Pekińczyk: charakter, pielęgnacja i predyspozycje do chorób

Pekińczyk (Pekingese) – pies o wyglądzie i odwadze lwa, dawniej czczony jako bóstwo, w dzisiejszych czasach wspaniały, ale wymagający towarzysz.

Pekińczyk
Pekińczyk

Pekińczyki to jedna z najstarszych ras, najprawdopodobniej został wyhodowany w Mandżurii, około roku 500 p.n.e., skąd trafił na dwory cesarskie w Chinach.

Posiadają wspólne korzenie z shih-tzu, papillonem, chihuahua i mopsem.

Legenda głosi, że pies ten towarzyszył Buddzie i miał zdolność do przemiany w lwa, kiedy właścicielowi zagrażało niebezpieczeństwo. Według Chińczyków, pekińczyk był wcieleniem legendarnego pieska FO (lwa chińskiego), który odpędzał złe duchy.

Pies ten według legendy był połączeniem wynikającym z mezaliansu lwa z małpką. Ponoć lew tak mocno zakochał się w małpce, że poprosił Buddę o zmniejszenie go do jej rozmiarów, w zamian oferując mu swą siłę i status króla zwierząt. Z tej wielkiej miłości powstał dzielny, choć małych rozmiarów pekińczyk.

Oczywiście to tylko legenda, ale patrząc na charakter pekińczyka, można odnieść wrażenie, że ma w sobie coś zarówno z lwa, jak i małpy ?

W Chinach psy te, były traktowane niemal jak bóstwa, mieszkały na dworach cesarskich, oraz w świątyniach, a ich właścicielem mógł być tylko i wyłącznie cesarz i jego najbliższa rodzina. Miały swoje komnaty i specjalnych opiekunów, którzy całe dnie zajmowali się nimi. A wokół pałacu nie można było trzymać innych psów, aby chronić pałacowe pekińczyki przed chorobami.

Kradzież pekińczyka była karana śmiercią.

Do XIX wieku rasa ta, nie była znana nigdzie indziej, niż w Chinach.

Bywało, że kiedy już udało się wyprosić od cesarza pekińczyka, przez jakiegoś władcę europejskiego, piesek ten nigdy nie docierał żywy do Europy, ponieważ tuż przed podróżą karmiony był pokarmem z tłuczonym szkłem.

Dopiero podczas wojny opiumowej, kiedy Brytyjczycy zdobyli pałac letni, do Europy przywieziono piątkę przedstawicieli rasy pekińczyk.

Jeden z tych pekińczyków trafił na dwór królowej Wiktorii, która nadała mu imię Looty, czyli łup.

Looty do dziś można oglądać w Muzeum Przyrodniczym w Londynie.

Wszystkie linie europejskich i amerykańskich hodowli pekińczyków są właśnie potomkami tych pięciu psów.

Pekińczyki szybko zdobywały popularność wśród arystokracji europejskiej, skradły serca damom dworu, które uwielbiały nosić je całe dnie w mufkach.

Pierwszy oficjalny wzorzec tej rasy psów został opracowany 1904 roku, ale już dużo wcześniej wygląd i charakter pekińczyka był opisywany, m.in. przez ostatnią cesarzową chińską.

Hodowla w Wielkiej Brytanii nastawiona była głównie na psy o jak najkrótszej kufie, co niestety prowadziło do poważnych zaburzeń oddychania.

Tamtejsze pekińczyki wielokrotnie zdobywały pierwsze miejsca na wystawach.

Na jednej z nich nawet, tytuł zdobył pies, który podczas robienia zdjęć, musiał leżeć na worku z lodem, aby się nie przegrzać, ponieważ miał tak spłaszczony pysk…

Na szczęście stowarzyszenia i kluby w dzisiejszych czasach, zaczęły znacznie bardziej zwracać uwagę na zdrowie tych psów i do wystaw niedopuszczane są psy, które mają poważne problemy z oddychaniem.

Pekińczyk opis rasy

Pekińczyk opis rasy
Pekińczyk opis rasy

Pekińczyk należy do 9 grupy FCI (psy ozdobne i do towarzystwa) sekcja 8.

