Rehabilitacja psa i kota: ile kosztuje oraz kiedy i jakie zabiegi stosować?

Rehabilitacja psa i kota: ile kosztuje oraz kiedy i jakie zabiegi stosować?
Rehabilitacja psa i kota: ile kosztuje oraz kiedy i jakie zabiegi stosować?

Medycyna weterynaryjna, podobnie jak inne dziedziny techniki, dokonała w ciągu ostatnich trzydziestu lat niesamowitego skoku cywilizacyjnego wynikającego między innymi ze zmiany świadomości opiekunów zwierząt.

Kiedyś bowiem liczył się jedynie zysk wypracowany przez produkujące żywność zwierzę gospodarskie a psów czy kotów w wielu przypadkach zwyczajnie się nie leczyło, traktując je po macoszemu jako osobniki żyjące w otoczeniu człowieka.

W wielu obejściach pies czy kot do dziś utrzymywany jest jedynie dla “korzyści” i musi na siebie ciężko zapracować pilnując posesji, stada innych zwierząt czy polując na drobne gryzonie.

W lepszej sytuacji są psy będące swego rodzaju “uzupełnieniem” hobby swego pana zajmujące się myślistwem czy uczestniczącego w wyścigach zaprzęgów.

Współcześnie jednak zwierzęta towarzyszące awansując w środowisku domowym coraz częściej urosły do rangi przyjaciół człowieka lub traktowane są jako członkowie rodziny.

Taka zmiana pozycji pociąga za sobą większą uwagę właścicieli co bez wątpienia przekłada się na bardziej troskliwe traktowanie naszych pupili i co za tym idzie opiekę.

Ludzie starają się zapewnić jak najlepsze warunki życia swemu psu a w sytuacji choroby wykorzystują wszelkie możliwe i dostępne możliwości leczenia.

Stąd wiele technik i procedur medycznych, kiedyś zarezerwowanych dla ludzi, trwale zakorzeniło się w weterynarii gdzie z powodzeniem są stosowane przynosząc wymierne korzyści pacjentom.

Doskonałym przykładem tego o czym piszę jest właśnie rehabilitacja zwierząt, dziedzina coraz częściej wykorzystywana z powodzeniem w lecznictwie weterynaryjnym.

Warto więc zapoznać się z tym czym jest i co możemy dzięki niej uzyskać.

Co to jest rehabilitacja?

Na tak postawione, wydawać by się mogło banalne pytanie, każdy jest w stanie udzielić mniej lub bardziej sensownej i właściwej odpowiedzi ponieważ pojęcie jest powszechnie znane chyba wszystkim.

Ciągle bowiem słyszymy w prasie, radio czy telewizji, że jakiś sportowiec uległ poważnej kontuzji a po przebytej operacji czeka go długa i intensywna rehabilitacja zakończona oczywiście “happy endem” czyli pełnym powrotem do zdrowia i do dalszego uprawiania sportu wyczynowego.

Rehabilitacja medyczna jest jak mówi definicja kompleksowym i zespołowym działaniem na rzecz pacjenta wykazującego nie pełną sprawność fizyczną, ruchową, która ma za zadanie przywrócenie tej sprawności jak również zapewnienie szybkiego powrotu do stanu zdrowia manifestującego się w przypadku zwierząt między innymi sprawnym poruszaniem i przemieszczaniem.

Zdolność do wykonywanie ruchu jest jednym z głównych czynników decydujących o stanie zdrowia zwierząt a w warunkach naturalnych zapewniających przeżycie dzięki szybkiej ucieczce czy możliwości upolowania zdobyczy.

Rehabilitacja stanowi więc nieodłączny element procesu terapeutycznego, często na równi z innymi metodami leczenia tradycyjnego, decydując o skuteczności powodzenia całości leczenia.

Umiejętnie przeprowadzona skraca czas dochodzenia do pełni zdrowia, przynosząc wymierne korzyści zwierzęciu.

Oczywiście jak mówi dalej definicja aby była skuteczna musi cechować się:

  • wczesnością” czyli być odpowiednio wcześnie zapoczątkowana,
  • kompleksowością czyli opierać się na wielu technikach,
  • ciągłością czyli raz rozpoczęte zabiegi powinny prowadzone być do końca.

Tylko wtedy bowiem przynosi oczekiwany efekt leczniczy co wymaga oczywiście dyscypliny ze strony właściciela i zwierzęcia.

Rehabilitacja prowadzona jest przez zoofizjoterapeutów czyli specjalistów posiadających stosowną wiedzę a co najważniejsze umiejętności praktyczne, gdyż jak każda metoda lecznicza nieumiejętnie przeprowadzana może przynieść więcej szkód jak korzyści.

Po co rehabilitować zwierzę?

Po co rehabilitować zwierzę?
Po co rehabilitować zwierzę?

