Karma dla psa: jak wybrać karmę dla szczeniaka, dorosłego psa i seniora?

Karma dla psa
Karma dla psa

Decydując się na zwierzę domowe (czyli najczęściej psa czy kot) bierzemy na siebie liczne obowiązki wynikające nie tylko z ich utrzymania i zapewnienia odpowiednich warunków do dobrego życia ale musimy się również liczyć z niemałymi czasem wydatkami finansowymi.

Wszędzie na świecie odpowiedzialne posiadanie zwierzęcia traktowane jest jako luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić.

Coraz więcej opiekunów traktuje swoje zwierzęta odpowiedzialnie co bez wątpienia powinno cieszyć, bowiem zmianie ulega również sposób myślenia a co za tym idzie konkretne czyny.

Piesek przestaje być maskotką, bardzo pożądaną w sytuacji gdy jest zdrowy, młody i pełen sił witalnych.

Na starość zaś gdy zacznie niedomagać i częściej zapadać na różne choroby rzadziej traktowany jest jako „towar niepożądany” co z pewnością powinno cieszyć.

Odpowiedzialne traktowanie zwierząt objawia się na wielu płaszczyznach związanych z ich utrzymaniem, począwszy od właściwego żywienia poprzez pielęgnację, cała profilaktykę a na właściwym leczeniu, w sytuacji gdy to niezbędne kończąc.

Ogromna rola przypada również właściwemu zbilansowanemu żywieniu, które jest swego rodzaju „inwestycją na przyszłość” gwarantującą dłuższe i lepsze życie naszemu pupilowi.

Zapewnia utrzymanie odpowiedniej kondycji organizmu a także pełni profilaktyczną rolę w przypadku wielu często występujących chorób.

W tym artykule postaram się nieco przybliżyć Ci Czytelniku wiedzę na temat karm, diet bytowych i zwrócić uwagę na podstawowe, choć może troszkę zapomniane fakty.

Co to jest karma bytowa?

Co to jest karma bytowa?
Co to jest karma bytowa?

Karma potocznie zwana bytową jest zbilansowanym pokarmem przeznaczonym dla danej grupy, zdrowych, nie obciążonych żadnymi schorzeniami zwierząt.

Karma bytowa jest rodzajem żywienia jaki podajemy w sposób ciągły naszemu podopiecznemu uzupełniając wszystko stale dostępną czystą woda do picia.

Dla niektórych opiekunów psów taki sposób karmienia może wydawać się monotonny i zbyt jednostronny co nie oznacza oczywiście niebezpieczeństwa zaistnienia niedoborów żywieniowych, szczególnie w dłuższej perspektywie czasowej.

Pamiętajmy bowiem, że karma powinna być zbilansowana co oznacza mniej więcej jej kompletność pod względem składu.

Zawiera więc wszystkie niezbędne składniki, pierwiastki, witaminy potrzebne organizmowi do zdrowego życia, prawidłowego funkcjonowania czy harmonijnego wzrostu uwzględniając przy tym dobowe zapotrzebowanie zwierząt (psy- białko 20-40 %, tłuszcze <60 %, węglowodany i sole mineralne <5 %).

Oczywistym jest, że musi być dostosowana do danej, konkretnej grupy zwierząt uwzględniając:

Czasem niektórzy producenci wprowadzają na rynek również karmy dedykowane konkretnym rasom psów (np. dla yorkshire terrierów, jamników, czy owczarków niemieckich) uzasadniając to szczególnym zapotrzebowaniem żywieniowym tychże psów.

Karmy bytowe są najpopularniejszym i chyba najbardziej rozpowszechnionym sposobem zapewnienia zwierzęciu wszystkiego tego czego w sensie żywieniowym potrzebuje, a ich receptury opracowana są przez specjalistów, dietetyków weterynaryjnych.

Gwarantuje to też często stałość składu co w wielu przypadkach wydaje się kwestią podstawową.

Szczególnie bowiem u wrażliwych osobników zmiana karmy dla psa może skutkować zaburzeniami żołądkowo jelitowymi i biegunkami stąd pewność, że kupując daną karmę ciągle decydujemy się na ten sam produkt jest ważna.

