Suplementy dla psa: kiedy warto je stosować i jak działają?

Z tego artykułu dowiesz się kiedy warto stosować suplementy dla psa (a kiedy niekoniecznie ) i jakie są najlepsze preparaty.

Suplementy dla psa
Suplementy dla psa

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad możliwością suplementacji diety u swojego pupila?

Rozważałeś możliwość uzupełnienia karmy psa w celu poprawy wyglądu jego skóry czy sierści?

A może Twój lekarz weterynarii lub dietetyk zwierzęcy zalecił Ci stosowanie dodatkowych suplementów w celu poprawy komfortu życia Twojego zwierzaka i zastanawiasz się nad skutecznością takiego produktu?

Prawidłowo skomponowana dieta dla psa

Suplementy dla psa: kiedy warto je stosować i jak działają? ⋆ Co w Sierści Piszczy
Jak powinna być skomponowana dieta?

Prawidłowo skomponowana i dobrana dieta powinna zaspokoić wszystkie potrzeby zwierzęcia.

Psy powinny dostawać pokarm pełnowartościowy i zróżnicowany, tak by każdy posiłek dostarczał zwierzęciu odpowiednią ilość:

  • węglowodanów,
  • białek,
  • tłuszczy.

Poza tym ważne by dieta Twojego psa była bogata w makroelementy, mikroelementy oraz witaminy.

Jednak biorąc pod uwagę tempo życia oraz czas jaki poświęcamy na przygotowanie posiłku zwierzakom, nie zawsze udaje nam się pokryć jego zapotrzebowanie.

Co więcej, gotowe karmy bytowe też niestety nie zawsze zawierają optymalne ilości składników niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Poza tym często mamy do czynienia ze stanem zwierząt, w którym wymagają one szczególnej troski jak np.:

W tym czasie nasze zwierzaki należy obdarzyć szczególną troską i zadbać o ich komfort życia.

Co to są suplementy dla psa?

Co to są suplementy dla psa?
Co to są suplementy dla psa?

Suplement diety dla psa to preparaty, które dostarczają odpowiednią dawkę witamin, składników mineralnych i innych substancji odżywczych. Stosowane są jako uzupełnienie codziennej diety.

Suplement dla psa oferowany jest najczęściej w postaci skoncentrowanej, jako:

  • tabletki,
  • kapsułki,
  • proszek,
  • płyn.

Podanie suplementów poza uzupełnieniem codziennej diety może wspomagać leczenie niektórych dolegliwości.

Suplementy dla psa na sierść i preparaty do pielęgnacji

Suplementy na sierść dla psa
Suplementy na sierść dla psa

Często słyszymy w spotach reklamowych o dostępnych preparatach na zdrowe włosy, skórę czy paznokcie.

Nic dziwnego, że rynek wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu i producenci opracowują suplementy dla psa na sierść i preparaty o podobnych właściwościach z przeznaczeniem dla zwierząt.

Jednak przy wyborze danego preparatu należy kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Gdy nasz pupil ma problemy z sierścią, włos jest kruchy, matowy i nadmiernie wypadający – suplement diety nie wystarczy.

Powinniśmy dążyć do ustalenia przyczyny pierwotnej takiego stanu, a ewentualny wybór suplementu dla psa stosowanego wspomagająco w terapii podstawowej skonsultować z lekarzem weterynarii. Co ważne – suplement to nie lek, jednak jego przedawkowanie czy niewłaściwe stosowanie może być tak samo niebezpieczne jak przedawkowanie innych farmaceutyków.

W poniższym artykule postaram się przedstawić gamę suplementów przeznaczonych dla zwierząt w zależności od schorzeń z jakimi się zmagają czy stanu fizjologicznego, w jakim się znajdują.

Suplementy stosowane w chorobach przewodu pokarmowego

Suplementy dla psa stosowane w chorobach przewodu pokarmowego
Suplementy dla psa stosowane w chorobach przewodu pokarmowego

Preparaty do pielęgnacji jamy ustnej

Pozostałości pokarmu tworzą na powierzchni zębów osad w postaci płytki nazębnej.

Bakterie zawarte w płytce nazębnej produkując kwasy obniżają pH, co powoduje demineralizację szkliwa i odkładanie kamienia nazębnego.

Najczęściej proces obejmuje również dziąsła wywołując ich zapalenie, co z kolei prowadzi do stanu zapalnego przyzębia, a w efekcie często do utraty zęba.

W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja stomatologiczna u lekarza weterynarii.

