowy, który jest do pakowania w sklepach), co robić ?!

 
Opublikowany : 13/11/2020 13:56
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 770
Ekspert
 

Dzień dobry.

W przypadku zjedzenia ciała obcego, warto spróbować wywołać wymioty – podajemy strzykawką do jamy ustnej roztwór wody utlenionej, rozcieńczonej trzema częściami wody (czyli jeśli wody utlenionej weźmie Pani 1ml, proszę dobrać do tego 3ml wody pitnej). Roztwór podawać należy aż do sprowokowania wymiotów. Jeśli jednak kawałek był w formie nitkowatej, bezpieczniej jest udać się do lekarza weterynarii. Liniowe ciała obce, zlokalizowane w przewodzie pokarmowym mają tendencję do wywoływania zaburzeń w ułożeniu jelit, żołądka – narządy te nawijają się na nitkowate ciało obce, rolują się na nim, jak spadające pończochy. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja dla życia zwierzęcia – to zjawisko można zaobserwować w trakcie badania USG, i jeśli wystąpi, kot powinien zostać natychmiast poddany interwencji chirurgicznej. W trakcie wizyty lekarz poda kontrast doustnie oraz wykona zdjęcie RTG, na podstawie którego ustali,czy zabieg będzie konieczny, czy wystarczy leczenie zachowawcze (czyli podawanie leków działających osłonowo na przewód pokarmowy oraz takich, które zwiększą nieco perystaltykę i usprawnią usunięcie ciała obcego z przewodu pokarmowego).

Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 17/11/2020 22:49
Avatar photo
Posty: 3
Aktywny użytkownik
Inicjator dyskusji
 

 Dziękuję za odpowiedż. Była to zwykła folia nie formie nitkowatej, na wywołanie wymiotów było już za póżno, kotka zjadła folię w nocy a ja dopiero około południa się spostrzegłam gdy znalazłam malutką resztkę tej folii na podłodze, pierwsze co przyszło mi na myśl to podanie większej ilości pasty na kłaczki i dodatkowo parafinę ciekłą, kotka w nocy wydaliła dość duży kawałek tej folii i tak jeszcze przez dwa dni, wczoraj wieczorem i dziś kał był czysty i mam nadzieję, że nic nie pozostało już w jelitach. Nie wiem czy postąpiłam dobrze podając pastę na kłaczki i parafinę, ale na razie kotka zachowuje się normalnie i ma zachowany apetyt, będę ją nadal obserwować ale nie bardzo wiem co powinno wzbudzić mój niepokój w jej zachowaniu na wszelki wypadek gdyby jakiś kawałek folii pozostał

 
Opublikowany : 17/11/2020 23:49

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.