Waga i wielkość pekińczyków

Wysokość w kłębie 15-25cm, waga do 5 kg u psa, a u suczki do 5.4 kg.

Wygląd

Pekińczyk to mały, ale stosunkowo przysadzisty pies, o mocnym kośćcu.

  • Głowa duża, szeroka, czaszka szeroka i płaska między uszami, wyraźny stop, mocny podbródek,
  • Kufa krótka i szeroka,
  • Nos, powieki i wargi zawsze czarne, nozdrza powinny być szerokie i nie utrudniać oddychania,
  • Oczy stosunkowo duże okrągłe, ciemne, bystre,
  • Szyja krótka i gruba, porośnięta obfitym włosem,
  • Tułów krótki, talia bardzo dobrze zaznaczona,
  • Klatka piersiowa szeroka, dobrze wysklepione żebra,
  • Kończyny przednie i tylne krótkie, przednie o mocnym kośćcu, a tylne trochę lżejszej budowy, duże, płaskie łapy
  • Ogon wysoko osadzony, skręcony na jedną stronę,
  • Pekińczyk porusza się zdecydowanie, harmonijnie, z godnością, z gracją, powolnie.

Szata pekińczyka

Włos pokrywowy długi, twardy, bardzo obfity, gęsty podszerstek.

Na szyi włos tworzy kryzę.

Na uszach, tylnych kończynach, ogonie i między palcami włos tworzy pióra.

Włos jest bujny, ale nie może przesłaniać kształtów ciała psa.

Maści pekińczyków

Wszystkie dozwolone, oprócz barwy albinotycznej i wątrobianej. Popularne umaszczenia to pekińczyk czarny i rudy.

U łaciatych piesków, łaty muszą być równomiernie rozmieszczone.

Jak wygląda pies pekińczyk możesz zobaczyć na filmie zamieszczonym poniżej

Pekińczyk charakter

Pekińczyk charakter
Pekińczyk charakter

Pekińczyki to bardzo eleganckie, inteligentne i nieco uparte psy. Zgodnie z ich pochodzeniem zachowują się jak psi arystokraci.

Lubią pieszczoty, ale tylko wtedy, kiedy same mają na nie ochotę. Na ich względy i miłość trzeba sobie zasłużyć.

Zaufanie tego psa zdobywa się powoli, a kiedy już nas pokocha, miłość ta, trwa do końca życia. To typ psa jednego pana. Pekińczyki nie lubią zmian (zwłaszcza kiedy chodzi o pielęgnację).

Psiaki te są  niesamowicie lojalne i oddane swojemu panu, ale znieważone, bądź zlekceważone potrafią się obrazić. Potrafią być bardzo zawzięte i niezależne, wychowanie pekińczyka nie należy do najłatwiejszych zadań.

Nie za bardzo odnajduje się również podczas szkoleń dla psów.

Opiekun powinien wykazywać się dużą dozą cierpliwości, a socjalizację psa i przyzwyczajanie do pielęgnacji, powinien zaczynać już od szczenięcia. Wychowywać go powinno się stanowczo, ale łagodnie, metodą małych kroków. Trzeba być przede wszystkim konsekwentnym i nie pozwalać, aby to pies przejął nad nami kontrolę.

Pekińczyki są nieufne wobec obcych, ale nie wykazują agresji.

Raczej na spacerach będą unikać bliższych kontaktów z obcymi osobami. Z drugiej strony to bardzo odważne psy i kiedy zachodzi taka potrzeba, potrafią bardzo zacięcie bronić swojego opiekuna, nawet kiedy oponent jest dużo większy niż on.

Pekińczyk pielęgnacja

Pekińczyk pielęgnacja
Pekińczyk pielęgnacja

Pielęgnacja pekińczyka jest dość wymagająca, głównie za sprawą jego bardzo bujnej szaty. Włos ma tendencję do kołtunienia, dlatego czesać go należy kilka razy w tygodniu, najlepiej szczotką z twardym włosiem, a do rozczesywania używać grzebienia obrotowego dla psa.

Włos można przycinać co kilka miesięcy, niepolecane jest jednak mocne skrócenie włosa.

