FeLV przeżywalność ...
 
Powiadomienia
Clear all

FeLV przeżywalność wirusa poza żywicielem

Avatar photo
Posty: 1
Nowy użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Witam.
Podaliśmy naszej nowej koteczce lek Geno Mune, niesterylizowanym załączonym dozownikiem, którym miesiąc wcześniej podawaliśmy tenże lek naszej nieżyjącej kici....użyliśmy też tego samego termometru do mierzenia temperatury. Mamy obawy czy lek w formie płynnej, w której zanużamy strzykawkę-dozownik do leku, i sama strzykawka to na tyle dobre warunki aby retrowirus przetrwał ponad miesiąc? Czy zaprzestać w takiej sytuacji podawanie leku? Czy zaszczepić kicię na FeLV nawet jeśli jest kotką niewychodzącą? Będziemy ogromnie wdzięczni za pomoc. Agata.

 
Opublikowany : 05/03/2020 13:09
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 769
Ekspert
 

Dzień dobry.

Retrowirus, powodujący białaczkę, jest mało oporny na warunki środowiskowe. Niszczą go popularne środki dezynfekcyjne. W temperaturze pokojowej traci zdolność wywoływania infekcji po kilkunastu minutach. Światło UV również powoduje szybką jego inaktywację. Mimo tego myślę, że powinniście Państwo zmienić dozownik do GenoMune. W jamie ustnej nieżyjącej kotki mogły być inne patogeny, bakterie, które mogą wywołać chorobę u drugiej koteczki. Jeśli chodzi o szczepienie, warto wykonać najpierw test FIV/FeLV, aby wykluczyć obecność choroby u młodej kotki. Szczepienie należy wykonać dwukrotnie, w odstępie miesięcznym. Taki schemat daje odporność na około 3 lata. Proszę jednak pamiętać, że każda iniekcja u kota może wywołać mięsaka poiniekcyjnego – staramy się zatem ograniczać leki podawane kotom w tej formie. Jeśli nie planujecie Państwo wypuszczania kotki na samodzielne spacery, a po śmierci poprzedniej koteczki mieszkanie zostało zdezynfekowane, myślę, że ryzyko zakażenia jest niewielkie.

Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 09/03/2020 07:34

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.