Owczarek niemiecki: opis, charakter, choroby [zalecenia weterynarza]

Owczarek niemiecki (Shepherd dog) jest rasą psów pasterskich znaną w Polsce od dawien dawna, a jak mówi sama nazwa tych przedstawicieli ras średnich wywodzi się z Niemiec.

Owczarek niemiecki
Owczarek niemiecki

Wydaje się, że Polacy darzą dużą sympatią i zamiłowaniem ten rodzaj owczarka, tym bardziej że obecnie jest jedną z najpopularniejszych ras. Często słyszy się stwierdzenie, że jest to pies mocno chorobliwy, jednakże częstotliwość spotykania chorych osobników musi być wyliczona na podstawie populacji na danym terenie. Nie mniej jednak, psy rasowe owczarki niemieckie posiadają duże obciążenia genetyczne oraz predylekcje do pewnych chorób.

Owczarek niemiecki należy do pierwszej grupy FCI.

Charakter owczarka niemieckiego

Jaki charakter mają owczarki niemieckie?
Jakie usposobienie mają przedstawiciele tych psów pasterskich?

Owczarek niemiecki to pies, który jest ławy do szkolenia. Pies tej rasy jest łagodny (o ile nie zostanie sprowokowany), pewny siebie i oddany opiekunowi. Dużym atutem owczarka niemieckiego jest „wielofunkcyjność”: wykorzystywane się zarówno w roli psów stróżujących, psów obronnych, jak i psa policyjnego poszukującego materiałów wybuchowych, psa pasterskiego czy do towarzystwa.

Charakteryzują się:

Czujność i pewność siebie to ważne zalety przedstawicieli tej rasy.

Ile żyje owczarek niemiecki?

Średnia długość życia psa rasy niemiecki owczarek wynosi 12 lat .

Owczarek niemiecki opis rasy

Wygląd owczarka niemieckiego

Owczarek niemiecki waga i wielkość

Owczarek niemiecki wielkośćWysokość w kłębie psów to 60-65 cm, dla suk 55-60 cm.
Owczarek niemiecki wagaPsy te osiągają masę ciała od 30 kg do nawet 45 kg jeżeli chodzi o samce.
Owczarek niemiecki waga i wielkość

Wygląd psów owczarek niemiecki

SylwetkaŚredniej wielkości, silny owczarek niemiecki posiada lekko wydłużoną sylwetkę, jest psem dobrze umięśnionym, o suchych kościach i zwartej budowie.
GłowaProporcjonalna do tułowia, klinowata, a uszy stożkowate oraz sterczące.
Klatka piersiowaSzeroka, o długim mostku i umiarkowanie wysklepionych żebrach.
ZadObecnie hodowle prowadzą chów owczarków mający na celu wyeksponowanie tzw. kątowości zadu. Zad u takich psów jest mocno opadający, długi, przechodzący w nasadę ogona.
Kończyny przednieMocno umięśnione, proste, a łokcie nie są skierowane do wewnątrz ani zewnątrz (nawet w ruchu).
Kończyny tylneCharakteryzują się mocno umięśnionymi udami. Są równoległe i ustawione nieco do tyłu.
Wzorzec rasy

Umaszczenie

Umaszczenie psa jest czarne z czerwonym, płowym, żółtym bądź jasnoszarym podpalaniem. Wśród tej rasy rozróżniamy psy:

  • owczarek niemiecki długowłosy,
  • owczarek niemiecki krótkowłosy.

Pielęgnacja

Jak często kąpać i czesać owczarka niemieckiego?
Pielęgnacja psów

Krótkowłose owczarki niemieckie nie wymagają częstej pielęgnacji. Ogranicza się ona do czesania w okresie linienia oraz kąpieli maksymalnie dwa razy w roku. W przypadku czarnych owczarków niemieckich długowłosych pielęgnacja musi być znacznie częstsza aby zapobiec tworzeniu się kołtunów. Bardzo dobrymi szczotkami do czesania tej rasy są szczotki typu furminator, który usuwa martwy włos okrywowy, włos lekko osadzony a także zbędny podszerstek psów.