Jest to stan chorobowy jamy ustnej i wskazanie do przeprowadzenia zabiegu sanacji.

Nieprzyjemny zapach z jamy ustnej czy odkładanie się kamienia nazębnego nie są jedynie defektem estetycznym, a mogą przekładać się na apatię i chudnięcie zwierzaka, który ma problem z przyswajaniem stałych pokarmów w związku z bólem dziąseł, ich krwawieniem czy nawet wypadaniem zębów.

W swojej codziennej praktyce spotykam się ze zwierzakami, u których w bardzo krótkim czasie po zabiegu usunięcia kamienia nazębnego dochodzi do ponownego szybkiego odkładania płytki nazębnej i problem znów powraca.

W tym przypadku powinniśmy pomyśleć o zastosowaniu preparatów do pielęgnacji jamy ustnej.

Są to preparaty, które:

  • przywracają prawidłową mikroflorę jamy ustnej,
  • zapobiegają osadzaniu się kamienia nazębnego i zapaleniu dziąseł,
  • niwelują nieprzyjemny oddech,
  • hamują rozwój chorób przyzębia,
  • utrzymują higienę zębów i dziąseł,
  • stymulują wytwarzanie śliny, co zapobiega powstawaniu nalotu oraz odkładaniu kamienia nazębnego.

Mogą być to preparaty w postaci:

  • past do zębów dla psów,
  • żelu,
  • płynu,
  • ściereczek,
  • gryzaków dla psa.

Ze sprawdzonych przez moich pacjentów produktów mogę wymienić m.in.:

  • PlaqueOff Animal,
  • FreshAid,
  • ZymoDent pasta,
  • Deodent,
  • Orozyme.

Preparaty weterynaryjne do pielęgnacji jamy ustnej w swoim składzie zawierają substancje w pełni bezpieczne dla zwierząt i absolutnie nie można ich zastępować preparatami przeznaczonymi dla ludzi.

Poza stosowaniem suplementów wspomagających utrzymanie właściwego środowiska w jamie ustnej, możemy zastosować szczoteczkę do zębów dla psa.

Ta metoda najlepiej sprawdza się u psów, które od małego były przyzwyczajane do czyszczenia jamy ustnej, zatem warto rozpocząć czyszczenie zębów u psa już od wieku szczenięcego.

Więcej na temat chorób zębów oraz sposobu ich czyszczenia znajdziesz w artykule: “Jak dbać o zęby psa?

Suplementy dla psa wspomagające wątrobę

Zdarza się, że u naszego pupila pojawiają się problemy trawienne związane z dysfunkcją narządów wewnętrznych.

Bardzo często w wyniku podeszłego wieku, przebytych chorób, przyjmowanych leków czy niewłaściwej diety pojawiają się problemy z właściwym funkcjonowaniem wątroby.

Mamy na rynku suplementy przeznaczone dla psów i kotów, których celem jest wspomaganie funkcji wątroby w przypadku jej niewydolności lub zaburzeń tego narządu.

Należy pamiętać, iż wątroba ma zdolność do regeneracji i niektóre substancje zawarte w suplementach jak aminokwasy tj. ornityna czy metionina będące składową suplementów dla zwierząt, działają osłonowo, przyspieszają regenerację hepatocytów i powrót do prawidłowego funkcjonowania narządu.

Na rynku mamy dostępne takie preparaty jak m.in:

  • Zentonil Advanced,
  • Hepatiale Forte,
  • Ornitil,
  • HepaDol,
  • Biohepanex forte w tabletkach czy kapsułkach.

Suplementy dla psa na trawienie

Suplementy na trawienie dla psa
Suplementy na trawienie dla psa

Gdy naszego pupila dotykają takie objawy jak osłabienie apetytu, osowiałość, wymioty, biegunka czy spadek masy ciała, może być to związane z zaburzeniem procesu trawienia.

Suplementy, które mają za zadanie wspomóc układ trawienny działają na zasadzie pobudzenia wydzielania soku żołądkowego, żółci oraz soku trzustkowego jednocześnie.

Dostępne są na rynku suplementy dla psa zawierające składniki ułatwiające trawienie białka, tłuszczu i węglowodanów i przeznaczone są przede wszystkim dla zwierząt z zaburzeniami trawienia, obecnością niestrawionych resztek pokarmowych czy niewydolności trzustki oraz wątroby.

Dodatkowo mamy również na rynku dostępne preparaty do stosowania w przypadku biegunek u zwierząt.