Jeszcze do niedawna zabiegi rehabilitacyjne dotyczyły tylko ludzi a i tak często trzeba było stać w długiej kolejce oczekujących.

Zalety płynące z tych zabiegów niewątpliwie spowodowały upowszechnienie ich także u zwierząt bo czy istnieje coś cenniejszego niż zdrowie i życie?

Rehabilitacja najogólniej określana jest bardzo skuteczną metodą prowadzącą do szybszego powrotu do zdrowia naszych podopiecznych.

Głównym celem rehabilitacji psów i kotów jest maksymalne skrócenie okresu rekonwalescencji po urazie fizycznym, kontuzji czy operacji ortopedycznej a tym samym szybszy powrót do pełnej sprawności fizycznej.

Zwierzę zdrowe to osobnik aktywny ruchowo bo takim stworzyła go właśnie natura.

Urazy związane z intensywną pracą, wypadki komunikacyjne czy powstałe na skutek kontaktu z innymi zwierzętami choćby w parku czy na spacerze nie zdarzają się wcale rzadko a wręcz są częstym powodem konsultacji weterynaryjnych.

Zrozpaczony właściciel udający się do ortopedy słyszy niejednokrotnie diagnozę i dowiaduje się o konieczności przeprowadzenia natychmiastowej operacji, która wprawdzie “naprawia” to co uległo uszkodzeniu ale nie oznacza wcale zakończenia leczenia.

Czasem mamy do czynienia z sytuacji gdy “zabieg się udał” ale efekt końcowy niestety daleki jest od ideału.

Pamiętajmy, że każdy zabieg ortopedyczny związany z wyłączeniem funkcji kończyny a więc jej nieużywanie może się wiązać z zanikami mięśniowymi, a one niestety siłą rzeczy upośledzają sprawne poruszanie się.

Rehabilitacja w każdym z tych przypadków będzie miała za zadanie zapobiec powstającym negatywnym skutkom wynikającym z braku pracy mięśni i stawów.

Jest więc niejako wykonywaniem ruchów w zastępstwie zwierzęcia czego wyrazem będzie utrzymanie prawidłowej pracy mięśni.

Każdy uraz mechaniczny prowadzący do złamania kości, zerwania więzadeł wiąże się z rozwojem stanu zapalnego i towarzyszącym mu bólem.

Rehabilitacja psa po złamaniu łapy
Rehabilitacja psa po złamaniu łapy

Zabiegi rehabilitacyjne nie tylko będą usprawniały funkcje kończyny ale może przede wszystkim spowodują zmniejszenie bólu u naszych podopiecznych.

Pamiętajmy, że odczuwanie bólu odbija się szerokim tłem na całym organizmie i powoduje nieużywanie chorej kończyny co skutkuje kolejnymi zanikami mięśniowymi.

I błędne koło się zamyka.

Zwalczanie bólu u zwierząt za jakie jesteśmy jako ludzie odpowiedzialni jest naszym podstawowym obowiązkiem świadczącym o człowieczeństwie i empatii.

Używane do zmniejszania bólu środki farmakologiczne mają szereg efektów ubocznych a umiejętnie prowadzona rehabilitacja pozwala zmniejszyć ich dawki lub zminimalizować ilość podań do bezwzględnie koniecznych.

Zabiegi rehabilitacyjne powodują usprawnienie przepływu krwi i limfy usuwając tym samym powstające obrzęki.

Poprzez napływ elementów (komórek) układu odpornościowego do uszkodzonych miejsc przyspieszają odbudowę tkanek a dzięki ograniczeniu przykurczów i napięć mięśniowych wzmacniają siłę mięśni.

Stymulują również sprawne funkcjonowanie układu nerwowego niezbędnego do sprawnego funkcjonowanie układu kostno stawowego.

Umiejętnie przeprowadzona rehabilitacja pozwala na kontrolowanie masy ciała u zwierzęcia, które na skutek urazu nie wykazuje należytej aktywności ruchowej.

Pobudzenie przemiany materii poprzez ruch jest niezwykle ważnym sposobem walki z otyłością.

I co może wydać się równie istotne stanowi doskonałe uzupełnienie leczenia operacyjnego i sprawdzonej farmakoterapii.

Wszystkie zaś te działania, wzajemnie się dopełniając, powodują szybsze dojście do zdrowia po urazie czy kontuzji, skracając okres rekonwalescencji a tym samym również eliminując wszelkie negatywne skutki wyłączenia z używania chorego obszaru ciała.

W konsekwencji nie tylko poprawia się kondycja fizyczna ale również psychiczna zwierzęcia co wydaje się kwestią pierwszorzędną.

Rehabilitacja znajduje zastosowanie nie tylko w przypadku urazów czy kontuzji ale także w sytuacji chorób o podłożu nerwowym czy mięśniowym.