Karmy bytowe przeznaczone są jak wspominałem dla zwierząt zdrowych, nie obarczonych konkretną jednostką chorobową a więc dla dużej większości naszych podopiecznych.

Zaletą ich jest także łatwość podawania ograniczająca się do sypania danej karmy do miseczki, mała czasochłonność karmienia nie wiążąca się z samodzielnym przygotowaniem posiłku oraz niewątpliwie cena akceptowalna przez zdecydowaną większość właścicieli (duża rozpiętość cenowa różnych karm dla psów).

Karmy te występują w formie suchej i mokrej co dodatkowo stwarza duże możliwości wyboru oraz zaspokojenia nawet najbardziej wybrednych psów.

Każdy znajdzie „coś dla siebie” w szerokiej gamie dostępnych na rynku produktów.

O jakości karm weterynaryjnych dobrych, renomowanych firm produkcyjnych niech świadczy fakt, że zakłady wytwarzające te karmy oraz używane w nich półprodukty muszą spełniać wygórowane normy porównywalne do tych, obowiązujących przy produkcji żywności przeznaczonej dla ludzi.

Posługują się oni normami opracowanymi przez cieszące niedużym autorytetem organizacjami jak np. FEDIAF.

Nie jest więc możliwe wytworzenie karmy ze składników nie nadających się do jakiegokolwiek wykorzystania, ze względu na jakość co twierdzą niektórzy przeciwnicy karm gotowych, „przemysłowych„.

Skomplikowane procesy technologiczne stosowane w fabrykach produkujących karmy zapewniają nie tylko wysoką jakość ale również bezpieczeństwo mikrobiologiczne i zdrowotne.

Daje to pewność opiekunom zwierząt, że stosując sprawdzoną karmę dla psa niczym złym swego zwierzęcia nie zarazi.

Co niezwykle istotne w większości przypadków, o ile nie zaleci tego dodatkowo lekarz weterynarii nie ma potrzeby dodatkowo suplementować preparatów mineralno witaminowych przy żywieniu wyłącznie tylko tymi karmami.

Produkty te bowiem są kompletne pod względem składu i zaspokajają wszystkie potrzeby danej grupy wiekowej zwierząt.

Potwierdzają to liczne badania przeprowadzone na dużej grupie docelowej zwierząt, które karmione są daną karmą przez dłuższy okres czasu, co pozwala stwierdzić ponad wszelką wątpliwość absolutne bezpieczeństwo tych produktów.

A najważniejsza jest chyba pewność, że wybierając karmę zbilansowaną dobrej firmy zapewniamy najlepszy sposób żywienia za przystępną ceną, oszczędzając przy tym nasz czas.

Karma dla psa: którą wybrać?

Karma bytowa: którą wybrać?
Karma bytowa: którą wybrać?

Nie ma jednej „uniwersalnej”, przeznaczonej dla wszystkich karmy bytowej bowiem „coś dobrego dla każdego” jest niewiele warte.

Dzieje się tak dlatego, że psy nie należą do jednej grupy a ich potrzeby żywieniowe zmieniają się znacznie w zależności choćby od fazy życia, aktywności czy stanu fizjologicznego.

Co oczywiste inne będą potrzeby żywieniowe szczeniaka, inne dla psa dorosłego a jeszcze inne psa seniora, choć w sumie to ciągle ten sam osobnik (pies) mimo iż podlega procesowi starzenia.

Karmy będą się różniły nie tylko zawartością głównych składników takich jak białko, węglowodany czy tłuszcze ale również występującymi w mniejszej ilości minerałami czy witaminami.

W krótkiej perspektywie czasowej nie ma to może aż tak dużego znaczenia, bo przykładowo przecież nic złego się nie stanie gdy szczeniak zje całą miskę karmy przeznaczoną dla swego starszego kolegi, z którym wspólnie mieszka pod jednym dachem.

Gdybyśmy jednak stale, przez dłuższy czas podawali młodemu rosnącemu psu karmę dla dorosłego psa może odbić się to negatywnie na jego zdrowiu i kondycji. Stąd wybierajmy zawsze pokarm dla danej grupy wiekowej.