Kąpiele wykonujemy w razie konieczności, stosując odpowiedni szampon dla psów, a po kąpieli należy nałożyć dobrą odżywkę, przeznaczoną dla psów o długim włosie.

Pekińczyki bardzo obficie linieją, i jest to praktycznie linienie całoroczne, z nasileniem w okresie wiosennym i jesiennym. Wtedy zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać jeszcze częściej. Szczególną uwagę należy zwrócić na pielęgnację okolicy pyska.

Należy kontrolować stan oczu pod kątem wypływów, które mogą zasychać pod oczami i powodować podrażnienie skóry.

Ważne jest także dbanie o czystość fałd na pysku, zwłaszcza w okresie letnim, bo na skórze między fałdami mogą tworzyć się odparzenia i stany zapalne skóry.

Warto także zwrócić uwagę na czystość samego nosa, aby zasychający wysięk nie utrudniał oddychania.

Jak wszystkie małe rasy, pekińczyki mają zwiększoną tendencję do odkładania się kamienia nazębnego, toteż należy corocznie pojawiać się na kontroli stomatologicznej i w razie konieczności usuwać kamień nazębny.

A do codziennej pielęgnacji zębów można używać małych dziecięcych szczoteczek do zębów oraz pasty przeznaczonej dla psów.

Warto od szczeniaka pekińczyka przyzwyczajać psa do mycia zębów, co w przyszłości może zaprocentować, bo kamień u psów, którym myjemy zęby zdecydowanie wolniej się odkłada, a czasem praktycznie się nie pojawia.

Uszy pielęgnujemy czyszcząc je raz na tydzień, ale tylko zewnętrzną małżowinę. Do czyszczenia uszu psa używamy specjalnych płynów, lub też wacikiem zwilżonym wodą. W razie pojawienia się zaczerwienienia, bądź wydzieliny o zmienionym charakterze należy się skontaktować z lekarzem weterynarii.

Pazury przycinamy w razie konieczności.

Pekińczyk karmienie

Pekińczyk karmienie
Pekińczyk karmienie

Jeżeli chodzi o karmienie to pekińczyki nie są bardzo wymagające, choć zdarzają się osobniki wybredne.

Mogą dostawać gotową karmę dla psów, jak i można im przygotowywać posiłki samodzielnie. Należy zwrócić uwagę, aby nie przekarmiać psa i tym samym nie spowodować nadwagi.

W okresie linienia warto dodawać do karmy suplementy dla psów z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, biotyną i cynkiem.

Pekińczyk choroby

Pekińczyk choroby
Pekińczyk choroby

Zespół oddechowy ras krótkoczaszkowych

Zespół oddechowy ras krótkoczaszkowych to najgroźniejsza i zarazem najczęstsza przypadłość pekińczyków, związana głównie z budową ich głowy.

W skład zespołu oddechowego ras krótkoczaszkowych wchodzą, takie wady anatomiczne, jak:

  • zwężenie nozdrzy przednich,
  • zbyt długie podniebienie miękkie,
  • zapadnięcie krtani,
  • niedorozwój tchawicy.

Wszystkie te wady powodują znaczne utrudnienie oddychania. Nie muszą występować jednocześnie.

Psy dotknięte chorobą mają utrudnione oddychanie.

Objawy uzależnione są od stopnia zmian w budowie poszczególnych części wchodzących w skład układu oddechowego. Głównie jest to:

  • niewydolność oddechowa,
  • pies chrapie bardzo głośno,
  • z trudem nabiera powietrze, szybko dochodzi u nich do przegrzania, może pojawić się bezdech, wymioty.
Leczenie polega na chirurgicznej korekcji wad. Do hodowli należy wybierać pekińczyki, które nie prezentują tych wad.

Zapadnięcie tchawicy

Zapadnięcie tchawicy to grzbietowo-brzuszne spłaszczenie tchawicy i zapadnięcie się mięśnia tchawicznego do jej światła, na skutek osłabienia w budowie chrząstek tchawicznych, a także zaburzeń w unerwieniu mięśnia tchawiczego.

Głównym objawem jest kaszel, pojawiający się początkowo w okresach silnego pobudzenia/podniecenia, a także przy ucisku na tchawicę, np. obrożą dla psa.

