Kastracja/sterylizacja psa i kota: ile kosztuje, kiedy wykonać [lek wet Piotr Smentek]

Kastracja sterylizacja psa i kota
Kastracja/sterylizacja psa i kota

Posiadanie w domu psa czy kota obok licznych zalet wynikających z kontaktu z nim, może również wiązać się z pewnymi niedogodnościami, których oczywiście chcielibyśmy uniknąć. Mogą one wynikać z behawioru płciowego i są wrodzonym zachowaniem zwierzęcia mającym na celu przetrwanie gatunku.

Z przyjemnością i zachwytem patrzymy na kilkutygodniowe, bawiące się z matką, szczenięta czy kocięta, ale niekoniecznie stawiamy się w roli opiekuna takiego potomstwa.

Nie zawsze też jesteśmy w stanie zapewnić im odpowiedni dom.

W poniższym artykule postaram się w prosty, przejrzysty i zrozumiały sposób wyjaśnić zagadnienie kastracji i sterylizacji, opisując wszelkie za i przeciw tym zabiegom, korzyści oraz skutki uboczne.

Dowiesz się też jak przygotować zwierzaka do zabiegu i jak dbać o niego po sterylizacji.

Sterylizacja psa/kota

Zrozumiałym wydaje się fakt coraz większego zainteresowania właścicieli psów i kotów zabiegami mającymi na celu pozbawienia zdolności rozrodczych swoich pupili.

Coraz większa jest też świadomość społeczna dotycząca korzyści uzyskiwanych w wyniku tych interwencji.

Niestety, mimo ogromnego postępu wiedzy, nadal istnieją osoby, które na zabiegi kastracji i sterylizacji patrzą jak na krzywdę wyrządzaną zwierzętom lub formę okaleczania ich.

Osoby te jednocześnie nie widzą nic złego w usypianiu całych miotów, topieniu, zakopywaniu czy choćby wyrzucaniu na śmietnik szczeniaków czy kociaków.

Co to jest sterylizacja i kastracja?

Kastracja psa
Kastracja psa

Kastracja jest zabiegiem ubezpłodnienia, czyli uczynienia osobnika bezpłodnym. Termin sterylizacja z kolei oznacza uczynienie danego osobnika bezpłodnym, czyli pozbycie go zdolności rozrodczych.

Kastracja polega chirurgicznym usunięciu gonad produkujących komórki rozrodcze – odpowiednio:

żeńskie (komórki jajowe) w przypadku suk i plemniki w przypadku samców.

W języku potocznym określenie sterylizacja używa się w stosunku do suk, gdzie oznacza ona chirurgiczne usunięcie jajników, jajowodów i macicy, a kastracja bardziej przylgnęła do samców i oznacza wycięcie jąder.

Oba terminy w praktyce codziennej, często używane są wymiennie, co nie jest dużym błędem.

Sterylizacja i kastracja zwierząt towarzyszących są obecnie jednymi z najczęstszych i bardzo pospolitych zabiegów chirurgicznych wykonywanych rutynowo w każdej praktyce lekarsko-weterynaryjnej.

Zabiegi te, o czym musimy pamiętać, mają charakter trwały i nieodwracalny, a rodzące się z nich skutki bywają długofalowe, co objawiać się będzie do końca życia poddanych tym zabiegom zwierzętom.

Są to zabiegi odznaczające się dużym bezpieczeństwem dla pacjenta.

Zalety sterylizacji i kastracji

Niewątpliwie chyba najważniejszą korzyścią płynącą z tych zabiegów jest trwała antykoncepcja, czyli brak możliwości posiadania przez zwierzęta potomstwa.

Obciążenie organizmu matki

Należy przyznać, że każda ciąża, a następnie poród jest dla organizmu suki pewnym obciążeniem.

Wynika ono z rozwoju płodów, a następnie z porodu czy odchowania szczeniąt czy kociąt, szczególnie, gdy tych ciąż jest dużo w ciągu życia samicy.

Problem bezdomności zwierząt towarzyszących

Bezdomne zwierzęta trafiają do schronisk
Bezdomne zwierzęta trafiają do schronisk

Sterylizując samicę pozbawiamy ją zdolności rozrodczych eliminując tym samym rodzenie się kolejnych nadprogramowych szczeniąt czy kociąt.

