Maltańczyk: opis, charakter, choroby [zalecenia weterynarza]

Maltańczyk
Maltańczyk

Maltańczyk to jedna z najstarszych ras psów na świecie, hodowana już w p n e. Maltańczyk to mały, biały kanapowiec o wdzięcznych oczach i wiecznej chęci do zabawy 🙂

Co takiego jest w tej rasie psów, że przetrwała do dziś? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w niniejszym artykule. Przeczytaj cały, a dowiesz się na jakie choroby zapadają maltańczyki najczęściej, czy warto zdecydować się w ich przypadku na szkolenie psów i jak pielęgnować maltańczyka.

Maltańczyk opis rasy

Maltańczyk
Maltańczyk opis rasy

Maltanase mana, bo tak w oryginale brzmi nazwa tej rasy psów, najprawdopodobniej pochodzi z wyspy Meleda, okolic morza śródziemnego. Pierwsze wzmianki o małych pieskach o białej sierści pochodzą z czasów przed narodzeniem Chrystusa, ze starożytnego Egiptu. Najprawdopodobniej psiaki te były używane w walkach z nieprzyjaciółmi – uniemożliwiały przemieszczanie się konnicy, przegryzając pęciny wierzchowców.

Psy tej rasy były też bardzo popularne za czasów Ludwika XIV. Małe pieski maltańczyki to rasa psów do towarzystwa, która służyła damom nie tylko jako pupile, ale i żywe termofory. Najprawdopodobniej nazwa “maltańczyk” oznacza niebo lub port – psi przodkowie dzisiejszych kanapowców mieszkali w portach, gdzie byli wykorzystywani do łapania małych gryzoni.

Maltańczyk wygląd

Maltańczyk wygląd
Maltańczyk wygląd
  • Rasę tę charakteryzują małe gabaryty. Maltańczyk to mini piesek, który osiąga wysokość w kłębie około 25 cm i około 4 kg – 5 kg masy ciała. Osiągając wysokość w kłębie 25 centymetrów należy więc do grupy piesków toy.
  • Charakterystyczną cechą maltańczyków jest długa, lśniąca i jedwabista sierść, która zawsze jest biała (dopuszcza się odcień kości słoniowej).
  • Charakterystyczną cechą jest również fakt, że pieski maltańczyki nie linieją tak bardzo jak inni psi koledzy. Jednak i ich włos wymaga codziennej pielęgnacji.

Jak wygląda pies maltańczyk możesz też zobaczyć na poniższym filmie

Maltese Dog Begging For Food

Maltańczyk charakter

Maltańczyk usposobienie
Maltańczyk usposobienie

O usposobieniu maltańczyków można by było rozpisywać się bardzo długo. Właściciele tych małych włochatych kulek twierdzą, że ich pieski to wzory niewinności, łagodności i radości z życia. Jako psiaki czułe, grzeczne i radosne, często stają się psami – prezentami… Maltańczyki to małe psy rasowe, które potrzebują bardzo dużo kontaktu z człowiekiem – pieski lubią się przytulać do ludzi, siedzieć na kolanach opiekuna, czy bawić się z nimi godzinami ulubioną piłeczką. Psy rasy maltańczyk są też świetnymi obserwatorami. Biada Ci, właścicielu maltańczyka, jeśli patrząc mu głęboko, w jego piękne oczy, zlitowałeś się nad biedaczkiem i dałeś mu ten kawałek szyneczki, o który tak bardzo prosił. Uchyliłeś tylko furtkę, którą nie będzie tak łatwo zamknąć.

Maltańczyki szybko uczą się posłuszeństwa i cierpliwości, dzięki temu to idealna rasa psów do towarzystwa i do domu. Maltańczyk świetnie nadaje się do domu z dzieckiem. Dzięki swojej wiecznej chęci do zabaw, zarazem cierpliwości i łagodności, pies maltańczyk jest w stanie przebywać długo, nawet z tymi mniej grzecznymi, dziećmi.

Psy reprezentujące tę rasę, świetnie dogadują się z innymi psami, ale i tolerują pozostałe zwierzęta (np. koty). Ich instynkt “łowcy”, jest silnie ograniczony, dlatego świetnie nada się do domu, w którym jest dużo zwierząt. Czy więc maltańczyk to pies idealny? Zależy, dla kogo.

Jeśli od swojego psiaka oczekujesz posłuszeństwa w 100%, reagowania w każdy momencie na każdą Twoją komendę – no cóż raczej nie decyduj się na maltańczyka. Każdy maltańczyk ma, bowiem swój mały charakterek. Na pewno należy w przypadku maltańczyka zdecydować się na szkolenie psów. Musisz także pamiętać, że małe psy do towarzystwa rasy maltańczyk raczej nie nadają się dla osób bardzo aktywnych czy takich, które większość swojego czasu nie spędzają w domu. Pamiętaj także o tym, że jako posiadacz maltańczyka, będziesz poświęcał dużo czasu na pielęgnację jego białej sierści, jednak, według mnie, jest to małe poświęcenie w porównaniu z miłością, jaką może obdarzyć Cię przedstawiciel tej rasy.

