Powiadomienia
Clear all

Wrodzona łamliwość kości u papillona

 
Halina
 Halina
Gość

Czy u tej rasy może wystąpić osteogenesis imperfecta ?.Gdzie można wykonać test genetyczny ? Czy w badaniu RTG można dostrzec zmiany wskazujące na tę chorobę? Czy jest możliwość zbadania zawartości kolagenu w kości psa? 

Cytat
Inicjator dyskusji Opublikowany : 09/03/2022 13:41
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Zaufany Użytkownik

Dzień dobry.
Osteogenesis imperfecta może zdarzyć się w obrębie każdej rasy, jednak szczególnie predysponowane są beagle. Choroba może pojawić się u papillona. Z tego co wiem, to w laboratorium laboklin można zbadać psa pod kątem występowania tego schorzenia. W badaniu RTG widoczne są pewne zmiany, które mogą sugerować te schorzenie – kości są zdecydowanie mniej zmineralizowane, cienkie i delikatne. Często w czasie badania RTG okrywane są liczne, drobne złamania kości. W przypadku podejrzenia tej choroby warto ocenić poziom witaminy D, a także fosforu i wapnia w surowicy zwierzęcia. Nie jest mi znana metoda pomiaru ilości kolagenu w kościach u psa.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

OdpowiedźCytat
Opublikowany : 12/03/2022 11:13
Halina
 Halina
Gość

Serdecznie dziękuję. 

 

OdpowiedźCytat
Inicjator dyskusji Opublikowany : 12/04/2022 16:47

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 60MB

 
Podgląd

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.