Owczarek niemiecki: opis, charakter, choroby [zalecenia weterynarza]

Owczarek niemiecki (Shepherd dog) jest rasą psów pasterskich znaną w Polsce od dawien dawna, a jak mówi sama nazwa tych przedstawicieli ras średnich wywodzi się z Niemiec.

Owczarek niemiecki
Owczarek niemiecki

Wydaje się, że Polacy darzą dużą sympatią i zamiłowaniem ten rodzaj owczarka, tym bardziej że obecnie jest jedną z najpopularniejszych ras. Często słyszy się stwierdzenie, że jest to pies mocno chorobliwy, jednakże częstotliwość spotykania chorych osobników musi być wyliczona na podstawie populacji na danym terenie. Nie mniej jednak, psy rasowe owczarki niemieckie posiadają duże obciążenia genetyczne oraz predylekcje do pewnych chorób.

Owczarek niemiecki należy do pierwszej grupy FCI.

Charakter owczarka niemieckiego

Jaki charakter mają owczarki niemieckie?
Jakie usposobienie mają przedstawiciele tych psów pasterskich?

Owczarek niemiecki to pies, który jest ławy do szkolenia. Pies tej rasy jest łagodny (o ile nie zostanie sprowokowany), pewny siebie i oddany opiekunowi. Dużym atutem owczarka niemieckiego jest “wielofunkcyjność”: wykorzystywane się zarówno w roli psów stróżujących, psów obronnych, jak i psa policyjnego poszukującego materiałów wybuchowych, psa pasterskiego czy do towarzystwa.

Charakteryzują się:

  • zrównoważonym usposobieniem,
  • odwagą,
  • twardością charakteru,
  • ciętością.

Czujność i pewność siebie to ważne zalety przedstawicieli tej rasy.

Ile żyje owczarek niemiecki?

Średnia długość życia psa rasy niemiecki owczarek wynosi 12 lat .

Owczarek niemiecki opis rasy

Wygląd owczarka niemieckiego

Owczarek niemiecki waga i wielkość

Owczarek niemiecki wielkośćWysokość w kłębie psów to 60-65 cm, dla suk 55-60 cm.
Owczarek niemiecki wagaPsy te osiągają masę ciała od 30 kg do nawet 45 kg jeżeli chodzi o samce.
Owczarek niemiecki waga i wielkość

Wygląd psów owczarek niemiecki

SylwetkaŚredniej wielkości, silny owczarek niemiecki posiada lekko wydłużoną sylwetkę, jest psem dobrze umięśnionym, o suchych kościach i zwartej budowie.
GłowaProporcjonalna do tułowia, klinowata, a uszy stożkowate oraz sterczące.
Klatka piersiowaSzeroka, o długim mostku i umiarkowanie wysklepionych żebrach.
ZadObecnie hodowle prowadzą chów owczarków mający na celu wyeksponowanie tzw. kątowości zadu. Zad u takich psów jest mocno opadający, długi, przechodzący w nasadę ogona.
Kończyny przednieMocno umięśnione, proste, a łokcie nie są skierowane do wewnątrz ani zewnątrz (nawet w ruchu).
Kończyny tylneCharakteryzują się mocno umięśnionymi udami. Są równoległe i ustawione nieco do tyłu.
Wzorzec rasy

Umaszczenie

Umaszczenie psa jest czarne z czerwonym, płowym, żółtym bądź jasnoszarym podpalaniem. Wśród tej rasy rozróżniamy psy:

  • owczarek niemiecki długowłosy,
  • owczarek niemiecki krótkowłosy.

Pielęgnacja

Jak często kąpać i czesać owczarka niemieckiego?
Pielęgnacja psów

Krótkowłose owczarki niemieckie nie wymagają częstej pielęgnacji. Ogranicza się ona do czesania w okresie linienia oraz kąpieli maksymalnie dwa razy w roku. W przypadku czarnych owczarków niemieckich długowłosych pielęgnacja musi być znacznie częstsza aby zapobiec tworzeniu się kołtunów. Bardzo dobrymi szczotkami do czesania tej rasy są szczotki typu furminator, który usuwa martwy włos okrywowy, włos lekko osadzony a także zbędny podszerstek psów.

Do kąpieli warto stosować szampony dermatologiczne np. Hexoderm, lub szampony dla psów zawierające chlorheksydynę, ponieważ owczarki charakteryzują się suchą skórą oraz częstym występowaniem łupieżu. Bardzo dobrym środkiem do kąpieli jest szare mydło typu biały jeleń. Nie wpływa ono na pH skóry owczarka niemieckiego.

Przy problemach z łupieżem u psa do kąpieli można spróbować dodać zwykły ocet kuchenny w ilości 2 łyżki do zupy na 5l wody. Obniży to pH skóry oraz zmniejszy łupież.

Dieta i suplementacja

Owczarki niemieckie należą do psów szybko rosnących

Owczarki niemieckie należą do psów szybko rosnących. W okresie intensywnego wzrostu zaleca się suplementację diety w witaminy zawierające:

  • siarczan chondroityny,
  • glikozaminoglikany,
  • wapń.

Przed suplementacją wapnia oraz fosforu wcześniej warto wykonać kontrolne badanie krwi (profil kostny: AP, Ca, P), które pokaże nam faktyczny stan tych pierwiastków w organizmie.

Owczarek niemiecki choroby

Owczarek niemiecki: predyspozycje do chorób
Na co chorują psy tej rasy?