Wady psów rasy maltańczyk, które najczęściej wymieniają ich opiekunowie

  • fakt, że dość szybko się brudzą,
  • są lękliwe,
  • często mają problemy z łzawieniem i odbarwianiem sierści wokół oczu.

Pielęgnacja maltańczyka

Maltańczyk pielęgnacja
Maltańczyk pielęgnacja

Włos

Jeśli chcesz, żeby Twój maltańczyk mini psiak wyglądał jakby właśnie zszedł z wybiegu dla psów rasowych, szczególna uwagę powinieneś zwrócić na to jak pielęgnować maltańczyka, a zwłaszcza wygląd jego okrywy włosowej.

Kąpiele

Jako lekarz weterynarii nie jestem zwolennikiem częstych kąpieli psów. Jeśli chodzi o maltańczyki, według mnie psa należy kąpać nie częściej niż raz w miesiącu. W jaki sposób kąpać pieski maltańczyki? Po pierwsze, w celu pielęgnacji używaj szamponów dla psów przeznaczonych dla psa rasy maltańczyk – najlepiej takich na bazie naturalnych składników wybielających sierść. Po wymyciu maltańczyka szamponem, możesz skorzystać również ze specjalnych psich odżywek – sierść będzie wówczas miękka i gładka. Niektórzy zalecają również użycie lanoliny, ponieważ zapobiega ona kołtunieniu włosa. Po kąpieli psa owiń w ręcznik, wyczesz włos i wysusz go suszarką (świetnie sprawdza się letni strumień powietrza pochodzący ze zwykłej domowej suszarki do włosów).

Czesanie

Czesanie maltańczyka
Czesanie maltańczyka

Psy maltańczyki wymagają codziennego wyczesywania. Niestety ich długie piękne włosy mają tendencją do kołtunienia się. Czesanie rozpocznij od brzucha – nie zapominaj o pachach i pachwinach psa. Następnie kieruj się ku górze. Aby dokładnie wyczesać sierść opiekun może użyć zwyczajnej szczotki z gęstym włosiem, bądź specjalnej szczotki groomerskiej. Pomocne mogą się okazać również specjalne preparaty do rozczesywania sierści. Do czesania i pielęgnacji warto przyzwyczajać już małe szczenięta.

Maltańczyk fryzury

Maltańczyk fryzury
Maltańczyk fryzury

Maltańczyk jest psem, którego znakiem rozpoznawczym jest sierść, dlatego psom uczestniczącym w wystawach nie obcina się sierści. Jeśli jednak Twój maltańczyk nie jest psem wystawowym, a chcesz trochę ulżyć mu w trakcie upałów, należy skrócić jego włos. Wizja uczesania jest zależna od fryzjera.

Uszy psa i ich pielęgnacja

Maltańczyki często miewają problemy z włosami w kanale słuchowym. Jest to jeden z czynników, który może wywołać zapalenie przewodu słuchowego u tej rasy. Dlatego tak ważna jest higiena tej okolicy:

  1. Po pierwsze, włosy które wyrastają w kanale słuchowym należy wyrywać – tu pomóc może groomer.
  2. Po drugie należy dosyć często czyścić uszy specjalnymi preparatami (raz w tygodniu przetrzeć ucho zwilżonym wacikiem kosmetycznym).

Oczy

Sierść maltańczyków o kolorze białym, lub w odcieniu kości słoniowej, mimo tego, że pięknie wygląda, naraża opiekuna psa na kilka problemów. Jednym z nich są brązowe przebarwienia pod oczami. Zmiana barwy w tej okolicy spowodowana jest wypływem łez, które zmieniają barwę włosa tej rasy.

Powodem tego problemu mogą być:

Niestety nie znamy uniwersalnego leku na tą przypadłość. Na rynku obecne są różne preparaty, jednak działają one na zasadzie wybielania sierści, nie leczą samego problemu. Znana mi jest również metoda niektórych hodowców maltańczyków z użyciem antybiotyku ogólnego i leku przeciwzapalnego. I tu moje ostrzeżenie! Użycie antybiotyku w tym przypadku, jest, moim zdaniem, dużym błędem. Można, bowiem bardzo zaszkodzić psu długotrwałym stosowaniem go w formie doustnej. Bezpieczne wydaje się jedynie codzienne przemywanie okolicy oka jałowym roztworem, np. soli fizjologicznej.

Pielęgnacja zębów i pazurów

Jak każdy pies, także i psy maltańczyki wymagają pielęgnacji zębów i pazurów.

