Przed opublikowaniem nowego wątku na forum zapoznaj się z artykułem: "Szampon dla psa". Być może znajdziesz w nim odpowiedź na Twoje pytanie.
Przeczytalam artykul o szamponach dla psow, dziekuje. Czy mogli by panstwo podsumowac go w kilku zdaniach?
Przeczytalam artykul o szamponach dla psow, dziekuje. Czy mogli by panstwo podsumowac go w kilku zdaniach?
Dzień dobry.
Kąpiel naszego pupila jest niezmiernie ważnym elementem higieny. Przed każdą kąpielą należy dokładnie rozczesać sierść usuwając wszelkie kołtuny, filce oraz zanieczyszczenia. Następnie należy zmoczyć zwierzaka w ciepłej wodzie i dokładnie umyć. Niezmiernie ważne jest aby woda i szampon nie dostały się do oczu i uszu. Należy także dokładnie spłukać szampon.
Do kąpieli należy zawsze używać szamponów przeznaczonych dla zwierząt. Powód jest prozaiczny: pH skóry człowieka wynosi 5,5 natomiast u psa to 6,5 a u niektórych ras może być wyższe. Składniki szamponów są dostosowane do odpowiedniego ph, z tego powodu szampon "ludzki" może przesuszyć skórę psiaka.
Na rynku jest wiele rodzajów szamponów. Ich ceny wahają się od kilku do kilkudziesięciu złotych. Cena zależy zarówno od marki jak i od składu.
Trudno jest umyć sierść bez użycia środka myjącego. Sama woda nie usuwa zabrudzeń dlatego więc należy dobrze dobrać rodzaj szamponu do potrzeb naszego pupila.
W przypadku gdy mamy psa z problemami dermatologicznymi należy wybrać taki szampon, który będzie, w miarę możliwości, zmniejszał stan chorobowy skóry.
Jeśli mamy psa alergika należy szukać produktów delikatnych, o małej zawartości substancji zapachowych i barwników. Składniki pożądane w tym przypadku to aloes, owies, proteiny, olejki roślinne. Takie szampony mają działanie zarówno łagodzące jak i delikatnie przeciwświądowe.
W przypadku psa z łupieżem polecane są szampony zawierające alantoinę, pantenol, kwas salicylowy. Często jednak same kąpiele nie wystarczają by wygrać z powyższymi zmianami ponieważ wynikają one z niedoborów w organizmie. Należy wówczas suplementować kwasy omega-3 i omega-6 oraz biotynę, gdyż niedobory tych substancji mogą powodować przesuszenie skóry.
Należy pamiętać o tym, aby prawidłowo kąpać psa w tych szamponach, mianowicie spieniony szampon ma być utrzymywany na sierści przez przynajmniej 10 minut aby środki lecznicze miały odpowiedni czas by zadziałać.
Dla psów białych, czarnych, rudych można używać szamponów intensyfikujących dane kolory. Preparaty te zawierają w swoim składzie substancje, które oprócz właściwości myjących i pielęgnacyjnych zwiększają wyrazistość koloru sierści.
Mam nadzieję, że takie podsumowanie Pani się przyda 🙂
Pozdrawiam, lek. wet. Ewelina Marcola