Młodzieńcze zapalenie kości NLPZ

Jak każdy pies szybko rosnący u owczarków występuje zaburzony stosunek wapnia do fosforu, powodując nieprawidłowe wysycenie kości. Zmiany takie dotyczą kości długich, najczęściej przedramienia. Choroba ta nazywana jest młodzieńczym zapaleniem kości (enostosis juvenitis).

Objawy

Objawia się okresową kulawizną u psów w wieku od 4 do 8 miesięcy, która ustępuje po stosowaniu leków przeciwbólowych. Jedynym sposobem aby potwierdzić chorobę jest wykonanie zdjęcia RTG.

Leczenie choroby

Leczenie polega na stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych przez okres minimum 7 dni oraz suplementację związków mineralnych po wcześniejszym wykonaniu badania krwi o profilu kostnym. Rokowania są bardzo dobre i zazwyczaj objawy kulawizny ustępują po terapii NLPZ.

Niewydolność trzustki

Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki jest kolejną wrodzoną, rzadziej nabytą chorobą. Charakteryzuje się niedostateczną produkcją enzymów trzustkowych biorących udział w trawieniu treści pokarmowej w jelitach.

Objawy niewydolności trzustki

Osobniki z tą wadą wyraźnie odstawą pod względem wagi oraz wzrostu w porównaniu do innych psów z tego samego miotu. Włos okrywowy jest brzydki, tłusty, a kał jest luźny oraz plackowaty. Masa ciała się nie zmienia lub maleje, mimo nadmiernego lub prawidłowego apetytu. W celu rozpoznania choroby wykonuje się testy diagnostyczne TLI, test kliszowy lub test na zawartość tłuszczy w kale.

Leczenie choroby

Leczenie polega na suplementacji enzymów trzustkowych w postaci kapsułek. Enzymy te są pochodzenia bydlęcego lub wieprzowego.

Choroby układu kostnego

Zaburzenia ortopedyczne występują bardzo często u dużych psów tej rasy. Są to zmiany wrodzone lub nabyte. Do wrodzone to dysplazja stawów biodrowych i dysplazja stawów łokciowych, natomiast nabyte to:

Dysplazja stawów biodrowych jest to nieprawidłowe wykształcenie powierzchni stawowych, które możliwe jest do rozpoznania dopiero w wieku od 6 miesiąca życia owczarka niemieckiego. W tym kierunku wykonuje się serię zdjęć RTG w odpowiednich projekcjach.

Leczenie dysplazji stawów biodrowych u owczarka niemieckiego polega na chirurgicznej korekcie wady. Dodatkowa terapia z wykorzystaniem IRAP lub PRP jest terapią pomocniczą w leczeniu dysplazji.

Spondyloza jest chorobą zwyrodnieniową polegającą na obecności połączeń mostkujących między trzonami kręgów. Wyrośla kostne powodują usztywnienie danego odcinka kręgosłupa oraz ucisk na korzonki nerwowe powodując:

Leczenie choroby

Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu wyrośli kostnych, suplementacji witaminy B, stosowanie NLPZ oraz iniekcji z galantaminy. Podobne postępowanie występuje w przypadku zepołu końskiego ogona. Niskie osadzenie kości krzyżowej powoduje ucisk na rdzeń kręgowy. Chirurgiczne uniesienie i przytwierdzenie kości krzyżowej, zmniejszenie w ten sposób ucisku na rdzeń powoduje ustąpienie objawu paraliżu u zwierzęcia. W tym przypadku również zalecane jest stosowanie NLPZ, galantaminy i witamin z grupy B.

Nużliwość mięśni

U psów tych również spotykana jest nużliwość mięśni. Przyczyną jest zakłócenie przewodzenia bodźca nerwowo-mięśniowego spowodowane brakiem receptorów acetylocholinowych na płytce nerwowo-mięśniowej. Choroba wrodzona objawia się w wieku 6-8 tygodni, natomiast w postaci nabytej między 1 a 7 rokiem życia.

Objawy nużliwości mięśni u psów

  • sztywny chód,
  • pies powłóczy kończynami,
  • zazwyczaj chorobie towarzyszy dodatkowo rozszerzenie przełyku.

Leczenie choroby

Leczenie polega na stosowaniu bromku pirydostygminy lub w przypadku choroby autoimmunologicznej, glikokortykosteroidów.

Inne choroby do których predysponowana jest ta rasa

Inne choroby, do których predysponowana jest ta rasa to między innymi:

Rozród psów

Owczarek niemiecki rozród
Rozród rasy psów owczarek niemiecki

Cykl płciowy jest typowy i nie posiada większych odstępstw od normy. Niekiedy mogą być narażone na ronienie spowodowane niewydolnością ciałka żółtego, lecz jest to rzadka przypadłość. W miocie obserwuje się od 6 do nawet 12 szczeniąt. Poród na ogół przebiega bezproblemowo.

Czy warto zdecydować się na psa rasy owczarek niemiecki?

Niestety owczarki niemieckie, zarówno krótkowłose, jak i długowłose są rasą obciążoną wadami i chorobami dotyczącymi praktycznie każdego układu, nie należy się jednak zrażać do tej rasy psów pasterskich. Należy wcześniej zaczerpnąć porady lekarza weterynarii na temat zamiarów kupna szczeniaka tej rasy, bądź nawet odwiedzić hodowlę psów rasowych z lekarzem.

