Powiadomienia
Clear all

Problem z nerkami/pęcherzem

Avatar photo
Posty: 1
Nowy użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Witam,

mój kot choruje od jakichś 2-3 lat. Sytuacja zawsze wygląda tak samo.

Kotu pewnego dnia blokuje się pęcherz czy też moczowód i chodzi do kuwety co chwilę i sika po kropelce. Wtedy zawsze udaję się do weterynarza, dostaje on lek przeciwzapalny, moczopędny oraz przeciwbólowy lub antybiotyk, nie jestem pewien.

Wtedy zaczyna sikać, przez parę dni dostaje codziennie to samo aż potem przechodzimy na zastrzyki przeciwzapalne, które dostaje co 2 tyg, a potem co miesiąc i dostaje dodatkowo tabletki moczopędne codziennie, dawka 10mg (furosemidum).

Jednak po jakimś czasie problem znowu nawraca, kot znowu się blokuje i konieczne jest ponowne udanie się do weterynarza i potworzenie cyklu. 

Problem na początku zdarzał się rzadko, powiedzmy co 6 miesięcy, potem coraz częściej aż teraz maksymalnie co 2 miesiące. Czuję, że za niedługo problem będzie coraz częściej.

Kot miał badania krwi i moczu, lekarz powiedział, że krew jest okej, nerki ma zdrowe, także podejrzewa piasek, który zalega gdzieś i co jakiś czas blokuje mu możliwość wysikania się.

Czy jest może jakiś sposób czy też operacja, która mogłaby pomóc w tej sprawie?

Kot dostawał suchą karmę Urinary wcześniej na zakwaszanie moczu, potem przeszliśmy na Renal, w związku z podejrzeniem nerek, ale niby nerki są okej także z powrotem mam wrócić na Urinary.

 
Opublikowany : 24/02/2020 13:26
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 769
Ekspert
 

Dzień dobry.

W przypadkach, gdy kot ma problem z zatykającą się cewką moczową, należy koniecznie zdiagnozować przyczynę. Najczęściej przyczyną są wytrącające się z moczu kryształy, formujące większe mineralizacje. Należy koniecznie sprawdzić, jakiego typu są to kryształy (najczęściej to struwity), w zależności od wyniku postępowanie bywa różne. Kot ze struwitami w moczu, powinien być cały czas suplementowany preparatami moczopędnymi oraz zakwaszającymi mocz. Karma odpowiednia dla kotów z kryształami w moczu to ta typu Urinary, przy czym zdrowsze dla pacjenta jest stosowanie karmy mokrej – przemyca ona wodę w pożywieniu, co jest bardzo istotne w terapii. Jeśli zostanie zdiagnozowane dodatkowo zapalenie pęcherza, należy wdrożyć odpowiednio dobraną antybiotykoterapię, na co najmniej 21 dni. Niektóre źródła donoszą, że leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i antybiotyki powinny być podawane nawet miesiąc po ustąpieniu objawów, jeśli sytuacja nawraca. Proszę przeanalizować w jakich sytuacjach zdarza się zatykanie cewki, często przyczyna leży w stresie odczuwanym przez pacjenta.

Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 25/02/2020 19:27

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.