Wiele z nich jest nieuleczalnych ale umiejętnie prowadzone ćwiczenia ograniczają ich rozwój i tym samym zapewniają spowolnienie narastających objawów.

Ruch jak mówi stare powiedzenie to zdrowie więc na skutek rehabilitacji wzrasta wytrzymałość układu sercowo naczyniowego (krew szybciej płynie i dociera do pracujących mięśni).

Widzimy więc dobitnie jak wiele potencjalnych korzyści możemy uzyskać stosując odpowiednio dobraną metodę rehabilitacji.

Tym samym odpowiedź na pytanie czy warto wydaje się oczywista. Tak, warto!

Kiedy należy rozważyć rehabilitację psa/kota?

Kiedy stosować rehabilitację?
Kiedy stosować rehabilitację?

Współcześnie nasi podopieczni narażeni są niestety na podobne urazy ortopedyczne jak sportowcy uprawiający różne dyscypliny zawodowo.

Zerwane więzadło w kolanie to nie tylko przypadłość znanych i lubianych piłkarzy ale również psów o czym należy dokładnie pamiętać.

Skoro więc zawodowym graczom rehabilitacja pomaga to dlaczego nie stosować jej u psowatych?

Schorzenia przy których rehabilitacja przynosi wymierne korzyści

Istnieje cała gama chorób, przy których zabiegi rehabilitacyjne okazują się niezwykle skuteczne i zalecane.

Wskazaniami do rehabilitacji na pierwszym miejscu są wszelkie dysfunkcje układu ruchowego zwierzęcia z często występującymi szczególnie w starszym wieku stanami zapalnymi narządów układu ruchowego.

Jak ogromny jest to problem wiedzą najlepiej właściciele starszych psów, które często borykają się z chorobą zwyrodnieniową stawów.

U naszych psich seniorów często również spotykamy się z wszelkimi zwyrodnieniami dotykającymi kręgosłupa a co za tym idzie z dyskopatiami i porażeniami.

Rehabilitacja okazuje się mieć niewątpliwe zasługi w procesie leczenia tych wszystkich chorób.

Chyba każdemu rehabilitacja kojarzy się jednak z postępowaniem pooperacyjnym po skomplikowanych złamaniach kości, szczególnie w kończynach, zwichnięciach czy przy zerwanych więzadłach (np. więzadła krzyżowego w kolanie).

Rehabilitacja przyspiesza powrót do zdrowia po złamaniu
Rehabilitacja przyspiesza powrót do zdrowia po złamaniu

Są to niestety często występujące przypadłości ortopedyczne.

Dysplazja stawów biodrowych może być również książkowym przykładem kiedy z powodzeniem zastosować możemy zabiegi rehabilitacyjne.

Tak naprawdę każdy uraz, wypadek, kontuzja, w której z jakiegoś powodu dochodzi do wyłączenia używania kończyny a więc kulawizny może stanowić wskazanie do zastosowania rehabilitacji zapobiegającej zanikom mięśniowym.

Pamiętajmy także o chorobach dotyczących mięśni przebiegających przewlekłe (np. wszelkie autoimmunologiczne zapalenie mięśni) kiedy to ćwiczenia mogą okazać się niezwykle pomocne w procesie leczenia.

Urazy szkieletowe często występujące u naszych podopiecznych, blizny tkanek miękkich, stany przykurczów czy osłabienia mięśni także mogą stanowić wskazanie do przeprowadzenia rehabilitacji.

Nie zapominajmy także o bólu czyli objawowi często towarzyszącemu wszelkim patologiom układu kostno szkieletowo mięśniowemu kiedy to umiejętnie przeprowadzona rehabilitacja znacznie poprawia samopoczucie zwierzęcia niejednokrotnie zmniejszając dawki ordynowanych leków o działaniu niesterydowo przeciwzapalnym.

Konsekwencją tego będzie mniejsze ryzyko, czasem groźnych dla życia, działań ubocznych.

Schorzenia neurologiczne dotyczące kręgosłupa na czele z dyskopatią, zespołami ucisku rdzenia kręgowego i wychodzących z niego nerwów rdzeniowych, urazy rdzenia czy patologie nerwów obwodowych również stanowią wskazanie do rehabilitacji.

W przypadku porażenia nerwów czy ich zapalania skutkujących niedowładami albo zaburzeniami równowagi warto wspomóc proces leczenia właśnie zabiegami rehabilitacji ruchowej.

Zabiegi rehabilitacyjne mogą okazać się niezwykle pomocne w leczeniu chorób układu powłokowego czyli skóry.

Niejednemu może wydać się to zaskakujące ale w przypadku wszelkiego rodzaju trudno gojących się ran czy bliznach zastosowanie rehabilitacji przynosi wymierne korzyści, podobnie jak w:

  • oparzeniach,
  • odmrożeniach,
  • przypadku odleżyn.

