Powiadomienia
Clear all

Złamany ogon u kota

Avatar photo
 Michał
Posty: 1
Nowy użytkownik Gość
Inicjator dyskusji
 

Witam kot ostatnio wrócił do domu z  zadrapaniem obok noki i kulał. Dodatkowo zauważyłem że ogon jest bezwładny i czucie ma tylko w pierwszych 2,3 cm odcinka ogona. Na ogonie nie ma bezpośrednio ran. Byłem z nim u weterynarza i powiedział żeby kilka razy dziennie mocno masować cały ogon przez kilka minut w celu poprawienia krążenia w ogonie. Bardzo proszę o pomoc. Chciałbym żeby udało nam się wyleczyć ogon kotka. Jest jakiś jeszcze inny sposób na uratowanie ogonka? 

 
Opublikowany : 27/07/2022 17:31
Słowa kluczowe tematu
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia
Posty: 738
Ekspert Administrator
 

Dzień dobry.

Przede wszystkim warto sprawdzić, czy w obrębie ogona nie doszło do żadnego uszkodzenia, urazu. Badaniem klinicznym nie zawsze da się stwierdzić uraz, warto w tym celu wykonać badanie RTG ogona. Dzięki temu będzie można ocenić, czy nie doszło do urazu tkanek twardych, czy ogon nie został przerwany, czy nie doszło do złamania ostatnich kręgów. Przy okazji rozsądnie będzie wykonać także zdjęcie RTG kończyny z kulawizną, aby upewnić się czy nie ma w niej żadnego uszkodzenia kości, ciała obcego, śrutu. Jeśli chodzi o powrót władzy w ogonie, obrzęk i stan zapalny, spowodowany urazem tkanek miękkich może się wycofać, wtedy (jeśli to właśnie była przyczyna utraty czucia), pełna sprawność powinna wrócić. Jeśli jednak doszło do oderwania fragmentu ogona, przerwane zostały kręgi, powrót do pełnej sprawności może być niemożliwy. Po wykonaniu zdjęć RTG warto omówić z lekarzem prowadzącym stosowanie leków, które rozszerzą nieco naczynia obwodowe, dzięki czemu deficyty neurologiczne mogą się wycofać. Przy okazji proszę też spytać o możliwość podawania witamin z grupy B, one również wpływają korzystnie na ewentualne niedowłady. W trakcie masażu proszę zwracać uwagę, czy końcówka ogona ma tą samą ciepłotę, co reszta ciała – w razie, gdyby był zimniejszy, lub bardziej gorący niż reszta ogona, proszę niezwłocznie zgłosić to lekarzowi prowadzącemu.

Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszaklekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 29/07/2022 09:42

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 10MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.