Sterylizacja psa: jakie mogą być powikłania i kiedy sterylizować [tabela]

Zastanawiasz się czy warto zdecydować się na sterylizację suki?

Przypuszczam, iż większość właścicieli zwierząt rozważała przeprowadzenie tego zabiegu.

Dla wielu osób dużym problem okazują się zmiany zachowania oraz objawy związane z płodnością zwierząt.

Pomimo oczywistych zalet, zabieg sterylizacji psa ma też wady – w tym artykule wyjaśnię Ci na czym one polegają.

Mam nadzieję, że dzięki niemu z większą świadomością i przekonaniem podejmiesz decyzję – sterylizować, czy nie sterylizować psa.

Cykl jajnikowy suki

U suki w trakcie sezonu rozrodczego pojawia się tylko jeden cykl jajnikowy, dlatego mówimy iż są to zwierzęta sezonowo monoestralne.

W przebiegu cyklu jajnikowego wyróżnimy fazę pęcherzykową, w przebiegu której dochodzi do wzrostu pęcherzyków jajnikowych (tzn. faza folikularna) oraz fazę ciałka żółtego (tzn. faza lutealna).

Faza pęcherzykowa

Fazę pęcherzykową można podzielić na dwa zasadnicze stadia:

  • proestrus (3-10 dni), której towarzyszy obrzęk sromu i błony śluzowej macicy oraz duża ilość krwistej wydzieliny,
  • estrus (2-15 dni), w której to dochodzi do owulacji, zmniejszenia obrzęku narządów rodnych, wydzielina przybiera kolor różowy (potocznie mówi się, iż wygląda jak popłuczyny mięsa) i jest to okres akceptacji samca. W tym okresie mamy największe szanse na zapłodnienie samicy przy planowaniu ciąży. Przyjmuje się okres trwania fazy estrus jako 9 dni, jednak w zależności od cech osobniczych i rasowych granice czasowe tej fazy mogą oscylować pomiędzy 3 do 21 dni.

Faza ciałka żółtego

Po fazie pęcherzykowej pojawia się faza ciałka żółtego, w której wyszczególniamy metoestrus i dioestrus.

Metestrus (około 7 dni) jest fazą rozwoju ciałek żółtych, w czasie której po ewentualnym zapłodnieniu dochodzi do transportu zarodków do macicy oraz przygotowania organizmu suczki do przyjęcia ciąży.

Następnie faza ta przechodzi w fazę diestrus (55-65 dnia) w trakcie której macica jest przygotowywana na utrzymanie i odżywianie ciąży.

Pod koniec tej fazy suczka wije gniazdo i przygotowuje się do porodu.

Pod koniec tej fazy dochodzi też do obumarcia ciałek żółtych i suka wchodzi o okres anestrus, czyli tak zwany spokoju płciowego, lub okres bezrujowy.

Tabela: Cykl jajnikowy u suk

Faza cyklu jajnikowegoCzas trwaniaObraz jajnikówObraz narządów płciowychZmiany zachowania
Pęcherzykowa proestrus3-10 dni (śr. 5)Rozwój pęcherzyków jajnikowychObrzęk sromu i błony śluzowej pochwy i macicy. Duża ilość krwistej wydzieliny.Brak akceptacji samca
Pęcherzykowa estrus2-15 dni (śr. 9)Owulacja i ewentualne zapłodnienie komórek jajowychStopniowe zmniejszenie obrzęku błony śluzowej pochwyAkceptacja samca
Ciałka żółtego metestrus~ 7 dniRozwój ciałek żółtychTransport zarodków do macicy, gdy doszło do zapłodnieniaBrak zainteresowania samcem
Ciałka żółtego diestrus55-65 dniDojrzałe ciałka żółte, pod koniec fazy ich regresjaCiąża lub jej brak. Macica przygotowana na utrzymanie i odżywienie zarodka. Pod koniec fazy dochodzi do porodu. Przy braku ciąży faza trwa kilka dni dłużej.Pod koniec fazy suka szykuje gniazdo. Przy braku ciąży mogą pojawić się objawy laktomanii,
Spokoju płciowego anestrus3-7 miesięcyBrak aktywności

Co to jest sterylizacja psa?

Przy planowaniu blokady hormonalnej bądź sterylizacji suki jest to czas, w którym lekarz weterynarii może zaplanować zabieg owariohysterectomi, czyli usunięcia macicy i jajników w celu trwałej antykoncepcji u suk.

Sterylizacja psa kiedy?

Najlepszy moment na przeprowadzenie zabiegu sterylizacji przypada na miesiąc przed cieczką u suki, lub trzy miesiące po jej zakończeniu.

Zalety sterylizacji suk

Zalety sterylizacji suki
Zalety sterylizacji suki

Antykoncepcja

Po co przeprowadzana jest sterylizacja psa? Większość właścicieli, z którymi spotykam się w swojej codziennej praktyce decyduje się na zabieg sterylizacji u suczki w celu ograniczenia płodności naszych podopiecznych i  wyeliminowania ryzyka niechcianej ciąży.

Sterylizacja zapobiega przypadkowym ciążom, a co za tym idzie niekontrolowanemu przyrostowi naturalnemu psów. Powszechnie spotykamy się z dużym problemem bezdomności psów, a zabieg antykoncepcji chirurgicznej pozwala na ograniczenie tego zjawiska.

Ciąża urojona u suki

Nie należy zapominać o tym, że sterylizacja eliminuje ryzyko wystąpienia ciąży urojonej.

Ta przypadłość jest nie tylko uciążliwa dla Ciebie, ale również szkodliwa dla zdrowia samej suczki.