Tym bardziej, że skład takiej karmy jest opracowany przez specjalistów z zakresu żywienia zwierząt.

Mniejsze znaczenie ma wybór konkretnej firmy, najważniejsze jest zawsze karmienie produktem przeznaczonym dla konkretnej grupy wiekowej a czasem nawet rasy.

Gotowe karmy dla psa możemy podzielić ze względu na proces technologiczny na:

 • suche,
 • półwilgotne,
 • wilgotne (mokre).

Karmy suche charakteryzują się:

 • niską wilgotnością rzędu 6-10 %,
 • zawartością tłuszczu na poziomie 7-20 %,
 • zawartością białka 16-30 %,
 • zawartością węglowodanów 41-70 %,
 • energią metaboliczną rzędu 2800-4050 kcal/kg suchej masy.

Karmy suche wykazują więc stosunkowo dużą kaloryczność przy małej objętości oraz wysoką strawność.

Konsekwencją spożywania takiej karmy będą małe objętościowo i zwarte stolce ale również ryzyko przekarmienia przy podawaniu dużej ilości karmy.

Karmy mokre dla psa z kolei mają:

 • wilgotność na poziomie około 75 %,
 • zawierają około 5-8 % tłuszczu,
 • zawierają  7-13 % białka,
 • 4-13 % węglowodanów,
 • mają kaloryczność rzędu 875-1250 kcal/kg suchej masy.

Karmy wilgotne są bardziej smakowite ale gorzej zbilansowane.

Szybciej ulegają też zepsuciu szczególnie w wysokiej temperaturze (latem).

Są mniej kaloryczne dlatego trzeba podawać ich więcej co przełoży się na większą ilość wydalanego stolca.

Poza tym są również droższym sposobem karmienia co bez wątpienia ma znaczenie dla opiekunów zwierząt.

Wyróżniamy również:

 • karmy ekonomiczne (zaspokajają one potrzeby organizmu w możliwie najniższej cenie ale spełniając przy tym cechy jakościowe),
 • karmy podstawowe,
 • karmy premium (produkty o indywidualnym ukierunkowanym działaniu),
 • karmy superpremium (produkty z górnej półki, ekskluzywne).

Niezmiernie ważną sprawą przy stosowaniu karm bytowych jest ocena samego opiekuna, który powinien postawić sobie pytanie czy spożywana karma jest odpowiednia dla jego zwierzęcia.

Powinien przy tym zwrócić uwagę na uformowany, normalnej ilości stolec, zdrową, błyszcząca sierść, utrzymanie odpowiedniej masy ciała czy witalność zwierzęcia i chęć pobierania karmy.

Żeby tego dokonać w sposób w miarę wiarygodny powinniśmy podawać karmę przez minimum dwa miesiące.

Pamiętajmy, że współczesne karmy gotowe dla psów nie są produkowane z „najgorszych, najtańszych i nie odpowiadających” żadnym normom półproduktów a ich jakość musi spełniać określone normy i kryteria.

W związku z powyższym nie są to produkty szkodliwe, jak twierdzą zwolennicy „naturalnego żywienia” choć bez wątpienia nie przypominają naturalnego pokarmu zjadanego przez psowate w przeszłości, ani stosowanej przez niektórych diety BARF.

Są za to swego rodzaju wyjściem w kierunku potrzeb zapracowanych opiekunów psów.

Karma dla szczeniąt

Młode, intensywnie rosnące organizmy szczeniaków wykazują bardzo wysokie zapotrzebowanie pokarmowe co niestety nie idzie w parze z wydolnością ich przewodów pokarmowych.

Nikogo chyba nie dziwi fakt częstszych biegunek i innych zaburzeń układu pokarmowego właśnie u naszych młodych milusińskich.

Stąd pełnoporcjowa karma dla szczeniaka powinna cechować się wysoką strawnością i stałością składu co zapobiega ewentualnym zaburzeniom pracy układu trawiennego i szczególnie niebezpiecznym, grożących odwodnieniem biegunkom.

Każdy szczeniak, niezależnie od rasy cechuje się mniej lub bardziej zaznaczoną ruchliwością i chęcią do zabawy.

