Biegunka u psa nie jest chorobą samą w sobie, a ważnym objawem klinicznym towarzyszącym wielu różnym jednostkom chorobowym i patologiom, nie tylko dotyczącym bezpośrednio układu pokarmowego.
Każdy świadomy i odpowiedzialny opiekun psa bez wątpienia chciałby, aby jego zwierzę przez całą długość swego życia pozostawało w jak najlepszej kondycji, zdrowiu i najlepiej żeby nigdy poważnie nie chorowało. Sam kierunek i mądre codzienne czynności zmierzające do tego celu bez wątpienia zasługują na najwyższy podziw i są wyrazem odpowiedzialności człowieka za pupila.
Wiele potencjalnych, zagrażających życiu chorób udaje się uniknąć lub zminimalizować ryzyko ich wystąpienia dzięki umiejętnie przeprowadzanej profilaktyce.
Utrzymując psiaka w jak najlepszych warunkach musimy się jednak liczyć, że nie ustrzeżemy go od wszelkich niebezpieczeństw tego świata i pewne problemy mimo wszystko mogą się pojawić. Są bowiem choroby czy objawy, które prędzej czy później i tak wystąpią nawet gdy bardzo będziemy się starali i zapewnimy jak najlepsze warunki życia naszym podopiecznym.
Oczywiście nie zawsze są one niebezpieczne i zagrażające życiu co nie oznacza, że możemy je bagatelizować, oczekując samowyleczenia, które czasem nawet może się pojawić. Dobrym przykładem tego o czym piszę są niepokojące objawy związane z przewodem pokarmowym z tak powszechnym zespołem objawów jakim jest biegunka u psa. Nie ma chyba bowiem psa, bez względu na wiek, który choćby raz w życiu nie doświadczył rozwolnienia i wszelkich uciążliwości z tym związanych. W artykule postaram się więc wyjaśnić najważniejsze zagadnienia związane z tym objawem oraz rozwiać wiele mitów dotyczących jej leczenia i postępowania.
Biegunka u psa
Biegunka (łac. diarrhoea) przez wielu w języku potocznym zwana rozwolnieniem jest objawem klinicznym polegającym na zwiększeniu częstotliwości (ilości wypróżnień) i (lub) objętości oddawanego kału w połączeniu ze zmniejszeniem jego gęstości czyli rozrzedzeniem czyli zwiększeniem ilości wody.
Ostra biegunka u psa | Ostra biegunka u psa szybko się pojawia, trwa maksymalnie do około 14 dni (lub do 4 tygodni z przerwami) i często ulega samoograniczeniu. Mogą jej towarzyszyć oczywiście ciężkie objawy ogólnoustrojowe będące choćby konsekwencją tego, że podczas biegunki pies traci wodę |
Przewlekła biegunka u psa | Jeśli biegunka u psa trwa ponad 2-4 tygodnie, przebiega często z nawrotami ale i z reguły łagodnymi objawami ogólnoustrojowymi staje się przewlekłą i jak każdy stan tego typu, przewlekła biegunka jest zdecydowanie trudniejszą do leczenia. Przewlekła biegunka wymaga też często pogłębionej diagnostyki w celu wykrycia przyczyny biegunki u psa, szczególnie gdy standardowe schematy jej opanowania nie skutkują. |
Już na wstępie pamiętajmy również, że wszystkie odstępstwa od typowego obrazu wydalania kału zawsze powinno się odnosić do właściwości osobniczych albo inaczej mówiąc są indywidualne a prawidłowa ilość stolców w ciągu doby może się zmieniać. Wynika to po części z rodzaju spożywanej przez psa karmy, która determinuje charakter czyli wygląd stolców. Generalnie psy żywione karmami suchymi oddają objętościowo dwukrotnie więcej kału niż te dostające do miski pokarmy płynne . Fizjologią jest również fakt, że po suchej karmie ostatnia porcja wydalanego kału ma konsystencję rozwolnioną co w żadnym wypadku nie świadczy o biegunce Biegunce często towarzyszą inne objawy ze strony przewodu pokarmowego w postaci bólu brzucha, słyszalnego zwiększenia perystaltyki jelit, przelewania się płynów czy tzw. “burczenia w brzuchu”. Pojawiają się też niepokojące objawy ogólnoustrojowe:
- apatia,
- niechęć do ruchu,
- gorączka,
- szybka utrata masy ciała i anoreksja,
- wszelkie symptomy odwodnienia organizmu.
Biegunka choć manifestuje się na terenie przewodu pokarmowego jak już wspominałem może świadczyć o poważnych chorobach ogólnoustrojowych czego dobitnym przykładem niech będzie:
- nadczynność tarczycy,
- choroba Addisona,
- niewydolność trzustki,
- choroby nerek,
- choroby wątroby,
- nowotwory,
- parwowiroza u psa,
- koronawiroza,
- nosówka u psa.
Do wystąpienia biegunki prowadzą mechanizmy patofizjologiczne prowadzące do zaburzeń we wchłanianiu i tym samym wywołując biegunkę osmotyczną, poprzez nadmierne wydzielanie prowadząc do biegunki sekrecyjnej, poprzez zaburzenia w przepuszczalności jelit skutkując biegunką wysiękową lub będąc konsekwencją zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego. Szczególnie istotne dla postawienia poprawnego rozpoznania i przyszłego procesu terapeutycznego jest określenie miejsca pochodzenia biegunki a więc odpowiedzenie sobie na pytanie: czy zaburzenie dotyczy jelita cienkiego czy jelita grubego. Oba rodzaje biegunek znacznie się od siebie różnią.
Biegunka dotycząca jelita cienkiego
Biegunka dotycząca jelita cienkiego cechowała się będzie luźnym, wodnistym, plackowatym kałem o zwiększonej objętości, zawierającym nie strawione resztki pokarmu. Częstotliwość wypróżnień z reguły będzie w normie a kał może być smolisty co świadczy o obecności przetrawionej już krwi.
Może jej towarzyszyć:
- gorsze samopoczucie,
- postępujące odwodnienie,
- utrata masy ciała.
Biegunka dotycząca jelita grubego
Biegunka z jelita grubego będzie luźna, częściowo uformowana, galaretowatej lub pastowanej konsystencji o znacznie zwiększonej częstotliwości wypróżnień. Może jej towarzyszyć obecność świeżej krwi i śluz. Objętość wydalanego kału będzie prawidłowa lub wręcz zmniejszona, rzadziej spotkamy się też ze złym samopoczuciem czy odwodnieniem. Inny podział, w zależności od czasu trwania biegunki to:
- ostra biegunka u psa,
- przewlekła biegunka u psa.
Przyczyny biegunek u psa
Biegunka jak już wspomniałem nie jest chorobą samą w sobie lecz objawem mogącym wskazywać na liczne patologie dotyczące nie tylko układu pokarmowego. Często nawet nie sposób wymienić wszystkich potencjalnych czynników mogących ją wywołać ale znajomość tych najpopularniejszych jest niezwykle istotna z punktu widzenia właściciela zwierzęcia. Pozwala bowiem uniknąć potencjalnych błędów skutkujących często poważnymi zaburzeniami ogólnoustrojowymi a czasem nawet śmiercią.
Generalnie najczęstsze przyczyny rozwolnienia u psa to liczne czynniki zakaźne reprezentowane przez wirusy, bakterie i grzyby oraz pasożyty jelitowe.
Celowo zacząłem od tej grupy przyczyn z uwagi na powszechność ich występowania.
Bakterie i wirusy
Takie bakterie jak wszystkim dobrze znana Salmonella, Shigella, Escherichia coli, Camplobacter, Yersinia spp. obecne na zanieczyszczonym pokarmie, szczególnie surowym mięsie, jajach są często powodem zaburzeń w przewodzie pokarmowym.
Wirusowe przyczyny biegunek u psów:
- parwowirus psi,
- wirus nosówki,
- koronawirus,
- adeno- i rotawirusy.
Bardzo często powodem biegunki, szczególnie u zwierząt młodych mogą być pasożyty jelitowe reprezentowane licznie przez:
- nicienie,
- glisty (np. Toxocara canis, Toxoscaris leonina),
- włosogłówki (Trichuris vulpis),
- tęgoryjce (np. Ancylostoma caninum, Uncinaria stenocephala),
- pierwotniaki (np. Giardia duodenalis),
- należące do płazińców tasiemce.
Patogeny o których piszę są powszechnie obecne w środowisku życia naszych zwierząt stąd biegunki przez nie wywoływane wcale nie należą do rzadkości.
Błędy żywieniowe
Drugą ogromną grupą najczęstszych przyczyn biegunki u psa pozostają czynniki niezakaźne na czele z wszelkimi błędami żywieniowymi popełnianymi przez nieświadomych niczego właścicieli. Pamiętajmy, że wiele produktów spożywczych, nawet zdrowych i zupełnie bezpiecznych dla nas ludzi, dla zwierząt może być szkodliwa.
Unikajmy w żywieniu psów:
- czekolady i wszelkich produktów ją zawierających,
- świeżych wypieków (ciasta drożdżowego),
- kawy,
- herbaty,
- orzeszków makadamia,
- awokado,
- cebuli,
- czosnku,
- winogron i rodzynek,
- zielonych pomidorów,
- owoców cytrusowych.
