Powiadomienia
Clear all

Dieta kota z niewydolnością nerek oraz zapalenie trzustki

Avatar photo
 Anna
Posty: 1
Nowy użytkownik Gość
Inicjator dyskusji
 

Dzień dobry. 

 

Chciałam się poradzić jaka będzie najlepsza dieta (karma) dla 12-letniego kota z niewydolnością nerek oraz zapalenie trzustki?jeden weterynarz każe dawać karmę tylko na nerki - której nie chce jeść,inny każe szukać karmy niskobiałkowej i niskotłuszczowej a trzeci każe mieszać karmę royala  z hillsem (dla nerkowcow i dla chorej trzustki ) nie wiem tylko jak miały by wyglądać proporcje. Dziękuję za odpowiedź. 

 
Opublikowany : 02/06/2020 18:47
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia
Posty: 739
Ekspert Administrator
 

Dzień dobry.

Dobór odpowiedniej diety dla starszych pacjentów, z licznymi schorzeniami, zawsze jest bardzo trudny. Przede wszystkim warto upewnić się, jak wyglądają badania krwi pacjenta – dokładniej, które parametry prezentują się gorzej. Jeśli zapalenie trzustki jest w formie przewlekłej, a lipaza DGGR nie jest przekroczona znacząco ponad normę, zdecydowanie lepiej będzie podawać kotu karmę dedykowaną dla pacjentów z niewydolnością nerek, jednak mokrą – proszę pamiętać, że saszetki, puszki i pasztety zdecydowanie lepiej wpłyną na pacjenta z niewydolnością nerek, niż suche chrupki. Ich aromat zachęci do jedzenia, można tez dodatkowo je rozwadniać. W takim przypadku warto jednak włączyć do codziennego stosowania preparaty działające wspomagająco na trzustkę. Jeśli jednak to nerki są w lepszym stanie, a trzustka jest w ostrej fazie zapalenia, to przynajmniej do czasu jej ustabilizowania podawałabym kotu karmę typu gastro, o obniżonej zawartości tłuszczu, również mokrą, nie zapominając o preparatach wspomagająco działających na nerki. Proszę regularnie kontrolować stan zdrowia pupila. W przypadku obu schorzeń sytuacja może się rozwinąć bardzo dynamicznie, ważna jest wtedy szybka reakcja.

Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 04/06/2020 19:28

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 10MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.