Skoro zaś więcej się rusza potrzebuje więcej energii zaspokajającej jego podstawowe potrzeby.

Generalnie zapotrzebowanie szczeniąt na energię jest około dwukrotnie wyższe w porównaniu z osobnikami dorosłymi.

W zbilansowanym żywieniu chodzi również o to aby nie dostarczyć energii zbyt dużo, co objawiało się będzie nadmierną masą ciała i problemami kostno stawowymi w niedalekiej przyszłości oraz zaburzeniami wzrostu.

Niezmiernie istotny jest również sposób oraz częstotliwość podawania pokarmu.

Szczenięta do mniej więcej pół roku życia karmimy więc w regularnych odstępach czasu, co najmniej 3-4 razy na dobę.

Stałe godziny karmienia oraz miejsce podawania pokarmu zapewniają poczucie bezpieczeństwa psu a niezbyt duża ilość pokarmu podawana w trakcie pojedynczego posiłku, nie obciąża zbytnio układu pokarmowego.

Ważny jest też stały dostęp do czystej, świeżej, często wymienianej wody.

Dostęp do wody jest niezmiernie ważny
Dostęp do wody jest niezmiernie ważny

Karmy suche zawierają bowiem tylko 8-10 % wody w swej masie stąd zwierzę je jedzące musi więcej pić.

Szczenię rośnie i zmienia się z dnia na dzień stąd gołym okiem widać znaczne różnice w ich wielkości w zależności od rasy psa.

Stąd karmy dla psów będą się znacznie różniły w zależności od docelowej wagi psa w dorosłym wieku.

Producenci opracowali więc karmy dla:

 • szczeniąt ras dużych,
 • szybko rosnących,
 • psów średnich,
 • piesków małych.

Co istotne szczenięta ras małych powinny karmione być karmą przeznaczoną dla juniorów do wieku około 12 miesięcy, kiedy to średnio kończy się wzrost somatyczny.

Dwukrotnie dłużej (do 18-24 miesięcy) podajemy karmę dla juniorów szczeniętom ras dużych i molosowatych, które dorosłymi psami stają się średnio rok później.

Karmy te różnią się wieloma parametrami w tym zawartością wapnia i fosforu.

W karmach dla szczeniąt ras dużych jest mniej energii i wapnia.

To właśnie mniejsza ilość energii ma na celu zmniejszyć nieco tempo wzrostu a tym samym „rozłożyć wzrost w czasie”.

Dzięki temu zabiegowi technologicznemu zmniejszamy ryzyko zaburzeń kostno stawowych, które występują gdy szybkiemu wzrostowi masy ciała i mięśni nie towarzyszy równie szybki wzrost układu kostnego.

Pamiętajmy, że nadmiar wapnia w diecie również może przekładać się na wystąpienia chorób ortopedycznych w związku z tym jest groźny.

Uważajmy też na suplementację dodatkowego wapnia u psów karmionych dietą zbilansowaną.

Mamy różne karmy przeznaczone dla bardzo młodych szczeniąt a więc te do czasu odsadzenia albo od odsadzenia do osiągnięcia dojrzałości.

Karmy przeznaczone dla rosnących psów są wzbogacane w różne substancje wpływające na prawidłowy rozwój organizmu.

Są to choćby niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny n-3 i ich metabolity (kwasy EPA i DHA) czy pro i prebiotyki regulujące i stymulujące rozwój układu pokarmowego.

Bytowych karm przeznaczonych dla szczeniąt jest dużo na rynku stąd konieczność wypróbowania na danym osobniku jaki konkretnie rodzaj żywności będzie chętnie pobierał.

Nie trzeba bowiem nikogo przekonywać, że podstawowym warunkiem jaki musi spełniać dana karma jest smakowitość dla naszego pupila.

Przykłady karm bytowych dla zwierząt rosnących:

 • Royal Canin junior,
 • Royal Canin Starter mother and babydog,
 • Royal Canin Junior Large Dog,
 • Eukanuba Puppy 1-24 months large breed,
 • Arion original puppy,
 • Brit Premium puppies,
 • Purina pro Plan medium puppy,
 • Bosch junior,
 • i wiele innych.