W tym celu:

  1. Myj zęby swojego maltańczyka. W tym celu użyj specjalnej pasty do zębów dla psa bez fluoru. W zależności od pasty, wykonuj to 2-3 x w tygodniu, bądź codziennie.
  2. Maltańczyk powinien mieć udostępnione gryzaki, specjalne smakołyki wspomagające ścieranie płytki nazębnej.
  3. Jeśli Twój maltańczyk jest wybitnie źle nastawiony do mycia zębów – użyj specjalnych żeli antybakteryjnych (np. Dentisept) czy płynów, które dodaje się do wody. Zapytaj swojego lekarza weterynarii, który, według niego, byłby najlepszy dla Twojego psa.
  4. Nie zapominaj, aby przycinać pazury psa. Sprawdzaj ich długość minimum raz w miesiącu.
  5. Podczas wizyt kontrolnych, zapytaj lekarza weterynarii o stan uzębienia i pazury swojego psiaka. Lekarz weterynarii na pewno podpowie Ci, w jaki sposób powinno się o nie dbać.

Maltańczyk choroby

Maltańczyk choroby
Maltańczyk choroby

Choroby układ ruchu

Ze względu na swoje małe gabaryty i delikatna budowę ciała maltańczyki są bardzo wrażliwe na wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne kończyn. Maltańczyk ma też szczególna predylekcję do nawracających zwichnięć rzepki. Schorzenie to polega na tym, że u psów tych następuje dyslokacja rzepki. Zwichnięcie rzepki u psa maltańczyka jest bardzo bolesne, dlatego w niektórych przypadkach wymaga interwencji chirurgicznej.

Zdarza się jednak i tak, że maltańczyki mimo zwichnięcia żyją i funkcjonują normalnie.

Zespolenie wrotno-oboczne u maltańczyka

Zespolenie wrotno-oboczne to wada anatomiczna unaczynienia wątroby u psów. Wątroba w organizmie pełni funkcję “oczyszczalni”. Mówiąc obrazowo, zespolenie wrotno – oboczne polega na tym, że rury, które mają prowadzić czystą wodę do sieci są połączone z rurami odprowadzającymi ścieki. Co oznacza to dla psa?

Toksyny, które ma usunąć z krwi wątroba, trafiają znów do organizmu. Maltańczyk jest więc cały czas w stanie “podtrucia”. Schorzenie to diagnozuje się na podstawie specjalnych badań krwi (test obciążenia kw. żółciowymi), USG z dopplerem czy RTG z kontrastem. Leczenie polega na odpowiednim podejściu dietetycznym. W zaawansowanych stadiach maltańczyk powinien zostać podamy interwencji chirurga.

PRA (Progressive Retinal Atrophy)

Postępująca Atrofia Siatkówki u psa to genetyczna choroba degeneracyjna oka, która może dotknąć małe psy tej rasy. Spowodowana jest utratą fotoreceptorów.

Ślepota spowodowana tą chorobą pojawia się już u dorosłych zwierząt, dlatego tak ważne są tu badania genetyczne psów.

Hipoglikemia u maltańczyka

Schorzenie to dotyczy głównie szczeniąt. Istotą hipoglikemii u maltańczyków jest patologicznie niski poziom glukozy we krwi.

Objawy hipoglikemii u maltańczyka:

  • “leją się przez ręce”,
  • często mdleją,
  • tracą przytomność,
  • mają zaburzenia koordynacji ruchu.

Leczeniem z wyboru są wlewy roztworu glukozy. Pierwszą pomocą u maltańczyka, który jest przytomny może być podanie glukozy doustnie.

Zespół drżenia białych WSDS

Szczególnie narażone na tą chorobę są psy o białym umaszczeniu, stąd też nazwa tej jednostki chorobowej. Choroba atakuje młode lub w średnim wieku psy tej rasy – pierwsze objawy pojawiają się od 6 miesiąca do 3 roku życia. Często początek ataku wiąże się z jakimś ekscytującym wydarzeniem.

Choroba ujawnia się, jako specyficzne, różnie zlokalizowane drgania ciała maltańczyka. Mogą być to wstrząsy delikatne, ale również całkowicie obezwładniające, w zależności od stopnia nasilenia. Przyczyny tej choroby nie są do końca znane. Wiemy, że jest ona dziedziczna, dlatego jej wystąpienie wyklucza psa z dalszej hodowli.

Jedna z teorii głosi, że choroba ta może mieć podłoże autoimmunologiczne. Dlatego też leczenie psów polega na podawaniu leków immunosupresyjnych:

  • glikokortykosteroidów,
  • przeciwdrgawkowych.
WSDS u maltanczyka leczenie
WSDS u maltanczyka leczenie

Zapadalność tchawicy u maltańczyków

Jest to schorzenie polegające na zwężaniu się światła tchawicy doprowadzającej powietrze do płuc. Zazwyczaj objawy związane z tą jednostka chorobową to suchy, głośny, częsty kaszel u psa. Zazwyczaj atak wiąże się ze stresem, bądź ekscytującym momentem w życiu, któremu poddany jest maltańczyk.

W zaawansowanych stadiach zapadalności tchawicy u psa, może dojść do sytuacji całkowitego zamknięcia światła tchawicy, a w konsekwencji do uduszenia się zwierzęcia. Diagnoza opiera się głównie na wywiadzie i zdjęciu RTG. W łagodnych stadiach choroby maltańczyk może być leczony za pomocą:

  • leków uspokajających,
  • sterydów,
  • środków rozszerzających oskrzela.