Ciąże urojone nie pozostają też bez wpływu na psychikę zwierzęcia.

Nowotwory i choroby narządów płciowych

Dodatkowo przez usunięcie narządów płciowych, czyli macicy wraz z jajnikami unikamy ewentualnych chorób tych narządów jak:

Ponadto wczesna sterylizacja suki niemal w stu procentach chroni ją przed nowotworem gruczołu mlekowego, jednak im później wykonuje się zabieg, tym jego funkcja ochronna jest mniejsza.

Komfort psychiczny

Dodatkowym atutem wykonanego zabiegu jest komfort psychiczny – w mojej opinii nie tylko zwierzęcia, ale przede wszystkim właściciela.

Przygotowanie do zabiegu sterylizacji psa

Przygotowanie suki do sterylizacji
Przygotowanie suki do sterylizacji

Suka musi być odpowiednio przygotowana do sterylizacji i skontrolowana przez lekarza weterynarii.

Często do zakwalifikowania pacjenta do zabiegu należy wykonać dodatkowe badanie, jak:

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, a każda narkoza niesie ze sobą ryzyko.

Sterylizacja suki powikłania

Otyłość może być jednym ze skutków ubocznych sterylizacji
Otyłość może być jednym ze skutków ubocznych sterylizacji

Wielu właścicielom zwierząt towarzyszą silne obawy przed poddaniem suczki zabiegowi sterylizacji. Jeśli zdecydujemy się na wysterylizowanie suki, musimy liczyć się z tym, iż nie jest to zwykły zabieg.

Narkoza

Zabieg sterylizacji wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, a każda narkoza oraz ingerencja chirurgiczna wiąże się z ryzykiem powikłań.

Gojenie ran

Należy mieć na uwadze, iż gojenie się ran również jest cechą indywidualną, niektórzy pacjenci okres rekonwalescencji przechodzą wyjątkowo szybko i łagodnie, inni wymagają codziennych wizyt w gabinecie oraz antybiotykoterapii po zabiegu przez 7-10 dni, a nieraz i dłużej.

Zaburzenia rozwojowe po wczesnej sterylizacji

Prowadzono badania na temat późniejszych skutków ubocznych antykoncepcji chirurgicznej u małych zwierząt.

Udowodniono, iż zbyt wcześnie wykonany zabieg sterylizacji (przed osiągnięciem dojrzałości płciowej to jest przed 6-8 miesiącem życia, a u ras późno dojrzewających nawet do 24 miesięcy) może pociągnąć za sobą zaburzenia rozwojowe w budowie szkieletu czy niedorozwój sromu u samic.

Nietrzymanie moczu u suki

Kolejnym ryzykiem jest nietrzymanie moczu u suk wysterylizowanych w wieku młodocianym.

Otyłość u suk

Ponadto sterylizowane samice  są narażone na obniżenie poziomu przemiany materii i energii, co może skutkować nadmiernym przyrostem masy ciała i otyłością.

Dodatkowym czynnikiem predysponującym do otyłości u sterylizowanych suk jest zwiększony apetyt oraz obniżenie aktywności będący kolejnym skutkiem ubocznym sterylizacji.

Zaburzenia hormonalne po sterylizacji

Przeprowadzono również badania, wykazujące iż suczki sterylizowane są bardziej narażone na zaburzenia hormonalne jak na przykład niedoczynność tarczycy.

Sterylizacja suki rekonwalescencja

Suka po zabiegu sterylizacji wymaga rekonwalescencji, intensywnej opieki oraz częstych wizyt w gabinecie w związku ze zleconą przez lekarza osłoną antybiotykową oraz w celu higieny rany pooperacyjnej.

Właśnie dlatego gdy zdecydujesz się na zabieg sterylizacji u suki, zaplanuj go w okresie, gdy będziesz miał dla psa więcej czasu w domu.

Karma dla suki po sterylizacji

Karma dla psa po zabiegu
Karma dla psa po zabiegu

Po wykonanym zabiegu warto przejść na karmę dla suk po sterylizacji, która uchroni zwierzę przed ewentualną otyłością. Więcej na temat karmy dla psa po sterylizacji dowiesz się z artykułu poświęconego temu tematowi.

Jeżeli nadal masz jakiekolwiek wątpliwości, wciąż się wahasz bądź masz jakieś pytania, chętnie pomogę.

Chcesz dowiedzieć się ile kosztuje sterylizacja i czym różni się od kastracji? Zachęcam do przeczytania artykułu „Kastracja/sterylizacja psa i kota. Ile kosztuje zabieg i czy jest bezpieczny?

Masz własne doświadczenia w temacie sterylizacji u suk? Podziel się nimi teraz w komentarzu pod artykułem.

 

Wykorzystane źródła >>

Lek. wet. Paulina Kowalik

Lekarz weterynarii Paulina Kowalik

Lekarz weterynarii z powołania i zamiłowania do zwierząt. Studia ukończyłam na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie w 2014 r. Moja edukacja trwa nadal, czynnie uczestniczę w różnego rodzaju sympozjach i konferencji naukowych, także zagranicznych, co pozwala mi doskonalić wiedzę i pogłębiać umiejętności. Uczestniczka kongresów z zakresu m.in. dermatologii, endokrynologii i rozrodu małych zwierząt.
Prywatnie posiadaczka niesfornego psa o imieniu Nesti. W wolnych chwilach zwiedzam zakątki świata i odkrywam nowinki kulinarne.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
39 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami. 

WYPEŁNIJ POLA, ABY POBRAĆ MATERIAŁY W PDF 👇

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.