Karma dla dorosłego psa

Karma dla dorosłego psa
Karma dla dorosłego psa

Każdy szczeniak prędzej czy później osiągnie wiek dorosły co wiąże się ze zmiana zapotrzebowania żywieniowego na podstawowe składniki odżywcze.

Dla zapewnienia optymalnej sylwetki i dostarczenia wszelkich niezbędnych składników odżywczych (białka, węglowodanów, tłuszczy, witamin i składników mineralnych) potrzebna jest odpowiednio zbilansowana karma zapewniająca równowagę żywieniową.

Nie ma znaczenia konsystencja karmy (sucha czy mokra), która wynika z indywidualnych preferencji danego osobnika.

Ważna za to jest jakość i odpowiedni dostosowany do wieku zwierzęcia skład.

W zależności od wielkości psa (rasy duże, małe, średnie) producenci opracowali karmy różniące się składem dopasowanym indywidualnie do specyficznego zapotrzebowania konkretnej rasy.

I tak przykładowo rasy mniejsze (np. West Highland White Terrier, czy Yorkshire Terrier), często bardziej aktywne potrzebują więcej energii, która spożytkowują na ruch, co też wynika z „szybszego metabolizmu”.

Rasy psów dużych, molosowatych (np. bernardyn, dog niemiecki, owczarek niemiecki, rottweiler) mogą wykazywać wolniejszy metabolizm przy jednocześnie większym apetycie co może przekładać się na ewentualną otyłość u psa.

Wymagają również dodatku substancji działających ochronnie na układ kostno stawowy a więc nieco innego dodatku witamin i minerałów.

Na rynku mamy bardzo konkretne karmy dostosowane do specyficznych potrzeb danej rasy psa, które różnią się od siebie składem ale także specjalnie dobraną wielkością chrupek tak aby były chętnie zjadane.

Jako przykład niech posłużą nam karmy stworzone konkretnie pod popularną w naszym kraju rasę owczarka niemieckiego.

Karmy te nie są uniwersalnymi karmami dla psów ras dużych, ale zostały wzbogacone o szczególne składniki wspomagające zdrowie tej konkretnej rasy.

Jednym z nich jest tauryna, korzystnie wpływająca i usprawniająca pracę serca.

Polifosforan sodu obecny w karmach dla owczarków niemieckich wiąże wapń obecny w ślinie co ma działanie profilaktyczne w procesie powstawania kamienia nazębnego, na który owczarki są szczególnie narażone.

Wraz z wiekiem obniżają się też ich zdolności trawienia składników pokarmowych stąd karmy te cechują się lepszą, wysoką strawnością.

Nie zawierają również dużej ilości tłuszczu aby nie narażać psa na niewydolność trzustki i wszelkie niedogodności z tym związane.

To oczywiście tylko przykład karm dostosowanych do konkretnej rasy i jej zapotrzebowania energetycznego, oraz uwzględniających szczególne potencjalne problemy zdrowotne.

Karma dedykowana konkretnie danej rasie nie będzie znacznie się różniła składem od innych karm dla zwierząt podobnych.

Nie jest więc błędem karmienia wspominanego wcześniej owczarka inna karmą dla ras dużych, psów dorosłych.

Oczywistym jest, że karma dla jamnika, Yorkshire teriera, maltańczyka będzie zupełnie inna w składzie choć przecież należą do tego samego gatunku co wspomniany wcześniej owczarek.

Nie możemy zapomnieć o specjalistycznych karmach bytowych dla zwierząt o szczególnych zapotrzebowaniach żywieniowych obejmujących zwierzęta dorosłe np. karmy dla zwierząt sterylizowanych, karmy dla psów i kotów z alergią pokarmową itd.

Będą się one różniły zawartością składników odżywczych w zależności od stanu fizjologicznego dorosłego psa (np. tłuszczu), a tym samym zapewniały utrzymanie najlepszej kondycji i zapobiegały nadwadze i otyłości.

Widzimy więc jak ogromną różnorodność możemy zaobserwować wśród karm tylko jednego producenta i że najlepiej wybierać pokarm dostosowany konkretnie do danej rasy a w przypadku jego braku jak najbliższego do niej.