Pomocna staje się także suplementacja środków wspomagających budową chrząstek. W zaawansowanych stadiach choroby maltańczyk powinien zostać poddany zabiegowi chirurgicznemu.

Kichanie wsteczne

Kichanie  wsteczne u maltańczyków polega na gwałtownym wdechu – swoją nazwę zawdzięcza temu, iż sposób pobrania (a nie wydalenia) powietrza jest bardzo szybkie i gwałtowne, a wydawane przy tym dźwięki do złudzenia przypominają kichnięcie. Podczas napadu, który może trwać od kilku sekund do około dwóch minut, maltańczyk przyjmuje napiętą pozycję z wysunięciem głowy i szyi. Po zakończonym epizodzie maltańczyk wraca do normalnego zachowania. Napadowy wdech jest spowodowany przez skurcz okolicy krtani i podniebienia miękkiego w wyniku ich podrażnienia.

Dochodzi do tego podczas:

  • kiedy maltańczyk jest szczególnie podniecony,
  • ciągnięcia na smyczy,
  • infekcji okolicy oddechowych,
  • działania alergenów wziewnych (pyłki, silne zapachy),
  • u niektórych psów podczas nagłych zmian temperatury.

W większości wypadków maltańczyk, który wykazuje podobne objawy nie wymaga leczenia.

Alergie

Maltańczyki są jedną z ras szczególnie narażoną na alergie zarówno pokarmowe jak i oddechowe. Objawy mogą być różne od objawów skórnych – pokrzywek, zaczerwienień, wypadania włosa, świądu, wylizywania łap, po częste zapalenia przewodów słuchowych i przepełniania gruczołów okołoodbytowych itd. Diagnoza polega na wykonaniu testów alergicznych, zaś leczenie na wyeliminowaniu alergenu ze środowiska psów, np. poprzez karmy dedykowane i dietę hipoalergiczną, a jeśli jest to niemożliwe podaniu leków takich jak:

  • kokortykosteroidy,
  • związki wapnia,
  • Apoquel.

W większości choroby psów maltańczyków to choroby genetyczne. Dlatego zanim kupisz szczenięta maltańczyka, zapytaj hodowcę o zdrowie rodziców oraz certyfikaty potwierdzające zdrowie Twojego maltańczyka.

Dla kogo maltańczyk będzie idealną rasą psa?

Czy warto zdecydować się na psa tej rasy?
Czy warto zdecydować się na psa tej rasy?

Mam nadzieję, że mój artykuł choć w pewnym stopniu przybliżył Ci sylwetkę maltańczyka, jednej z najstarszych psów ras małych z rejonu morza śródziemnego. Przed wyborem maltańczyka należy również zdawać sobie sprawę z minusów tych psów rasowych, aby dołączyć do grona kochających i odpowiedzialnych miłośników psów maltańczyków.

Jaka jest długość życia psa rasy maltańczyk?

Psy tej rasy żyją około 12-15 lat.

Na co najczęściej chorują psy rasy maltańczyk?

Psy maltańczyki najczęściej chorują na zespolenie wrotno-oboczne, PRA, hipoglikemia, zespół drżenia białych WSDS, zapadalność tchawicy, kichanie wsteczne, alergie.

Czy maltańczyki lubią dzieci?

Tak, maltańczyk to idealna rasa dla rodzin z dziećmi.

Czy maltańczyk może mieszkać w bloku?

Tak, maltańczyk należy do psów ras małych i sprawdzi się do mieszkania w bloku.

Czy maltańczyk linieje?

Tak, dorosły maltańczyk linieje, ale w mniejszym stopniu niż psy innych ras.

 

Wykorzystane źródła >>

Lek. wet. Karolina Cebulska

Lekarz weterynarii Karolina Cebulska

Jestem absolwentką Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UWM w Olsztynie. Doświadczenie zdobywałam w olsztyńskich, kieleckich, a od niedawna, krakowskich przychodniach i klinikach weterynaryjnych. Obecnie praktykuję w Nowohuckiej Przychodni Weterynaryjnej. Moje główne zainteresowania to choroby wewnętrzne małych zwierząt, a także choroby zakaźne. Jestem opiekunką kota Benia.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
20 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze
Arkadiusz
Arkadiusz

Witam, pytanie dotyczy alergii. Ostatnio nierealny wręcz jest zakup karmy dla maltańczyka z alergią. Już od 2 lat podajemy mu suchą karmę bez kurczaka i zbóż, była taka Boscha – sarnina z ziemniakiem. Niestety już niedostępna. Z tej serii została jeszcze kaczka z ziemniakiem i stąd moje pytanie, czy alergia jest(może być) na mięso kurczaka, czy ogólnie na drób a więc też na kaczkę? Czy możemy zaryzykować, bo naprawdę z ogólnodostępnych karm wszystkie zawierają nawet kilkadziesiąt procent kurczaka.
Będę wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam Arek.