Pies charczy i kaszle, odgłos kaszlu może przypominać początkowo odgłos trąbki, klaksonu.

W zaawansowanych przypadkach bardzo silna duszność powoduje zasinienie błon śluzowych i może prowadzić do omdlenia, a czasem nawet do uduszenia się.

Rozpoznanie stawia się na podstawie objawów klinicznych oraz badania radiologicznego i bronchoskopii.

Psom dotkniętym tym schorzeniem należy ograniczyć stres, unikać skrajnych temperatur, należy zrezygnować z obroży na rzecz szelek, aby nie podrażniać tchawicy.

Stosuje się leczenie farmakologiczne – nebulizacje, inhalacje, leki doustne rozszerzające oskrzela. W niektórych przypadkach dostępne są również rozwiązania chirurgiczne – założenie stentu dotchawiczego.

Dyskopatia

Dyskopatia u psa – czyli choroba krążka międzykręgowego, powodująca upośledzenie jego funkcji.

Choroba prowadzi czasem do tak zwanego “wypadnięcia dysku”.

Nie jest to oczywiście dosłowne wypadnięcie, tylko albo uwypuklenie się dysku, albo pękniecie pierścienia włóknistego dysku i wypłynięcie jego jądra.

W zależności od tego gdzie następuje ucisk (która część kręgosłupa) obserwujemy różne objawy kliniczne.

Wśród najczęstszych objawów dyskopatii wyróżniamy:

  • dużą bolesność kręgosłupa,
  • niechęć do poruszania się,
  • czasem niedowład jednej lub wszystkich kończyn,
  • zatrzymanie oddawania moczu lub kału, bądź też odwrotną sytuację – bezwolne oddawanie moczu i kału.

Rozpoznanie stawia się na podstawie badania neurologicznego, badań rtg, mielografii, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.

Leczenie uzależnione jest od stopnia zmian i stanu zwierzęcia. Bardzo często stosowane jest zabieg chirurgiczny.

Wrodzone zwichnięcie łokcia

Wrodzone zwichnięcie łokcia to choroba genetyczna, polegająca na niedorozwoju więzadła\eł, w łokciu na skutek czego dochodzi do jego zwichnięcia.

Może być dwojakiego typu:

  1. Zwichnięcie boczne bliższej nasady kości łokciowej ze skręceniem – ta deformacja dotyczy przede wszystkim ras małych i średnich, a zmiany widoczne są już zaraz po urodzeniu, bądź w 4 -6 tyg.
    U pekińczyków mamy do czynienia właśnie z tą deformacją.
  2. Tylno – boczne zwichnięcie głowy kości promieniowej.
    Ta jednostka dotyka ras dużych psów.
    Ujawnia się z reguły później, bo w 4-5 miesiącu życia.

Brak jest bolesności przy omacywaniu stawów.

Rozpoznanie potwierdza się badaniem rtg. Leczeniem z wyboru przy ciężkich zmianach jest operacja chirurgiczna.

Wodogłowie wrodzone

Wodogłowie wrodzone to stan, w którym w komorach mózgu gromadzi się zbyt dużo płynu mózgowo rdzeniowego.

Zbyt duża ilość płynu mózgowo-rdzeniowego, może być wynikiem nadmiernej jego produkcji, utrudnionego odpływu, lub utrudnionego wchłaniania.

Wśród przyczyn wodogłowia można wyróżnić:

  • wady rozwojowe jeszcze w okresie płodowym,
  • urazy mózgu płodu w trakcie ciąży bądź porodu,
  • czynniki zakaźne (bakteryjne i wirusowe),
  • czynniki teratogenne (np. leki, których nie należy stosować w ciąży),
  • niedobory żywieniowe.

Objawy kliniczne pojawiają się stosunkowo wcześnie, mniej więcej do 8 miesiąca życia.

Mogą być łagodne i z czasem się zaostrzać.

Wśród typowych objawów wodogłowia wyróżniamy:

  • niezrośnięte ciemiączko,
  • powiększenie i zaokrąglenie czaszki,
  • zez,
  • zaburzenia widzenia,
  • oczopląs,
  • zaburzenia poruszania się,
  • osowiałość,
  • szczenięta pekińczyka z wodogłowiem zdecydowanie różnią się od swojego rodzeństwa.