Zwalczamy w ten sposób problem bezdomności wśród zwierząt towarzyszących.

Przepełnione schroniska to miejsca, w których szanse na przeżycie całych miotów, mimo ogromnego wysiłku ludzi tam pracujących, naprawdę są niewielkie.

Pozwolenie na niekontrolowane rozmnażanie się nierasowych psów i kotów wydaje się więc nieodpowiedzialne ze strony opiekunów i z pewnością nie ułatwia rozwiązania problemu bezdomności czy przepełnienia schronisk.

Choroby układ rozrodczego

Oczywistym wydaje się również stwierdzenie, że sterylizując suczkę czy kotkę eliminujemy ryzyko zachorowania na schorzenia układu rozrodczego.

Usunięcie jajników, jajowodów czy macicy daje gwarancję, że operowane zwierzę na choroby tych narządów w przyszłości nie zachoruje.

Nie wystąpią więc:

Wcześnie przeprowadzona sterylizacja (przed pierwszą rują, a nie później niż przed czwartą) chroni także przed wystąpieniem niektórych guzów sutka – ma więc znaczenie profilaktyczne.

Musisz pamiętać, że wszystkie wyżej wymienione choroby są naprawdę groźne i występują dość często.

Szczególnie niebezpieczne jest ropomacicze, które w formie zamkniętej przez dłuższy czas może nie dawać swoistych objawów chorobowych.

Późno rozpoznane ropomacicze wiąże się z poważnymi powikłaniami ogólnoustrojowymi i czasami zagraża życiu.

Eliminacja zagrożeń okołoporodowych

Kolejnymi zaletami sterylizacji jest eliminacja wszelkich problemów i zaburzeń okołoporodowych i poporodowych.

Do najczęściej spotykanych zaburzeń należą:

 • ciężki poród,
 • zapalanie macicy,
 • zapalenie gruczołu mlekowego,
 • choroby chormonozależne, czyli wypadnięcia pochwy, fibroadenomatozy u kotek czy ciąża urojona, która może przybierać patologiczne nasilenie.

Sterylizacja suk i kotek

Na skutek sterylizacji dochodzi też do ograniczenia lub wyeliminowania wszelkich zachowań związanych z płcią.

Suka poddana zabiegowi:

 • staje się spokojniejsza,
 • nie jest roztargniona, niespokojna czy nerwowa,
 • łatwiej kontroluje się ją na spacerach, gdzie nie jest narażona na stada natrętnych psów,
 • nie zostawia w domu krwistych plam w czasie cieczki.

Kotki natomiast po sterylizacji:

 • stają się zdecydowanie mniej uciążliwe dla swoich właścicieli,
 • są cichsze ponieważ zabieg sterylizacji eliminuje głośną wokalizację,
 • sterylizacja kotki ogranicza nadmierne obcieranie się o nogi ludzkie.

Co daje kastracja psa?

Agresywne zachowanie u psa
Agresywne zachowanie u psa

Psy poddając się naturalnym instynktom płciowych, których celem jest pokrycie samicy stają się bardziej agresywne w stosunku do ludzi i innych zwierząt, częściej uciekają właścicielom, wdają się w walki, z których nierzadko wychodzą mocno poranieni.

Kastracja samców niweluje też znakowanie terenu moczem, obskakiwanie innych zwierząt bądź ludzi.

Można jednoznacznie stwierdzić, że zabiegi sterylizacji czy kastracji mają naprawdę wiele zalet i co zostało bezspornie udowodnione – zdecydowanie wydłużają życie zwierząt, które zostały im poddane.

Czy zatem zabiegi te mają same zalety i nie pociągają za sobą żadnych niekorzystnych efektów?

Wady kastracji i sterylizacji

Jak każdy zabieg chirurgiczny również kastracja i sterylizacja, choć są zabiegami prostymi dla wprawnego chirurga, wiążą się z pewnymi zagrożeniami i powikłaniami.

Wynikają one choćby ze znieczulenia czy samego zabiegu, czyli:

 • rozejście się brzegów rany,
 • powikłania związane z gojeniem się rany,
 • krwawienia,
 • zakażenia.

Jednym z głównych problemów związanych ze sterylizacją, szczególnie suk o większej masie ciała, jest posterylizacyjne nietrzymanie moczu.