Sam osobiście jestem szczęśliwym właścicielem dwóch owczarków niemieckich, które nie są obciążone żadną wadą, nie chorowały na żadną z chorób do której tej rasa jest predysponowana. Z całą pewnością mogę polecić te psy pasterskie dla rodzin wielodzietnych, mieszkających w domkach jednorodzinnych z dużym ogrodem.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat charakteru i agresywności psów, bo zamierzasz kupić szczeniaka owczarka niemieckiego z hodowli fci? A może też masz owczarka niemieckiego i chcesz podzielić się swoimi doświadczeniami? Koniecznie opublikuj komentarz pod artykułem. Odpowiemy na pytania dotyczące ras psów pasterskich tak szybko jak to możliwe.

Jaka jest długość życia owczarków niemieckich?

Owczarki niemieckie żyją około 12 lat.

Na co najczęściej chorują psy rasy owczarki niemieckie?

Owczarki niemieckie najczęściej cierpią na młodzieńcze zapalenie kości NLPZ, niewydolność trzustki, choroby układu kostnego, nużliwość mięśni.

Ile waży dorosły pies rasy owczarek niemiecki?

Psy te osiągają masę ciała od 30 kg do nawet 45 kg jeżeli chodzi o samce.

 

Wykorzystane źródła >>

Lek. wet. Jarosław Sałek

Lekarz weterynarii Jarosław Sałek

Lek.wet. Jarosław Sałek- absolwent Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UWM w Olsztynie. Już w trakcie studiów zdobywał doświadczenie w Olsztyńskich przychodniach weterynaryjnych. Obecnie pracuje w podwarszawskich przychodniach i klinikach weterynaryjnych. Jego główne zainteresowania to chirurgia małych zwierząt oraz ultrasonografia. Prywatnie właściciel parki kolorowych Amadyn Wspaniałych.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
83 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze
Pola
Pola

Ja też mam od niedawna owczarka niemieckiego krótkowłosego,ze względu na uczulenie alergiczne.jak go przywiozłam do domu z hodowli to miał 7 tyg.jest na zdjęciach słodziakiem.teraz ma prawie 6 m-cy i na pewno bym poleciła tą rasę każdemu,kto ma stanowczy,zdecydowany charakter do nauczenia psa podstawowych komend.Pozdrawiam.:)

Pola
Pola

Nie zastanawiałam się wcześniej nad inną rasą,chociaż bardzo się mi też podobały mopsy i buldożki francuskie lub angielskie.ale teraz nie zamieniłabym owczarka na żadną inną rasę.mam nadzieję,że niedługo jak będzie lato,to pójdziemy w dłuższą trasę do lasku marcelińskiego.tam się wybiega,wykąpie.ciekawa jestem tylko czy lubi wodę,bo jest jeszcze mały ma 6 m-cy.ale zobaczymy.zawsze to jakaś nowa rzecz dla niego.Pozdrawiam.:)

mario666
mario666

Mam adpotowanego ze schroniska owczarka,dwuletnią sunie,, od marca zaczyna tresurę :)jedno co mnie nie pokoi atakuje drzewa i obgryza je bezlitośnie z kory 🙁

Co w Sierści Piszczy
Co w Sierści Piszczy
Odpowiedz  mario666

Dzień dobry.

Bardzo dobrze, że wybiera się Pani z suczką na kurs posłuszeństwa. Natomiast dlaczego atakuje drzewa trudno powiedzieć, może ma jakieś z nimi przykre wspomnienia, może ktoś ją tego nauczył, a może to po prostu to taki rodzaj zabawy?

Pozdrawiam, lek. wet. Magda Zdanowska.

Anita
Anita

Mam suczkie owczarka niemieckiego ma 4 miesiące cały czas zwraca po jedzeniu martwię się czy to coś poważnego miała zapelenie gardła brała antybiotyk teraz będziemy mieć wizytę kontrolną u weterynarza jest wesoła bawi się tylko te zwracanie czy to coś poważnego mam jej zrobić rtg przełyku?bardzo proszę o pomoc

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Anita

Dzień dobry.
Przewlekłe wymioty u tak młodego psa są sytuacją bardzo groźną. Rozumiem, że zwraca treścią pokarmową? Czy w wymiocinach zauważyła Pani pasożyty, żółć, pianę? Mogą być objawem zatrucia pokarmowego, zjedzenia ciała obcego, intensywnej inwazji pasożytów wewnętrznych. Możliwe, że doszło do podrażnienia żołądka, po przyjmowaniu leków. Zignorowanie ich może prowadzić do wyniszczenia organizmu, zaburzeń elektrolitowych, niedoborów mineralnych, gorszych przyrostów, podrażnienia przełyku oraz gardła. Czy oprócz wymiotów występują jeszcze jakieś niepokojące objawy? Biegunka, gorsze samopoczucie? Nie zwlekałabym z wizytą u lekarza weterynarii, brak wdrożonego leczenia tylko pogorszy stan pupilki.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Ala
Ala

Witam. Mam 7 letnią suczkę, długowłosą. Dziś pod palcami wyczułam kulkę na skórze, niewiele przed tylną nogą. Po dokładnym sprawdzeniu okazało się, że to coś podobnego do strupa, a po jego usunięciu wycisnęłam trochę ropy. Co to może być? Nigdy wcześniej żadnych problemów nie miała :/ Pozdrawiam