W zaawansowanych przypadkach dochodzi do całkowitego porażenia, utraty przytomności i drgawek.

Leczenie polega na podawaniu leków zmniejszających wytwarzanie płynu mózgowo-rdzeniowego, m.in. steroidowych leków przeciwzapalnych.

Przypadki niereagujące na leczenie farmakologiczne poddaje się eutanazji.

Rozszczep podniebienia

Rozszczep podniebienia to wada genetyczna polegająca na powstaniu, już w życiu płodowym, szczelinowatego połączenia pomiędzy jamą ustną i nosową.

Na skutek tego, szczenięta z ta wada nie mogą normalnie ssać, dochodzi u nich do zachłystywania się pokarmem, czego konsekwencją może być zachłystowe zapalenie płuc.

Wadę tę można skorygować chirurgicznie, ale tylko wtedy, kiedy jest niewielkiego stopnia, zabieg wykonuje się u szczeniąt w wieku ok. 8 tyg. Przy zaawansowanym rozszczepie szczenięta z tą wadą poddawane są eutanazji.

Krwotoczne zapalenie żołądka

Nie do końca poznane są przyczyny krwotocznego zapalenia żołądka, ale najprawdopodobniej choroba ma tło bakteryjne. Objawia się początkowo wymiotami, które mogą być krwiste, a także krwistą biegunką.

Leczenie krwotocznego zapalenia żołądka polega na podawaniu:

  • antybiotyków o szerokim spektrum,
  • leków przeciwkrwotocznych,
  • leków przeciwwymiotnych,
  • nawadnianiu pacjenta.

Nieleczona choroba prowadzi do śmierci.

Przerost odźwiernika

Przerost odźwiernika to choroba tła genetycznego polegająca na pogrubieniu błony śluzowej żołądka w obrębie odźwiernika, a także przerost i zwłóknienie odźwiernika, który może tak zgrubieć, że będzie znacząco upośledzał pasaż treści pokarmowej z żołądka do jelit, a czasem całkowicie go uniemożliwić.

Objawia się wymiotami kilka godzin po jedzeniu, już u szczeniąt.

Rozpoznanie potwierdza się badaniem usg.

Można stosować leczenie farmakologiczne – środki regulujące pracę odźwiernika, a także wykonać jego korekcję chirurgiczną.

Dwurzędowość rzęs

Dwurzędowość rzęs – czyli podwójny rząd rzęs, które mogą drażnić oko i powodować stany zapalne, takie jak zapalenie rogówki i zapalenie spojówek.

Wada dziedziczna korygowana chirurgicznie.

Wypadnięcie gałki ocznej

Wypadnięcie gałki ocznej – pekińczyki mają stosunkowo płytkie oczodoły i duże, wypukłe gałki oczne, dlatego czasem przy urazach dochodzi do wysunięcia się gałki ocznej z oczodołu.

Uraz ten jest bardzo bolesny i wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Jeżeli uraz nie trwa długo możliwe jest odprowadzenie gałki ocznej, w przeciwnym razie czasem konieczne jest usunięcie oka.

Owrzodzenie rogówki

Owrzodzenie rogówki – jest to stan, w którym na skutek różnych czynniki (podrażnienie, infekcji, reakcje immunologiczne), dochodzi do ubytku rogówki.

Może być powierzchowne, lub bardzo głębokie – sięgające czasem warstw zrębu rogówki.

Nie leczone mogą powodować pękniecie gałki ocznej i wypłyniecie soczewki, a w konsekwencji całkowitą utratę wzroku w chorym oku bądź nawet utratę oka.

Owrzodzenie rogówki objawy:

  • łzawieniem,
  • bólem oka,
  • często dochodzi do wtórnych infekcji i wypływu ropnego,
  • oko jest zaczerwienione, a powieki przymrużone.

Leczenie polega na stosowaniu do oka antybiotyków, środków przeciwbólowych i wspomagających regenerację nabłonka rogówki, czasem niezbędny okazuje się zabieg chirurgiczny.