Plagą naszych czasów stała się otyłość objawiająca się nadmierną masą ciała a co za tym idzie mniejszą aktywnością ruchową i szeregiem objawów dotyczących odległych organów i narządów (np. niewydolność serca, wątroby, stawów itd.).

Fizjoterapia i tutaj może się przydać prowadząc powoli do powrotu do optymalnej masy ciała.

Do tej pory mówiliśmy wyłącznie o zwierzętach chorych ale rehabilitacje możemy przeprowadzić także u tych zdrowych ale w starszym wieku.

Rehabilitacja u starszych psów

Psi seniorzy z racji “powolnego wyczerpywania się” rezerw czynnościowych i toczących się procesów zwyrodnieniowych wykazują wiele objawów związanych z postępującym procesem starzenia.

Rehabilitacja pozwala utrzymać takie osobniki w lepszej kondycji dłużej a tym samym polepszyć zdecydowanie życie w ostatnim jego etapie.

Widzimy więc dobitnie jak w wielu przypadkach zabiegi rehabilitacyjne mogą być pomocne przynosząc poprawę zdrowia i samopoczucia leczonych zwierząt.

Rehabilitacja: ile trwa, kiedy widać poprawę, czy są przeciwwskazania?

Ile kosztuje i trwa rehabilitacja
Ile kosztuje i trwa rehabilitacja

Choć rehabilitacja przynosi ogromne korzyści zwierzęciu nie zawsze możemy ją zastosować w dowolnym momencie leczenia.

Generalna zasada mówi, że powinniśmy przeprowadzić zabiegi tak szybko jak to możliwe.

Pamiętajmy bowiem, że zaniki mięśniowe postępują z dnia na dzień stąd ważne jest szybkie działanie z naszej strony aby stan wyjściowy z którego startujemy był jak najlepszy.

Istnieją pewne ograniczenia w zastosowaniu konkretnych metod fizjoterapeutycznych stąd każdorazowo konieczność dokładnego przestrzegania zaleceń lekarza prowadzącego i wykwalifikowanego zoofizjoterapety.

Oczywiście przeciwwskazania te będą inne w przypadku każdej z metod.

Dla przykładu nie wykonamy ruchów biernych czy masażu mięśni w przypadku czasowego unieruchomienia kończyny przez gips lub inny twardy opatrunek.

Póki zwierzę ma w pełni nie zagojone szwy a więc ranę pooperacyjną nie warto tego miejsca moczyć stąd nie zalecane są ćwiczenia na bieżni wodnej, które mogłyby opóźnić gojenia się rany i spowodować jej zakażenie.

Nie zawsze chodzi nam o jak najszybsze uruchomienie kończyny bezpośrednio po zabiegu, gdyż niekontrolowany ruch może zniweczyć efekty operacji.

W takich wypadkach chodzi przede wszystkim o wzmocnienie tkanek a poprzez usprawnienie przepływu krwi przez operowaną okolicę, przyspieszenie procesów regeneracji.

Proces rehabilitacji nie przynosi efektów natychmiast ale powoduje ich odwleczenie w czasie.

Oczywiście natychmiastowa poprawa w postaci choćby zmniejszenia bólu, poprawy samopoczucia czy zmniejszenia stanu zapalnego widoczna jest często od razu.

W innych przypadkach dotyczących usprawnienia ruchu, zmniejszenia zaników mięśniowych czy kulawizn trzeba jednak trochę poczekać.

Rehabilitacja wymaga najczęściej przeprowadzenia jakiejś serii zabiegów a nie jednej ingerencji “załatwiającej sprawę” raz na zawsze. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość a co najważniejsze skrupulatnie przestrzegać zaleceń lekarskich.

Same zaś zabiegi trwają różnie od kilkunastu do kilkudziesięciu minut co uwarunkowane jest zastosowaną metoda oraz stanem klinicznym pacjenta.

Najczęściej stosowane zabiegi rehabilitacyjne

Rehabilitacja jest bardzo obszerną dziedziną wiedzy praktycznej wykorzystującej wiele różnych metod wspomagając się przy tym nowoczesnym sprzętem i specjalnie zaprojektowanymi maszynami, urządzeniami do fizjoterapii.

W trakcie trwania terapii, w zależności od spodziewanego efektu terapeutycznego wykorzystuje się najczęściej jedną z następujących metod:

  • laseroterapię,
  • magnetoterapią,
  • sonoterapię,
  • światłolecznictwo,
  • elektroterapię,
  • hydroterapię,
  • krioterapię,
  • ciepłolecznictwo,
  • masaż klasyczny,
  • kinezyterapię.

Każdorazowo plan zabiegów układany jest zawsze indywidualnie i powinien opierać się na gruntownej wiedzy lekarskiej podpartej doświadczeniem zoofizjoterapeuty.