Należy pamiętać, że zarówno przy biegunkach jak i innych schorzeniach należy znaleźć przyczynę i ją wyeliminować, a wtórnie do terapii podstawowej zastosować suplementację.

Przy samym podaniu preparatów witaminowych i suplementów wspomagających możemy jedynie zagłuszyć objawy choroby, które w przyszłości powrócą z podwojoną siłą.

Preparaty stosowane wspomagająco przy leczeniu biegunek:

Często w składzie swym zawierają prebiotyki oraz probityki, elektrolity oraz substancje wiążące szkodliwe czynniki i chroniące śluzówkę.

Suplementy zawierające w składzie żywe kultury bakterii przeznaczone są do stosowania psów i kotów z zaburzeniami mikroflory przewodu pokarmowego oraz jako dodatek przy antybiotykoterapii, biegunkach oraz po odrobaczeniu.

Suplementy stosowane w chorobach układu moczowo-płciowego

Suplementy dla psa przy niewydolności nerek

U pacjentów z objawami przewlekłej niewydolności nerek i mocznicą warto rozważać stosowanie preparatów, które odciążają i wspomagają funkcjonowanie nerek.

Działanie takich suplementów opiera się na właściwościach zawartych w nich składników takich jak: węglan wapnia, który charakteryzuje się zdolnością wiązania fosforu w nierozpuszczalne kompleksy, które są następnie wydalane z organizmu wraz z kałem czy chitosan, który przyczynia się do zmniejszenia ilości toksyn mocznicowych eliminowanych przez nerki.

Suplementy takie są dostępne w postaci smakowitego proszku czy kapsułek podawanych wraz z posiłkiem.

Jednak należy pamiętać, że w przypadku uszkodzenia nerek jest to stan nieodwracalny i należy przede wszystkim ocenić stopień uszkodzenia nerek, dobrać odpowiednią terapię, skoncentrować się na podawaniu płynów dożylnie, zastosować specjalistyczną dietę niskobiałkowa, a w krytycznych przypadkach rozważyć dializę.

Natomiast suplementy stosujemy wspomagająco.

Suplementacja witamin w chorobach układu moczowego

Suplementy przy infekcjach układu moczowego
Suplementy przy infekcjach układu moczowego

W przypadku nawracających infekcji układu moczowego, stanach zapalnych czy zaburzeniach tła stresowego pomocnym może okazać się suplement dla psa, który przeciwdziała problemom w drogach moczowych.

Często w składzie preparaty te zawierają naturalne składniki w postaci przyswajalnej dla zwierząt, takie jak:

  • żurawina,
  • pietruszka,
  • kozłek lekarski.

Składniki te ograniczają przyleganie bakterii do ścian pęcherza moczowego, zwiększają objętość wydalanego moczu, przez co zapobiegają powstawaniu złogów, piasku czy kamieni moczowych.

Preparaty te są szczególnie wskazane do stosowania u kotów, które z natury spożywają małe ilości wody oraz u pacjentów z tendencją do rozwoju krystalurii, kamicy moczowej oraz po przeprowadzonym zabiegu cewnikowania lub usunięcia kamieni z pęcherza moczowego.

Preparaty wspomagające terapię dróg moczowych są dostępne na rynku w postaci:

  • tabletek,
  • kapsułek,
  • past,
  • karm.

Suplementy dla psa przy objawach ciąży urojonej

Ciąża urojona jest powszechnym problem spotykanym u naszych niesterylizowanych pacjentek.

Jest to zaburzenie o podłożu hormonalnym oraz behawioralnym.

Szczegółowe informacje na temat tego schorzenia znajdziesz pod linkiem: https://cowsierscipiszczy.pl/ciaza-urojona/.

W zakresie suplementacji stosowanej w celu przywrócenia stanu fizjologicznego pacjenta, mamy na rynku dostępne preparaty na bazie ziół takie jak na przykład prolactiNO czy Uromil, w których skład wchodzą:

  • niepokalanek,
  • pietruszka,
  • mniszek lekarski,
  • kasztanowiec.

Wykazują one właściwości hamujące wytwarzanie prolaktyny oraz moczopędne, co ogranicza obrzęk gruczołów mlekowych oraz hamuje laktację. Suplementy te przeznaczone są do stosowania bez hormonów lub jako uzupełnienie terapii hormonalnej.