Powodem biegunki bardzo często pozostaje nagła zmiana karmy, przejedzenia, czy choćby zatrucie pokarmowe spowodowane spożyciem zepsutej, nadgniłej karmy dla psa, szczególnie u ras wrażliwych, jak np. małe rasy psów towarzyszących:
Powodem biegu będą z całą pewnością zatrucia substancjami przypadkowo zjedzonymi przez psa w czasie zabawy, szczególnie rośliny doniczkowe obecne w naszych mieszkaniach, metale ciężkie czy wszelkie ciała obce do których przewód pokarmowy psa “nie jest przyzwyczajony”. Brak apetytu i biegunka u psa mogą wystąpić na przykład po kościach. Czasem spotkamy się z sytuacją, gdy dany pokarm zwyczajnie nie jest tolerowany przez układ pokarmowy psa, a podlega “wykorzystaniu” przez bakterie jelitowe czego konsekwencją jest bez wątpienia biegunka (np. nietolerancja laktozy). Nietolerancja pokarmowa i zatrucie pokarmowe wynika ze zjawisk nieimmunologicznych w przeciwieństwie do alergii pokarmowej mającej wybitnie tło immunologiczne związane najczęściej z obecnością białek. Biegunkę u psa mogą wywoływać także alergie pokarmowe.
Choroby ogólnoustrojowe
Przyczyną biegunki u psów mogą być również liczne patologie toczące się poza układem pokarmowym i pozornie nie mające wpływu na jego funkcjonowanie.
Mam tutaj na myśli:
- choroby nerek,
- choroby wątroby,
- choroby trzustki takie jak zapalenie trzustki,
- niedoczynność kory nadnerczy,
- cukrzycę z kwasicą ketonową,
- ropomacicze,
- niektóre rodzaje nowotworów np. chłoniak.
Coraz częściej biegunka towarzyszy także niektórym chorobom zupełnie niezwiązanym z przewodem pokarmowym, jaką choćby jest odkleszczowa, powodowana przez pierwotniaki Babesia canis, piroplazmoza (babesioza) psów. Wszelkie choroby przewodu pokarmowe w tym jelit i żołądka mogą dawać objawy w postaci biegunki np.:
- choroba zapalna jelit,
- enteropatia białkogubna,
- niedrożność jelit na różnym tle.
Biegunka po szczepieniu u psa szczeniaka
Biegunka u psa może wystąpić po szczepieniu jako wyraz odpowiedzi immunologicznej organizmu i wstrząsu.
Biegunka po odrobaczaniu u psa
Również po skutecznie przeprowadzonym zabiegu zwalczania pasożytów wewnętrznych (odrobaczaniu psa) na skutek masowej ich śmierci i uwalniania toksyn możemy mieć do czynienia z biegunką u psa.
Biegunka po lekach
Biegunka u psa może również wystąpić po doustnym podawaniu leków, szczególnie antybiotyków powodujących zaburzenia w populacjach zasiedlających przewód pokarmowy bakterii. W następstwie ich stosowania, szczególnie tych o szerokim spektrum działania dochodzi do dysbakteriozy, hipowitaminozy witamin z grupy B i K czego konsekwencją będzie biegunka u psa. Dość często powodem biegunki jest także długookresowe stosowanie leków z grupy niesterydowych przeciwzapalnych np. Rimadyl, Metacam (psy starsze z zapaleniami stawów i ich zwyrodnieniem). Powyższe powody w większości wypadków będą wyzwalały ostrą biegunkę u psa.
Przewlekła biegunka u psa przyczyny:
- żywieniowe:
- alergie pokarmowe,
- nietolerancja,
- pasożytnicze, bakteryjne czy choroby wirusowe,
- nieswoiste zapalenia jelit,
- nowotwory:
- chłoniak,
- gruczolak,
- mięśniak gładkokomórkowy,
- mastocytoma – guz z komórek tucznych,
- zespolenia wrotno oboczne,
- niewydolności narządowe:
- zespół jelita drażliwego i wiele wiele innych.
Zadziwiająca może być mnogość potencjalnych czynników wywołujących rozwolnienie i stąd ogromna częstość występowania tego objawu u psów. Biegunka u psa może wystąpić również ze stresu, czy po porodzie.
Czy biegunka może być niebezpieczna dla psa?
Biegunka u psa, jak już wspomniałem może prowadzić do odwodnienia organizmu i zaburzeń w gospodarce elektrolitowej co może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Odwodnienie organizmu jest bardzo niebezpieczną patologią prowadzącą do zachwiania homeostazy i wstrząsu hipowolemicznego, który czasem może zakończyć się nawet zejściem śmiertelnym. Odwodnienie postępuje szybciej u zwierząt młodszych, szczeniąt, o mniejszej masie ciała i w żadnym wypadku nie może być zbagatelizowane. Osobniki młodsze zawierają w swoim organizmie więcej wody i stąd potencjalne odwodnienie jest dla nich bardziej niebezpieczne. Dobitnym przykładem odwodnienia towarzyszącego biegunce może być parwowiroza oraz fakt, że mimo intensywnego leczenia nie zawsze udaje się wygrać z chorobą i ocalić życie małego pieska. Odwodnienie powoduje gorsze funkcjonowanie wszystkich organów i narządów i bardzo poważne negatywne zmiany w postaci choćby kwasicy metabolicznej.
Wraz z traconymi z kałem płynami dochodzi również do ubytku ważnych dla życia pierwiastków, głównie:
- sodu,
- wapnia,
- potasu.
Znaczny niedobór tego ostatniego prowadził będzie do groźnych zaburzeń rytmu serca. Gorzej odżywione i utlenione pozostają wszystkie narządy, zmniejsza się produkcja moczu, nerki mogą stawać się niewydolne i spadają zdolności detoksykacyjne wątroby. Gdy powodem biegunki jest infekcja bakteryjna czy choroby wirusowe często towarzyszy im endotoksemia i wstrząs septyczny.
Odległa konsekwencją, szczególnie przewlekłej biegunki lub tej dotyczącej jelita cienkiego będą z kolei:
- utrata masy ciała, wychudzenia,
- gorsza odporność,
- niedożywienie,
- wszelkie konsekwencje niedoborów mineralno witaminowych.
Obecność dużej ilości krwi w kale u psa może powodować również anemię.
Jednym słowem z pozoru tak niegroźny i powszechny problem jakim jest biegunka u psa może naprawdę bardzo źle się zakończyć…
Biegunka u psa objawy
Już nieco na ten temat napisałem ale usystematyzujmy wszelkie, wydawać by się mogło oczywiste wiadomości. Biegunce mogą towarzyszyć również inne niepokojące objawy związane z przewodem pokarmowym, które warto sobie przypomnieć. I tak często występuje łącznie w wymiotami (np. parwowiroza, zatrucie pokarmowe) i oczywiście brakiem apetytu.
Toczącemu na terenie przewodu pokarmowemu procesowi patologicznemu towarzyszą odgłosy bulgotania, burczenia spowodowane nadmierną ilością gazów czyli borborygmus. Z jelitem cienkim może wiązać się objaw smolistego kału (melaena) wynikający z obecności przetrawionej krwi. Choć wielu może się wydać to dziwne również zaparcie czyli utrudnione oddawanie kału zalegającego w prostnicy może występować łącznie z biegunkami.
Bolesne parcie lub utrudnione oddawanie kału czyli dyschezja jest z kolei konsekwencją biegunek z jelit grubych i może świadczyć o procesach zapalnych struktur sąsiadujących z nimi, nowotworach czy ciałach obcych.
Krew czy śluz często obecny w wydalanym nadmiernie kale choć budzący niejednokrotnie przerażenie właścicieli, jest najczęściej wynikiem toczącego się stanu zapalnego i poszerzenia naczyń krwionośnych w obrębie jelit. Krwista biegunka może wynikać z uszkodzenia mechanicznego jelit, skaz krwotocznych lub zatruć np. rodentycydami stąd zawsze powinien skłonić właściciela do szybkiej interwencji lekarskiej i pogłębionej diagnostyki. Chore zwierzę może oddawać kał w nietypowych dla siebie miejscach co wynika z utraty kontroli nad świadomą defekacją oraz przyjmować nieraz “dziwne” postawy ulgowe z wygiętym do góry kręgosłupem.
Biegunka u psa diagnostyka
O tym, że pies cierpi na biegunkę poinformuje lekarza weterynarii opiekun, który z pewnością dostrzeże ewidentne zmiany i odstępstwa w wydalaniu kału. Ale co zrobić, żeby stwierdzić co spowodowało tą patologię? Na początku warto przeprowadzić wnikliwą rozmowę i wywiad, który pozwoli ustalić:
- od kiedy trwa biegunka u psa,
- jak przebiega,
- co mogło ją wyzwolić.