Przy stosowaniu leków, u pekińczyków należy uważać na stosowanie acepromazyny, ponieważ pekińczyki wykazują nadwrażliwość na tę substancję.

Pekińczyk są bardzo wrażliwe na wysokie temperatury, bardzo łatwo dochodzi u nich do przegrzania, dlatego w upalne dni należy ograniczyć spacery do minimum, a w domu zapewnić psu chłodne, zacienione miejsce.

Stosunkowo często zdarzają się u nich przepukliny:

  • pępkowa,
  • pachwinowa.

Dla kogo pekińczyk będzie idealnym psem?

Pekińczyk usposobienie
Pekińczyk usposobienie

Psy pekińczyki to domatorzy, nie potrzebują długich spacerów, ani specjalnych aktywności. Doskonale nadają się dla osób starszych.

Są uparte dlatego opiekun powinien wykazać się duża dozą cierpliwości. To typ psa jednego pana, potrzebują sporo uwagi ze strony opiekuna.

Ze względu na swój charakter nie za bardzo nadają się do domu z małymi dziećmi i innymi zwierzętami, mogą okazywać wtedy zazdrość.

Psy te bardzo dobrze czują się w mieszkaniu, nie potrzebują dużej przestrzeni.

Jeżeli chodzi o koszty utrzymania, to nie są one wysokie.

Pracochłonna jest pielęgnacja, która należy wykonywać bardzo regularnie.

Cena zakupu psa pekińczyka i koszt jego utrzymania nie są wygórowane.

Ile żyje pekińczyk? Średnia długość życia psów tej rasy to około 12-15 lat, należy jednak liczyć się z dużą ilością predyspozycji rasowych do chorób, które mogą skrócić długość życia naszego pekińczyka.

 

Wykorzystane źródła >>

Lek. wet. Monika Morawska

Lekarz weterynarii Monika Morawska

Jestem absolwentką Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego UWM w Olsztynie. Studia ukończyłam w 2013 roku. Doświadczenie zawodowe zdobywałam na stażu w Helsinborgu w Szwecji, pracowałam w lecznicy dla małych zwierząt pod Łodzią i w Pabianicach, obecnie pracuję w całodobowej Klinice weterynaryjnej w Łodzi. Interesuję się głównie chirurgią, hematologią oraz szeroko pojęta interną. Jestem szczęśliwą posiadaczką wielorasowego psa Edka, oraz 2 kotek: Piratki, Atomówki oraz kocurka rasy devon rex o imieniu Łysy :)

13 komentarzy do “Pekińczyk: charakter, pielęgnacja i predyspozycje do chorób”

    • Dzień dobry.
      Małemu czy młodemu? W jakim jest wieku i ile waży? Jaką konkretnie obrożę ma Pani na myśli?
      Pozdrawiam, lek. wet. Magdalena Zdanowska.

      Odpowiedz
  1. Mój pekińczyk ma problemy z chodzeniem, wstaję bardzo niechętnie wstaję, jak już to porusza się szybko, jak najszybciej siadając, co jakiś czas, najczęściej przy chodzeniu ale również przy leżeniu dostaje nagłych ataków bólu, przy jednym z nich bezwolnie się wypróżnił, co może być tego przyczyną?

    Odpowiedz
    • Dzień dobry.
      W jakim wieku jest Pański pupil? Opisywane przez Pana objawy są dość niespecyficzne, chociaż ból przy wstawaniu i mimowolne oddanie kału w trakcie “ataku bólu” sugerują możliwość wystąpienia problemów z kręgosłupem. Psy małych ras bardzo często cierpią z powodu przemieszczenia dysków czy też spondylozy. Powinien się Pan zgłosić z psem na badanie do najbliższego lekarza weterynarii. Siła natężenia bólu musi być bardzo znaczna, skoro pies stara się unikać wysiłku i przemieszczania się, zatem należy koniecznie dobrać mu odpowiednie środki przeciwbólowe, do czasu postawienia ostatecznego rozpoznania i wdrożenia celowanego leczenia. Nie zwlekałabym z wizytą.
      Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