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Ala

Dzień dobry.
Każda niepokojąca zmiana skórna powinna być skonsultowana na wizycie lekarskiej. Z Pani opisu wynika, że może być to powierzchowne ropne zapalenie skóry. Możliwe, że był to “hot-spot” – zmiana, która często tworzy się pod zlepami sierści. Mogło też dość do uszkodzenia skóry przez jakieś ciało obce, coś ostrego – w przypadku przeoczonego skaleczenia bardzo często dochodzi do powikłań ropnych. Rozumiem, że nie zauważyła Pani żadnych innych zmian na skórze pupilki? Tak jak wspomniałam, warto pokazać ową zmianę swojemu lekarzowi weterynarii. Jeśli w ranie pojawiła się ropa, możliwe, że będzie konieczność zastosowania preparatu z antybiotykiem, aby opanować miejscową infekcję. Do czasu wizyty proszę osłonić zainfekowane miejsce przez wylizywaniem – dobrze sprawdza się kołnierz ochronny. Proszę też zdezynfekować okolicę łagodnym środkiem odkażającym oraz usunąć sierść ze zmienionego miejsca – wchodzące w ranę włosy podrażniają delikatne tkanki oraz mogą być źródłem bakterii w ranie.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Ivona Knosala
Ivona Knosala

Bardzo dziekuje za tak wyczerpujaca odpowiedz

Lek. wet. Magdalena Zdanowska
Lek. wet. Magdalena Zdanowska
Odpowiedz  Ivona Knosala

Dzień dobry, niestety owczarki są jedną z ras predysponowanych do chorób dermatologicznych. Alergiczne zapalenia skóry, tak atopowe jak i pokarmowe, wymagają podawania leków przez całe życie zwierzęcia. Dostępne są preparaty dla psów z cyklosporyną (Cyclavance) lub oklacitinibem (Apoquel) nie mające dużych działań niepożądanych, a hamujące nieprawidłową odpowiedź immunologiczną i świąd. Cyklosporyna pomogłaby także w leczeniu czyraczycy odbytu.Przy nieleczonych zapaleniach alergicznych skóry dochodzi do wtórnych zakażeń bakteryjnych i grzybiczych. Sądząc z Pani opisu u psa doszło już do powikłań. Należałoby więc wykonać cytologię skóry, zeskrobiny oraz pobranie wymazu na posiew. Zgodnie z uzyskanymi wynikami trzeba podawać psu antybiotyki lub leki przeciwgrzybicze. Ważna jest również terapia miejscowa środkami odkażającymi na przykład preparat Clorexyderm oraz kąpiele lecznicze w dobranym przez lekarza szamponie, na przykład Malaseb. Ponadto należy podawać doustnie do końca życia preparat skierowany przeciwko alergii, czyli najlepiej cyklosporynę lub w przypadku trudności finansowych prednizon, jednak pamiętając, że długotrwała terapia sterydowa ma liczne działania niepożądane. Ważne jest również zastosowanie dobrej karmy hipoalergicznej na przykład Royal Canin Skin Support. Jeśli chodzi o kapiącą krew z prącia – może to również wynikać ze stanu zapalnego skóry okolic napletka lub być objawem zapalenia dróg moczowych czy prostaty. Do postawienia diagnozy konieczne jest badanie kliniczne wykonane przez lekarza oraz badanie ogólne moczu.Niestety w domu sama nie jest Pani w stanie pomóc psu, a zwlekanie z leczeniem tylko pogłębia proces chorobowy. Niezbędna jest jak najszybsza wizyta u lekarza weterynarii.Pozdrawiam, lek. wet. Magda Zdanowska

Ivona Knosala
Ivona Knosala

Posiadam owczarka od 5 lat mam go od szczeniaka,faktycznie jest chorowity co troche cos,choruje na czyraczyce odbytu (nie sposob tego wyleczyc) ma zmiany skorne na tylnich lapach w dodatku jeszcze to obgryza saczy mu sie z tego krew (czasami sie to goi ale za chwile znowu sie pojawia) teraz jeszcze pojawilo sie kapanie krwi jasno czerwonej z siusiaka(wyglada jakby mial cieczke) i drapie sie niemilosiernie.Mieszkamy w Irlandii tu na wszystko przepisuja sterydy pies po nich na wilczy apetyt a choroby tylko na troche zanikaja by po chwili wrocic ze zdwojonymi objawami masarka,co mam zrobic?jak to sprobowac wyleczyc moze sa jakies domowe sposoby?nie wiem olej kokosowy do karmy zeby przestal sie drapac? a z ta kapiaca krwia co zrobic jakie badania podpowiedziec lekarzowi? nie mam pomyslu co z tym psem zrobic nie jest ospaly czy apatyczny pelen wigoru i energii biega szaleje i bawi sie na calego.Jak mu pomuc? Prosze o jakies sensowne rady.pozdrawiam