Często sam posiadacz psa informuje o zmianie karmy lub fakcie zjedzenia “czegoś przez psa innego niż zwykle”. W wielu przypadkach mamy do czynienia z biegunką samoograniczającą się, która minie nawet bez podjętego leczenia w ciągu kilku dni. Oczywiście nie namawiam nikogo do bagatelizowania objawów i czekania na samowyleczenie szczególnie gdy zwierzę znajduje się w kiepskiej kondycji i podczas biegunki pies traci wodę. Gdy mamy podejrzenie tła wirusowego zapaleń jelit (parwowiroza) możemy wykonać specjalne testy z kału pozwalające wykryć przyczynę dolegliwości (np. VetExpert Rapid CPV Ag) podobnie jak w przypadku niektórych pasożytów np. lamblioza (test Snap). Robiąc badanie kału możemy wykazać obecność pasożytów żołądkowo jelitowych lub ich jaj. Wiele chorób ogólnoustrojowych wykryjemy robiąc badanie krwi wraz ze szczególnymi wskaźnikami w kierunku danej jednostki (np. nadczynność kory nadnerczy, zewnątrzwydzielniczą niewydolność trzustki).
Badania krwi, które warto wykonać u psa z biegunką:
- Morfologia krwi z rozmazem.
- Biochemia surowicy:
- mocznik i kreatynina,
- transaminazy (ASPAT, ALAT),
- GGT, AP,
- bilirubina całkowita,
- cholesterol i trójglicerydy,
- lipaza i amylaza,
- białko całkowite,
- albuminy, globuliny,
- glukoza,
- jony:
- Na,
- K,
- Cl,
- Ca,
- P.
- Testy specjalistyczne:
- cTLi,
- cPLi,
- lipaza.
Badanie bakteriologiczne kału niewiele nam wniesie do diagnostyki stąd nie jest ono zalecane. Do tej pory nie określono bowiem jaki powinien być prawidłowy skład flory bakteryjnej układu pokarmowego u psa. Często również bakterie potencjalnie chorobotwórcze izolowane są od zwierząt zupełnie zdrowych. Gdy objawy chorobowe są bardzo nasilone, a stan kliniczny pacjenta poważny warto skorzystać również z badania USG, RTG czy innych dostępnych badań obrazowych. Niejednokrotnie pozwolą one wykryć obecne ciało obce obecne w jelitach. Czasem również, szczególnie gdy podjęte przez nas działania i leczenie nie przynosi oczekiwanego efektu musimy uciec się do bardziej skomplikowanych, mniej komfortowych i co za tym idzie droższych badań dodatkowych w postaci endoskopii czy np. laparotomii diagnostycznej. Endoskopia pokazując nam wygląd układu pokarmowego od środka nie tylko informuje o miejscu toczącego się stanu zapalnego ale również pozwala pobrać wycinki tkanki do badań histopatologicznych.
Biegunka u psa leczenie
Biegunkę u psa, choć może wydać się błahym problemem należy potraktować kompleksowo i co za tym idzie leczyć dwutorowo. Z jednej strony zawsze postępujemy objawowo, nawadniając psa, obniżając temperaturę jeśli jest zbyt wysoka, podając utracone witaminy i elektrolity, z drugiej zaś, staramy się poprzez przyczynowe postępowanie zwalczać lub eliminować czynniki wywołujące tą patologię.
Zapobieganie odwodnieniu
Jak już wspominałem ważną konsekwencją biegunek jest odwodnienie, stąd zawsze powinno się określić jego stopień i podjąć stosowne działania dostarczające odpowiednią ilość płynów o optymalnym składzie i temperaturze. Pamiętajmy, że pies z biegunką często nie przyjmuje pokarmów i wody stąd musimy mu je dostarczyć w kroplówce oprócz tych utraconych z biegunką. Ważna jest także droga podania wlewu. Odwodnione zwierzę nie resorbuje płynu z tkanki podskórnej (obkurczone naczynia krwionośne) stąd powinno się założyć wenflon przez który podamy wszelkie leki drogą dożylną. Najlepszym roztworem nawadniającym w przypadku biegunki będzie płyn wieloelektrolitowy (PWE) albo płyn Ringera zawierający mleczany przeciwdziałające kwasicy metabolicznej. Zwykły, często stosowany RF (roztwór fizjologiczny NaCl 0,9 %) nie jest najlepszym wyborem w tej sytuacji gdyż nie dość, że może nasilać kwasicę to nie zawiera wszystkich potrzebnych jonów. Do zwalczania kwasicy używamy z kolei 8,4 % roztwór NAHCO3 czyli Natrium bicarbonicum, w dawce zależnej od stopnia nasilenia kwasicy (1 ml- 9 ml/ kg m. c). W przypadku niedoboru najważniejszych jonów (np. K, Ca) powinniśmy je uzupełnić w powolnym wlewie dożylnym zachowując oczywiście wszelkie zasady ostrożności z tym związane. Oczywiście musimy uprzednio ustalić ich poziom w surowicy, więc bez badań się nie obejdzie.
Możemy wzmocnić nieco chorującego psa podając mu roztwory aminokwasów, witamin i soli mineralnych oraz glukozę obecne w płynie Duphalyte czy wspomagająco choćby witaminę B12 i butafosfan w preparacie Catosal (Bayer). Wszelkie działania objawowe podejmowane przez lekarza weterynarii mają za cel utrzymanie odpowiedniego stopnia nawodnienia organizmu i tym samym normalne funkcjonowanie ważnych dla życia narządów i organów.
Leczenie przyczyny biegunki
Z drugiej jednak strony nie możemy zapominać o leczeniu ukierunkowanym na przyczynę biegunki, gdyż tylko takie działanie zapewni nam trwały sukces terapii. I tak w przypadku podejrzenia bakteryjnego tła podajemy, najlepiej doustnie antybiotyki o szerokim spektrum działania, np.:
- amoksycylinę,
- amoksycylinę potencjalizowaną kwasem klawulanowym 15-20 mg/ kg m. c. 1-2 x dziennie,
- doksycyklinę 5 mg/ kg m. c. 2 x dziennie,
- tylozynę 10-15 mg/ kg m. c. 3 x dziennie.
Pamiętajmy jednak aby wybierać antybiotyki nie wykazujące działania nefrotoksycznego (uszkadzającego nerki) szczególnie u nienależycie nawodnionego zwierzęcia. W przypadku obecności pasożytów jelitowych warto przeprowadzić odrobaczenie psa. Kiedy mamy podejrzenie obecności Giardii spp. Możemy zastosować fenbendazol przez okres minimum 5 dni.
Gdy powodem biegunki u psa są alergie pokarmowe musimy zastosować dietę eliminacyjną trwająca minimum 6-8 tygodni, tylko bowiem wykluczenie z diety alergenu zapewnia trwałe wyleczenie. Czasem, w przypadku nieswoistych zapaleń jelit, musimy wykorzystać do leczenia także sterydowe leki, hamujące procesy patologiczne w obrębie nabłonka jelit (np. cyklosporynę, predizolon). W każdym zaś przypadku ordynując leki przeciwbiegunkowe, jako leczenie wspomagające warto pokusić o liczne na rynku zoologicznym preparaty doustne zawierające bakterie probiotyczne dla psa, np.:
- Bioprotect kapsułki,
- Prokolin +,
- Fortiflora i inne.
Biegunka u psa rokowanie
Rokowanie w przypadku biegunki, będącej objawem chorobowym zależy od choroby podstawowej na która cierpi nasz pupil. W przypadku biegunek spowodowanych nagłą zmianą karmy jest oczywiście dobre, pomyślne i szybko dochodzi do pełnego wyleczenia i powrotu do zdrowia. Gdy powodem biegunki jest jakaś choroba zakaźna np. parwo czy nosówka nie zawsze koniec jest pomyślny i często zdarzają się zejścia śmiertelne na skutek innych, dołączających się jeszcze zaburzeń ogólnoustrojowych. W każdym przypadku decydujący może być czas podjęcie intensywnego leczenia stąd nie bagatelizujmy nawet pozornie niegroźnych objawów, szczególnie u młodych, rosnących psów o niskiej masie ciała.
Biegunka u psa domowe sposoby
Wielu posiadaczy psów zanim pojawi się w gabinecie weterynaryjnym z problemem biegunki próbuje na własną rękę wyleczyć psa stosując domowe, sprawdzone na sobie sposoby rozwiązania problemu. I choć rzeczywiście niektóre z tych metod mogą okazać się czasem skuteczne to nie zastępują diagnostyki przeprowadzonej przez lekarza weterynarii. Co podać psu na biegunkę? Pomocne mogą być pokarmy wprowadzane drogą doustną osłaniające przewód pokarmowy czego doskonałym przykładem niech będzie wywar z siemienia lnianego czy działający ściągająco kleik ryżowy na wodzie albo marchwianka. Oczywiście substancje te podajemy po zastosowanej uprzednio głodówce i w przypadku braku wymiotów.
Wielu właścicieli podaje też węgiel aktywowany (Carbo medicinalis) będący dobrym środkiem adsorpcyjnym pochłaniającym bakterie i ich toksyny. Oczywiście musimy pamiętać aby przy okazji nie pochłonął on podawanych równolegle leków. Nie mniej jednak węgiel aktywowany to dobry, sprawdzony, domowy sposób na biegunkę u psa i warto z niego korzystać.
Podobnie możemy stosować inne środki ściągające obecne w mieszankach ziołowych np. korze dębu czy kłączu pięciornika.
Zawarte w nich garbniki powodują denaturację białek i śluzu na powierzchni błony śluzowej oraz utrudniają dostęp drażniących substancji zawartych w soku żołądkowo jelitowym na nabłonek układu pokarmowego prowadząc tym samym do ograniczenia stanu zapalnego.