Jak się przypuszcza wynika ono z wzmożonego wydzielania gonadotropin na skutek niedoboru estrogenów i niekompetencji zwieracza cewki moczowej.

Nie sposób zapomnieć także o zwiększonym ryzyku otyłości.

Wynika ono z obniżenia poziomu przemiany materii oraz nadmiernego wzrostu masy ciała, zmniejszenia aktywności fizycznej czy zwiększenia apetytu.

Kastrowane kocury częściej zapadają na cukrzycę (nawet 9- krotnie) co jest konsekwencją wzrostu masy ciała u tych osobników.

Zwierzęta poddane zabiegom sterylizacji częściej chorują także na niektóre schorzenia jak:

Wczesne wykonanie tych zabiegów u jeszcze rosnących zwierząt może powodować zaburzenia rozwojowe, takie jak przedłużenie wzrostu kości długich, czy zaburzenia rozwojowe dotyczące sromu.

Pamiętajmy, że sterylizacja czy kastracja są bowiem zabiegami ingerującymi w gospodarkę hormonalną organizmu poprzez eliminację estrogenów i testosteronu, a więc zupełnie obojętne z oczywistych przyczyn być nie mogą.

Przygotowanie do zabiegu sterylizacji i kastracji

Przygotowanie suki do zabiegu sterylizacji
Przygotowanie suki do zabiegu sterylizacji

Zabiegi kastracji i sterylizacji przeprowadzane są w narkozie, czyli znieczuleniu ogólnym.

Wymagają więc przygotowania zwierzęcia do ich przeprowadzenia, aby były bezpieczne dla pacjenta.

Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy sprawdzić czy zwierzę nadaje się do wprowadzenia w narkozę, aby później, bez zbędnego stresu i niepotrzebnego narażania pacjenta przeprowadzić sam zabieg.

Musimy więc bardzo szczegółowo zdobyć wszelkie informacje dotyczące zdrowia zwierzęcia oraz zrobić choćby podstawowe badanie krwi (morfologia i biochemia).

Wskazane jest również przebadanie pacjenta kardiologicznie.

Nie każda choroba serca wyklucza narkozę, a czasem trzeba dobrać inny model znieczulenia.

Nie wolno również zapomnieć o badaniu klinicznym pacjenta przed samym zabiegiem w gabinecie w dniu jego przeprowadzenia.

Dla bezpieczeństwa psa czy kota, nie powinno podawać się jedzenia ani picia przez 12 godzin poprzedzających termin zabiegu.

Zachowanie tych reguł oraz wykluczenie wszelkich przeciwwskazań pozwoli dobrać bezpieczną narkozę oraz optymalny antybiotyk po samej operacji.

Pamiętajmy bowiem, że zabieg sterylizacji, choć przeprowadzany rutynowo, jest obarczony pewnym ryzykiem, jak każdy zabieg chirurgiczny i odbywa się na otwartej jamie brzusznej.

Wymaga więc od chirurga nie tylko umiejętności manualnych, ale również indywidualnego podejścia do każdego pacjenta.

Ile trwa kastracja a ile sterylizacja?

Sterylizacja suki zabieg w znieczuleniu ogolnym
Sterylizacja suki zabieg w znieczuleniu ogolnym

Przy założeniu, że nie występują powikłania, zabieg kastracji, łącznie ze znieczuleniem i przygotowaniem pacjenta trwa około 30-60 minut.

Zabieg sterylizacji może trwać około 60-90 minut.

Kiedy przeprowadzać zabieg kastracji?

W większości gabinetów weterynaryjnych zabiegi sterylizacji przeprowadza się po osiągnięciu dojrzałości płciowej, której oznaką jest występująca ruja u suk czy kotek.

Pamiętajmy, że jedynie zabieg wykonany przed pierwszą rują zmniejsza ryzyko wystąpienia guzów sutka aż o 95% u suk. Po pierwszej cieczce ryzyko oscyluje w granicach 8%, a po drugiej 26%.

Nie oznacza to, że nie można wykonać zabiegu u zwierząt niedojrzałych płciowo, choć jest to trudniejsze technicznie z uwagi na wielkość usuwanych narządów. Zresztą sterylizacje u 3-6 miesięcznych suk czy kotek, nieprzeznaczonych do rozrodu są standardem za oceanem.

Kocury i psy samce kastruje się z reguły w wieku 7-12 miesięcy.