Szczególnie są polecane u samic, które mają tendencję do rozwoju ciąży urojonej po rui, przed pojawieniem się objawów, a także w trakcie ich trwania. U suki, u której wystąpiła ciąża urojona najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie zabiegu sterylizacji, gdyż problem ma charakter nawracający.

Suplementy stosowane w celu poprawy jakości i zwiększenia ilości nasienia

I to nie żart!

Mamy dostępne na rynku suplementy, które wpływają na poprawę budowy plemników, a przez to jakość nasienia, przez co rozumiemy zwiększenie koncentracji plemników w nasieniu (możliwość uzyskiwania większej liczby dawek nasienia z jednego ejakulatu) oraz zmniejszenie częstotliwości występowania różnych wad plemników u psów samców przeznaczonych do rozrodu.

Przykładem takiego preparatu jest SemeVet, w którego składzie producent wymienia drożdże Saccharomyces cerevisiae, będące źródłem organicznego selenu niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania enzymów zwanych selenoproteinami wspomagającymi proces spermatogenezy.

Poza tym w składzie jest wiesiołek – źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamina E, które zwiększają żywotność plemników.

Jednak jeżeli mamy psa reproduktora, u którego wystąpiły problemy z kryciem i jakością nasienia – powinno to być skonsultowane z lekarzem weterynarii, a nasienie poddane badaniu diagnostycznemu.

Może to być bowiem związane z poważnymi schorzeniami gruczołu krokowego czy jąder i w takim przypadku suplement nie spełni naszych oczekiwań.

Suplementy dla psa na stawy

Suplementy dla psa na stawy
Suplementy dla psa na stawy

Najczęściej ich zastosowanie jest zalecane u psów starszych tj. w wieku 7-8 lat, kiedy to chrząstka stawowa naturalnie traci swoja elastyczność i ruchomość.

Problem ten poza psami starszymi dotyka:

  • zwierzęta młode w okresie intensywnego wzrostu,
  • psy z nadmierną waga ciała,
  • psy narażone na intensywny wysiłek fizyczny w związku z wykonywaną pracą taką jak polowanie, tropienie czy psy zaprzęgowe.

Preparaty te są również polecane przy urazach ortopedycznych oraz przed- lub po wykonanych zabiegach ortopedycznych. W skład suplementów stosowanych na stawy wchodzi glukozamina, chondroityna i kwas hialuronowy (trzy główne składniki glukozaminoglikanów (GAG) macierzy pozakomórkowej chrząstki stawowej).

Przez wpływ na syntezę endogennych GAG zwiększają one zawartość wody w chrząstce stawowej i poprawiają jej elastyczność.

Dodatkowo suplementy te wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, co wpływa na poprawę komfortu życia zwierzęcia.

Ze znanych mi preparatów mogę wymienić:

  • AtrhroVet,
  • Wita-Vet Stawy,
  • Chondrovit,
  • ArthoFos,
  • ArthroFlex.

Jednak w przypadku wystąpienia kulawizny u Twojgo pupila niezbędna jest wizyta lekarsko-weterynaryjna oraz badania dodatkowe jak USG czy RTG.

Suplementy stosowane w zależności od wieku i stanu psa

Suplementy wspomagające rozwój szczeniąt

Suplementy dla szczeniaka
Suplementy dla szczeniaka

Wiek szczenięcy jest bardzo ważny i często ma wpływ na dorosłe życie naszego pupila.

W tym okresie należy zwierzę otoczyć szczególną opieką, ponieważ przebyte w młodości schorzenia mogą przekładać się na dalszy rozwój zwierzaka.

Szczenięta w okresie pierwszej profilaktyki (odrobaczanie i szczepienie), psy z porodów cesarskich, bądź odkarmiane przez nas w przypadku braku matki, mogą wykazywać predyspozycje do wolniejszego przyrostu masy ciała i infekcji manifestujących się np. biegunkami.

Warto u takich szczeniąt zastosować suplementy wspomagające układ odpornościowy oraz trawienie, co przekłada się na lepsze przyswajanie składników odżywczych, a tym samym szybszy rozwój i usamodzielnianie się.

Przykładem takiego suplementu jest PediatriVet.

Gdy szczenię jest odchowane i odstawione od matki możemy jego codzienną dietę wzbogacać w preparaty witaminowo-mineralne.

W okresie wzrostu zwierzęcia dochodzi do rozwoju kości, stawów i układów wewnętrznych, przez co zwiększone jest zapotrzebowanie na te składniki.

