Powiadomienia
Clear all

Przeczytaj zanim dodasz temat

Co w Sierści Piszczy logo
Posty: 72
Ekspert
Inicjator dyskusji
 

Przed opublikowaniem nowego wątku na forum zapoznaj się z artykułem: "Niewydolność nerek u kota". Być może znajdziesz w nim odpowiedź na Twoje pytanie.

 
Opublikowany : 15/10/2017 15:35
Avatar photo
Posty: 1
Nowy użytkownik
 

Witam,

może ktoś będzie mi w stanie pomóc wyjaśnić co zrobiłam  jestem po uśpieniu kotki 12 letniej Opiszę krótko historię.

Ponieważ zauważyłam że kuleje od jakiegoś czasu wybrałam się z nią do weterynarza. Kulała od kilku miesięcy, poza tym jadła tak jak dotąd nic jej nie dolegało. Lekarz , zresztą ja także nie potrafiłam  stwierdzić na którą łapkę kuleje. Prosił o zrobienie rtg u zaprzyjażnionego weterynarza gdyż sam takowym nie dysponował. Trochę się zdziwiłam, że lekarz wykonujący  rtg nie pytając o zgodę a tylko o wagę kota (6,7 kg) zrobił jej zastrzyk podobno to "głupi jaś". Zaznaczam, że kotek był bardzo grzeczny i żaden zastrzyk uspakajający nie był  potrzebny. Tym bardziej, że nie zadziałał w przeciągu 10 min, które dał weterynarz.  Ja wraz z mężem kotka trzymaliśmy w odpowiedniej poz. aby wykonał zdjęcie. Stwierdzono stany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Przed opuszczeniem gabinetu zrobił szybko następny zastrzyk. Gdy spytałam co to,  odpowiedział, że antidotum na ten pierwszy zastrzyk.

Po powrocie do domu ( około godz. 18) kotek był smutny i cały czas spał.

Akcja zaczęła się w nocy. Kotek cały czas wymiotował śliną, pianą, flegmą. Nic już nie jadł następnego dnia. Po południu poszłam z nim do mojego weterynarza, tego który skierował nas na rtg. Zrobił kotu badanie krwi i dał jakiś zastrzyk. Na drugi dzień poszłam z kotkiem po odbiór wyników. Kotek cały czas smutny, słaby i nic nie jedzący. Okazało się, że ma podwyższoną kreatyninę i mocznik.

Kreatynina była 400 a mocznik 26.

Był to początek końca mojego kotka. Dodam, że działo się to na początku grudnia.

Kotek dostawał kroplówki. Najpierw dożylnie. Była seria 7 kroplówek. Zaczął odrobinę jeść.

Chodziłam tylko na zastrzyki przez kolejne dni.  Po paru dniach znowu przestał jeść i znowu seria kroplówek dożylnych, nawet w Święta Bożego Narodzenia. Pobudziło to trochę kotka do jedzenia ale nieznacznych ilości. Zaznaczam, że cały czas pił i siusiał dość dużo. Kolejne badania krwi po kroplówkach kreatynina 175 mocznik 15. Czyli tylko nieznacznie ponad normę. Kot jednak w dalszym ciągu smutny, apatyczny i nic nie jedzący. Zaczęły się kroplówki podskórne, które na początku trochę pomagały i pobudzały do jedzenia. Było około 10 wlewów podskórnych i zastrzyki. Wyniki kolejnych badań kreatynina  168 mocznik 15.Morfologia i wątrobowe były w porządku. Lekarz sugerował, że wyniki są zadawalające ale kotek był słaby i nie widziałam żadnej poprawy a wręcz przeciwnie doszło jeszcze moczenie się. Nie panował nad tym.

Weterynarz w dniu 12.02.2021 zrobił kolejne badanie które pokazało kreatynina 225 a mocznik 26. Powiedział, że szkoda męczyć kota i lepiej go uspać.

Ponieważ mam zaufanie do tego lekarza i widziałam stan kotka, któremu już wszystko było obojętne, oboje z mężem zdecydowaliśmy, że tak.

Kotek został uśpiony w dniu 13.02.2021- spawa jest świeża. Moje serce krwawi nie mogę sobie z tym poradzić, że poszłam z kotkiem utykającym na nóżkę a po 2 miesiącach z martwym.

Proszę o radę, wiem, że to już nic nie zmieni, ale czy gdzieś na jakimś etapie nie został popełniony błąd. Czy przed podaniem  "głupiego jasia" nie trzeba było sprawdzić przy pomocy badania krwi jaki jest stan kotka. 

Proszę o poradę gdzie tkwił błąd co było nie tak. Mam w domu jeszcze jednego kotka 14 letniego i nie chciałabym już aby powielić błędy.

GT

 
Opublikowany : 16/02/2021 13:27
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 769
Ekspert
 

Dzień dobry.

Bardzo mi przykro, że spotkało to Pani pupila. Niestety, opis, nawet najdokładniejszy, nie jest wystarczający do wydania osądu i wytknięcia, co mogło zostać wykonane w inny sposób. Aby ustalić bezpośrednią przyczynę zgonu kota należy wykonać sekcję zwłok w laboratorium anatomopatologicznym. Jeśli chodzi o samo wykonanie badania RTG, jeśli istnieje podejrzenie, że projekcja będzie bolesna (a czasem, gdy trzeba uwidocznić niektóre struktury, może wywołać to ból u zwierzęcia) zasadne jest użycie premedykacji. Bardzo istotne jest jednak jakie konkretnie leki zostały użyte do wykonania premedykacji, a także ile czasu upłynęło między podaniem zastrzyku i antidotum. Przy planowanych znieczuleniach, zawsze warto wykonać badania krwi a także, w przypadku zwierząt starszych niż 7-8lat – badanie kardiologiczne. Nawet mając komplet badań nie da się zawsze wszystkiego przewidzieć, może dojść do reakcji alergicznej na podane leki, lub nagłego zatrzymania akcji serca w czasie znieczulenia. Co do samych wyników badań krwi, możliwe, ze Pani pupil cierpiał od jakiegoś czasu z powodu pogarszajacych się parametrów nerkowych, a premedykacja tylko pogorszyła już istniejące dolegliwości. Tak jak wspomniałam, bez badania histopatologicznego można tylko snuć rozważania. Proszę nie rozpamiętywać tej sytuacji – z pewnością ma Pani wiele miłych i radosnych wspomnień, związanych ze swoim pupilem i to o nich proszę myśleć.

Wyrazy współczucia z powodu straty przyjaciela. Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 18/02/2021 19:57

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.