Powiadomienia
Clear all

Czy muszę szczepić?

Avatar photo
 Ania
Posty: 1
Nowy użytkownik Gość
Inicjator dyskusji
 

Dzień dobry!
Chciałam prosić o pomoc w jednym temacie..
Mam 8miesięcznego Maine Coona, cudowny sierściuch 🙂 Na co dzień jest kotem niewychodzącym, mieszkamy na 7 piętrze więc pozostaje mu tylko oglądać świat zza szyby.
Chciałabym go wziąć do rodziny na wieś, żeby sobie pochodził po trawce, pospał w słoneczku, taki krótki wypad. Oczywiście wszystko na smyczy.
I tu zaczyna się problem... w ty domu do którego chcemy jechać mieszka kotka. Tzn ona tam tylko nocuje w sumie, jak tylko pojawia się ktoś obcy to kotka znika gdzieś w polach i wraca dopiero jak wszyscy pojadą. Więc mój kocurek nie będzie mieć z nią bezpośredniego kontaktu na pewno.. czy w takim przypadku muszę go zaszczepić na białaczkę przed takim wyjazdem? Wiem że mogę to zrobić profilaktycznie, ale biorąc pod uwagę ewentualne skutki uboczne (mięsak) wolałabym tego uniknąć... Bardzo proszę o poraďę.

 
Opublikowany : 09/05/2018 13:04
Lek. wet. Magda Zdanowska
Posty: 338
Ekspert Administrator
 

Dzień dobry.

Według aktualnej wiedzy włókniakomięsaki są poiniekcyjne. Jeśli natomiast obawia się Pani nośnika w szczepionce, to są dostępne specjalne, bezpieczne szczepionki Purevax, trochę droższe od pozostałych.

Do zarażenie białaczką dochodzi podczas bezpośredniego, długotrwałego kontaktu z chorym osobnikiem.

Wirus w dużych ilościach znajduje się przede wszystkim w ślinie, tak więc wspólne korzystanie z misek czy kuwet także może stanowić pewne zagrożenie. Potencjalne źródło zagrożenia mogą stanowić pchły, w których kale wykazano wirusa. Wirus jest wrażliwy i ginie bardzo szybko w środowisku zewnętrznym.

Z reguły podatne na chorobę są kocięta, starsze koty raczej nie chorują na białaczkę. Możliwość zarażenia od kotki jest niewielka, ale ryzyko rozwoju mięsaka po szczepieniu jest także nieduże.

Ponadto przy szczepieniu w kończynę, w razie ewentualnego rozwoju guza można ją amputować. Osobiście jestem zwolennikiem stosowania profilaktyki, niż późniejszego leczenia i żałowania, że się nie zaszczepiło zwierzęcia, ale wybór pozostawiam Pani.

Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, bo chociaż ryzyko zarażenia białaczką jest minimalne, nie można tego wykluczyć, ryzyko rozwoju włókniaka po szczepieniu jest także nieznaczne, ale może do tego dojść.

Pozdrawiam, lek. wet. Magda Zdanowska.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 14/05/2018 21:05

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 10MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.