Do kąpieli warto stosować szampony dermatologiczne np. Hexoderm, lub szampony dla psów zawierające chlorheksydynę, ponieważ owczarki charakteryzują się suchą skórą oraz częstym występowaniem łupieżu. Bardzo dobrym środkiem do kąpieli jest szare mydło typu biały jeleń. Nie wpływa ono na pH skóry owczarka niemieckiego.

Przy problemach z łupieżem u psa do kąpieli można spróbować dodać zwykły ocet kuchenny w ilości 2 łyżki do zupy na 5l wody. Obniży to pH skóry oraz zmniejszy łupież.

Dieta i suplementacja

Owczarki niemieckie należą do psów szybko rosnących

Owczarki niemieckie należą do psów szybko rosnących. W okresie intensywnego wzrostu zaleca się suplementację diety w witaminy zawierające:

Przed suplementacją wapnia oraz fosforu wcześniej warto wykonać kontrolne badanie krwi (profil kostny: AP, Ca, P), które pokaże nam faktyczny stan tych pierwiastków w organizmie.

Owczarek niemiecki choroby

Owczarek niemiecki: predyspozycje do chorób
Na co chorują psy tej rasy?

Młodzieńcze zapalenie kości NLPZ

Jak każdy pies szybko rosnący u owczarków występuje zaburzony stosunek wapnia do fosforu, powodując nieprawidłowe wysycenie kości. Zmiany takie dotyczą kości długich, najczęściej przedramienia. Choroba ta nazywana jest młodzieńczym zapaleniem kości (enostosis juvenitis).

Objawy

Objawia się okresową kulawizną u psów w wieku od 4 do 8 miesięcy, która ustępuje po stosowaniu leków przeciwbólowych. Jedynym sposobem aby potwierdzić chorobę jest wykonanie zdjęcia RTG.

Leczenie choroby

Leczenie polega na stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych przez okres minimum 7 dni oraz suplementację związków mineralnych po wcześniejszym wykonaniu badania krwi o profilu kostnym. Rokowania są bardzo dobre i zazwyczaj objawy kulawizny ustępują po terapii NLPZ.

Niewydolność trzustki

Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki jest kolejną wrodzoną, rzadziej nabytą chorobą. Charakteryzuje się niedostateczną produkcją enzymów trzustkowych biorących udział w trawieniu treści pokarmowej w jelitach.

Objawy niewydolności trzustki

Osobniki z tą wadą wyraźnie odstawą pod względem wagi oraz wzrostu w porównaniu do innych psów z tego samego miotu. Włos okrywowy jest brzydki, tłusty, a kał jest luźny oraz plackowaty. Masa ciała się nie zmienia lub maleje, mimo nadmiernego lub prawidłowego apetytu. W celu rozpoznania choroby wykonuje się testy diagnostyczne TLI, test kliszowy lub test na zawartość tłuszczy w kale.

Leczenie choroby

Leczenie polega na suplementacji enzymów trzustkowych w postaci kapsułek. Enzymy te są pochodzenia bydlęcego lub wieprzowego.

Choroby układu kostnego

Zaburzenia ortopedyczne występują bardzo często u dużych psów tej rasy. Są to zmiany wrodzone lub nabyte. Do wrodzone to dysplazja stawów biodrowych i dysplazja stawów łokciowych, natomiast nabyte to:

Dysplazja stawów biodrowych jest to nieprawidłowe wykształcenie powierzchni stawowych, które możliwe jest do rozpoznania dopiero w wieku od 6 miesiąca życia owczarka niemieckiego. W tym kierunku wykonuje się serię zdjęć RTG w odpowiednich projekcjach.

Leczenie dysplazji stawów biodrowych u owczarka niemieckiego polega na chirurgicznej korekcie wady. Dodatkowa terapia z wykorzystaniem IRAP lub PRP jest terapią pomocniczą w leczeniu dysplazji.

Spondyloza jest chorobą zwyrodnieniową polegającą na obecności połączeń mostkujących między trzonami kręgów. Wyrośla kostne powodują usztywnienie danego odcinka kręgosłupa oraz ucisk na korzonki nerwowe powodując:

Leczenie choroby

Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu wyrośli kostnych, suplementacji witaminy B, stosowanie NLPZ oraz iniekcji z galantaminy. Podobne postępowanie występuje w przypadku zepołu końskiego ogona. Niskie osadzenie kości krzyżowej powoduje ucisk na rdzeń kręgowy. Chirurgiczne uniesienie i przytwierdzenie kości krzyżowej, zmniejszenie w ten sposób ucisku na rdzeń powoduje ustąpienie objawu paraliżu u zwierzęcia. W tym przypadku również zalecane jest stosowanie NLPZ, galantaminy i witamin z grupy B.

