Powiadomienia
Clear all

Dyszenie u kota po wysiłku

Avatar photo
Posty: 2
Aktywny użytkownik Gość
Inicjator dyskusji
 
Witam.Od jakiegos czasu kicia(8miesięcy) po wysilku strasznie dyszy i wyciaga język do tego.Strasznie dużo wody pije.Miała robione ocho serca, rtg,usg,badanie na nicieje płucne i nic nie wykazało.Z morfologi wyszło tylko jakieś zapalenie w organizmie brala 2 razy antybiotyk ,przy pierwszym musiała się mega zmęczyć żeby dyszeć po drugim wróciło wszystko od nowa przy najmniejszym bieganiu już wystawia język i dyszy a później kładzie się zmeczona-przy antybiotyku nie piła dużo wody teraz znów pije około półtorej szklanki dziennie , morfologia się nie poprawiła,dzisiaj wzięli krew na wymaz ale dopiero za 5 dni wyniki.Chciałabym ją wysterylizować ale dalej nie ma diagnozy dlaczego tak dyszy..Już nie wiem gdzie szukać dalej i co myśleć
 
 
Opublikowany : 20/11/2021 10:53
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia
Posty: 739
Ekspert Administrator
 

Dzień dobry.
Jak sama Pani wie, najczęstszą przyczyną nadmiernej duszności u kotów są problemy kardiologiczne, nie jest to jednak jedyna możliwość. W przypadku utrudnionego oddechu zawsze należy wziąć pod uwagę niedrożność dróg oddechowych, wynikającą na przykład z deformacji małżowin nosowych, spowodowanej przebytym kocim katarem. Na występowanie takich deformacji szczególnie narażone są koty ras brachycefalicznych (na przykład persy i ich mieszańce). Aby wykluczyć taką deformację, należy wykonać endoskopię górnych dróg oddechowych. Rozumiem, że na RTG klatki piersiowej nie zauważono żadnych zmian na przebiegu tchawicy, prawda? Dyszenie może, ale nie musi oznaczać duszności. Często dyszą koty, które cierpią z powodu refluksu i przewlekłego stanu zapalnego w obrębie przewodu pokarmowego – ciągłe uczucie palenia sprawia, że kot czuje znaczny dyskomfort. Jeśli chodzi o ilość dziennie wypijanej wody, objętość rośnie, gdy kot je suchą karmę, gdy jest mu gorąco, ale także w przypadku refluksu. Domyślam się, że nerki pupilki zostały już dokładnie sprawdzone, zarówno na USG jak i podczas analizy wyników badania krwi, tak? Kastrację warto przeprowadzić, zabieg ten zdecydowanie wydłuża kotom życie. Niestety, wykonane badania nie dają 100% pewności, że wszystko w czasie zabiegu potoczy się idealnie, nawet najlepiej przygotowane koty mogą mieć komplikacje wynikające ze znieczulenia. Wybierając przychodnię, w której zabieg będzie przeprowadzony, proszę kierować się obecnością anestezjologa przy zabiegu, dostępnością znieczulenia wziewnego oraz opieką pooperacyjną nad pacjentem, dobrze, gdy kot może odpocząć po zabiegu przez kilka godzin w warunkach szpitalnych.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 21/11/2021 21:46
Avatar photo
Posty: 2
Aktywny użytkownik Gość
Inicjator dyskusji
 

Tak rtg bylo wykonywane nic nie wykazywało, echo serca również jak i usg jamy brzusznej.Kicia nawet po zjedzeniu mokrej karmy pije duzo wody.nerki sprawdzone wszystko ok z nimi.z morfologi wyszly limfocyty??chyba tak to się nazywa co odpowiadają za jakiś stan zapalny bardzo wysoko,miała 2 antybiotyki które nic nie dały teraz wzięły krew na rozmaz krwi czy to mogłoby wpływać na dyszenie?

 
Opublikowany : 22/11/2021 07:31
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia
Posty: 739
Ekspert Administrator
 

Dzień dobry.
Jeśli faktycznie pupilka ma jakiś stan zapalny, to jak najbardziej, może mieć on wpływ na dyszenie, duszność i zwiększone zapotrzebowanie na tlen. Rozsądnie będzie poczekać na wynik rozmazu krwi, myślę, że sporo wniesie do procesu diagnostycznego. Czy kotka miała wykonywane testy na FIV/FeLV? Ostatnio obserwuje sporo przypadków tych chorób wśród moich pacjentów, zawsze warto wykluczyć te schorzenia w przypadku nie do końca wyjaśnionych objawów.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 29/11/2021 19:11

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 10MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.