Czasem skutecznym sposobem może okazać się zastosowanie Nifuroksazydu, ludzkiego preparatu doustnego zawierającego pochodną nitrofuranu o działaniu przeciwbakteryjnym (kilka mililitrów 2-3 x dziennie). W każdym jednak przypadku pamiętajmy, że domowe sposoby na biegunkę u psa możemy zastosować gdy zwierzę jest w dobrej kondycji, nie jest znacznie odwodnione i pozostaje żywotne. W innych przypadkach, szczególnie dających objawy ogólnoustrojowe, gdy występują poważne zaburzenia dotyczące innych narządów spowodowane znacznym odwodnieniem, nie obędzie się bez wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Warto pamiętać, aby pies miał dostęp do świeżej wody.
Biegunka u psa dieta
Jak doskonale wiemy biegunka jest procesem patologicznym dotyczącym układu pokarmowego gdzie odbywają się procesy trawienia i wchłaniania poszczególnych składników odżywczych. Czy więc w trakcie biegunki podawać psu pokarm?
Odpowiedz na tak postawione pytanie wydaje się oczywista. Pies, w przeciwieństwie do kota doskonale sobie radzi nie jedząc nawet przez kilka dni w związku z tym nie wprowadzanie pokarmu w czasie biegunki nie tylko jest jedna z fundamentalnych zasad leczenia ale także przynosi wymierne, dostrzegalne gołym okiem korzyści.
We wszelkich przypadkach biegunki mającej szansę na samoograniczenie się zastosowanie zasady NPO (nothing per os – nic doustnie) przez okres minimum 24 godzin może prowadzić do pełnego wyleczenia. Zwierzęta często instynktownie, zupełnie nieświadomie nie chcą jeść gdy “odczuwają” dyskomfort ze strony układu pokarmowego i tym samym poddają się niejako procesowi leczenia. Jest to zresztą mechanizm i zdolność nabyta w trakcie ewolucji.
Wprowadzanie pokarmu w czasie biegunki przynosi więcej szkody niż korzyści. Zwierzę w tym czasie nie “umrze” z głodu a mechaniczne działanie posiłku nasilało będzie procesy zapalne na terenie jelit, pobudzało produkcję enzymów i proces trawienny. Dajmy czas i tak obciążonemu układowi trawiennemu i dodatkowo go nie obciążajmy. Mówimy tutaj o krótko trwającej głodówce. Długotrwała głodówka może z kolei mieć zgubne skutki szczególnie u katabolicznych pacjentów cierpiących na zapalanie trzustki.
Prawidłowa dieta będzie odgrywała kluczową rolę w przypadku biegunki bowiem może być skutecznym sposobem terapeutycznym w przypadku wielu schorzeń. Warunkiem jaki bezwzględnie musi być spełniony aby dieta przynosiła korzyści jest prawidłowe rozpoznanie przyczyny biegunki bowiem od tego zależy prawidłowo dobrana karma. Generalnie dieta powinna cechować się lekkostrawnością, zawierać łatwo przyswajalne składniki, być niskotłuszczowa, zbilansowana i dostosowana do konkretnego problemu zdrowotnego (np. dieta hipoalergiczna w przypadku nieswoistych zapaleń jelit czy alergii pokarmowej). Powinniśmy podać psu mniejsze porcje pokarmu (poniżej 1/3 pojemności żołądka a więc około 20-30 ml/kg m.c.) za to częściej. Chodzi bowiem o to żeby zbytnio nie obciążać regenerującego się po chorobie układu pokarmowego i stopniowo wracać do właściwego żywienia przed chorobą. Małe porcje pożywienia zmniejszając rozciągnięcie żołądka ograniczają sekrecje soków i powodują bardziej skuteczne wchłanianie.
Powrót do żywienia sprzed choroby także powinien odbywać się stopniowo w ciągu kliku dni- tygodnia. W trakcie trwania biegunki a także po jej zakończeniu wystrzegajmy się pokarmów mlecznych. Mleko zawierające laktozę może być powodem nietolerancji pokarmowej, a równocześnie stanowić świetną pożywkę dla bytujących w przewodzie pokarmowych bakterii i tym samym nasilać objawy. Jak wielu twierdzi jest jedynie naturalnym pokarmem dla noworodków, a u dorosłych zwierząt, nawet w pełni zdrowych w ogóle nie powinno być stosowane z uwagi na ograniczone zdolności jego trawienia.
Jak zapobiegać biegunce u psa?
Zgodnie z zasadą, że “lepiej zapobiegać niż leczyć” warto podjąć stosowne kroki zapewniające prawidłową pracę układu pokarmowego i co za tym idzie minimalizować ryzyko wystąpienia biegunki.
Cóż więc robić?
Choć może się to wydawać banalne, to właśnie często prawidłowe żywienie psa odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu chorobom układu pokarmowego. Pamiętajmy, że współczesny pies choć niejednokrotnie podobny do swoich przodków, z wilkiem niewiele ma wspólnego także w kwestii żywienia. Trwający wiele tysięcy lat proces udomowienia doprowadził jednocześnie do ważnych zmian w sposobie samego żywienia i trawienia poszczególnych składników odżywczych. Zasadniczych różnic sami doświadczamy będąc posiadaczami zwierząt towarzyszących. I tak psy mają stosunkowo krótki przewód pokarmowy i w związku z tym są bardzo wrażliwe na zmiany składu pokarmu. Tym to właśnie różnią się od swoich dziko żyjących przodków, które żywiły się tym co znalazły czy upolowały. Układ pokarmowy współczesnego psa “lubi” monotonne żywienie i nie znosi wszelkich zmian. Urozmaicenia posiłków nie przynosi więc z reguły korzyści i jest wyrazem przeniesienia potrzeb żywieniowych dotyczących ludzi. Nie zmieniajmy więc nagle sposobu żywienia naszemu podopiecznemu w obawie, że to co je dotychczas jest ciągle tym samym, gdyż często zaowocuje to biegunką. Jeśli już chcemy wprowadzić coś nowego, róbmy to stopniowo, tak aby przewód pokarmowy i obecne tam bakterie mogły stopniowo się do tego “przyzwyczaić”. Takie wprowadzanie nowych pokarmów powinno trwać kilka dni (tydzień) i odbywać się stopniowo zaczynając od jak najmniejszej ilości nowego składnika z czasem zwiększanej. Możemy mieszać dotychczasową karmę z nową tak aby po okresie około 2 tygodni przejść zupełnie na tą docelową. Drugą bardzo ważną kwestią jest niepodawanie psu naszych, ludzkich pokarmów. Często nawet jeśli są prawidłowo przygotowane i zdrowe same w sobie, mogą być powodem biegunek dla psowatych. Nie wspominam już o innych niezdrowych dla człowieka przekąskach czy choćby potrawach z grilla.
Również podawanie psom surowego mięsa i produktów zwierzęcych, budzące bez wątpienia wiele kontrowersji nie jest zalecane przez wielu dietetyków zwierzęcych, bowiem właśnie tam mogą być obecne bakterie (Salmonella, Campylobacter jejuni, Listeria monocytogenes) powodujące biegunki.
W przypadku chorób zakaźnych dających objawy biegunki warto zawczasu zaszczepić szczeniaka i tym samym uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych przy których biegunka u psa wydaje się najmniejszym kłopotem.
Biegunki u psa są jednym z najczęściej występujących objawów chorobowych z jakimi spotka się każdy opiekun czworonoga. Nie zawsze świadczy o poważnych problemach zdrowotnych choć niejednokrotnie może na takowe wskazywać. Zawsze jednak wymaga uwagi i nigdy nie powinna być zbagatelizowana gdyż im dłużej trwa tym poważniejsze może mieć konsekwencje zdrowotne.
Często również mądre działania samego właściciela pozwalają na eliminacje wielu czynników, szczególnie tych żywieniowych mogących ją wywoływać. Profilaktyka w tym przypadku wydaje się więc odgrywać niebagatelne znaczenie. Róbmy wszystko aby nie dopuścić do jej wystąpienia zamiast później zajmować się leczeniem, czego wszystkim pieskom życzę.
Witam Serdecznie.
Mam w domu 10-latka
Sporadycznie choruje,ale teraz właśnie nam się to przytrafiło.
Od 4 dni piesek ma rozwolnienie
Pierwszy dzień było w konsystencji budyniowatej
(bez krwi)
Kolejne dni to już tzw.”woda”pod ciśnieniem
Wiadomo że był słodziak u lekarza dostał 2 zastrzyki padło pytanie czy pies liże na spacerach i tyle….po 2 dniach jakby utrzymywalo się rozwolnienie mam przyjść z psem i próbką kału pupila.
Uważam że 2 dni.to strasznie długo
Sugerowałabym że to robaki…Ale nie jestem weterynarzem i ciężko mi kiedy widzę jak piesek siemeczy.
Pozdrawiam
Beata Wierzbicka
Dzień dobry.
Mało prawdopodobne, aby opisane przez Panią objawy wynikały z zarobaczenia, ale oczywiście można zastosować profilaktycznie środki odrobaczające lub zbadać kał. Silna biegunka może wynikać z infekcji wirusowych czy bakteryjnych, ale także zaburzeń w funkcjonowaniu trzustki, wątroby, jelit. Jeśli następuje poprawa po antybiotykach najprawdopodobniej tło jest zakaźne. Jeśli nie będzie poprawy proszę udać się ponownie do lekarza.