Nużliwość mięśni

U psów tych również spotykana jest nużliwość mięśni. Przyczyną jest zakłócenie przewodzenia bodźca nerwowo-mięśniowego spowodowane brakiem receptorów acetylocholinowych na płytce nerwowo-mięśniowej. Choroba wrodzona objawia się w wieku 6-8 tygodni, natomiast w postaci nabytej między 1 a 7 rokiem życia.

Objawy nużliwości mięśni u psów

  • sztywny chód,
  • pies powłóczy kończynami,
  • zazwyczaj chorobie towarzyszy dodatkowo rozszerzenie przełyku.

Leczenie choroby

Leczenie polega na stosowaniu bromku pirydostygminy lub w przypadku choroby autoimmunologicznej, glikokortykosteroidów.

Inne choroby do których predysponowana jest ta rasa

Inne choroby, do których predysponowana jest ta rasa to między innymi:

Rozród psów

Owczarek niemiecki rozród
Rozród rasy psów owczarek niemiecki

Cykl płciowy jest typowy i nie posiada większych odstępstw od normy. Niekiedy mogą być narażone na ronienie spowodowane niewydolnością ciałka żółtego, lecz jest to rzadka przypadłość. W miocie obserwuje się od 6 do nawet 12 szczeniąt. Poród na ogół przebiega bezproblemowo.

Czy warto zdecydować się na psa rasy owczarek niemiecki?

Niestety owczarki niemieckie, zarówno krótkowłose, jak i długowłose są rasą obciążoną wadami i chorobami dotyczącymi praktycznie każdego układu, nie należy się jednak zrażać do tej rasy psów pasterskich. Należy wcześniej zaczerpnąć porady lekarza weterynarii na temat zamiarów kupna szczeniaka tej rasy, bądź nawet odwiedzić hodowlę psów rasowych z lekarzem.

Sam osobiście jestem szczęśliwym właścicielem dwóch owczarków niemieckich, które nie są obciążone żadną wadą, nie chorowały na żadną z chorób do której tej rasa jest predysponowana. Z całą pewnością mogę polecić te psy pasterskie dla rodzin wielodzietnych, mieszkających w domkach jednorodzinnych z dużym ogrodem.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat charakteru i agresywności psów, bo zamierzasz kupić szczeniaka owczarka niemieckiego z hodowli fci? A może też masz owczarka niemieckiego i chcesz podzielić się swoimi doświadczeniami? Koniecznie opublikuj komentarz pod artykułem. Odpowiemy na pytania dotyczące ras psów pasterskich tak szybko jak to możliwe.

Jaka jest długość życia owczarków niemieckich?

Owczarki niemieckie żyją około 12 lat.

Na co najczęściej chorują psy rasy owczarki niemieckie?

Owczarki niemieckie najczęściej cierpią na młodzieńcze zapalenie kości NLPZ, niewydolność trzustki, choroby układu kostnego, nużliwość mięśni.

Ile waży dorosły pies rasy owczarek niemiecki?

Psy te osiągają masę ciała od 30 kg do nawet 45 kg jeżeli chodzi o samce.

 

Wykorzystane źródła >>

Lek. wet. Jarosław Sałek

Lekarz weterynarii Jarosław Sałek

Lek.wet. Jarosław Sałek- absolwent Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UWM w Olsztynie. Już w trakcie studiów zdobywał doświadczenie w Olsztyńskich przychodniach weterynaryjnych. Obecnie pracuje w podwarszawskich przychodniach i klinikach weterynaryjnych. Jego główne zainteresowania to chirurgia małych zwierząt oraz ultrasonografia. Prywatnie właściciel parki kolorowych Amadyn Wspaniałych.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
80 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami. 

WYPEŁNIJ POLA, ABY POBRAĆ MATERIAŁY W PDF 👇

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.