      Odpowiedz
    • Dzień dobry.
      Ciąża to szczególny czas w życiu przyszłej mamy. Należy zacząć od przyjrzenia się diecie ciężarnej – powinna być bogata w białko, witaminy i minerały, w dawce odpowiedniej dla jej zapotrzebowania. Dużo spokoju, odpoczynku, a jednocześnie kontrolowanie masy ciała, aby pupilka nie przytyła zbyt dużo. Powinna Pani wybrać lekarza prowadzącego, który będzie przeprowadzał kontrole rozwoju płodów i ciąży oraz na podstawie terminy krycia i wielkości płodów określi przewidywany termin porodu. Warto też określić, z iloma maluchami będzie Pani miała do czynienia – w tym celu należałoby wykonać zdjęcie RTG brzucha przyszłej mamy, pod koniec ciąży. W przypadku pekińczyków, z powodu dużych głów szczeniąt i wąskich dróg rodnych matki, często dochodzi do trudnych porodów, zaklinowania płodu w drogach rodnych. Konieczne jest wtedy wykonanie cesarskiego cięcia, aby ratować życie matki i płodów. Proszę omówić z lekarzem prowadzącym, czy w razie potrzeby będzie w stanie przeprowadzić taki zabieg. Warto przygotować kojec dla maluchów oraz na wszelki wypadek zaopatrzyć się w mleko dla szczeniąt.
      Pozdrawiam i życzę powodzenia w odchowaniu maluszków, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

      Odpowiedz
  2. Czy choroby skórne takie jak wrzody lub czyraki maja wpływ na małe dzieci. Mam 2 letnie dziecko które ciagle choruje a lubi sie przytulać do pieska. Pies co jakiś czas ma choroby skórne, owrzodzenie, zapalenie rogówki itp. Jaki ma to wpływ . Pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Dzień dobry.
      Przy dbaniu o odpowiednią higienę kontaktów z psem, jego choroby skórne nie powinny mieć wpływu na dziecko. Myślę jednak, że Pan, dziecko i pies – będziecie czuli się lepiej, gdy pupil nie będzie miał takich problemów skórnych. Pekińczyki, jako rasa brachycefaliczna, są predysponowane do występowania urazów na gałce ocznej, które początkują owrzodzenia rogówki. Proszę dbać o oczy pupila – warto regularnie przemywać okolicę dołu łzowego a także worek spojówkowy, najlepiej płynem do tego przeznaczonym lub płynem fizjologicznym. Jeśli chodzi o zmiany skórne, proszę porozmawiać z lekarzem prowadzącym o możliwościach diagnostycznych. Należy ustalić co jest przyczyną powstawania czyraków, o których Pan wspomniał. Funkcjonowanie skóry usprawniają preparaty zawierające cynk, witaminy A, E oraz te z grupy B. Istnieją specjalne diety weterynaryjne, zawierające podwyższone ilości wymienionych przeze mnie substancji, oraz suplementy, które warto podawać.
      Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

      Odpowiedz
  3. Mój piesek ma około 7 lat. Ostatnio podczas spaceru w pewnym momencie sie położyła, wzięłam ja na ręce i zaczęła strasznie “płakać”. Dwa dni później nie mogła zejsc po schodach, prawdopodobnie bardzo ją to bolało bo również płakała. Gorzej chodzi. Sytuacja z plakaniem powtórzyła sie juz kilka razy, a nawet podczas podrapania się. Dzwoniłam do weterynarza kulka dni temu. Do tej pory sie nie pojawił. Kazal pieskowi podawac tabletki. Wydaje mi się że ten weterynarz niewiele pomoze bo raczej slabo sie moim zdaniem zna na zwierzętach. Dlatego przychodzę z pytanirm tutaj. Co może jej być?
    Ogolnie ona wazy troszke więcej niż powinna ale to dlatego że nie widzi wiec tez wieksza cześć czasu spi.

