Powiadomienia
Clear all

Zdjęcie rtg( tchawica)

Forum weterynaryjne psy i koty ⋆ co w sierści piszczy
 Anna
Nowy forumowicz Gość
Inicjator dyskusji
 

Witam , proszę o pomoc , moja suczka spaniel (10 lat )ma problemy ze zdrowiem , miała leczoną trzustkę i wątrobę . W ostatnim czasie na szyji pojawiło jej się duże zgrubienie , widoczne ,  duża gula( nie boli , jakby coś w rodzaju tłuszczaka , rozmiar 5/10 cm ) zdjęcie rtg wykazało coś dziwnego w tchawicy .Lekarz nie wie co to może być , trzeba zajrzeć do środka , a do tego pies musi być pod narkozą …. Problem w tym , że złe wyniki to bardzo duże ryzyko i pies może tego nie przeżyć 🥲Czy moze ktos rozpozna co moze być na zdjęciu ? 

 
Opublikowany : 02/02/2022 23:14
Lekarz weterynarii katarzyna hołownia
Zaufany forumowicz Administrator
 

Dzień dobry.
Niestety, na podstawie zdjęcia, czy to zwykłego, czy to zdjęcia RTG nie da się ocenić, czym może być zmiana rozrostowa. Aby ustalić, co to konkretnie jest, warto pobrać fragment tkanki budującej zmianę i wysłać go do badania histopatologicznegoTchawica leży dość powierzchownie, a sądząc po zdjęciu RTG zmiana jest dobrze wyczuwalna pod skórąBiopsja cienkoigłowa jest metodą, która jest mało inwazyjna, polega na nakłuciu zmiany grubą igłą, a pobrane dzięki niej komórki pomogą w ustaleniu, czym jest spowodowany rozrost na szyi Pani pupilki. Jeśli chodzi o znieczulenie, faktycznie w przypadku schorzeń wątroby i trzustki, znieczulenie może być ryzykowne. Jeśli zabieg będzie niezbędny, warto dobrze się do niego przygotować. Przede wszystkim należy wykonać badanie krwi i wdrożyć odpowiednie suplementy, by organizm był mimo wszystko w najlepszej kondycji w czasie narkozy. Warto wykonać badanie kardiologiczne, aby upewnić się, czy serce pupilki jest wydolne. Zabieg warto przeprowadzić w przychodni, która oferuje opiekę anestezjologa oraz znieczulenie wziewne. Dzięki wszystkim tym elementom ryzyko okołooperacyjne maleje.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 08/02/2022 21:56

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 10MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.