Dawkowanie gotowej karmy

Dieta po kastracji
Dawkowanie gotowej karmy

Pragnę zwrócić też uwagę na odpowiednie dawkowanie gotowej karmy.

Pomocne w tym okazują się zamieszczone na opakowaniach tabele uwzględniające masę ciała zwierzęcia, oraz czasem jego aktywność:

 • niska,
 • umiarkowana,
 • duża.

Podana dawka jest najczęściej dawką dzienną, którą oczywiście możemy rozdzielić na kilka podań (rano i wieczorem).

Są to statystycznie opracowane tabele traktujące psa jako „średniego” przedstawiciela danej rasy stąd nie musimy w każdym przypadku ściśle przestrzegać zawartych tam zaleceń.

Są one oczywiście niezwykle pomocne i w większości przypadków słuszne, ale czasem wymagają małej modyfikacji.

Stąd zmiana ilości podawanej karmy jest w niektórych przypadkach dopuszczalna.

Karmę dla psa dorosłego powinniśmy podawać do mniej więcej 6-7 roku życia (w zależności od rasy) zastępując ją powoli specyficzną karmą dla seniorów.

Przykłady karm bytowych dla psów dorosłych różnych firm:

 • Royal Canin Adult,
 • Arion Adult Maitenance,
 • Brit Premium Adult Large,
 • Purina Friskies,
 • Eukanuba Adult,
 • Hills mature adult,
 • i wiele innych.

Karma dla psa seniora

Karma dla seniora
Karma dla seniora

Każdy żywy organizm, wraz z biegiem czasu, podlega nieubłagalnemu procesowi starzenia co oczywiście zmienia zapotrzebowanie żywieniowe organizmu i wymaga naszej ingerencji w modyfikację podawanej karmy.

Wraz z wiekiem wzrasta zapotrzebowanie na pewne składniki odżywcze, inne zaś powinniśmy ograniczyć aby zapewnić najlepsze żywienie w tym ostatnim etapie życia.

Czym ogólnie powinna cechować się karma dla starszych psów?

Powinna być mniej kaloryczna, bowiem wraz z wiekiem spowalnia się metabolizm i dostarczanie większej ilości kalorii z pewnością przełoży się na otyłość, która dodatkowo pogorszy stan zdrowia zwierzęcia.

Pamiętajmy bowiem o poważnych konsekwencjach związanych ze znacznym obciążeniem stawów, kręgosłupa, cukrzycy czy procesach nowotworowych częściej występujących u zwierząt otyłych.

Sam proces odchudzania również nie jest prosty u seniorów stąd uważajmy na ilość dostarczanych kalorii aby później nie mieć problemów.

Wraz z wiekiem spada wydolność wszystkich narządów oraz gorzej pracuje układ odpornościowy stąd powinniśmy poprzez właściwe żywienie nie tylko zbytnio ich nie obciążać ale również wspierać ich pracę.

Możemy to uzyskiwać poprzez właściwe dostarczanie witamin i mikroelementów, w które zwykle bogate są karmy bytowe dla seniorów.

Rośnie również ryzyko chorób układu moczowego stąd możliwość dostarczania większych ilości kwasów omega 3 oraz ograniczenie fosforu będącego cichym zabójcą nerek w przypadku ich niewydolności.

Karmy dla zwierząt starszych zawierają z reguły więcej łatwo przyswajalnego białka oraz lizyny czy leucyny czyli specyficznych aminokwasów.

Nieodłącznie z procesem starzenia związane są procesy zwyrodnieniowe w stawach stąd wzbogacenie karmy o substancje wspomagające funkcjonowanie tych struktur anatomicznych (glukozamina, chondroityna, wyciąg z omułków nowozelandzkich) wydaje się posunięciem jak najbardziej słusznym.

U zwierząt starszych spowalnia się perystaltyka jelit stąd karma powinna cechować się wysoką strawnością i może zawierać nieco więcej włóknika co zapobiega choćby zaparciom.