Pozdrawiam, lek. wet. Magdalena Zdanowska.
Dzień dobry.
Mój pupil ostatnio miał dość silne rozwolnienie które trwało tydzień .
Oczywiście był u lekarza
okazało się niestety że ma zapalenie żołądka i jelit ,po serii zastrzyków i odpowiedniej diecie wszystko zaczęło wracać do normy.
Ale martwi mnie teraz że Pongo popuszcza płyn z odbytu ,fakt że ilość jest znikoma ale jest,co bardzo mnie martwi,dodam że kanały miał opróżnianie dwa tygodnie temu .
Czy przez rozwolnienie kanały mogły ponownie się wypełnić?
Pozdrawiam Beata Wierzbicka
Dzień dobry.
Przede wszystkim należy ustalić jakiego rodzaju jest wydzielina i określić miejsce jej pochodzenia. Czy źródło wydzieliny to jelito grube czy też gruczoły zatok okołoodbytowych. Proszę udać się do lekarza, który zbada pieska i ustali przyczyny dolegliwości.
Pozdrawiam, lek. wet. Magdalena Zdanowska.
Dzień dobry.
Mój pupil ostatnio miał dość silne rozwolnienie które trwało tydzień .
Oczywiście był u lekarza
okazało się niestety że ma zapalenie żołądka i jelit ,po serii zastrzyków i odpowiedniej diecie wszystko zaczęło wracać do normy.
Ale martwi mnie teraz że Pongo popuszcza płyn z odbytu ,fakt że ilość jest znikoma ale jest,co bardzo mnie martwi,dodam że kanały miał opróżnianie dwa tygodnie temu .
Czy przez rozwolnienie kanały mogły ponownie się wypełnić?
Pozdrawiam Serdecznie
Damian
Dzień dobry.
Najpierw należy ustalić źródło pochodzenia wypływającej wydzieliny, czy pochodzi z jelit czy też z zatok gruczołów przyodbytniczych, a może z okolic odbytu. Proszę więc udać się do lekarza, który zbada psa.
Pozdrawiam, lek. wet. Magdalena Zdanowska.
Dzień dobry,
Mój piesek ma już 12 lat i prawdopodobnie choruje na ostrą biegunkę. Nie je, czy są jakieś domowe sposoby na uleczenie?
Dzień dobry.
Biegunka jest objawem, a nie jednostką chorobową samą w sobie. Należy ustalić jej przyczynę, aby wyleczyć pupila. Powinna się Pani udać do lekarza weterynarii, aby zbadać psa i określić przyczynę złego samopoczucia i rozwolnienia. Tak jak wspomniałam biegunka jest objawem, który może świadczyć na przykład o zatruciu pokarmowym, przeroście flory jelitowej, dysfunkcjach w obrębie narządów wewnętrznych. Domowe sposoby mogą spowolnić perystaltykę jelit na jakiś czas, jednak bez usunięcia przyczyny, biegunka powróci. Proszę nie zwlekać z wizytą, im dłużej trwa rozwolnienie, tym większe szkody może poczynić w organizmie psa, począwszy od postępującego odwodnienia i zaburzenia w równowadze elektrolitowej, skończywszy na wgłobieniu lub wpochwieniu jelita.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.
Witam, czy jest możliwe, aby pies dostał biegunek od żwaczy? Od początku podajemy karmę Taste of The Wild, a od jakiegoś tygodnia/półtora dostaje żwacze. 4 dzień występuje kał rozrzedzonej konsystencji. Byliśmy u weterynarza zalecił głodówkę, takowa się odbyła, a także podawanie Enterolu.
Dzień dobry.
Owszem, jest to możliwe. Przyczyną biegunki bardzo często jest nowo wprowadzony pokarm, który powoduje jakiś rodzaj nadwrażliwości. Warto wtedy wykluczyć go z diety, aby nie powodować dalszych przykrych objawów żołądkowo – jelitowych. W przypadku terapii biegunki, warto pamiętać o konieczności wprowadzenia probiotyku – biegunka potrafi wyjałowić organizm pacjenta, co w przyszłości może predysponować do częstych zaburzeń trawienia. Proszę też zwrócić uwagę na ilość przyjmowanej wody – psy, zwłaszcza młode, bardzo szybko odwadniają się w trakcie biegunki.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.
moja dwuletnia sunia (kundelek waga 7 kg.) ma częste nawracające biegunki, które zaczynają się wymiotami, występują przeciętnie raz w miesiącu raz na dwa miesiące. Wcześniej chodziłam z nią do weterynarza i za każdym razem kończyło się antybiotykoterapią. Teraz podaję jej nifuroksazyd, który zatrzymuje biegunkę od ręki. Nie wiem jak często mogę go stosować, i czy częste podawanie go nie wyrządzi jej krzywdy.
Dzień dobry.
Nifuroksazyd nie jest preparatem zarejestrowanym do stosowania u zwierząt. Nie zostały przeprowadzone badania, które określałyby dawkę optymalną oraz toksyczną. Najrozsądniej byłoby dokładnie zdiagnozować pupilkę i nie podawać jej leków, o których nie wiemy, jak podziałają na jej organizm. Przede wszystkim warto przeprowadzić badanie kału i określić, czy są tam pasożyty wewnętrzne lub Giardia spp. Giardia może wywołać objawy, o których Pani pisze – okresowe biegunki połączone z gorszym samopoczuciem (często z domieszką śluzu lub krwi w kale). Gdy pasożyty zostaną wykluczone, warto przeprowadzić szczegółowe USG jamy brzusznej, aby sprawdzić, czy nie ma żadnej anomalii w budowie narządów wewnętrznych. Oczywiście zawsze warto przeprowadzić kontrolne badanie krwi i wprowadzić do codziennego stosowania dietę typu gastro – intestinal lub karmy dla alergików. Jeśli te kroki nie przyniosą rozwiązania zagadki nawracających biegunek, dobrym pomysłem jest pobranie wymazu z prostnicy i ocenia, co znajduje się w składzie flory z ostatniego odcinka jelit. Proszę porozmawiać o możliwościach diagnostyki ze swoim lekarzem weterynarii.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.
Dzień dobry, słyszałam że domowym sposobem (oczywiście jeżeli nie ma się możliwości pójścia do lekarza weterynarii) jest podanie psinie węgla aktywowanego a po 2 godzinach taninalu. Czy mogę dowiedzieć się w jakich dawkach jeżeli pies waży 5 kg. Byłabym ogromnie wdzięczna Pani Doktor za odpowiedź.
Dzień dobry. W jakim celu chciałaby Pani zastosować taki “”schemat”” leczenia? Co dolega pupilowi? Węgiel aktywowany nie hamuje biegunki u psów (bo domyślam się, że o to Pani chodzi), owszem, wiąże niektóre toksyny i jest zalecany, na przykład w przypadkach zatrucia witaminą D. Jednak w przypadku biegunki nie zmieni znacząco stanu zwierzęcia. Jeśli chodzi o taninal, substancją aktywną w nim jest białczan taniny. Działa ona ściągająco na śluzówkę jelita – teoretycznie powinien hamować biegunkę. Proszę jednak pamiętać, że biegunka jest objawem, nie chorobą, zatem hamując objaw nie wyleczy Pani pupila. Należy zawsze usunąć przyczynę stanu zapalnego, objawiającego się biegunką, a nie hamować tylko objaw. W przypadku wystąpienia biegunki należy odstawić psu karmę, zostawić wodę. Można podać kleik z ryżu, bez mięsa i dodatków warzywnych. Na wypadek wystąpienia rozstroju jelitowego warto mieć w domu weterynaryjne preparaty przeciwbiegunkowe, z probiotykami i glinką kaolinową. Absolutnie nie wolno podawać stoperanu – hamuje on ruchy perystaltyczne. Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.
Witam Serdecznie.
Proszę o poradę,
Piesek drugi dzień ma rozwolnienie,wczoraj praktycznie na 4 wyjścia 3 razy oddał samą wodę pod ciśnieniem ,od wczoraj piesek nie dostaje karmy,przelewa mu się w brzuszku jedno dobre w tym wszystkim że dużo pije.
Dodam że piesek ma 10 lat dostaje mokrą karmę
(Cesar) …czy mogę podać pupilowi węgiel A jeśli tak to w jakich proporcjach do wagi (10kilo)
Pozdrawiam.
Beata Wierzbicka.
Dzień dobry.
Węgiel neutralizuje niektóre toksyny, ale nie działa u psów tak jak u ludzi, nie hamuje biegunki. Proszę koniecznie udać się do swojego lekarza weterynarii i zbadać pupila. Biegunka jest tylko objawem jakiegoś schorzenia, nie chorobą samą w sobie – co z tego, że zahamuje Pani oddawanie kału, skoro główna przyczyna nie zostanie usunięta. Dodatkowo, u psów powoduje szybkie odwodnienie i stopniowe pogarszanie się stanu ogólnego. Biegunka bywa objawem nieżytu przewodu pokarmowego, ale też zatrucia, problemów z wątrobą, połknięcia ciała obcego. Nie zwlekałabym z wizytą.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.