Lek. wet. Małgorzata Miłosz
Lek. wet. Małgorzata Miłosz
Odpowiedz  Ivona Knosala

Dzień dobry Wielu psom kopanie sprawia po prostu przyjemność. Jeśli jest taka możliwość, należy wydzielić psu miejsce w ogrodzie w którym będzie mógł kopać do woli. Najlepiej przywiązać go do drzewa i na jego oczach zakopać tam np. kość czy inny smakołyk i zachęcić go do kopania właśnie w tym miejscu. Powtórzyć to kilka razy, potem gdy pies nie będzie tego widział. Wkrótce zacznie to konkretne miejsce przekopywać lub sam zakopywać tam swoje zdobycze. Jeżeli natomiast nie chcemy by pies w ogóle nie rozkopywał ogrodu, należy dać mu jasny komunikat, że to co robi jest złe. Najważniejsze to ganienie psa (czy za pomocą nauki krótkiego acz zdecydowanego ‘nie’, czy np. przez rzucanie głośnego metalowego łańcucha) w chwili wykonywania przez niego niepożądanej czynności, czyli przyłapanie go na gorącym uczynku. To, że potem pokażemy psu co zrobił i powiemy, że tak nie wolno na niewiele się zda. Pies musi kojarzyć dany moment z negatywnym bodźcem np. wspomnianym już hałasem. Proszę pamiętać, że oduczenie tego typu zachowań to często długa praca, która musi być połączona z żelazną konsekwencją.Pozdrawiam serdecznie, lek. wet. Małgorzata Miłosz

Lek. wet. Karolina Cebulska
Lek. wet. Karolina Cebulska

Dzień dobry Padaczka może być spowodowana różnymi czynnikami. Jednym z nich są choroby narządowe. Dlatego też zalecałabym zrobienie badań krwi – morfologii, biochemii wraz z jonogramem. Jeśli ataki będa się powtarzać zaleciłabym tez wprowadzenie leków przeciwpadaczkowych.Pozdrawiam serdecznie, lek. wet. Karolina Cebulska

Małgorzata Kap
Małgorzata Kap

Witam,moze Pan mi poradzi co robic…..Mamy prawie 2 letnia sunie(w kwietniu bedzie).Od pewnego czasu bardzo przekopuje podwórko, wyrywa rośliny,obgryza drzewka lub je wyrywa,Podwórko ma całe dla siebie 2razy dziennie idziemy do lasu na spacer.Ma pełno zabawek…Co mozemy zrobic zeby podwórko nie przypominało poligonu?

Lucyna Choma
Lucyna Choma
Odpowiedz  Małgorzata Kap

Moja córka wzieła ze schroniska owczarka i ma już go u siebie 7 m – cy.Pies ma ok. 4 lat. Teraz wystąpił problem z padaczką u Rysia jesteśmy spraliżowani tą chorobą i chcemy żeby jak najmiej cierpiał. Dostał od wet – a tylko suplementy. Czy należy mu zrobić kompleksowe badania ?

Antonina Radwańska
Antonina Radwańska
Odpowiedz  Lucyna Choma

Mam owczarki niemieckie od kilkunastu lat, były psy w typie rasy tzn. bez rodowodu, potem już “z papierami” linii użytkowej. Zauważyłam że są dość duże różnice w charakterach w obrębie tej rasy. Mimo iż wszystkie chowane w bardzo podobnych warunkach miały np. różne natężenie agresji terytorialnej od aktywnej zdecydowanej obrony u jednego psa do całkowitego braku zainteresowania pilnowaniem obejścia u innego – a wszystko to u psów pochodzących z dobrych hodowli. Jedyną wspólną cechą jest wrażliwość i niesamowite nastawienie na człowieka. Ten pies uwielbia pracę – tzn. szkolenie choćby zupełnie amatorskie tak jak w moim przypadku. I jestem zdania że pozbawiony stymulacji fizyczno – psychicznej po prostu marnieje i nie widzę sensu w trzymaniu takiego psa jeśli nie chce się spędzać z nim czasu.

Dorota Raszewska
Dorota Raszewska

Witam mam pytanie o karmienie szczeniaka owczarka niemieckiego? czy karmy z supermarketu typu pedigree, chappi rzeczywiscie maja kiepski skład i lepiej zainwestowac w

Irena Karasińska
Irena Karasińska
Odpowiedz  Dorota Raszewska

Mieliśmy kiedyś owczarka niemieckiego. Super piesek. Niestety odszedł ze starości a na nowego rasowego mnie nie stać a wielka szkoda bo pies miał u nas bardzo dobrze.Kocham psy i serce mi krwawi jak widzę że dzieje im się krzywda.Pozdrawiam wszystkich właścicieli psów.

Patrycja
Patrycja
Odpowiedz  Dorota Raszewska

Mój brat ma 1,5 letniego owczarka i jest na barfie tzn. dostaje surowe mięso. Przy tej formie karmienia trzeba pamiętać o podawaniu witamin i innych składników – owczarek był na barfie nauczony już w hodowli. Natomiast mój 14 letni Golden jest na karmie Britt Care – przy tej karmie pozbyłam się wszelkich problemów skórnych (poprzedni golden też dostawał suchą karmę). Odradzam tanie suche karmy z pierwszego lepszego marketu. Na dobrą karmę trzeba wydać ok 200zl za 10-15kg.

Ophelia Markowaplus
Ophelia Markowaplus

Wbrew pozorom to bardzo delikatne psy. Są mądre, uwielbiają być z ludźmi i uwielbiają pracować. Nawet nauka komend jest dla nich świetna zabawa są wtedy w swoim żywiole. Są bardzo wdzięczne. Ich chęć nauki i szybkie pojmowanie wręcz zaskakuje. Co do chorób to problemem są stawy. Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji mogą dożyć wielu lat bez komplikacji. Mój 10 letni drugi owczarek trzyma się fantastycznie bez bólu związanego z dysplazja. Jednak zapobiegawczo zawsze miał podawana hondroityne i wapń. Młody zaś jak to żywe srebro spowodował uraz łokcia i opryskiwacz ale również obyło się bez powikłań. Udało się rozpędzić wszystko farmakologicznie. Owczarki są the Best.