O ile kastracja kocurów, z uwagi na znakowanie terenu moczem o nieprzyjemnym zapachu, jest zdecydowanie częściej spotykana, to mało kto decyduje się na kastrację psa w młodym wieku.

Zdecydowanie częściej kastrację przeprowadza się w związku z chorobami prostaty, co z reguły dotyczy psów starszych lub w sile wieku albo psów wykazujących niekorzystne zachowania płciowe (włóczęgostwo, agresję).

Co istotne, o ile w przypadku samców zabieg możemy wykonać w dowolnym momencie, o tyle u suk i kotek najlepiej robić go w okresie tak zwanego spokoju płciowego, czyli fazy anestrus cyklu.

Nie powinniśmy wykonywać tych zabiegów w okresie cieczki z uwagi na zdecydowanie częstsze powikłania, kruchość naczyń i skłonność do krwawień czy obniżoną odporność samicy.

Kastracja i sterylizacja – cena zabiegu

Ceny zabiegów sterylizacji i kastracji są bardzo różne i uzależnione od wielkości pacjenta, ilości zużytych materiałów, czy ewentualnych powikłań w czasie samej operacji.

Z reguły wynoszą około kilkuset złotych.

Zaleca się zawsze zasięgnąć języka i dokładnie popytać o cenę zabiegu w kilku okolicznych gabinetach, z uwagi na występujące różnice.

Dla przykładu podajemy ceny zabiegów w jednej z zaprzyjaźnionych warszawskich lecznic:

 • Kastracja kota: od 120-190zł w zależności od leków (np. jaka narkoza).
 • Kastracja psa: 320-420zł w zależności od wagi.
 • Sterylizacja kotki: 250-300zł.
 • Sterylizacja suki: 300-600zł w zależności od wagi.

Opieka i rekonwalescencja po kastracji/sterylizacji

Sterylizacja kotki - opieka po zabiegu
Sterylizacja kotki – opieka po zabiegu

Sam zabieg sterylizacji lub kastracji jest prosty technicznie i nie trwa długo.

Nie mniej jednak pacjent powinien wybudzić się z narkozy, aby mógł bezpiecznie opuścić gabinet.

Dochodzenie do pełnej świadomości po znieczuleniu ogólnym trwa około kilku godzin w zależności od głębokości narkozy i metabolizowania jej przez organizm.

W tym czasie dobrze zapewnić psu czy kotu spokojne miejsce, klatkę, gdzie z dala od hałasu będzie mógł odzyskać pełną świadomość oraz zapewnić mu ciepło, które jest tracone w trakcie zabiegu.

Jedzenie oraz świeżą wodę w niewielkiej ilości możemy podać najwcześniej 6 godzin po wybudzeniu.

W okresie rekonwalescencji dobrze jest ograniczyć aktywność fizyczną, aby ochronić szwy założone na ranę, podobnie jak wszelkiego typu kołnierze czy ubranka pooperacyjne, które uniemożliwiają lizanie rany.

Koniecznie należy zgłaszać się z pacjentem na wyznaczone wizyty w gabinecie w celu oceny procesu gojenia się rany oraz podanie wszelkich niezbędnych leków (antybiotyków, leków przeciwbólowych czy innych leków wspomagających proces rekonwalescencji).

Po okresie około 10 dni od zabiegu usuwane są szwy skórne, jeśli istnieje taka konieczność, po czym leczenie uważa się za zakończone.

O czym trzeba pamiętać po kastracji i sterylizacji?

W skutek zmniejszenia tempa metabolizmu wynikającego ze zmian wydzielania hormonalnego, zwierzętom poddanym zabiegom sterylizacji i kastracji grozi niestety nadwaga i otyłość.

Pamiętaj jednak, że to Ty, czyli właściciel odpowiadasz za to co i ile pokarmu spożywa Twój pupil (ile wsypiesz mu do miski i czego) i to od Ciebie zależy czy utrzyma prawidłową sylwetkę, czy nadmiernie utyje.

Dieta po zabiegu kastracji i sterylizacji

Dieta po kastracji
Dieta po kastracji

W praktyce tyją jedynie te osobniki, których właściciele sami prowadzą mało aktywny tryb życia, a przy tym spożywają nadmierną ilość kalorii (bezruch i nadmierne jedzenie musi zakończyć się otyłością).