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Arkadiusz

Dzień dobry.
Istnieje możliwość, że objawy alergiczne wystąpią także po kaczce. Może warto przemyśleć inne karmy – pojawiają się nowe firmy, które oferują dobrej jakości hipoalergiczne jedzenie, ona przykład Advena czy Exclusion, w składzie występują jagnięcina, a nawet owady – z pewnością znajdzie Pan zastępstwo dla dotychczas podawanego jedzenia. Proszę pamiętać, że alergia może dotyczyć nie tylko źródła białka, ale też na przykład roztoczy, które często rozwijają się w karmie, gdy jest otwarta dłużej niż 2-3 tygodnie. Jedzenie dla alergika warto kupować w małych opakowaniach, lub porcjować i mrozić większe opakowania. Jeśli zdecyduje się Pan na przetestowanie karmy z kaczką, proszę zrobić tydzień lub dwa okresu przejściowego. Początkowo proszę podać niewielką ilość nowego pożywienia i poczekać kilka dni, czy nie wystąpią żadne niepokojące objawy. Jeśli tak się nie stanie, proszę zwiększać stopniowo ilość karmy z kaczką.
Pozdrawiam i życzę powodzenia, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Dastan
Dastan

Witam, mój maltańczyk ma coś w podobie skurczy jak nie typowe skurcze. Czasami potrafi wywracać się po wstaniu czy nawet na spacerze kładzie się i nie może ruszyć wręcz czasami nawet przy tym piszczy. Bywałem u weterynarza około 3 razy i mowił ze to w w tej rasie pieska jest normalne. Możliwe że tak jest, natomiast czasami boimy sie z rodzina iż może nawet spaść z łóżka, ponieważ czasami bywało tak ze gdyby nie zauwazenie tego mogłaby spaść przez dretwienie, skurcze nie mam pojęcia dlatego tutaj napisałem proszę o odpowiedz.

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Dastan

Dzień dobry.
Problem z utrzymaniem równowagi, połączony z drgawkami i drżeniami (bo domyślam się, że o to Panu chodziło, gdy wspomniał Pan o tych skurczach), jest bardzo niepokojący. Powinien Pan się udać z wizytą do neurologa weterynaryjnego, bo nie każdy lekarz zajmuje się tą trudną dziedziną. Proszę postarać się nagrać, jak wyglądają skurcze, przewracanie się – w gabinecie, w czasie wizyty, pies może być na tyle zestresowany, że zamaskuje wszystkie niepokojące objawy, a film uwidoczni to, co Pana niepokoi. Do czasu ustalenia terminu wizyty u specjalisty, warto wykonać badania krwi – pozwoli to na ustalenie, czy przewracanie się i skurcze mają podłoże w niedoborach elektrolitowych, albo zbyt wysokim poziomie enzymów wątrobowych, czy też przyczyny należy szukać gdzieś indziej. Proszę z miarę możliwości zaobserwować, czy pupil przewraca się na jakimś konkretnym podłożu i w miarę możliwości zapewnić mu wygodne posłanie. Wysiłek fizyczny również należy dostosować do możliwości pieska – czyli raczej spokojnie i powoli, bez szybkich zabaw.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Paulina
Paulina

Witam mam problem z moim 3,5 letnim maltanczykiem. 28 grudnia 2020r trafiliśmy do weterynarza z objawami drżenia szczęki( myślałam, że w nocy kopnęła ją nogą w trakcie snu bo wyglądało to tak jakby szczeka jej przeskoczyła )Pan doktor twierdził, że to zapalenie gardła. Podano jej leki i kazano podawać przez 7 dni swat azyl dziennie. Po podaniu leków po kilku dniach pies nie podnosil się z podłogi, piszczał, ewidentne miał silne bóle brzucha. Po wizycie okazało się że dostała alergię na lek i ma zapalenie żołądka i dwunastnicy. Zaczęła się walka innej życie jazda codziennie na zastrzyki przez kolejne dni około 1,5 tygodnia efektów brak. Zmieniłam weterynarza bo bałam się,że pies zdechnie 🙁 Kolejna Pani doktor kazała zmienić karmę na tylko mięsną i podawać 2xdziennie ze względu na silną reakcje na czerniejące leki bała się podać za dużo bo mówi, że pies kozę zdechnąć w każdej chwili. Błagam o pomoc bo nie wiem co robić jest koniec lutego ja zaraz przed porodem, a mój piesek w stanie …. cały czas szczeka jej lata, apetyt ma, załatwia się normalnie. Szczeka lata tak jakby była przestawiona, trzymam jej dietę do tego od 2,5 tygodnia podaje jej dziennie siemię liniane aby złagodzić ból brzucha. Nie wiem co mam robić to dla członek rodziny serce pęka nie wiem jak jej pomóc.

