Ciąża urojona u psa: jakie są objawy i ile trwa ciąża urojona u suki?

Ciąża urojona u psa cechuje się przejawianiem przez nieciężarną sukę zachowań rodzicielskich i wydzielaniem mleka pod koniec fazy diestrus.

Ciąża urojona
Ciąża urojona

Wśród właścicieli suk od dawien dawna krąży stereotyp głoszący, że suka choć raz powinna zajść w ciąże.

Według tej teorii samica będzie w mniejszym stopniu narażona na schorzenia układu rozrodczego, będzie mądrzejsza oraz zapobiegnie to ciąży urojonej przy następnych cieczkach.

Nic bardziej mylnego, ponieważ ciąża urojona u psa jest wynikiem oddziaływania hormonów żeńskich.

Co to jest ciąża urojona?

Ciąża urojona powszechnie występuje u niesterylizowanych, przejawiających cykle rujowe suk i zjawisko to uważane jest za fizjologiczne, bez względu na wiek, rasę czy też pochodzenie zwierzęcia.

Wystąpienie takiego stanu nie wiąże się z jakimikolwiek zaburzeniami w rozrodzie, rozwojem ropomacicza bądź bezpłodności.

Jej pojawienie się to dowód na owulację która miała miejsce podczas danego cyklu płciowego.

Co to jest i ile trwa ciąża urojona u psa?

Co to jest ciąża urojona?
Co to jest ciąża urojona?

Ciąża urojona powstaje najczęściej w ciągu 8 tygodniu po fazie estrus.

Spowodowana jest gwałtownym wzrostem poziomu prolaktyny, co jest odpowiedzią na spadek poziomu progesteronu.

Jest to stan fizjologiczny, który nie wymaga leczenia, jednakże czasami objawy są tak nasilone, że konieczna jest terapia farmakologiczna.

Przed rozpoczęciem leczenia należy wykluczyć ciążę za pomocą odpowiedniego postępowania diagnostycznego, gdyż jakiekolwiek podjęte leczenie może negatywnie oddziaływać na płód.

Ciąża urojona może być też spowodowana niedoczynnością tarczycy lub wykonaniem zabiegu usunięcia jajników w okresie porujowym lub w trakcie ciąży.

Długość trwania ciąży zależy od osobnika. Może ona trwać zarówno tydzień, jak i kilka tygodni.

Ma na to wpływ zachowanie innych domowników, bowiem pozwalanie zwierzęciu na budowę gniazda, opiekę nad innymi zwierzętami, a nawet ssanie suki przez inne zwierzęta bardziej pobudza sukę w ciąży urojonej.

Jeżeli objawy ciąży urojonej utrzymują się dłużej niż 2-3 tygodnie, suki należy poddać badaniu w kierunku niedoczynności tarczycy.

Wykonanie zabiegu sterylizacji w okresie porujowym powoduje, że pojawiająca się ciąża urojona u psa trwa dłużej, natomiast przez wykonanie zabiegu ovariohisterectomi w trakcie trwania ciąży urojonej zaburzenie to może trwać nawet do kilku lat.

Jak rozpoznać ciążę urojoną?

Ciąża urojona u suki objawy
Ciąża urojona u suki objawy

Rozpoznawanie ciąży urojonej odbywa się na podstawie objawów klinicznych oraz postępowania diagnostycznego mającego na celu wykluczenie ciąży.

Do wyraźnych objawów jakie możemy zaobserwować u suk w trakcie takiego stanu psychicznego to budowanie gniazda, do którego są zabierane zabawki.

Zwierzęta przechodzące ciążę urojoną traktują przedmioty jako własne szczeniaki, niekiedy także mogą brać pod swoją opiekę inne zwierzęta – między innymi koty.

Suki są często niespokojne, mają nabrzmiałe gruczoły mlekowe, co jest wynikiem rozpoczętej laktacji.

Jak zachowuje się suka w ciąży urojonej możesz zobaczyć na poniższym filmie

False pregnancy or pseudopregancy in dog

Jak zapobiec oraz leczyć taki stan?

