Powiadomienia
Clear all

Zapalenie trzustki u psa

Forum weterynaryjne psy i koty ⋆ co w sierści piszczy
 Katarzyna
Nowy forumowicz Gość
Inicjator dyskusji
 

Witam,

Bardzo proszę o pomoc, mój 12 letni pies rasy west terrier od 3 tygodni nie chce jeść. Na początku występowały wymioty żółcią - weterynarz stwierdził zapalenie żołądka i jelit, gdy pies zaczął odmawiać jedzenia i wykonano rozszerzone badanie krwi weterynarz stwierdził zapalenie trzustki, od 3 tygodni codziennie podawane sa enzymy trzustkowe, na początku podawano kroplówki od tygodnia pies nie je nic sam podajemy mu zmielona sucha karmę z wodą przez strzykawke czasami po jedzeniu wymiotuje, pies bardzo schudł, nie ma siły jest osowialy, co robić jeśli pies nie reaguje na leczenie? Czy powinnam podawac jakies probiotyki lub suplementy? 

 
Opublikowany : 10/09/2021 19:28
Lekarz weterynarii katarzyna hołownia
Zaufany forumowicz Administrator
 

Dzień dobry.
Zamieszczone przez Panią wyniki morfologii nie wskazują na zapalenie trzustki, ba, białe krwinki są w normie. Jedyny odbiegający od normy parametr, hematokryt, jest nieco obniżony, co może sugerować rozwijającą się anemię. Jak sama się Pani zapewne domyśla, przyczyną braku apetytu może być wiele schorzeń, a zapalenie trzustki jest tylko jednym z nich. Przede wszystkim warto sprawdzić uzębienie pupila. Zły stan higieniczny jamy ustnej znacząco wpływa na jakość życia – duża ilość kamienia nazębnego, choroby przyzębia i wynikająca z tego bolesność, znacząco ograniczają apetyt, a połykane z każdym kęsem bakterie bardzo często wywołują stany zapalne trzustki. Warto upewnić się, czy pupil nie ma oprócz tego problemów z wątrobą ani z nerkami. Brak apetytu jest niepokojący, pies powinien jeść (najlepiej zdrową, nistkotłuszczową karmę typu gastro – intestinal), rozsądnie byłoby wykonać USG jamy brzusznej, aby wykluczyć ewentualne zmiany nowotworowe. Proszę też porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym o lekach przeciwbólowych oraz preparatach które poprawiają apetyt (są zarejestrowane do używania u kotów, jednak jeśli pies jest w złym stanie, może warto się nad nimi zastanowić). Proszę do tego czasu kontrolować, czy pupil pije oraz dokarmiać go w miarę możliwości.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 14/09/2021 18:04

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 10MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.