Dzien dobry, moja sunia od kilkunastu dni ma luzniejsze stolce, czuje sie normalnie, je i pije tez normalnie. Nie ma zadnej krwi i sluzu. Nie jest to tez wodniste. Zaczela tak robic po dopuszczeniu do krycia. To jej pierwszy raz, ma 3,5roku. Nie chcialabym jej stresowac wizytami u weterynarza ponieważ tego nie lubi, ale czy jednak ta sytuacja tego wymaga?
Dzień dobry.
Jak najbardziej sytuacja wymaga wizyty. Przede wszystkim, czy samiec, którego dopuściła Pani do swojej pupilki był przebadany? Czy miał regularnie przeprowadzane zabiegi odrobaczania? Czy miał wykonane badania na obecność Chlamydii, Herpesvirusa i Mykoplazmy? Biegunka powoduje znaczące osłabienie oraz odwodnienie samicy, co może skutkować niską skutecznością krycia – jeśli organizm nie jest w pełni sił, krycie może okazać się mało efektowne. Proszę do czasu wizyty wdrożyć lekkostrawną i niskotłuszczową dietę, aby nie obciążać przewodu pokarmowego u pupilki. Proszę też skontrolować ilość wypijanej wody.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.
Witam. Mamy psiaka rasy labrador. Skończył w listopadzie 9 lat. Co kilka dni miewa biegunke. Ostatnio zmieniliśmy mu karme. Karma z kurczakiem zarówno ta, jak i wcześniejsza. Skład bardzo podobny. Biegunki miewał już za tamtej karmy, także nie sądzę by miał to od tego. Może kurczak jest przyczyną? Może spróbować innej karmy. Dodam, że dostaje jedzonko 2 razy dziennie, ilość karmy dostosowana jest do jego potrzeb. Dostaje także ugotowaną pierś z kurczaka, bez żadnych przypraw, bądź żołądki/ serduszka z kurczaka. Malutką porcje do karmy. Leki jakie bierze to ArthroFos 2 tabletki dziennie oraz Enarenal. Nie wiemy co jest przyczyną tych biegunek. Prosze o porade. Moze musimy udac się na jakieś dodatkowe badania ?
Pozdrawiam
Dzień dobry.
Zdecydowanie warto, by udała się Pani z pupilem na dodatkowe badania. Morfologia, podstawowa biochemia oraz badanie USG jamy brzusznej pozwoli na ocenę stanu pacjenta i, z dużym prawdopodobieństwem, dzięki temu będzie postawiona trafna diagnoza. Oprócz tych badań warto wykonać badanie kału z trzech kolejnych dni, aby wykluczyć możliwość zakażenia Giardią. Do tego czasu proszę stanowczo odstawić wszelkie podroby. Są ciężkostrawne i bardzo kaloryczne, co nie sprzyja podrażnieniom w przewodzie pokarmowym. Co ma Pani na myśli mówiąc o dawce dostosowanej do potrzeb? Labradory mają szczególną tendencję do otyłości, warto przyjrzeć się pupilce, czy jej sylwetka jest prawidłowa – powinna mieć wcięcie w talii, widoczne ostatnie żebro, a patrząc z boku – jej brzuch powinien być podkasany do góry. Każda karma ma określoną kaloryczność i na każdej znajduje się dawkowanie określone przez producenta. Warto przeanalizować, czy nie przekarmia Pani pupilki. Jeśli całe życie pupilka jadła karmę z kurczakiem, nie sądzę aby to on był przyczyną biegunek.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.
Dzień dobry, nasz 4 latek od miesiąca ma nową dietę – z puszek przerzucił się na mięsa z rosołu, ostatnio dostał wołowe (przyznaję, że niestety przyprawione lisciem laurowym i zielem ang.). Widziałam, że przyjmuje pozycje, ale nie może się wypróżnić. Po godzinie na spacerze zdążył zjeść trochę truchła, które wiem, że leży tam przynajmniej 1,5 msc. Wieczorem pojawiła się biegunka w niewielkiej ilości, dwie godziny później już w obfitej – taki “przecier”, niestety z czerwoną krwią. W nocy co 2-3h wychodziliśmy. Następnego dnia było coraz mniej ilości wydalanej, za każdym razem ze świeżą krwią. Długa przerwa nastąpiła w wydalaniu. Złamałam się i dałam mu jedzenie (zawsze ma apetyt) tym razem puszkę. No i zaczęło się od nowa. Jednak wydalania były rzadsze niż poprzedniego dnia. Teraz mija 1,5 DOBY GŁODÓWKI, jest niedziela, i nie wiem czy dawać psu jedzenie.
Dzień dobry.
Przede wszystkim, powinna Pani odwiedzić lekarza weterynarii. W obecnych czasach, przy zaleceniach ograniczenia przemieszczania, wymagają tego wyjątkowe przypadki, na przykład taki jak ten. Pies zjadł padlinę, z ogromną ilością bakterii. Z pewnością doszło do infekcji ze strony układu pokarmowego, pies koniecznie powinien dostać antybiotyk. Dodatkowo biegunka powoduje osłabienie organizmu, odwadnia w dość szybkim tempie, a to predysponuje psa do pojawienia się zaburzeń w równowadze elektrolitowej organizmu. Sytuacja jest bardzo niebezpieczna. Tak jak wspomniałam, pies powinien mieć wprowadzone leczenie, uzupełnione płyny, adekwatnie do stanu odwodnienia. Jeśli chodzi o jedzenie, nie powinien dostawać jedzenia, które dostawał do tej pory, tylko do czasu ustąpienia objawów – karmę typu gastro – intestinal. Jest lekkostrawna, wstępnie nadtrawiona, zawiera prebiotyki, wspomaga regeneracje i dochodzenie do siebie po infekcjach z układu pokarmowego. Na przyszłość, proszę nie pozwalać psu na jedzenie czegokolwiek na spacerach – sama Pani widzi, do czego to może doprowadzić.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.
Dzień dobry,
Mam labradorka, szczeniaka. Odebraliśmy go w 7 tygodniu, teraz ma 11.
Na początku miał przez kilka dni biegunkę, ale taką dość łagodną. Po konsultacji u weterynarza dostał tabletki, ale one nic nie pomogły. Po kilku dniach sama przeszła. Pewnie stres, nowa karma itp.
W końcu się przyzwyczaił do nowego domu, nowej karmy i było ok, unormowało się.
We wtorek miał z kolei drugie szczepienie (parwo + nosówka). Póki co jeszcze z nim na dwór w ogóle nie wychodzimy, siedzi sterylnie w domku.
Wczoraj (tj. czwartek wieczór) piesek wieczorem dostał gorszej biegunki. Takiej bardziej intensywnej, duże ciśnienie, bardzo ciemny kolor. Utrzymuje się od wieczora, raz zwymiotował. Piesek dalej ma apetyt i jest dość żwawy.
Stosujemy głodówkę.
Uprzejmie proszę o informację po jakim czasie zacząć się martwić i co wtedy zlecić weterynarzowi w pierwszej kolejności.
Za pomoc z góry dziękuję w imieniu swoim oraz psiaka 😉
Dzień dobry.
Myślę, że JUŻ powinniście się Państwo martwić – ponowny epizod biegunki u tak młodego psa jest bardzo niepokojący. Dodatkowo, ciemny kolor i duże ciśnienie wydostającego się z psa kału, powinny skłonić do JAK NAJSZYBSZEJ wizyty u lekarza weterynarii. Na podstawie badania klinicznego lekarz zdecyduje, jakie badania należy wykonać w pierwszej kolejności, chociaż sądząc po opisie objawów, myślę, że diagnostyka zacznie się od przeprowadzenia testu na parwowirozę. Proszę nie zwlekać z wizytą, głodówka u tak młodego zwierzęcia, w połączeniu z dużym nasileniem objawów jest wyniszczająca i może tylko pogorszyć stan zwierzęcia. Na przyszłość, proszę pamiętać, że jeśli leczenie, zalecone przez lekarza nie przynosi efektów, należy to zgłosić – możliwe, że będzie zalecone przedłużone podawanie leków, albo zmiana stosowanego preparatu. Nie można bezczynnie siedzieć i patrzeć na pogarszający się stan zwierzęcia.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.
Witam, tydzień temu mój pies (owczarek niemiecki, 9 lat) nagle wieczorem zwymiotował. W nocy zaczęła się biegunka, bardzo luźna, częsta. Trwała kilka dni 3, zanim nie udaliśmy się do weterynarza. Dostał trzy zastrzyki – witaminę, środek przeciwwymiotny i coś przeciwwirusowego. Zrobiono też badania krwi (morfologia i panel geriatryczny) i oznajmiono nam, że wszystkie wyniki są ok i nie ma w nich nic niepokojącego. Problem polega na tym, że pies nie chce jeść swojej karmy – ani suchej, ani mokrej, łaskawie zje kurczaka, którego mu gotujemy, jedyne co to chętnie zjada np. przysmaki lub ser. Od kilku dni jest smutny, nie chce się bawić, spacerować… Czy jest możliwość, że wszystkie te obawy, łącznie z wymiotami, biegunką i brakiem apetytu są spowodowane cieczką psa sąsiada? Bardzo proszę o odpowiedź, bo martwię się okropnie
Dzień dobry.