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Paulina

Dzień dobry.
Nie wiem, czy dobrze zrozumiałam Pani wypowiedź, chodzi Pani o niekontrolowane drżenia żuchwy u psa, tak? Czy pupilka miała wykonane zdjęcie RTG żuchwy oraz stawów skroniowo-żuchwowych? Czy pupilka ma problem z przyjmowaniem jedzenia? Czy apetyt jej dopisuje? Jeśli chodzi o drżenia żuchwy, na początku warto sprawdzić stan uzębienia pupila, intensywny kamień nazębny, choroby dziąseł, mogą być przyczyną drżeń. Dobrze byłoby też wykonać badanie krwi z określeniem jonogramu – zaburzenia w ilości jonów również mogą powodować niekontrolowane drżenia różnych części ciała. Oprócz tego w badaniu krwi dobrze byłoby też sprawdzić poziom hormonów tarczycy i parametry wątrobowe. Niestety, nie są mi znane żadne “czerniejące leki”, o których Pani wspomniała. Natomiast w przypadku zapalenia przewodu pokarmowego, wywołanego lekami, wskazane jest stosowanie karmy typu gastro- intestinal – jest lekkostrawna, niskotłuszczowa, nie obciąża przewodu pokarmowego. Warto też wdrożyć do codziennego stosowania probiotyki i leki działające osłonowo na przewód pokarmowy (na bazie sukralfatu).
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Bogumila
Bogumila

Mój 6 letni maltanczyk od niedawna na skórze pojawiają się ciemne plamy, wyglądają jakby był w czarne łatki. Włosy są białe i nie zmieniają koloru. Jest w dalszym ciągu wesołym pisaniem chętnym do zabawy.

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Bogumila

Dzień dobry.
Każda zmiana na ciele pupila, która pojawiła się nagle lub zmieniła swoją wielkość, powinna być skontrolowana przez lekarza weterynarii. Ciemne plamy mogą być spowodowane większą ilością barwnika w skórze, właśnie w tych miejscach (wtedy zmiany lokalizują się na brzuchu, w pachwinach), ale mogą też być efektem zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy (więcej o nich w artykule: https://cowsierscipiszczy.pl/niedoczynnosc-tarczycy-psa/) , objawem choroby Cushinga (https://cowsierscipiszczy.pl/choroba-cushinga/) lub reakcji alergicznych. Jeśli pojawiające się zmiany są dodatkowo owrzodziałe, swędzą, lub sączy się z nich jakaś wydzielina, nie powinna Pani zwlekać z wizytą u lekarza weterynarii.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Konrad
Konrad

Witam posiedam maltanczyka 3 miesiące i szukam dobrej karmy dla niej kupiłem teraz karmę firmy Farmina dziczyzna z jabłkami czy to jest dobra karma dla maltanczyka?
Przed karmą farmina jadła Royal Canin
Czy Royal Canin też jest dobra?
Bardzo proszę o pomoc

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Konrad

Dzień dobry.
Rozumiem, że Pański pies nie ma problemów z wydolnością narządów, jest w zupełności zdrowy, tak? Nie będę polecała żadnej konkretnej karmy, jednak podpowiem kilka wskazówek, które świadczą o tym, czy karma jest dobra, czy też nie. Przede wszystkim proszę zwrócić uwagę na skład karmy. Psy są względnymi mięsożercami, co oznacza, że na pierwszym miejscu w ich jadłospisie powinno się znajdować mięso mięśniowe, dopiero na dalszych miejscach znaleźć się powinny węglowodany. Proszę szukać karmy, w której będzie tylko jedno źródło białka (czyli na przykład tylko indyk, albo tylko kaczka) – aby w razie wystąpienia reakcji alergicznej, wiedział Pan co może być przyczyną. Dobrej jakości karma będzie miała dodatki witamin A, E, B, cynku, biotyny, żelaza, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Nie powinna mieć więcej niż 20% tłuszczu w swoim składzie. Proszę też zwrócić uwagę, jak będzie się czuł pupil po zjedzeniu takiej karmy – jeśli będzie oddawał małe, zwarte porcje kału, nie będzie miał wzdęć, problemów skórnych, biegunek, będzie to oznaczało, że karma mu służy. Karmę proszę kupować w małych opakowaniach, tak, żeby po otwarciu zużyć ją w ciągu 2 tygodni – po tym czasie jełczeją tłuszcze zawarte w karmie, rozwijają się w niej roztocza, karma nie jest już tak smakowita, jak być powinna.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Marta
Marta

Witam mój 7muesieczny maltańczyk,ma zacieki w jednym oku,tak bardzo ze ten kolor rozchodzi się coraz dalej.
Codziennie pielęgnuje mu pyszczek,zakupiłam drogie produkty obiecujące poprawę,lecz chwile i znów to miejsce robi się mokre

