Powiadomienia
Clear all

Przeczytaj zanim dodasz temat

Co w Sierści Piszczy logo
Posty: 72
Ekspert
Inicjator dyskusji
 

Przed opublikowaniem nowego wątku na forum zapoznaj się z artykułem: "Toksoplazmoza u kota". Być może znajdziesz w nim odpowiedź na Twoje pytanie.

 
Opublikowany : 15/10/2017 15:22
Co w Sierści Piszczy logo
Posty: 1
Nowy użytkownik
 

Witam, posiadam kotkę, zrobiłam jej badania na toksoplazmoze, wyniki:
IgG - miano 1:1800
IgM - miano <1:50
W komentarzu napisano, że kotka jest po przebytej toksoplazmoze i że w przypadku ponownego zarażenia nie stanowi zagrożenia dla kobiet w ciąży ponieważ nie będzie wydała ocyst.
Bardzo proszę o Pana opinię w tym temacie ponieważ rozważamy dopuszczenie kotki (kotka hodowlana) ale z uwagi na staranie się o dziecko obawiam się, że kotka może wrócić z krycia zarażona toksoplazmozą.
Dodam, że sama mam wyniki ujemne.
Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

 
Opublikowany : 09/01/2018 20:02
Lek. wet. Magda Zdanowska
Posty: 338
Ekspert
 
Opublikowany przez: Kotatka1988

Witam, posiadam kotkę, zrobiłam jej badania na toksoplazmoze, wyniki:
IgG – miano 1:1800
IgM – miano <1:50
W komentarzu napisano, że kotka jest po przebytej toksoplazmoze i że w przypadku ponownego zarażenia nie stanowi zagrożenia dla kobiet w ciąży ponieważ nie będzie wydała ocyst.
Bardzo proszę o Pana opinię w tym temacie ponieważ rozważamy dopuszczenie kotki (kotka hodowlana) ale z uwagi na staranie się o dziecko obawiam się, że kotka może wrócić z krycia zarażona toksoplazmozą.
Dodam, że sama mam wyniki ujemne.
Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

Dzień dobry

To prawda, kot wydala oocysty tylko jednorazowo (przez 2-20 dni) w trakcie całego życia. Po powtórnym zarażeniu nie dochodzi do wydalania oocyst z kałem. Kotka jednak będzie do końca życia posiadała w tkance mięśniowej otorbione cysty, stąd wysokie wyniki IgG. Bezpieczniej jest opiekować się kotem wcześniej zarażonym toksoplazmozą, bo nie będzie on już w przyszłości wydalał z kałem oocyst.

Poza tym nie ma możliwości zarażenia się kota podczas kopulacji.

Proszę pamiętać, że do zarażenia toksoplazmozą dochodzi drogą pokarmową, po spożyciu surowego czy niedogotowanego mięsa z cystami lub niemytych warzyw i owoców zanieczyszczonych skażonym kałem.

Dla Pani niebezpieczne jest surowe mięso zawierające cysty lub skażone warzywa czy owoce.

Tak więc w czasie trwania ciąży proszę unikać surowego czy niedogotowanego mięsa, a nawet zachowywać ścisłą higienę podczas przygotowywania posiłków i obróbki surowego mięsa. Równie ważne jest dokładne mycie owoców i warzyw.

Pozdrawiam serdecznie, lek. wet. Magda Zdanowska

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 11/01/2018 23:34
Avatar photo
Posty: 1
Nowy użytkownik
 

Kilka miesięcy temu prosiłam o bardziej szczegółowy artykuł poświęcony toksoplazmozie u kotów. Nie interesuje mnie wpływ na ciążę bo takich artykułów jest bardzo dużo ale właśnie konkretnie U KOTA, dorosłego i u kociąt. Wielokrotnie spotkałam się z diagnozą FIP, a po moim czy koleżanki naleganiu na bardziej szczegółowe badania ze wskazaniem na toxoplazmozę, FIP był wykluczany. Pojawia się więc wniosek, że jak lekarz nie wie co, to diagnozuje FIP. Ponawiam więc pytanie: jakie konkretne objawy wskazują na toksoplazmozę? jakie badania powinny być wykonane? czy leczy się ją antybiotykami czy objawowo? nie pytam o nazwy leków, choć to też by się przydało, niektórzy lekarze weterynarii potrzebują konkretnych sugestii; czy istnieją w Polsce weterynarze specjaliści zajmujący się chorobami pasożytniczymi i gdzie ewentualnie ich znaleźć? Nie jestem lekarzem weterynarii i nie zamierzam nim zostać ale jestem odpowiedzialnym domem tymczasowym i chciałabym aby moi podopieczni byli również traktowani odpowiedzialnie przez lekarzy weterynarii. Pozdrawiam

 
Opublikowany : 28/05/2018 12:45
Lek. wet. Magda Zdanowska
Posty: 338
Ekspert
 

Dzień dobry.

Odpowiedź szczegółowa na Pani pytanie i opisanie choroby faktycznie wymaga osobnego artykułu, jest to bowiem dość obszerny materiał.

Rozwój choroby i jej objawy zależą od momentu, w którym doszło do zakażenia, stanu odporności zwierzęcia i ilości czynnika zakaźnego. Ponadto nie u każdego zarażonego osobnika dochodzi do rozwoju objawów klinicznych.

Objawy toksoplazmozy to:

W badaniach laboratoryjnych można wykonywać testy serologiczne z krwi.

W przypadku występowania objawów neurologicznych dostępne są testy PCR z płynu mózgowo-rdzeniowego. W leczeniu toksoplazmozy kotów lekiem z wyboru jest klindamycyna.

Specjaliści to lekarze zajmujący się chorobami zakaźnymi lub pasożytniczymi, są dostępni w każdej Uczelni na wydziale weterynaryjnym.

Pozdrawiam, lek. wet. Magda Zdanowska.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 29/05/2018 19:47

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.