Suplementy dla psa seniora

Suplementy dla psa seniora
Suplementy dla psa seniora

W skład suplementów przeznaczonych dla psich seniorów najczęściej wchodzą:

  • glukozamina,
  • β-1,3/1,6-glukan,
  • L-karnityna,
  • luteina,
  • kwasy tłuszczowe Omega-3.

Suplementy dla psa  przyczyniają się do zwiększenia masy mięśniowej psa i zmniejszenia ilości tłuszczu w organizmie, chronią przed chorobami nowotworowymi dzięki właściwościom przeciwutleniającym oraz immunostymulującym.

Preparaty te przeznaczone są dla psów starszych, które ze względu na swój wiek mają zwiększone zapotrzebowanie na substancje mogące uchronić je od zaburzeń stanu zdrowia. Warto też u psich seniorów pamiętać o wparciu stawówoczu, serca.

Suplementy immunomodulujące

Suplementy stosowane w okresie luki immunologicznej
Suplementy stosowane w okresie luki immunologicznej

Suplementy te oparte są na beta-1,3/1,6-D-glukanie, który wykazuje działanie immunostymulujące i wspomagające naturalną odporność organizmu.

Stosuje się je przez wszystkim:

  • u szczeniąt i kociąt, szczególnie w okresie tzw. luki immunologicznej i w czasie odsadzania od matki,
  • wspomagająco w okresie szczepień i odrobaczenia młodych,
  • profilaktycznie przy zwiększonej podatności na zakażenia,
  • wspomagająco w trakcie zakażeń tła bakteryjnego, wirusowego, grzybiczego czy pasożytniczego,
  • w okresach obniżenia odporności i stresu (np. wystawy, podróże, pobyt w hotelu, poród),
  • u zwierząt osłabionych, wyniszczonych i w podeszłym wieku, w okresie rekonwalescencji,
  • przy długotrwałej antybiotykoterapii,
  • wspomagająco w procesach regeneracyjnych i gojeniu ran.

Z obecnych na rynku weterynaryjnych suplementów o działaniu immunomodulującym można wymienić:

  • GenoMune,
  • ImmunoDol,
  • Canifos Betaglukan,
  • VetoMune,
  • ScanoMune,
  • Bioimmunex.

Suplementy łagodzące stres i niepokój u psa

Preparaty łagodzące objawy stresu
Preparaty łagodzące objawy stresu

Jeżeli Twój zwierzak ma problemy z agresją bądź planujesz podróż z psem albo zbliża się noc sylwestrowa, możesz załagodzić objawy niepokoju i lęku u swojego pupila.

Dostępne są na rynku suplementy naturalne oparte na bazie nasion i owoców oleistych z dodatkiem rumianku, kozłka lekarskiego i tryptofanu, które dzięki swoim właściwościom zmniejszają występowanie agresji, podnoszą odporność na stres i wykazują działanie przeciwlękowe oraz uspokajające.

Przykładowe produkty wykazujące powyższe działanie, a dostępne w postaci kapsułek czy smakowych syropów to np.

  • Kalmvet,
  • Relaxer,
  • Kalmaid.

Takie produkty są polecane jedynie przed wystąpieniem sytuacji stresowych dla zwierzęcia.

Przy dłuższych stanach zaburzeń behawioralnych jak agresja czy nadmierna lękliwość zalecam wykonanie badań dodatkowych oraz konsultację z behawiorystą.

Suplementy diety psa przy zaburzeniach dermatologicznych

Jakie preparaty stosować przy chorobach skóry?
Jakie preparaty stosować przy chorobach skóry?

U psów z zaburzeniami dermatologicznymi, objawiającymi się suchą, matową, wypadającą sierścią oraz łuszczącą się skórą, po wykonaniu badań dodatkowych i znalezieniu przyczyny pierwotnej choroby, wspomagająco do terapii podstawowej, sprawdzają się suplementy wpływające na utrzymanie właściwego pH skóry oraz budowę włosa.

Głównym składnikiem takich preparatów są oleje – źródła wielonienasyconych kwasów tłuszczowych takie jak:

  • olej z ogórecznika,
  • olej pestek winogron,
  • olej rybi.

Przy problemach dermatologicznych zalecane są witaminy i mikroelementy, takie jak:

  • cynk,
  • witaminy z grupy B (B1, B2, B6, B12),
  • biotyna.

Dodatkowo produkty te są polecane przed wystawami oraz u pacjentów z źle zbilansowaną dietą bądź przy inwazji pasożytów. Produkty te dzięki swojemu składowi wspierają pracę i kondycję mięśnia sercowego, opóźniają procesy starzenia, ograniczają skutki stresu, a nawet wspomagają płodność.