W gruncie rzeczy chodzi bowiem o to żeby wybrana forma terapii przyniosła jak największe korzyści dla zwierzęcia, usprawniając i przyspieszając proces zdrowienia.

Podkreślam raz jeszcze, że kluczowy obok wyboru metody terapii i umiejętnej jej przeprowadzenia jest również czas rozpoczęcia terapii.

Warto rozpocząć terapię ma początku leczenia, kiedy proces chorobowy i objawy są silniej wyrażone gdyż wtedy uzyskiwane przez nas efekty są silniejsze i lepiej zauważalne.

Zbytnie opóźnienie lub zwlekanie z wprowadzeniem zabiegów będzie wiązało się z minimalizowaniem już utrwalonych zmian i przykurczów (odleżyny zaniki mięśniowe, zaburzenia w krążeniu) oraz innych niekorzystnych następstw będących konsekwencją upośledzenia i ograniczenia ruchu.

Hydroterapia

Rehabilitacja na bieżni wodnej
Rehabilitacja na bieżni wodnej

Zabiegi wykonywane w wodzie są bez wątpienia jedną z najczęstszych stosowanych obecnie metod wspomagających proces zdrowienia.

Ruchy w wodzie angażują do pracy wszystkie mięśnie, nie obciążają zanadto kręgosłupa ani stawów a dodatkowo usprawniają pracę układu krążeniowego oraz oddechowego.

Wykorzystywane są nie tylko do rehabilitacji ale również do profilaktyki wielu schorzeń oraz służą procesowi odchudzania.

Oczywiście nie wystarczy napełnić wannę wodą i wstawić tam chore zwierzę licząc na to, że samo się będzie ruszało.

Wanny takie muszą spełniać odpowiednie warunki i być wyposażone choćby w bieżnie wodne czy specjalne dysze kierujące strumień wody na odpowiednie obszary ciała.

Hydroterapia nie tylko służy zwierzętom dotkniętym urazami czy kontuzjami ale również można jej poddać zdrowe osobniki zapewniając tym samym świetny trening czy relaks (oczywiście tylko w przypadkach zwierząt lubiących wodę co wydaje się warunkiem koniecznym).

Zabiegi hydroterapii polegają na umieszczeniu pacjenta w płytkim basenie, wannie z funkcją hydromasażu albo na mokrej bieżni.

Gdy basen jest głębszy i nie odpowiada wielkości zwierzęcia można założyć mu specjalną kamizelkę unoszącą psa na wodzie.

Temperatura cieczy jest tak ustawiona, aby zapewnić komfort termiczny pacjentowi, a ćwiczenia trwają od 15 do 30 minut i zawsze dobierane są indywidualnie do przypadku.

Dobrze gdy zwierzę w trakcie zabiegu nie jest głodne gdyż wtedy chętniej wykonuje ćwiczenia.

Wśród wskazań do hydroterapii możemy wymienić wszelkie przypadki stwierdzenia:

  • przykurczów,
  • usztywnień stawów,
  • zaników mięśni.

Ta metoda sprawdza się też w przypadku pupili po zabiegach ortopedycznych, czy seniorów w podeszłym już wieku.

Z pewnością hydroterapia nie zaszkodzi w:

  • chorobach zwyrodnieniowych stawów,
  • schorzeniach zwyrodnieniowych kręgosłupa,
  • nadwadze,
  • dysplazji stawów biodrowych,
  • niedowładach i porażeniach kończyn.

U zdrowych zaś zwierząt większy opór wody niż powietrza pozwoli wzmocnić mięśnie szkieletowe pomagając w lepszym przygotowaniu się do zawodów sportowych.

Ciśnienie hydrostatyczne wywierane przez wodę zmniejsza obrzęki tkanek, stabilizuje stawy zapobiegając jednocześnie urazom w trakcie ćwiczeń.

Jak wygląda hydroterapia dla psa możesz też zobaczyć an poniższym wideo

Dachshund IVDD Therapy: Walking the Underwater Treadmill

Masaż leczniczy

Jest chyba jedną z najpopularniejszych form fizjoterapii dobrze tolerowaną przez psy co też nie pozostaje bez znaczenia.

Nacisk ręki działający na masowane tkanki pobudza krążenie krwi i limfy co przekłada się na lepsze natlenienie oraz odżywienie tych miejsc.

Wspomaga znacznie działanie układu odpornościowego, którego elementy komórkowe docierają przecież z prądem krwi i chłonki.

Uelastycznia ścięgna, więzadła, poprawia pracę stawów, wspomaga mięśnie poprzez zwiększenie ich wytrzymałości.

Umiejętnie wykonany zmniejsza odczuwanie bólu wynikającego z procesu zwyrodnieniowego oraz poprawia przewodzenie nerwów.

