Powiadomienia
Clear all

Specyficzne objawy u starszego psa

Avatar photo
Posty: 1
Nowy użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Dzień dobry,

Zwracam się z prośbą o radę. Mój 12-letni pinczer miniaturowy zaczął wykazywać dosyć dziwne objawy. Od soboty ma problem z wypróżnianiem - stosunkowo częsty i luźny stolec. Natomiast od poniedziałku doszła apatia. Piesek jeszcze w zeszłym tygodniu tryskał energią jak zwykle, a teraz nie ma ochoty na zabawę, porusza się powoli i często śpi. Niestety, wczoraj zauważyłam także coś bardzo niepokojącego. Gdy chciałam go pogłaskać po łebku, głośno zapiszczał i robi tak za każdym razem kiedy ktoś go dotknie w okolicach łba. Nie reaguje jednak na dotyk bardzo delikatny.

Bardzo proszę o pomoc. Nie mam w tej chwili możliwości udać się z nim do weterynarza, a bardzo się o niego martwię.

Z góry dziękuję za pomoc.

 
Opublikowany : 22/06/2021 12:45
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 777
Ekspert
 

Dzień dobry.
Opis objawów, nawet najdokładniejszy, nie zastąpi badania w gabinecie. Powinna Pani niezwłocznie udać się na badanie do gabinetu weterynaryjnego lub spytać o możliwość wizyty domowej. Możliwe, że problemy żołądkowo – jelitowe, o których Pani wspomina, wynikają z typowego zatrucia pokarmowego, może pies zjadł coś na spacerze, jednak równie prawdopodobne może być zapalenie trzustki, obecność ciała obcego w jelitach lub niewydolność nerek czy wątroby. Warto upewnić się, czy piesek jest w zupełności zdrowy. Podstawowym badaniem, w diagnostyce chorób przewodu pokarmowego jest badanie USG jamy brzusznej. W wielu przypadkach wskazane jest wykonanie badania krwi (zwłaszcza oznaczenie enzymów wątrobowych oraz lipazy trzustkowej). Bolesność w okolicy głowy może wskazywać na problemy stomatologiczne, co często zdarza się u psów ras małych i miniaturowych w starszym wieku. Co więcej, duża ilość kamienia i bakterii może wpływać na cały organizm i powodować różne schorzenia, także schorzenia przewodu pokarmowego. Przy okazji wizyty proszę spytać o możliwość kontroli stanu uzębienia. W przypadku silnego stanu zapalnego przyzębia oraz obecności dużej ilości kamienia nazębnegonależy wykonać sanację jamy ustnej, oczywiście po ustabilizowaniu objawów żołądkowo – jelitowych, przy czym od razu zaznaczę, że wiek nie jest przeszkodą do wykonania zabiegu, należy jednak dobrze przygotować do niego pupila. O sanacji jamy ustnej przeczyta Pani w artykule :  https://cowsierscipiszczy.pl/sanacja-jamy-ustnej/ .
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 28/06/2021 08:22

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.