Kwasy tłuszczowe Omega-3 ze względu na naturalne działanie przeciwzapalne są stosowane wspomagająco także:

  • w stanach zapalnych stawów,
  • przy trudno gojących się ranach,
  • przy grzybicach,
  • przy niektórych nowotworach.

Z przykładowych produktów mogę wymienić takie preparaty jak:

  • Vetoskin,
  • Efaoile,
  • Amino Biotyn,
  • Flawitol Omega,
  • Dolvit Biotyna.

Dodatkowo warto u takich pacjentów zastosować szamponoterapię, o której znajdą Państwo więcej informacji pod linkiem: https://cowsierscipiszczy.pl/szampon-dla-psa/

Ile kosztują suplementy dla psa?

Jak widać na rynku mamy szeroką gamę produktów przeznaczonych dla zwierząt.

Ile kosztują suplementy dla psa?

Ceny są bardzo różne i zależne od postaci produktu, wielkości opakowania czy długości zastosowanej suplementacji.

Koszt miesięcznej suplementacji najczęściej oscyluje pomiędzy 20 zł a 70 zł, w zależności od producenta i składu danego preparatu.

Podsumowanie

Kiedy stosować suplementy dla psa?

Podane przeze mnie przykładowo suplementy i witaminy dla psa nie są jedynymi preparatami dostępnymi na rynku.

Niniejszy artykuł nie ma też na celu reklamowania wybranych produktów, a jedynie przedstawienie składu, działania i różnorodności dostępnych suplementów dla psów.

Właściwie dobrane witaminy dla psa wspierają prawidłowe funkcjonowanie narządów i wpływają na poprawę komfortu życia.

Najlepiej jednak, gdy stan zdrowia zwierzaka, wybór i zakup suplementu skonsultujesz ze swoim lekarzem weterynarii.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat suplementów diety dla psów i kotów, opublikuj komentarz pod artykułem, odpowiem na wszystkie pytania tak szybko jak to możliwe.

Jakie suplementy stosować na wątrobę?

Mamy na rynku suplementy przeznaczone dla psów i kotów, których celem jest wspomaganie funkcji wątroby w przypadku jej niewydolności lub zaburzeń tego narządu. Należy pamiętać, iż wątroba ma zdolność do regeneracji i niektóre substancje zawarte w suplementach jak aminokwasy tj. ornityna czy metionina będące składową suplementów dla zwierząt, działają osłonowo, przyspieszają regenerację hepatocytów i powrót do prawidłowego funkcjonowania narządu.

Jakie suplementy stosować na trawienie?

Suplementy, które mają za zadanie wspomóc układ trawienny działają na zasadzie pobudzenia wydzielania soku żołądkowego, żółci oraz soku trzustkowego jednocześnie. Dostępne są na rynku suplementy dla psa zawierające składniki ułatwiające trawienie białka, tłuszczu i węglowodanów i przeznaczone są przede wszystkim dla zwierząt z zaburzeniami trawienia, obecnością niestrawionych resztek pokarmowych czy niewydolności trzustki oraz wątroby. Dodatkowo mamy również na rynku dostępne preparaty do stosowania w przypadku biegunek u zwierząt. Preparaty stosowane wspomagająco przy leczeniu biegunek chronią i regenerują śluzówkę przewodu pokarmowego, zmniejszają częstotliwość i objętość odchodów, przywracają równowagę mikroflory jelitowej.

Jakie suplementy stosować na nerki?

U pacjentów z objawami przewlekłej niewydolności nerek i mocznicą warto rozważać stosowanie preparatów, które odciążają i wspomagają funkcjonowanie nerek. Działanie takich suplementów opiera się na właściwościach zawartych w nich składników takich jak: węglan wapnia, który charakteryzuje się zdolnością wiązania fosforu w nierozpuszczalne kompleksy, które są następnie wydalane z organizmu wraz z kałem czy chitosan, który przyczynia się do zmniejszenia ilości toksyn mocznicowych eliminowanych przez nerki. Suplementy takie są dostępne w postaci smakowitego proszku czy kapsułek podawanych wraz z posiłkiem.