Zacznę od tego, że jeśli pies ma do wyboru jeść swoją karmę, albo przysmaki typu gotowane mięsko lub ser, to oczywiście nie będzie jadł swojej karmy. Proszę zrezygnować z dokarmiania psa przysmakami – gotowane mięso jeszcze może być akceptowalne, ale ser jest bardzo tłusty i podawanie go może spowodować zapalenie trzustki u pupila. Nie sądzę, żeby cieczka u psa sąsiada wywołała aż tak zaawansowane objawy. Szukałabym przyczyny złego samopoczucia gdzieś indziej. Jest wiele przyczyn wymiotów i biegunki u psa – począwszy od zatrucia pokarmowego, obecności pasożytów wewnętrznych, skończywszy na ciele obcym, zalegającym w przewodzie pokarmowym. Warto wykonać badania obrazowe (USG albo RTG z kontrastem), a także zmienić dietę psa na lekkostrawną i niskotłuszczową. Bardzo ważne jest też podawanie probiotyków, aby biegunka nie spowodowała zaburzeń w składzie flory jelitowej.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.
Dzień dobry, dziękuję za świetny artykuł. Mój pies, w typie PON, przygarniety półtora roku temu od pół roku ma nawracające biegunki tzn. Co miesiąc czy półtora ma 1-2dni biegunki ostrej, że śluzem, takiej że biegamy na dwór co 2h.. Badanie kału wykluczyło pasożyty, o stawiłam kurczaka, pies je ryż z indykiem.. Nawet po warzywach ma problemy.. Wcześniej przez rok jadł wszystko i było ok. Dodam że apetyt ma, i prócz biegunki nic mu nie dolego, nie ma gorączki, nie burczy mu w brzuchu.. Kal jest ciemno żółty ze śluzem i mieszany ze zwykłym, wg artykułu jakby z jelita grubego o ile to dobrze zrozumiałam.. Jaki powinien być następny krok? Badania krwi, wątroby? Czy gotowane warzywa mogą być przyczyną biegunki? Czy ryż z indykiem – albo z udzca lub piersi w kawałkach lub mielony indyk bez skóry jest dobrym wyborem?
Dzień dobry.
Przede wszystkim pupil powinien być zbadany przez lekarza weterynarii. Jak sama Pani przeczytała w artykule, biegunka jest najczęściej tylko objawem, a nie osobną, pojedynczą jednostką chorobową. Jeśli chodzi o kroki, jakie warto podjąć to przede wszystkim zgodzić się na badania dodatkowe, czyli USG jamy brzusznej oraz badanie krwi i kału. Na podstawie USG będzie można ocenić, gdzie leży konkretna przyczyna biegunki – bo może się okazać, że na przykład pies ma zwyrodnienia w miąższu wątroby, lub nerek. Jeśli chodzi o badanie kału, warto dostarczyć próbkę z trzech kolejnych dni. Na podstawie analizy odchodów można będzie wykluczyć możliwość inwazji pasożytów oraz giardii. Proszę pamiętać, że kurczak wcale nie musi być przyczyną złego samopoczucia – możliwe, że pies wcale nie ma alergii pokarmowej. Nie sądzę, by to warzywa były przyczyną biegunek, wtedy obserwowałaby Pani luźne stolce po każdym posiłku, a nie raz w miesiącu. Podsumowując, warto, bo w czasie następnego epizodu udała się Pani do lekarza, aby zbadał on pupila.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.
Dzień dobry. Mój Shitzu ma ponad 4lata. Rok temu miał opercję na żołądek, gdyż często bólgotało mu w brzuchu i po badaniach okazało się, że jedzenie zalega długo w żołądku- nawet po kilkunastu godzinach, na badaniu, był pokarm. Do tej pory gotuje mu ryż z kurczakiem ale ostatnio kupiłam mu w puszce RAFI (żeby go pomału przestawić na inne ). I nie wiem od czego ale od dwóch tygodni od czasu do czasu ( w tamtym roku też podobnie się załatwiał i był tylko na gotowanym) załatwia sie z galaretowatą mazią. Nie wiem jaką kupić mu karmę, żeby było dobrze. Jakie przekąski. Proszę o pomoc.
Dzień dobry.
Jeśli Pani pupil dobrze czuł się jedząc gotowane jedzenie, może nie warto przestawiać go na inny pokarm – posiłki, które mu Pani przygotowuje, są świeże, podejrzewam że są też lekkostrawne, niskotłuszczowe, także zdecydowanie warto, by spożywał je pies ze schorzeniami przewodu pokarmowego. Puszki i karma sucha, nawet najlepszej jakości, mogą nie być dobre dla Pani pupila. Jeśli jednak jest Pani zdecydowana na zmianę, warto rozpocząć “rozszerzanie diety” od lekkostrawnej karmy typu gastro – intestinal. Mimo wszystko, zmianę proszę prowadzić bardzo powoli i ostrożnie, stopniowo dodając karmę do ugotowanego posiłku. Obecność śluzu w kale świadczyć może o jakimś stanie zapalnym, zlokalizowanym w jelitach. Warto upewnić się, czy pupil nie cierpi z powodu inwazji giardii, ani nie ma pasożytów wewnętrznych. Jeśli epizody obecności śluzu w kale będą się powtarzały, warto udać się z pupilem do lekarza weterynarii, który po zbadaniu pacjenta pokieruje dalszą diagnostyką pieska (zlecając badanie USG, badania krwi).
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.
Dzień dobry,
Mój trzyletni piesek ma od ok 2 tygodni biegunkę ze śluzem. Pojawia się na dzień ,potem znika na trzy,czasem cztery dni i pojawia się znów. Psinka nie ma gorączki, wymiotów, na apetyt również nie narzekamy, jest odrobaczony i zachowuje się jak zdrowy pies. Byliśmy w lecznicy z próbką kału dwukrotnie, miał badanie na pierwotniaka , wyszło ujemne. Dostał w końcu probiotyk , sytuacja się nie zmieniła. Nic nowego nie je, karmę od 1,5 roku suchą i puszki mamy takie same i naprawdę nie wiemy co dalej… Czy miał dietę po pierwszej na kurczaku,marchewce i ryżu, czy głodówka, czy karma z ryżem , biegunka że śluzem nieubłaganie po 3-4 dniach jest…
Bardzo proszę o jakiekolwiek sugestie…
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry.
Śluz obecny w kale sugeruje proces zapalny toczący się w obrębie jelit. Faktycznie, nawracająca biegunka ze śluzem, w pierwszej chwili nasuwa podejrzenie obecności giardii, jednak nie jest to jedyna możliwa diagnoza. Warto przeprowadzić nieco szerszą diagnostykę, aby upewnić się, czy pupil nie ma problemów z przewlekłym zapaleniem trzustki, czy nie ma alergii pokarmowej, podrażnienia mechanicznego jelita ( na przykład przez ciało obce, które może podrażniać śluzówkę). Należałoby też sprawdzić, czy wątroba i nerki pupila funkcjonują w zadowalający sposób, w tym celu warto wykonać badanie krwi. Do czasu ustalenia, co konkretnie jest przyczyną nawracającej biegunki ze śluzem, warto podawać pupilowi jeden rodzaj karmy (sucha albo mokra) i jedno źródło białka (czyli karma TYLKO z wołowiną, lub TYLKO z indykiem, bez żadnych dodatków innego białka, bez smakołyków i przekąsek), najlepiej, jeśli byłaby to karma typu gastro – intestinal – jest wstępnie nadtrawiona, lekkostrawna i niskotłuszczowa.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.
Witam
Od piatku moja roczna kotka robi 1 dziennie rzadsza kupe. Bylam z nia u veta dal jej Pro-Kolin i na odrobaczanie. To na odrobaczenie chce wprowadzic dzis bo dzis tez bierze statna dawke Pro-Kolin. Prosze o jaks podpowiedz.
Dzień dobry.
Każda zmiana konsystencji kału jest zawsze niepokojąca. Jeśli chodzi o pro-kolin, preparat tez zmniejsza stan zapalny jelit oraz zagęszcza masy kałowe, działa typowo przeciwbiegunkowo. Odrobaczenie też nie powinno pogorszyć stanu zdrowia pupilki – pasożyty często są przyczyną nie do końca wyjaśnionych biegunek, proszę pamiętać, że odrobaczenie powinno być wykonywane raz na trzy miesiące, można zamiennie wykonywać badanie kału. Z innych przyczyn luźniejszej konsystencji kału należy wymienić giardię, zaburzenia w ilości i jakości flory jelitowej, IBD, chłoniaka jelit (nie sądzę, aby to dotyczyło rocznego zwierzęcia). W przypadku braku poprawy warto wykonać badanie kału pod kątem obecności giardii a także USG jamy brzusznej, by wykluczyć stan zapalny jeśli i dysfunkcje innych narządów. Proszę też zweryfikować, jaką karmę dostaje pupilka – może nie jest to karma odpowiednia dla Pani kota, może zawiera substancje które uczulają pupilkę. Warto zmienić pożywienie na karmę monobiałkową, a jeśli kotka je też saszetki lub puszki – proszę zadbać, by dostawała jedno i to samo źródło białka przez co najmniej 3 miesiące.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.