Aby w 100% zapobiec ciąży urojonej, należy wykonać zabieg usunięcia jajników w późnym okresie anestrus, czyli najwcześniej 8 tygodni od zakończenia cieczki.

Należy jednak pamiętać, że nawracające objawy ciąży urojonej u psa po sterylizacji mogą wynikać z obecności pozostałości tkanki jajnika, dlatego chirurg operujący taką sukę, musi być całkowicie pewien, że usunął całą tkankę.

W momencie, gdy dojdzie do stanu ciąży urojonej, słabo nasilone objawy kliniczne leczy się poprzez ograniczenie podaży pokarmu i wody takiemu zwierzęciu, długie i częste spacery oraz uniemożliwienie budowy gniazda.

W momencie mocno nasilonych objawów ciąży urojonej u psa należy wprowadzić leczenie farmakologiczne, mające na celu ograniczenie produkowania prolaktyny.

W takim celu stosuje się kabergolinę w preparacie Galastop lub preparaty na bazie ziół takie jak na przykład:

  • Uromil,
  • prolactiNO.

Leczenie ciąży urojonej u psa zazwyczaj trwa od 5 do 10 dni, w zależności od nasilenia objawów klinicznych.

Ciąża urojona u psa skutki uboczne

Skutki uboczne ciąży urojonej
Jakie mogą być skutki uboczne ciąży urojonej?

Najczęściej występującym skutkiem ubocznym ciąży urojonej u psa jest zapalenie gruczołu mlekowego.

Nadprodukcja mleka u psa podczas ciąży urojonej oraz brak jego zjadania powoduje jego fermentację w gruczole oraz stanowi bardzo dobrą pożywkę dla bakterii.

Początkowo obserwuje się podwyższenie ciepłoty listwy mlecznej, która staje się zaogniona oraz twarda.

Często takim stanom towarzyszy ból.

Długo utrzymujący się proces zapalny prowadzi do uogólnienia się stanu chorobowego mogącego prowadzić do:

W takim przypadku należy rozpocząć terapię lekami przeciwzapalnymi, antybiotykami o szerokim spektrum działania oraz płynoterapię w zalezności od stanu klinicznego zwierzęcia.

Mniej szkodliwym skutkiem ubocznym jest uciążliwość dla właścicieli zwierzęcia w trakcie trwania ciąży urojonej. Pies podczas ciąży urojonej niekiedy wymaga od opiekunów większej uwagi, jest niespokojny.

Podsumowanie

Obecnie nasz kraj próbuje walczyć z bezdomnością zwierząt, nakłaniając właścicieli zwierząt do ich kastracji i sterylizacji, w przypadku gdy nie są zwierzętami rodowodowymi, przeznaczonymi do rozrodu.

Postępowanie takie pozwala ograniczyć populację zwierząt bezdomnych, jednocześnie uchroni nas, jak i nasze suczki przed niekorzystnym stanem jakim jest ciąża urojona.

Pamiętajmy, że tylko sterylizacja suk pozwoli nam na wyeliminowanie stanu ciąży urojonej, której ryzyko wystąpienia wzrasta po każdym odbytym cyklu rujowym.

Masz pytania związane z ciążą urojoną? A może twój zwierzak właśnie ma ten problem i chcesz podzielić się spostrzeżeniami? Zachęcam do publikowania komentarzy pod artykułem, odpowiem na wszystkie tak szybko jak to tylko możliwe.

 

Wykorzystane źródła >>

Lek. wet. Jarosław Sałek

Lekarz weterynarii Jarosław Sałek

Lek.wet. Jarosław Sałek- absolwent Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UWM w Olsztynie. Już w trakcie studiów zdobywał doświadczenie w Olsztyńskich przychodniach weterynaryjnych. Obecnie pracuje w podwarszawskich przychodniach i klinikach weterynaryjnych. Jego główne zainteresowania to chirurgia małych zwierząt oraz ultrasonografia. Prywatnie właściciel parki kolorowych Amadyn Wspaniałych.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
43 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami. 

WYPEŁNIJ POLA, ABY POBRAĆ MATERIAŁY W PDF 👇

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.