Masaż leczniczy zalecany jest w:

  • chorobach zwyrodnieniowych,
  • dysplazjach stawów i dyskopatiach kręgosłupa,
  • stanach zapalnych mięśni,
  • urazach,
  • kontuzjach,
  • zanikach,
  • złamaniach kości.

Masaż stosuje się też po amputacjach kończyn czy przy nerwobólach.

Bardzo pomocny może okazać się również w procesie redukcji masy ciała u zwierząt otyłych.

Sam zabieg trwa od kilku do kilkudziesięciu minut w zależności od tolerancji zwierzęcia i może być powtarzany nawet codziennie.

Przykład ćwiczeń wykonywanych w trakcie masażu (schemat udostępniony ze strony firmy Vetoquinol producenta preparatu Caniviton forte www.caniviton.pl/strona/masaze).

Elektroterapia

Jest zabiegiem fizjoterapeutycznym skierowanym głównie dla pacjentów z silnymi bólami lub gdy mamy różnego tła niedowłady mięśni.

Opiera się na prądzie elektrycznym generowanym przez umieszczone na ciele psa elektrody.

Nie musimy niczego się obawiać ponieważ zabieg jest w pełni bezpieczny a natężenie przepływającego przez mięśnie prądu zawsze dobierane indywidualnie do pacjenta i krzywdy psu nie wyrządzi.

Mięśnie, przez które przepływa prąd elektryczny kurczą się (drżą) a zwierzę odczuwa delikatne, w pełni akceptowalne, mrowienie.

Elektroterapię często stosujemy u zwierząt ciężko pracujących poddawanych dużym obciążeniom mechanicznym czego dobitnym przykładem niech będą biegające psy.

Elektroterapia pomocna może okazać się również w:

  • dyskopatiach,
  • przykurczach mięśni,
  • bólach mięśniowych,
  • zaburzeniach krążenia,
  • zanikach mięśni,
  • problemach natury neurologicznej rdzenia kręgowego i mózgu.

Każda sytuacja gdy istnieje konieczność długotrwałego usztywnienia i unieruchomienia kończyny (np. na skutek złamania kości długich) jest wskazaniem do stosowania elektroterapii.

Średnio jeden zabieg trwa z reguły 10-20 minut i może wymagać farmakologicznego uspokojenia pacjenta.

Miejsca przyłożenia elektrod muszą być wygolone aby ułatwić przepływ prądu.

Magnetoterapia

W wyniku działania pola magnetycznego na objęte chorobą okolice ciała następuje zmniejszenie:

  • odczuwania bólu,
  • stanów zapalnych,
  • obrzęku.

Uzyskujemy tym samym przyspieszenie procesów gojenia tkanek poprzez zwiększenie przemiany materii w komórkach, czy lepsze wykorzystanie docierającego do nich tlenu.

Magnetoterapia jest świetną metoda wspomagającą leczenie:

  • stanów zapalnych stawów,
  • uszkodzeń mięśni,
  • uszkodzeń więzadeł,
  • zaburzeń przemiany materii,
  • zapalenia nerwów obwodowych,
  • bólach kręgosłupa.

Sprawdza się także w złamaniach kości.

Pole magnetyczne może być zastosowane u wszystkich ssaków domowych a sam zabieg jest bezbolesny i nie wymaga uspokojenia zwierzęcia.

Pewną jednak wadą jest długi czas jaki zwierzę musi spędzić na zabiegu wynoszący średnio od 20 do 40 minut.

Wymagana jest więc cierpliwość ze strony pacjenta.

Magnetoterapii nie można zastosować jej u osobników z chorobami nowotworowymi, przy ostrych infekcjach oraz suk ciężarnych. Wszelkie metalowe elementy w ciele pacjenta (np. gwoździe przy złamaniach kości) również uniemożliwiają zastosowanie tej metody.

Do pełnej serii potrzeba 10-15 zabiegów codziennie lub co drugi dzień. W niektórych wypadkach można wydłużyć ilość powtórzeń nawet do 60.

Terapia ultradźwiękami

Ultradźwięki są drganiami mechanicznymi a ich częstotliwość pozostaje zupełnie niesłyszalna dla ludzkiego ucha.

Ich oddziaływanie na chore tkanki jest całkowicie bezbolesne dla zwierzęcia.

Ultradźwięki o częstotliwości 0,8 – 3 MHz wywołują mikromasaż, a poprzez wytworzenie energii cieplnej korzystnie wpływają na potraktowane nimi tkanki.

Wykazują właściwości przeciwbólowe, zmniejszają zbyt duże napięcie mięśni, przykurcze, a dzięki rozszerzeniu naczyń krwionośnych hamują toczące się procesy zapalne.

Ewidentnie skracają czas chorowania spełniając tym samym oczekiwania właścicieli zwierząt.

Średnio zabieg trwa od 5 do 10 minut a na całą serię potrzeba około 10 powtórzeń.