Ewa Zapalowska
Ewa Zapalowska

Saba – 9,5 roku.Mieszka w bloku,lubi dzieci chociaż z nimi nie mieszka,uwielbia spacery,zabawy,kąpiele w jeziorze,jest bardzo dominująca więc słabo dogaduje się z suczkami,koty lepiej jak są daleko….Jest piękna,mądra i bardzo czysta,nie załatwia się nawet na działce,musi być spacer.

Katarzyna Pulsakowska
Katarzyna Pulsakowska
Odpowiedz  Ewa Zapalowska

Każdy owczarek ma inny charakter, choć wszystkie łączy inteligencja, pracowitość i “misyjność”. Dyzio jest moim kolejnym owczarkiem, w porównaniu do swojego poprzednika jest znacznie głośniejszy i kłótliwy, ale także bardziej zabawowy. Dobrze żyją z kotami, opiekują się nimi pod warunkiem, że kot jest domownikiem, obce przeganiają. Mają wrażliwy przewód pokarmowy, trudno dobrać suchą karmę, większości nie trawią. U mojego dobrze się sprawdza ryź gotowany z mięsem i warzywami. Chorują też na stawy, zwłaszcza w późniejszym wieku, Bibop przez ostatni rok życia miał problemy z tylnymi łapami, jednak był piętnastoletnim seniorem gdy zachorował. Są to super psy, łatwe w prowadzeniu, mogą być pierwszym psem do przyuczenia ludzia do bycia “panem”. Owczarek może mieszkać w bloku, pod warunkiem, że ma się normalnych sąsiadów, którzy nie wrzeszczą ze strachu na widok psa i co najmniej jeden spacer dziennie będzie trwał ok 30 minut.

Ewa Pniewska
Ewa Pniewska

To moja ulubiona rasa

Sławek Szyszka
Sławek Szyszka
Odpowiedz  Ewa Pniewska

Każda ma budę typu M2…

Sławek Szyszka
Sławek Szyszka
Odpowiedz  Sławek Szyszka

Mam dwie suki, jedna ” z ulicy”.Jeśli chodzi o rasę, nie ma bardziej empatycznej.Żywione są lepiej ode mnie…

Ania Bożałek
Ania Bożałek
Odpowiedz  Sławek Szyszka

Mam Owczrke:) ale zrównoważonego charakteru to ona nie ma:) 8 lat,a umysł półrocznego szczeniaka:) ale nie na spacerze, każdy w odległości 5 metrów to wróg. Jest Najlepszym Przyjacielem Syna i naszym.

Ewa Rogozinska
Ewa Rogozinska
Odpowiedz  Ania Bożałek

Kochane psy ale rzeczywiście chorowite. Poza problemem ze stawami w okresie małolactwa, doszła alergia w okresie wiosennym (wygryzał sobie futro u nasady ogona i na ogonie) i na koniec niewydolność trzustki. Poza tym pies kompletnie pozbawiony agresji. Co do odwagi to kiedyś kilkakrotnie obeszłam wokół domu z latarką, żeby psa zabrać do domu i dopóki się nie odezwałam to widziałam tylko ogon ginący za narożnikiem. Skubany nie wiedział, że to ja i wolał się ewakuować. Głupio mu potem było:)

Lech Paszkiewicz
Lech Paszkiewicz

Bardzo dobry materiał. Jestem posiadaczem obecnie trzech owczarków niemieckich. Jeden z nich to owczarek znaleziony w przydrożnym rowie na drodze 801koło wsi Celejów,koło miejscowości Wilga.Czekamy na właściciela.Musiał być potrącony przez samochód bo kulał na przednią łapę. Jeszcze trochę utyka,ale coraz mniej.Zdięcie zamieszczę na Faceboku.

Agnieszka Wojciechowska
Agnieszka Wojciechowska
Odpowiedz  Lech Paszkiewicz

Ma ciepla i sucha bude a lancuch ma 4,5 m i bardzo go kochamy ma tez imię Cygan i często chodzimy z nim na spacery,wiele psów jest na lancuchach i o wiele krotszych.Ja mieszkam na wsi z dala od innych mieszkańców i pies musi byc na dworze.U nas mieszkancy maja psy w kojcu nie chce pani wiedziec w jakim 1m na 1 m maly pies,inny kojec gdzie mieszka owczarek niemiecki 2m na 1m i to jest w porzadku pani zdaniem i te psy rzadko chodza na spacery o ile mi wiadomo a nasz psiak poza tym w dzien jest na łańcuchu a w nocy jest spuszczany i biega po swojej posesji.Niech pani nie sadzi pochopnie najpierw trzeba dobrze sprawdzić

Barbara Leszczyńska
Barbara Leszczyńska

Przyjaciół i członków rodziny nie stawia się na łańcuchu. Jeśli faktycznie kocha się zwierzaka, to przygotowuje mu się kojec oraz suchą i ciepłą budę. Sadząc po zdjeciu miejsce na podwórku na takie rzeczy jest.