Wyżej wymienione cechy karmy dla seniorów oczywiście opisują w sposób ogólny główne założenia jakie powinna spełniać karma dla naszych starszych podopiecznych a poszczególne karmy bytowe mogą się nieco od siebie różnić.

Postępujący proces starzenia wymaga od nas modyfikacji częstotliwości podawania karmy, tak aby zbytnio nie obciążać przewodu pokarmowego za dużą, pojedynczą dawką pokarmową.

Lepiej więc podawać kilka mniejszych posiłków niż jeden duży, nawet jeśli dotychczas zwierze było przyzwyczajone do takiego sposobu żywienia.

Dla przypomnienia za seniorów uważamy psy w wieku powyżej 7-8 (9) lat w zależności od rasy.

Przykłady karm dla seniorów:

 • Brit Care Senior,
 • Royal Canin Urban Life Senior,
 • Arion Friends Senior,
 • Purina DogChow Senior,
 • Purina ProPlan Senior,
 • Acana Senior All Breeds,
 • Eukanuba Mature and Senior.

Specyficzne zapotrzebowanie pokarmowe

Dieta odpowiednia dla karmiącej suki
Dieta odpowiednia dla karmiącej suki

Karmy bytowe będą uwzględniały również specyficzne zapotrzebowanie energetyczne dla poszczególnych grup psów uwzględniające ich status fizjologiczny czy intensywnie wykonywaną pracę.

Takie karmy dla psa będą czasami w znaczny sposób różniły się od typowych karm bytowych dla tego samego gatunku.

Jako przykład niech posłużą nam psy intensywnie pracujące czy suki karmiące potomstwo.

Oczywiste jest, że te grupy wymagają większej ilości kalorii związanej ze zdecydowanie większą utratą kalorii na skutek pracy mięśni czy produkcji i wydalania mleka.

W przypadku suk karmiących jest to stan trwający czasowo i karma uwzględniająca zwiększone zapotrzebowanie na energię powinna podawana być tylko w trakcie trwania laktacji.

Podobnie psy ciężko pracujące np. uczestniczące w wyścigach powinny dostawać zmodyfikowaną kalorycznie karmę w trakcie „trwania wysiłku”.

Gdy zaprzestają intensywnego treningu, szczególnie na dłuższy czas, pozostawienie dotychczasowego żywienia nieadekwatnego do wysiłku zaowocować może otyłością.

Powinniśmy więc uważać i stosować zasadę karmienia dostosowaną do zapotrzebowania danego konkretnego osobnika.

Podsumowanie

Jak karmić psa?
Jak karmić psa?

Potrzeby żywieniowe naszych psów są dobrze poznane co znajduje odzwierciedlenie w specjalnie skomponowanych i dostosowanych dla danej grupy zwierząt karmach bytowych.

Mimo grupy przeciwników krytykujących karmy przemysłowe i zarzucających im duży stopień przetworzenia i „chemiczny skład” wydają się one dobrym sposobem zapewnienia zwierzęciu jego wszelkich potrzeb pokarmowych.

Mają również szereg innych oczywistych zalet jak łatwość podania czy całościowa cena żywienia.

Zapewniona stałość składu karmy również nie pozostaje bez znaczenia.

A przede wszystkim gwarantują, że właściciel nie posiadający fachowej wiedzy dietetycznej może w najlepszy możliwy sposób zapewnić swojemu podopiecznemu optymalne żywienie co przekłada się na życie w lepszym zdrowiu i większym komforcie przez dłuższy czas.

 

Wykorzystane źródła >>

Lekarz weterynarii Piotr Smentek

Lekarz weterynarii Piotr Krzysztof Smentek

Absolwent Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW. Specjalista chorób psów i kotów. Specjalista administracji i epizootiologii weterynaryjnej. Pracuję od kilkunastu lat w Całodobowej Lecznicy Weterynaryjnej gdzie zajmuję się szeroko pojętą medycyną zwierząt towarzyszących głównie psów, kotów i gryzoni oraz z weterynaryjnej firmie farmaceutycznej w Dziale Rozwoju gdzie odpowiadam za bezpieczeństwo terapii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
21 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze

WYPEŁNIJ POLA, ABY POBRAĆ MATERIAŁY W PDF 👇

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.