Całość można powtórzyć po około 3-4 tygodniach.

Laseroterapia

Laseroterapia
Laseroterapia

Jest metoda światłolecznictwa wykorzystująca laser nisko lub wysoce energetyczny.

Wykazuje działanie:

  • przeciwbólowe,
  • przeciwzapalne,
  • biostymulujące.

Laseroterapia poprawia przepływ krwi przez naczynia włosowate prowadząc tym samym do lepszego odżywienia tkanek.

Zmniejsza się tym samym stan zapalny poprzez szybszą resorpcję obrzęków, wysięku.

Hamując procesy zapalne przyspiesza regenerację objętych nimi tkanek.

Jest bardzo uniwersalną metodą fizjoterapii znajdującą zastosowanie w bardzo wielu problemach ortopedycznych czego przykładem niech będą złamania kości (szybsze formowanie się kostniny w miejscu pęknięcia kości) czy zapalenia ścięgien.

Zabieg polega na przyłożeniu do skóry specjalnej głowicy emitującej wiązkę laserową i trwa od kilku do 20 minut. Na całą serię potrzeba około 10 zabiegów.

Laseroterapia wymaga oczywiście zastosowania odpowiedniego sprzętu i bezwzględnie odpowiedniej wiedzy lekarskiej u stosującego ją personelu.

Krioterapia i termoterapia

Są metodami fizycznymi wykorzystującymi odpowiednio niską i wyższą temperaturę, która oddziałuje na tkanki.

W pierwszym przypadku zimne okłady, chłodne kąpiele czy masaż lodowy zmniejszają przewodnictwo nerwowe czego konsekwencją będzie działanie przeciwbólowe.

Zmniejszą się również obrzęki tkanek i wysięki co zdecydowanie poprawia komfort pacjenta (redukcja stanu zapalnego).

Termoterapia wykorzystująca właściwości ciepła (okłady, ciepłe kąpiele) powinna stosowana być po zakończeniu ostrej fazy zapalenia.

Przyspiesza przewodnictwo nerwowe zwiększając dopływ krwi do tkanek co przekłada się na przyspieszenie schodzenia procesów zapalnych czyli szybsze zdrowienie.

Pamiętajmy, że używana ciecz do termoterapii nie może być zbyt gorąca aby nie wywoływać oparzeń skóry ani zbyt zimna czego konsekwencją mogą być z kolei odmrożenia.

Kinezyterapia

Skupia szereg różnych ćwiczeń fizycznych będąc metodą polegająca na leczeniu ruchem i gimnastyką.

Umiejętnie przeprowadzane ćwiczenia wzmacniają odpowiednie partie mięśni zwiększając tym samym sprawność fizyczną zwierzęcia.

Ćwiczenia bierne wykonywane są przez fizjoterapeutę, który wykonując zgięcia, rotacje, odwodzenia czy wyprost kończyny a więc wprowadzając ją w ruch zmusza niejako pewne partie mięśni do pracy i “trwania w dobrej kondycji”.

Ćwiczenia rozciągające zwiększają ruchomość stawów czy elastyczność tkanek budujących te struktury eliminując skurcze i nadmierne napięcie.

Średnio jedna seria ćwiczeń trwa od kilku do kilkunastu minut i zależy od możliwości pacjenta.

W końcu w myśl zasady, że “ruch to zdrowie” tylko używane i pracujące organy (mięśnie, stawy) mogą wykazywać dobre zdrowie.

Rehabilitacja psa i kota w domu

Właściciel rehabilitowanego psa może ulec pokusie samodzielnego wykonywania pewnych ćwiczeń czy zabiegów w warunkach domowych podpatrując wcześniej te wszystkie czynności wykonywane przez profesjonalnego zoofizjoterapeutę w gabinecie.

Posiadacz psa czynnie przecież uczestniczy w wykonywanych zabiegach towarzysząc psu, trzymać go czy głaszcząc tym samym zapewniając komfort przeprowadzanych czynności.

Wiele z metod rehabilitacji z racji wykorzystania specjalistycznego sprzętu wyklucza ich zastosowanie w domowych pieleszach.

Niektóre jednak z nich możemy spokojnie wykonywać w domu.

Pamiętajmy jednak zasadniczą zasadę, aby niczego nie wykonywać samodzielnie i wszystko konsultować z terapeutą.

Dobrze byłoby gdyby pokazał on wcześniej nam jak przeprowadzać dane ćwiczenie czy masaż a później sprawdził nasze jego wykonanie.

Musimy dokładnie wiedzieć nie tylko jak ale też ile razy powtórzyć dany ruch, czy choćby znać długość i tempo spacerów (“swoista rehabilitacja” ruchem w warunkach domowych dla każdego).

Możemy spokojnie stosować metody ciepłolecznictwa polegające na nakładaniu na chore okolice specjalnych nagrzanych żelowych woreczków czy termoforów.