 

Wykorzystane źródła >>

Lek. wet. Paulina Kowalik

Lekarz weterynarii Paulina Kowalik

Lekarz weterynarii z powołania i zamiłowania do zwierząt. Studia ukończyłam na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie w 2014 r. Moja edukacja trwa nadal, czynnie uczestniczę w różnego rodzaju sympozjach i konferencji naukowych, także zagranicznych, co pozwala mi doskonalić wiedzę i pogłębiać umiejętności. Uczestniczka kongresów z zakresu m.in. dermatologii, endokrynologii i rozrodu małych zwierząt.
Prywatnie posiadaczka niesfornego psa o imieniu Nesti. W wolnych chwilach zwiedzam zakątki świata i odkrywam nowinki kulinarne.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
15 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze
Co w Sierści Piszczy
Co w Sierści Piszczy

Dzień dobry. Prosimy zaglądać na https://cowsierscipiszczy.pl artykuł o witaminach dla kota pojawi się w najbliższym czasie 🙂 Pozdrawiamy serdecznie

Kondraciuk Barbara
Kondraciuk Barbara

A dla kota???

Anna
Anna

Dzień dobry, szczenię owczarka niemieckiego po ukończeniu 2 miesięcy ma tzw. miękkie tylne łapy. Zdjęcie rtg wstępnie wyklucza dysplazję stawów biodrowych. Badania krwi wykazują podwyższony poziom fosforu, ale stosunek wapnia do fosforu wynosi 1:48. (AP 100, CA 11,4,P 7,7). Lekarz zalecił dietę warzywno-owocową (na szczęście lubi) i wycofanie mięsa, ale pies jest cały czas głodny. Dostaje też suchą karmę junior z dodatkiem glukozaminy i chondroityny. Stosuję Calcium z glukozaminą 3:1 z przerwami oraz wit C 1g dziennie. Pies jest w świetnej kondycji, chętny do zabaw, z pewnością bez dolegliwości bólowych. Obecnie ma 4 miesiące. Co powinnam zrobić? Czy zastosować wymienione w artykule preparaty, które są bezpieczne dla szczeniaka? (Atrhrovet, witavet stawy, chondrovit, arthofos, arthroflex). Pozdrawiam

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Anna

Dzień dobry.
Przed zastosowaniem jakichkolwiek suplementów na stawy i kości, proszę udać się na konsultację do doświadczonego ortopedy. Możliwe, że Pani pupil cierpi z powodu innej deformacji lub wady, która spowodowała takie objawy kliniczne. Jeśli teraz zostaną popełnione jakieś błędy żywieniowe, pupil będzie miał niedobory mineralno – witaminowe, będzie to miało odbicie na całe jego życie – teraz wzrost i rozwój jest najbardziej intensywny, najszybszy. Z drugiej strony zbyt duża podaż substancji mineralnych może także spowodować nieporządane objawy – chociażby ogniska mineralizacji w pęcherzu moczowym, które stanowią rusztowanie dla formujących się kamieni.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Mayk
Mayk
Odpowiedz  Anna

Miękkie tylne łapy u owczarka niemieckiego to efekt pseudo hodowli. W pogoni za udoskonaleniem tej rasy ze względów komercyjnych stosowane były różne zabiegi co w efekcie doprowadziło to uszkodzenia genetycznego tej rasy psów.

Grażyna
Grażyna

Witam,
Dlaczego w artykule nie wymieniono preparatu Synoquin, który trzej znani mi lekarze weterynarii polecają jako jeden z dwóch wartych stosowania na stawy? Nazwy drugiego nie pamietam.

Jerzy
Jerzy

Nie weim co myslec o tych witaminach mam malenkiego 13 lat juz ma mix Jork z pudlem . On nie toleruje w jedzeniu zadnych warzyw. Chociaz mieszam z miesem to i tak wybierze tylko mieso.Mieszam troche surowego i sparzonego. SUche produkty to tez wybiera tylko niektore. RYz zostawi jedynie co to mieszam mu z platkami o wsianymi surowymi. Czasami skusi go jablko ale musze kawalki dawac z reki , pomidor i papryke . Ale to czasami ma chec na to .Nie chorowal nigdy , siersc ma dobra i trzyma sie swietnie.