Mhm, tak kompleksowych badań nie wykonuje lekarka dziecięca u dziecka z biegunka. Jedzenie padliny??? Ojej biedny piesek. My też jemy mięso z rosołu, a jeśli pies nie je resztek i nie broni domu to jaki cel utrzymywania go go w domu??? Placenie kupy kasy za badania.. Ojej.
Dzień dobry, Sunia York 2-letnia. Od roku ma nawracające luźne stolce ze śluzem, średnio raz w tygodniu. Zdarza się w takich stolcach krew. Sunia zachowuje się normalnie a po chwili przyjmuje nienaturalne pozycje, wygina się i pokłada a “tyłek” trzyma w górze, oddaje luźny stolec i czasami wraca jej dobry humor a czasami przez kilka dni ma luźne stolce. Podaję jej codziennie wywar z siemienia lnianego. Sunia przebadana pod kątem wirusów i bakterii. Kał był wysyłany na badania do Niemiec i nic nie wyszło. Badania krwi wyszły dobrze. Zrobione USG RTG i żadnych zmian. Opadam już z sił bo nie wiem jak pomóc a weterynarze zgodnie mówią, że pies nie traci na wadze, temperatura jest prawidłowa i pies wygląda na zdrowego. Stosowana jest specjalistyczna karma Royal Canin Veterinary Gastro Intestinal, nic innego nie dostaje. Co mogę jeszcze zrobić, żeby znaleźć przyczynę ? Z góry dziękuję za odpowiedź
Dzień dobry.
Siemię lniane jest dość ciekawym suplementem – zaparzone, w formie kisielu działa przeczyszczająco, zwiększa poślizg mas kałowych w jelitach. Podawane w formie surowej jest bogatym źródłem kwasów omega. Zatem, jeśli podaje Pani siemię w postaci kisielku, może warto odstawić je na jakiś czas, skoro pupilka ma luźne stolce. Wspomniała Pani o badaniach kału – rozumiem, że chodzi o badania pod kątem pasożytów wewnętrznych, tak? Może warto zastanowić się nad wykonaniem badań określających skład flory jelitowej, może z powodu biegunek doszło do zaburzeń w jej składzie i w efekcie jelito skolonizowały bakterie, które nie powinny się tam znaleźć. Rozsądnie będzie też przeanalizować karmę, może nie do końca odpowiada zapotrzebowaniu Pani pupilki (jednak każdą zmianę warto skonsultować z lekarzem prowadzącym). Przypomnę, że przy biegunkach warto stosować odpowiednie probiotyki (dostosowane do potrzeb psa, nie ludzkie!).
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.
Witam, mój 12 letni piesek ma od ponad 1.5 miesiaca luźne stolce, wyproznianie nie jest wzmozone, robi normalnie na spacerach 3x dziennie, z kilkoma wpadkami kiedy to po nocy nie wytrzymal do spaceru. Jezdzilismy po weterynarzach caly czas, dostawal antybiotyki, sterydy oraz zostal odrobaczony. Po jednym antybiotyku (metrovis) było lepiej jednak po zakończeniu opakowania znowu to samo. piesek robi najpierw luzna kupke, po czym robi nastepna mozna powiedziec wode. mial robione badanie kalu jednak nic nie wyszlo. piesek przyjmuje probiotyki oraz zmienilismy karme zgodnie z zaleceniem lekarza. Nic nie pomaga nie wiem juz co robic, a obawiam sie najgorszego gdyz jest to juz starszy piesek. We wtorek mamy umowione USG, jak jeszcze moge mu pomoc? Dodam ze piesek normalnie je karme, nie schudl, nie jest osowialy, zachowuje sie calkowicie normalnie.
Dzień dobry.
Badanie USG jest bardzo ważne w procesie diagnozowania schorzeń przewodu pokarmowego. Oprócz niego warto wykonać kilka innych badań. Przede wszystkim, podstawą jest wykonanie rozszerzonego badania krwi, uwzględniającego wszystkie parametry wątrobowe, lipazę DGGR, poziom witamin z grupy B oraz kwasu foliowego. Na tej podstawie będzie można ocenić, czy pupil nie cierpi z powodu zaburzeń w pracy trzustki, czy jego jelita działają efektywnie, czy wątroba nie jest w żaden sposób podrażniona. Z dodatkowych badań, przy przewlekłych biegunkach rozsądnie jest wykonać rozmaz z prostnicy. Często widoczne są w nim przetrwalniki Clostridium, neutrofile, czerwone krwinki, jego wynik pomaga w ustaleniu optymalnego leczenia. Co do karmy, skoro pupil cierpi na zaburzenia żołądkowo jelitowe, warto by dostawał lekkostrawną, niskotłuszczową karmę, najlepiej typu gastro – intestinal. Proszę też omówić z lekarzem prowadzącym stosowanie suplementów zagęszczających kał – nie uzdrowią pupila, bo biegunka to objaw, a nie choroba, ale z pewnością poprawią komfort jego życia.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.
Dzien Dobry,
Mam 12 letniego yorka ( jest wykastrowany) Po wielu badaniach stwierdzono u niego komorki rakowe w prostacie . Mial kilka razy ostre zapalenie trzustki ( bylo to leczone przez Pania Doktor Weterynarii).
2-a razy mial podawana kroplowke ( bylo to kilka lat temu). Po specjalistycznej karmie Royal canin ( z mala zawartoscia tluszczu robil do 8 – u razy dziennie kupki. Obecnie gotuje mu ryz + chudziutkie miesko z piersi
indyka lub chuda rybe + warzywa . Ma apetyt , je mniejsze porcje 4 razy dziennie. Dostaje 1 raz dziennie probiotyki ( pieskowe, wykupione u weta). Kupki sa nieco za luzne i robi je po kazdym jedzeniu.
Czy moglaby dowiedziec sie jakie zageszczacze mozna podawac mu do jedzonka aby bylo mniej kupek.
Teraz juz nie chudnie ale w czasie ostatniego zapalenia trzustki schudl ok 60 dkg.
Bede bardzo wdzieczna za odpowiedz i moze to poprawi zycie mojego pieska.
ndyka, chuda ryba -tilapia, warzywa.
Dzień dobry.
Luźne stolce zdecydowanie nie są czymś normalnym i samo zagęszczenie nie jest drogą wartą uwagi, należy ustalić dlaczego konsystencja kału nie jest odpowiednia. Warto przede wszystkim sprawdzić, czy pupil nie ma znowu problemów z trzustką. Raz przebyte zapalenie predysponuje do nawrotów, z okresowymi zaostrzeniami schorzenia. Wykonując badanie krwi warto wykonać szerszy panel, aby ocenić jak funkcjonują pozostałe narządy wewnętrzne pupila. Proszę sprawdzić, kiedy pies był ostatnio odrobaczany. Jeśli chodzi o dietę, proszę pamiętać, że duża różnorodność źródeł białka może wywołać niemałe zamieszanie w stanie jelit. Proszę na próbę gotować tylko jeden rodzaj mięsa, najlepiej takiego, z którym pies wcześniej nie miał styczności. Taką dietę warto stosować przez co najmniej 3 miesiące a po tym czasie powoli i ostrożnie wprowadzać należy inne źródła białka, tak, by wycofać się, gdy pies zacznie mieć jakiekolwiek problemy trawienne. Oczywiście łatwiejsze jest zastosowanie karmy hipoalergicznej na 3 miesiące. Przy okazji badania krwi, proszę też spytać lekarza o możliwość badania klinicznego pupila – bardzo często duża ilość kamienia nazębnego, zwłaszcza u Yorków, przyczynia się do problemów trawiennych, zbawienny jest wtedy zabieg sanacji jamy ustnej.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.
Witam od kilku dni nasza suczka 8 lat ma problem z wypróżnianiem podchodzi kilka razy wcześniej wyła przy tym często wychodzi byliśmy u weterynarza zrobił USG ciał obcych nie wykryto dostała Diadog,Bio-protect i postępów brak dalam jej dzisiaj 3 razy węgiel nie wiele pomogło co powinniśmy jeszcze zrobić znowu do weterynarza dziękuję
Dzień dobry.
Tak, zalecam wizytę u lekarza weterynarii. Przyczyn zaburzeń żołądkowo- jelitowych jest bardzo wiele. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie wyleczyć psa stosując jedynie probiotyki i karmy uzupełniające. Ze względu na wiek proponowałabym wykonać podstawowe badania krwi- morfologię i biochemię, aby ocenić, czy pies nie jest odwodniony, czy w organizmie toczy się jakiś stan zapalny, oraz aby ocenić stan narządów wewnętrznych. Polecałabym wykonać również pełne badanie kału. Czasem, aby otrzymać odpowiednią diagnozę musimy wesprzeć się badaniami dodatkowymi, szczególnie w przypadku zaburzeń żołądkowo- jelitowych gdzie w grę wchodzi bardzo wiele przyczyn. Powinna Pani także dostosować się do zaleceń dietetycznych lekarza weterynarii- nie znam szczegółów jak wyglądają zaburzenia u Pani psa, więc ciężko mi doradzić, ale na pewno musi Pani zgłosić się do lekarza weterynarii po pomoc, skoro problem nadal występuje i nie został rozwiązany.
Pozdrawiam serdecznie, lekarz weterynarii Julia Kostrzewa