    Odpowiedz
    • Dzień dobry.
      Objawy, jakie Pani opisuje, są dość mało specyficzne – ból przy podnoszeniu może dotyczyć kręgosłupa, jamy brzusznej kończyn – tych części ciała, które Pani dotyka. Należy dokładnie zbadać psa klinicznie, aby zlokalizować konkretne źródło bólu i na tej podstawie przeprowadzić dalszą diagnostykę. Psy otyłe mają szczególnie mocno obciążone stawy – mniejsza ilość ruchu nie jest dobrą wymówką usprawiedliwiającą wzrost masy. Proszę zmniejszyć porcję jedzenia lub zadbać o ruch i wysiłek w domu, na przykład bawiąc się piłeczką, stosując maty węchowe lub zabawki logiczne. Każdy nadprogramowy kilogram psiej masy ciała jest jak 8 kilogramów u człowieka – zrzucenie balastu wyjdzie pupilce na dobre. Wspomagająco na stawy podziałają suplementy z kolagenem, chondroityną i glukozaminą, jednak przed ich włączeniem do codziennego stosowania należy wykonać kontrolne badanie krwi, aby upewnić się, że wątroba prawidłowo funkcjonuje. Jeśli ból wynika z problemów zwyrodnieniowych kręgosłupa, należy wykonać zdjęcie RTG zmienionego lub bolesnego odcinka. Bez dokładnego obrazu zmiany ciężko będzie ustalić odpowiednie leczenie. Jeśli ból dotyczy jamy brzusznej, również należy ustalić, co konkretnie go wywołuje – może to być kwestia dużego ucisku tłuszczu na narządy wewnętrzne, powiększonej wątroby, zmian na śledzionie, albo rozwijającego się ropomacicza, jeśli pupilka do tej pory nie była poddana kastracji. Powinna się Pani udać do lekarza weterynarii, najlepiej do przychodni wyposażonej w aparat RTG. Jeśli nie ma Pani zaufania do swojego lekarza prowadzącego, warto zmienić lekarza i zasięgnąć innej opinii.
      Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

      Odpowiedz
  4. Mój uparciuszek Pączek.
    Ogólnie zdrowy, ale parę lat temu przeszedł resekcję głowy kości udowej w tylnej łapce ze względu na duże zwyrodnienie.

    Odpowiedz
  5. Dzień dobry Mam szczeniaczka 2 miesięcznego, czy mogę założył Alankowi obrożę przeciw pchelną, Często drapie się.

    Odpowiedz
    • Witam Pana,
      Ochrona przeciwko ektopasożytom zawsze jest dobrym pomysłem i powinna zostać zastosowana. Dzięki temu możemy zapobiegać pojawianiu się pcheł czy kleszczy. Te ektopasożyty są bardzo niebezpieczne dla naszych czworonożnych przyjaciół. Częste drapanie się z powodu pcheł nie dość, że powoduje dyskomfort u naszego psa, to dodatkowo prowadzi do poważnych uszkodzeń i zapaleń skóry. Kleszcze z kolei są wektorami chorób odkleszczowych i prowadzą do bardzo poważnych schorzeń jakim są na przykład bebeszjoza, bolerioza czy anaplazmoza. Natomiast czy świąd jest spowodowany występowaniem u Pańskiego psa pcheł bądź innych pasożytów zewnętrznych- tego nie mogę potwierdzić. Najlepszym sposobem byłoby wybranie się do lekarza weterynarii w celu potwierdzenia bądź zaprzeczenia tej teorii. Jeśli lekarz weterynarii stwierdzi obecność ektopasożytów na ciele Pańskiego psa to z pewnością dobierze preparaty, które będą odpowiednie do wieku oraz wagi psa. Należy jednak pamiętać, iż przyczyn takiego świądu może być wiele. Równie dobrze Pana pies może mieć alergię na podawany pokarm czy smaczki , bądź alergię środowiskową. Jeśli był kąpany należy wziąć pod uwagę fakt, czy nie uczula go dany szampon, który został użyty. Należy także wziąć pod uwagę stan uszu Pańskiego psa- zdarza się, iż uporczywe drapanie w okolicy głowy i szyi jest spowodowane zapaleniem uszu. Odpowiedzi na te pytania uzyska Pan na wizycie u lekarza weterynarii. Zalecam zatem wybrać się ze szczeniakiem na kontrole zdrowia.
      Pozdrawiam, Julia Kostrzewa, lekarz weterynarii.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami. 

WYPEŁNIJ POLA, ABY POBRAĆ MATERIAŁY W PDF 👇

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.