Roma Strybel
Roma Strybel

i niuniś kanapowy:)

Roma Strybel
Roma Strybel
Odpowiedz  Roma Strybel

łobuz, kanciarz i oszust. baaardzo inteligentny i baaaardzo kochany:)

Beata Kłosińska-Kosiorska
Beata Kłosińska-Kosiorska
Odpowiedz  Roma Strybel

Mój Perun, to mix owczarka niemieckiego z ratlerkiem. Wyszła miniatura czarnego onka. Po mamie ma jedynie głosik. Postawa, zachowanie, to typowy onek.

Co w Sierści Piszczy
Co w Sierści Piszczy

Dorota Cendrowicz – Morek dziękujemy za komentarz:) Pozdrawiamy

Dorota Cendrowicz-Morek
Dorota Cendrowicz-Morek

Zgadzam się w 100%. Najlepszym przykładem na to jest właśnie moja Maja. Jest to suka z adopcji. Do nas trafiła 13 lat temu, jako trzyletni pies, określany, jako bardzo trudny: agresywny w stosunku do innych zwierząt, ludzi i dzieci. Interwencyjnie odebrana właścicielowi, który się nad nią pastwił, trzykrotnie adoptowana wracała po kilku dniach, jako pies nie do opanowania, nieposłuszny i totalnie agresywny. Ja starałam się o jej adopcję ponad pół roku, sprawdzano nas, a mimo to przekazując mi ją pod opiekę, pracownicy schroniska dosłownie drżeli ze strachu i troski. Miałam wtedy w domu dwójkę małych dzieci i trzy koty!!! Tymczasem ona potrzebowała uczucia, czułości, zrozumienia, zamiast łąńcucha, wymagań i ograniczeń. Pakowała się nam do łóżka, wykazała od razu mnóstwo opiekuńczości wobec dzieci,a miesiąc później z moją kotką rodziła i pomagała przy kocich noworodkach. Mimo innych problemów z nią, jakie czasem wynikały, nigdy nie przyszło mi do głowy, by ją oddać… Kocham ją od pierwszego wejrzenia i szybko stała się członkiem naszej rodziny <3

Karolina Rasińska
Karolina Rasińska

Prawdziwy przyjaciel rodziny i opiekun naszej córeczki:) bardzo łagodny, przyjacielski a jednocześnie gdy czuje zagrożenie staje w obronie swojego opiekuna. Ułożony, mądry – nigdy nie było problemu z nauczeniem go czegokolwiek:) Uwielbia się bawić i chodzić na spacery, jest bardzo aktywny i żywy. Wyczuwa zarówno naszą radość jak i smutek. Bardzo lubi dzieci i lubi się z nimi bawić. Często śpi przy łóżeczku naszej Zosi i jej pilnuje, a jak trafiła do szpitala to spał smutny przy jej wózeczku. Tak naprawdę można by o nim i jego zachowaniach ksiażkę napisać:) Najwierniejszy przyjaciel i mądrala:)

Agnieszka Wojciechowska
Agnieszka Wojciechowska

Zawsze chcialam mieć owczarka ale niestety.Mielismy psa mieszanca rudzielca byl super psem,musielismy go 4 lata temu uśpić bo zachorował.Poszukiwania trwały za nowym członkiem rodziny i po trzech miesiącach dostalismy psa ktory byl bezdomny u tego pana mieszkal chyba z rok i teraz od ponad 4 lat jest z nami mimo,ze mieszka na dworze ale bardzo go kochamy

Dorota Cendrowicz-Morek
Dorota Cendrowicz-Morek

Co w Sierści Piszczy Moje owczarki są wyjątkowe; obecnie są w domu dwa ze zdjęcia powyżej, pseudoyork i dwa koty, ale po drodze były i myszki, króliki, ptaszki – i wszystko się ze sobą zawsze zgadza i nie krzywdzi, toatalna opieka ze strony moich olbrzymów <3

Co w Sierści Piszczy
Co w Sierści Piszczy

Czyli z innymi zwierzętami – może poza kotami;) – owczarki nie mają problemu:) Dziękujemy za zdjęcie.

Kamila Kępińska
Kamila Kępińska

Posiadam owczarka dlugowlosego

Anna Agnieszka
Anna Agnieszka

Mam teraz obecnie 5 letnia Maję, jest bardzo mądrą i łagodna w stosunku do ludzi niestety koty lepiej żeby z drogi jej schodzily.

Kamila Sontowska
Kamila Sontowska
Odpowiedz  Anna Agnieszka

Ja mam. Cudowne psiaki💖💖💖

Karolina Chmielnicka
Karolina Chmielnicka
Odpowiedz  Kamila Sontowska

Co w Sierści Piszczy bardzo chętnie:) Kanto z lewej Aira z prawej:) pozdrawiaamy wszystkich owczarzy!

Dorota Cendrowicz-Morek
Dorota Cendrowicz-Morek

Szesnastoletnia Maja i trzymiesięczna Azja 😍

Marika Marta Rodak
Marika Marta Rodak

Myślę, że tak pod warunkiem, że właściciel takiego psa będzie w stanie zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu – spacery lub wyjścia na psi wybieg(w dużych miastach coraz więcej jest takich miejsc przeznaczonych dla naszych psiaków) czy też wypady za miasto gdzie pies może się wyszaleć. Trzeba pamiętać o tym że tak duże psy potrzebują rozładować energię na świeżym powietrzu bo brak tego często może skutkować różnymi niespodziankami w domu podczas nieobecności właściciela😀