Możemy też wykonywać ruchy bierne, gimnastykę, kontrolowany spacer.

Wszystko jednak po uprzednim zaleceniu przez terapeutę aby swoim działaniem nie zniweczyć pracy chirurga – ortopedy czy lekarza prowadzącego.

Pamiętajmy, że są dziedziny medycyny, które lepiej pozostawić fachowcom a nie bawić się w samodzielne “niby takie same” wykonywanie, naśladowanie ich pracy czego dobitnym przykładem niech będzie właśnie fizjoterapia.

Nieprzestrzeganie bardzo szczegółowych zaleceń i samodzielnie podejmowane próby rehabilitacji w domu, mogą zniweczyć cały proces, opóźniając dochodzenie do zdrowia.

Ile kosztuje rehabilitacja psa?

Kwestią niezwykle istotną z punktu widzenia właścicieli są też finanse czyli ile tak naprawdę będzie nas to kosztowało.

Pamiętajmy też, że pojedynczy zabieg nie przyniesie oczekiwanego efektu a do pełni sukcesu potrzeba całej serii powtórzeń co dodatkowo przekłada się na koszt całościowy.

Niejednokrotnie kieszeń właściciela i tak jest już nadszarpnięta wydatkami związanymi z zabiegiem chirurgicznym i tradycyjnym leczeniem farmakologicznym.

Warto więc przed zdecydowaniem się na określone zabiegi dowiedzieć się o koszty ich przeprowadzania. A mogą być one bardzo różne, co wynika z wyboru metody i wiedzy fizjoterapeuty.

Przed przystąpieniem do rehabilitacji terapeuta będzie chciał oczywiście poznać historię schorzenia i prowadzone dotychczas leczenie.

Taka pierwsza wizyta często zwana konsultacją może być płatna a jej koszt wahać się od 50 do 100 zł.

Dopiero później rozpoczyna się seria zaleconych zabiegów:

  1. Pojedyncza sesja elektroterapii, magnetoterapii, laseroterapii czy ultradźwięków – od 20 zł.
  2. Masaż – 25-50 zł w zależności od długości trwania.
  3. Bieżnia wodna to około 20-30 zł za pojedynczą sesję.

Jeśli policzymy ile należy wykonać powtórzeń kwota końcowa może okazać się znaczna i sięgać nawet kilku tysięcy złotych.

Oczywiście ceny są bardzo zróżnicowane i uzależnione od gabinety stąd jeszcze raz podkreślam żeby pytać na miejscu.

Podsumowanie

Po co rehabilitować psa?
Po co rehabilitować psa?

Czas dochodzenia pacjenta do zdrowia, w którym ma pomóc rehabilitacja zależy od bardzo wielu różnych czynników osobniczych uwzględniających choćby wiek czy rodzaj schorzenia i zdolności regeneracyjne organizmu.

Podejmowane przez nas działania mają za zadanie przyspieszyć ten proces zapewniając maksymalny komfort w procesie zdrowienia.

Zwierzęta z reguły chętnie współpracują z terapeutą co nie pozostaje bez znaczenia w trakcie wykonywania zabiegów.

Czują jakby podświadomie, że przeprowadzane zabiegi przynoszą im ulgę, eliminują ból i usprawniają chore okolice czy kończyny.

Oczywiście aby możliwy był pełny sukces konieczna jest ścisła współpraca właściciela z wykonującym zabiegi i stosowanie się do jego zaleceń.

Potrzeba cierpliwości, konsekwencji w działaniu, wytrwałości a z pewnością wydawane przez nas pieniądze oraz poświęcony czas nie będzie zmarnowany.

Bo jak pisał Arystoteles “ruch jest życiem”, róbmy więc wszystko aby nasze zwierzęta były sprawne jak najdłużej czego wszystkim gorąco życzę.

 

Wykorzystane źródła >>

Lekarz weterynarii Piotr Smentek

Lekarz weterynarii Piotr Krzysztof Smentek

Absolwent Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW. Specjalista chorób psów i kotów. Specjalista administracji i epizootiologii weterynaryjnej. Pracuję od kilkunastu lat w Całodobowej Lecznicy Weterynaryjnej gdzie zajmuję się szeroko pojętą medycyną zwierząt towarzyszących głównie psów, kotów i gryzoni oraz z weterynaryjnej firmie farmaceutycznej w Dziale Rozwoju gdzie odpowiadam za bezpieczeństwo terapii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze
Małgorzata
Małgorzata

Skąd wy te ceny wzięliście?! Prawdziwe koszty bierzni wodnej to 80 zł za 15 minut, masaż 30 minut kosztuje 70 zł.

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami. 

WYPEŁNIJ POLA, ABY POBRAĆ MATERIAŁY W PDF 👇

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.