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Marta

Dzień dobry.
Zacieki to efekt, a nie przyczyna. Są spowodowane nadmiernym wydzielaniem łez i od tego należy zacząć terapię, a nie od usuwania skutków czyli zacieków. Powinna Pani udać się do lekarza weterynarii, najlepiej specjalizującego się w okulistyce, aby sprawdził, dlaczego Pani pupil nadmiernie łzawi z jednego oka. Przyczyn może być wiele – nieprawidłowo ukształtowane ujścia kanalików nosowo – łzowych, problemy ze składem łez (za mało frakcji oleistej), możliwe, że Pani pies ma nadliczbowe rzęsy, które drażnią rogówkę, albo źle ustawione powieki. Nadmierne łzawienie jest bardzo często obserwowane u alergików oraz u psów z problemami stomatologicznymi. Należy zdiagnozować pupila i wprowadzić leczenie przyczyny nadmiernego łzawienia. Do czasu ustalenia terminu badania okulistycznego, proszę w miarę możliwości zachować szczególną higienę okolicy oczu. Co najmniej 2-3 razy dziennie warto umyć dokładnie powieki borasolem, oraz osuszyć je. Proszę też skrócić włosy wokół oczu, aby nie wchodziły do worka spojówkowego. Jeśli zauważy Pani silne zaczerwienienie skóry pod zaciekami, proszę niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym – bardzo często przy nadmiernym łzawieniu dochodzi do zapalenia skóry w okolicy dołu łzowego.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Małgorzata
Małgorzata

Dzień dobry, jestem właścicielką 8 letniej maltanki. Melka od około roku zaczęła intensywnie tracić włosy, mocno wizualnie się przerzedziła. Robiłam jej badania ogóle krwi, badania hormonalne-wszystko jest w normie. Nie ma grzybicy ani łupieżu, apetyt w normie, jest radosna. Szukając informacji słyszałam, że to może być taka uroda i ze może to być uwarunkowane genetycznie. Wcześniej jednak włos miała piękny a diety nie zmieniałam.co Pani o tym sądzi?

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Małgorzata

Dzień dobry.
Każde schorzenie skóry, nie tylko obecność krostek, czy wyłysień, ale również pogorszenie jakości okrywy włosowej, powinno być skonsultowane ze specjalistą. Warto, by udała się Pani do dermatologa, aby zbadać pupilkę i upewnić się, czy na pewno nic jej nie doskwiera. Cieszę się, że nie zwlekała Pani z wykonaniem badań, to zawsze dużo wnosi do procesu diagnostyki pacjenta. Tak jak przy większości schorzeń dermatologicznych, warto zacząć od przeanalizowania żywienia, należy się upewnić, czy karma, jaką pupilka spożywa, nie wywołuje żadnej niepożądanej reakcji alergicznej. Może ostatnio pupilka dostała jakieś nowe przysmaki, które mogły przyczynić się do wystąpienia reakcji alergicznej i w konsekwencji do pogorszenia jakości włosa. Czasami przerzedzenia sierści mogą pojawiać się u niewykastrowanych zwierząt, często towarzyszą temu łupież i przetłuszczenie skóry. Należy też przyjrzeć się kosmetykom, jakich Pani używa do pielęgnacji sierści, może warto zmienić je na takie, które są zalecane alergikom. Do czasu ustalenia wizyty u specjalisty, proszę porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym o suplementach, które są zalecane przy schorzeniach dermatologicznych, w ich składzie znajdzie się cynk, biotyna, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy A, E i selen.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

jolanta
jolanta

Witam ,córka 3 tygodnie temu zakupiła maltańczyka z hodowli z rodowodem. Szczęścia nie byłoby końca,gdyby nie wyczuła,że serduszko źle pracuje.Jakie są rokowania dla psinki z takimi wynikami? Zdjęcie poniżej. Bardzo proszę o radę i pomoc.Z góry dziękuję.jola

IMG-20220120-WA0000.jpg
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  jolanta

Dzień dobry.
Myślę, że powinna Pani o tym porozmawiać z lekarzem, który badał pieska. Z tego, co zostało zaznaczone, doktor wykonujący badanie, zalecił konsultacje u specjalisty, myślę że po tym badaniu będzie można określić rokowanie. W przypadku szczeniąt, tak naprawdę wszystko jest możliwe. Serce jest organem, który musi nadążać za bardzo intensywnym wzrostem całego organizmu, aby w prawidłowy sposób zaopatrzyć całe ciało w krew. U szczeniąt w młodym wieku mogą zdarzyć się drobne wady, które w miarę wzrostu zwierzęcia zanikają. Z niektórymi wadami zwierzęta żyją, bez żadnych zmian w jakości życia, w porównaniu do zwierząt zdrowych. Nie jestem pewna, jak choroba rozwinie się u Pani pieska, dlatego warto zasięgnąć jeszcze jednej opinii i powtórzyć badanie. Warto ustalić, czy to jedyne schorzenie pieska, czy pozostałe narządy wewnętrzne pracują bez zarzutu. Należy w tym celu umówić się na USG jamy brzusznej u specjalisty, rozsądnie będzie także wykonać badanie krwi.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Barbara
Barbara

Dzień dobry. Mam 3 miesięczną maltanke. Zauważyłam że wokół jednego jej oczka skórą jest zaróżowiona a pod górną powieką widoczny jest mały krwiaczek. Myślałam że to samo przejdzie ale jest u mnie już 3 tygodnie i niestety nic się nie zmieniło. Oczko szczególnie nie łzawi ale mam wrażenie że jest trochę mniejsze niż to drugie. W drugim oczku pod powieką też jest krwiaczek ale otoczka oka jest normalna. Jej oczy jakoś szczególnie nie łzawią ale martwi mnie ta różowa otoczka. Karmę dostaje monobialkowa firmy Raw Paleo z indykiem. Bardzo proszę o radę bo nie wiem czy te krwiaki pod górnymi powiekami to normalne