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Jerzy

Dzień dobry.
Cieszę się, że Pański pupil ma tak dobre zdrowie, jednak warto upewnić się co do tego – z racji jego wieku, raz do roku powinien mieć wykonane kontrolne badanie krwi. Przy stosowaniu pełnoporcjowej karmy dobrej jakości, nie ma potrzeby dodatkowa suplementacja, chyba że lekarz prowadzący zadecyduje inaczej. Jednak proszę pamiętać, że psy to względni mięsożercy, co oznacza, że warto w diecie pupila uwzględnić niewielką ilość warzyw i produktów zbożowych (zupełnie bezzbożowa dieta może predysponować do problemów kardiologicznych). Ideałem byłoby dołączanie warzyw do każdego posiłku. Jeśli ma Pan problem z odpowiednim komponowaniem jadłospisu psa, warto skorzystać z porady dietetyka weterynaryjnego.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Jerzy Orlow
Jerzy Orlow

Dziekuje napewno to potrzebne ,roznie probowalem ale tak cwany ze wybiera jedynie co platki owsiane one przytklejaja sie do miesa wiec jakos przechodza gotowane warzywa wogole nie, jablko pokrojone z reki i pomido rto jedynie a swojej ilosci jak ma chec to wezmie,GOtowne woigolke marchewke jak byl mlody to jadl z posilkiem potem juz nie .lubi takie i je co jest do gryzienia.Tyle lat przezyl to jakos mu to chyba wystarczylo.Pozdrawiam .

Ula
Ula

Mam psa yorka / suka niesterylizowana w wieku 9 lat / , która od dwóch miesięcy ma cukrzycę. Obecnie wazy 4,2 kg /ważyła 5,6 kg/ i bierze insulinę canisulin 2 razy dziennie /rano 4j. wieczorem 3j/. Jest karmiona karma gotowaną 2 x dziennie / chude mięso z indyka, makaron razowy lub ryz brązowy, warzywa /fasolka szparagowa zielona i cukinia -gotowane/ w proporcji 1:1:1/.Dodatkowo do posiłku dostaje ok.1/5 łyżeczki zmielonych skorupek z jajek i ok. 1/3 łyżeczki zmielonego siemienia lnianego. Jak narazie nie udało się jeszcze ustabilizować poziomu glukozy. Czy mogę prosić o wskazanie suplementów dla niej. Z góry dziękuję. Ula

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Ula

Dzień dobry.
Od razu sprostuję – Pani pupilka cukrzycę miała wcześniej, ale od dwóch miesięcy jest ona zdiagnozowana, to dość spora różnica, w kontekście ustalania odpowiedniej terapii. Nie da się ustabilizować poziomu glukozy suplementami. Aby ustabilizować poziom glukozy należy dobrać idealnie dawkę insuliny, lub zmienić insulinę na taką, przy której poziom glukozy będzie się utrzymywał w miarę stabilnie. Bardzo często dawka jest ustalana przez nawet kilka miesięcy, rok, a i tak poziom glukozy powinien być regularnie kontrolowany. U suk, które nie są wykastrowane, zdecydowanie trudniej jest ustabilizować chorobę, dlatego, gdy uda się utrzymać w miarę stabilne wyniki, zaleca się kastrację zwierzęcia. Co do diety, jeśli jest Pani zdecydowana, by gotować pupilce, warto zasięgnąć porady dietetyka zwierzęcego. Na podstawie wyników badań krwi, jonogramu, ustali odpowiedni jadłospis dla Pani pieska i przygotuje konkretne przepisy.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Ula
Ula

Dziękuję za odpowiedź. Prosząc o wskazanie suplementów miałam na myśli jedynie takie które by wspomagały chorobę mojego pieska . Poza tym trudno jest znaleźć dietetyka zwierzęcego, który ma doświadczenie w leczeniu cukrzycy. Jeśli mogłaby Pani podpowiedzieć lub wskazać namiary będę bardzo wdzięczna.
Ula.

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Ula

Dzień dobry.
We Wrocławiu praktykuje dietetyk zwierzęcy, doktor Kurosad, jednak z tego co wiem, kontakt z nią jest ostatnio dość utrudniony. Doktor Sybilla Brewit również jest świetnym dietetykiem, który układa jadłospis dla nawet najbardziej wymagających pacjentów. Jeśli chodzi o suplementy, warto zadbać o podawanie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin E, A, cynku. Suplementy warto dobrać na podstawie aktualnych wyników badania krwi pupilki, w porozumieniu z lekarzem prowadzącym.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Ula
Ula

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Zapomniałam dodać, że chodzi mi o dietetyka w Krakowie. Może Pani albo ktoś ze znajomych zna dietetyka zwierzęcego z Krakowa. Będę bardzo wdzięczna. Pozdrawiam Ula.

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami. 

WYPEŁNIJ POLA, ABY POBRAĆ MATERIAŁY W PDF 👇

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.