Zwierzętom po zabiegu kastracji podajemy karmę o zmniejszonej ilości kalorii (o około 30%).

W praktyce są to pokarmy niskokaloryczne, unikając przy tym wszelkich tłustych mięs, dokarmiania między posiłkami, pokarmów wysoko węglowodanowych czy wszelkiego typu smakołyków.

Należy pamiętać, aby ilość posiłków i ich jakość skorelowana była z wiekiem zwierzęcia, jego masą, rasą, wielkością oraz porą roku czy aktywnością.

Karma dla zwierząt po sterylizacji

W praktyce choć możliwe jest żywienie dietą domową, przygotowaną samodzielnie, o wiele bardziej polecane jest stosowanie gotowych komercyjnych karm dla zwierząt sterylizowanych, których na rynku jest dość duży wybór.

Karmy te, zarówno w formie suchej jak i mokrej, mają tak skomponowany skład, że dostarczają wszelkich niezbędnych składników pokarmowych czyli są zbilansowane, zapewniając przy tym obniżoną ilość kalorii.

Poprzez warunkowanie uczucia sytości eliminują również skłonność do podjadania czy żebrania przez zwierzę.

Karmy te są niskotłuszczowe i niskowęglowodanowe, a przy tym zawierają składniki przyspieszające spalanie tłuszczy, jak np. L- karnitynę, która dodatkowo przyspiesza zamianę tłuszczu na energię.

Niezwykle istotna jest również odpowiednia ilość ruchu, czyli aktywność fizyczna naszego psa i kota, bez której trudno utrzymać odpowiednią kondycję i prawidłową masę ciała.

Nie wierzmy mitom, które mówią, że zwierzę wykastrowane czy wysterylizowane musi być grube, bo to absolutna nieprawda.

Bądźmy natomiast odpowiedzialni i świadomi, bo to od nas jako właścicieli zależy kondycja i sylwetka zwierzęcia.

Kastracja psa i kota – czy warto?

Reasumując – należy bezspornie stwierdzić, że zabiegi sterylizacji i kastracji zwierząt towarzyszących są podstawową i trwałą formą antykoncepcji przynoszącą ogromne korzyści nie tylko poddanym im pacjentom, ale również właścicielom.

Skutki uboczne kastracji i sterylizacji, choć niewątpliwie występują, to wydają się mieć mniejsze znaczenie, tym bardziej że część z nich potrafimy skutecznie leczyć albo im zapobiegać poprzez odpowiednie żywienie.

Pamiętajmy także, że to na właścicielach spoczywa odpowiedzialność za utrzymanie oraz zapewnienie odpowiedniego komfortu życia swoich pupili oraz przeciwdziałanie bezdomności, w co doskonale wpisują się właśnie zabiegi sterylizacji i kastracji.

Być może w przyszłości zostaną opracowane inne, doskonalsze metody oponowania tej sfery życia zwierząt, pozbawione efektów ubocznych.

Póki co korzystajmy z tego co sprawdzone, aby nasze zwierzęta żyły lepiej, a my abyśmy mogli cieszyć się dłużej z ich towarzystwa.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wiesz już kiedy warto przeprowadzić kastrację/sterylizację, oraz jakie są zalety i wady tych zabiegów.

Mam nadzieję, że ta wiedza pozwoli Ci podjąć świadomą decyzję.

Jeśli masz wątpliwości dotyczące sterylizacji, lub chcesz dowiedzieć się więcej na temat powikłań po zabiegu, dodaj teraz komentarz pod artykułem – odpowiem tak szybko jak to możliwe.

 

Wykorzystane źródła >>

Lekarz weterynarii Piotr Smentek

Lekarz weterynarii Piotr Krzysztof Smentek

Absolwent Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW. Specjalista chorób psów i kotów. Specjalista administracji i epizootiologii weterynaryjnej. Pracuję od kilkunastu lat w Całodobowej Lecznicy Weterynaryjnej gdzie zajmuję się szeroko pojętą medycyną zwierząt towarzyszących głównie psów, kotów i gryzoni oraz z weterynaryjnej firmie farmaceutycznej w Dziale Rozwoju gdzie odpowiadam za bezpieczeństwo terapii.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
51 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami. 

WYPEŁNIJ POLA, ABY POBRAĆ MATERIAŁY W PDF 👇

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.