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Barbara

Dzień dobry.
Krwiak u psa powstaje w wyniku wynaczynienia krwi pod skórą. Żadne krwiaki nie są “normalne” i najczęściej sugerują problemy zdrowotne. Okolica oka jest bardzo wrażliwa i delikatna na urazy, krwiaki tam mogą pojawiać się jako efekt silnego świądu powiek, uszkodzenia rogówki, spojówki, bywa, że pojawiają się w przypadku silnego zapalenia spojówek. Nie warto ryzykować dalszej “obserwacji”, zazwyczaj nic dobrego dla pupili z tego nie wynika. Zdecydowanie powinna się Pani udać na wizytę do lekarza weterynarii, najlepiej specjalizującego się w okulistyce weterynaryjnej. Psy ras małych i miniaturowych mają bardzo często liczne problemy okulistyczne, począwszy od nieprawidłowego ustawienia powiek, skończywszy na nadliczbowych rzęsach, zatem warto upewnić się, czy opisywane przez Panią krwiaki nie są spowodowane wrodzonymi wadami okulistycznymi pupilki.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Tomek
Tomek

Dlaczego mój maltańczyk atakuje i szczeka głównie czarne i większe od siebie psy? A zwłaszcza od sąsiada?

Lekarz weterynarii Weronika Kalinowska
Lekarz weterynarii Weronika Kalinowska
Odpowiedz  Tomek

Dzień dobry.
Problem, z którym Państwo się borykają dotyka niestety bardzo wielu właścicieli psów szczególnie małych ras. Maltańczyk jest rasą wybitnie związaną z swoimi właścicielami i już od pierwszych dni obecności w nowej rodzinie jest rozpieszczany i zalewany ciepłymi uczuciami, odnajdując się w ten sposób na bardzo wysokim poziomie hierarchii rodzinnego stada. Nie sposób nie pokochać takiej małej białej kuleczki, tym bardziej kiedy wyraźnie okazuje tęsknotę po rozłące z matką i rodzeństwem i jest wystraszone nowy miejscem. Dodatkowo wszędzie zakrzykiwane są informacje, że tak mały szczeniak, dopóki nie zakończy kompletnego cyklu szczepień,
nie może narażać się na kontakt z innymi psami, nie może wychodzić na zewnątrz, a najlepiej to nic nie może… Pod względem epizootycznym ochrona szczeniaka, który właśnie traci odporność nabytą w życiu płodowym i przekazaną z mlekiem matki i dopiero zaczyna nabierać odporności poszczepiennej jest oczywiście jak najbardziej wskazana, ale w dużej mierze kłóci się z zachowaniem zasad okresu efektywnej socjalizacji szczeniaka z innymi psami czy ludźmi, przypadającym pomiędzy 3. a 14. tygodniem życia. W tym wieku warto jednak aby szczeniak uczył się jak reagować prawidłowo i jak interpretować zaczepki innych psów- z tym tylko, że na bezpiecznym dla niego terenie i tylko z psami szczepionymi. Jeśli w powyższym okresie Państwa pies nie miał możliwości dosłownie obycia się z innymi, szczególnie większymi od siebie psami lub socjalizacja w tym wieku nie była przeprowadzona prawidłowo, może to być przyczyną tego, że teraz nie umie w bardziej pokojowy sposób komunikować się z innymi psami, szczególnie tymi, których terytorium jest mu sąsiednie (co może zwiększać jego poczucie zagrożenia). Małe psy jakoś szybko uczą się, że najlepszą obroną jest atak więc nie umiejąc realnie oszacować swoich szans w starciu z większymi psami Państwa pies może atakować inne ze strachu. Może też źle interpretować nawet ich zupełnie pokojowe nastawienie lub mieć głęboko zakorzenione bolesne doświadczenia z przeszłości, właśnie z kontaktu z dużymi czarnymi psami . Inaczej też należy spojrzeć na zachowanie Państwa psa, jeśli jest niekastrowanym dojrzałym płciowo samcem. Przyczyn nadmiernej wokalizacji i zachowania agresywnego wobec innych psów może być niestety bardzo wiele i warto skonsultować się z behawiorystą w celu przede wszystkim znalezienia przyczyny, jak też doboru najlepszej ścieżki prowadzącej do korekty takiego zachowania. Nie wszystkie problemy dotyczące psychiki naszych dorosłych pupili jesteśmy w stanie łatwo i stosunkowo szybko naprawić, ale czasem sama korekta naszych nieświadomych błędów podejmowanych przy opiece nad pupilem przez kompetentnego specjalistę potrafi zdziałać cuda. Pozdrawiam i życzę dużo cierpliwości i powodzenia w nauce pokojowego języka.
lek. wet. Weronika Kalinowska, specjalista chorób psów i kotów

WYPEŁNIJ POLA, ABY POBRAĆ MATERIAŁY W PDF 👇

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.