Basia Krzemińska
Basia Krzemińska

8 mcy Luke 😃 best friends 😉

Paulina Olenderek
Paulina Olenderek

Oczywiście jest to piesek wychowany z dziecmi zero agresji za to najlepszy towarzysz zabaw wspaniały przyjaciel i oddany stróż. Wspaniały charakter łatwy do ułożenia i nauki. Na szczęście niemamy z nim problemów zdrowotnych. Polecam ta rase piekne i mądre psy😍

Marcin Shivus
Marcin Shivus

Mamy w tej chwili szostke owczarkow i chcac niechcac kilka rzeczy zaobserwowalismy:)Pierwsza rzecz to karmienie, w tej chwili cala nasza wataha karmiona jest naturalnie czyli Barf – em, mieso, miksowane warzywa plus suplementy, zdwcydowanie lepsza okrywa wlosowa i nie ma problemu z nadwaga, naprawde ciezko utuczyc psa karmiac go w ten sposob:) Ale jedno zauwazylismy karmiac wczesniej karmami suchymi i to kilkoma plus spostrzezenia znajomych ktorzy karmili jeszcze innymi firmami, jakiej by sie karmy suchej nie uzywalo z reguly wystepuje u szczeniakow lekki niedobor wapnia i spora nadwyzka fosforu, producenci musza zle optymalizowac sklad bo to za duzy zbieg okolicznosci.Teraz wszystkie sa na Barfie i co jakis czas robimy badania czy wszystko jest ok:)Druga i to sporo wazniejsza rzecz ktora wymagalaby naglosnienia to badanie DNA na DM.U nas jest to bagatelizowane a wiem od paru osob ktore zaczely robic te badania w swoich hodowlach ze problem istnieje i to spory bo sie okazuje ze sporo owczarkow jest nosicielami DM.I o ile samo nosicielstwo moznaby zignorowac to w przypadku skrzyzowania dwoch nosicieli juz tak rozowo nie jest.W Holandii jest to juz obowiazkowe badanie, u niemcow sami hodowcy coraz czesciej sami robia, a u nas kazdy macha reka bo to nie moj problem, nie bede wydawac na kazde badanie 300 zl:)

Barbara Sienicka Kalmus
Barbara Sienicka Kalmus
Odpowiedz  Marcin Shivus

Pierwsza,ktora mialam,suka owczarka niemieckiego Tora została psem laqinowym – poza poszukiwaniem zasypanych latała śmigłowcem,jeździla (sama) wyciągiem krzesełkowym,ciągnęła sanie z psim zaprzęgiem,uczestniczyła ze mną w dyzurach narciarskich,przeslakowala dwu i pół metrowe płoty,chodziła po drabinie i tak naprawdę nie wiem czego nie chciałaby jeszcze się nauczyć….Teraz mam długowłosy, dwumiesięczny wulkan energii: Ejafjallajokull – mam nadzieje,ze,zechce nauczyć się przynajmniej tyle😀

Marika Marta Rodak
Marika Marta Rodak

Jedne z naszych cudownych owczarków niemieckich❤Luna, Lady i najprzystojnieszy chłopak na świecie Baron🐕 Są to psy bardzo inteligentne, chętne do zabawy jak i również są to wspaniałe psy strużujące i nie zamienilibyśmy tej rasy na żadną inną.Pozdrawiamy🐶🐶🐶

Beata Nowak
Beata Nowak

Kabir to piękny 5 – letni owczarek długowłosy, przez pierwsze 3 lata wychowywał się z amstaffem i myślałam, ze ma ADHD, mnóstwo niespożytej energii, ale był karny, słuchał się, wykonywał podstawowe komendy; ponad rok temu amstaff odszedł, a na jego miejsce pojawił się owczarek podhalański i….. zwrot o 180 stopni w zachowaniu – spokojny, zrównoważony, opiekuńczy w stosunku do domowników, pies – marzenie. Z jedzeniem było różnie, szukałam długo i znalazłam, sucha karma Josera, która dostarcza mu wszystkiego co niezbędne aby był zdrowy, silny (pół roku temu przeszedł rekonstrukcję więzadeł w stawie kolanowym i wszystko ok), miał piękną sierść. Nie wyobrażam sobie domu bez psa, a w szczególności ON – ka, z Podhalanką (bo to dziewczynka) świetnie się uzupełniają. Oprócz wirusowego zapalenia ucha, które dzielnie znosił, nic mu nie dolega, a kontuzja była wynikiem nadmiernej aktywności w “młodości”. Polecam tą rasę – bez dwóch zdań:)

Barbara Sienicka Kalmus
Barbara Sienicka Kalmus
Odpowiedz  Beata Nowak

Jak można się zastanawiać!Wspaniały towarzysz pod każdym wzgledem – jak trzeba groźnie wyglądać,znaleźć dziecko w krzakach,wyciągnąć sanki na największą górkę, odprowadzić dzieci do szkoły i przypilnować klucza od domu(na szyi lub w budzie),pomóc przynieść zakupy,zagrzac stopy w zimny dzień,przy pilnować nart albo łódki – to tylko ” amatorskie” zastosowania….!

Sylwia Ślusarska
Sylwia Ślusarska

Charaktery wszystkie miały bardzo dobre.Łagodne dla dorosłych i dzieci. A w sytuacji zagrożenia potrafią być odważne i bronią swoich właścicieli😊 co do przypadłości to zauważyłam że Owczarki mają bardzo wrażliwe i delikatne żołądki i przy nieodpowiednim żywieniu miewają często biegunki. Dla Venus długo szukałam odpowiedniego jedzenia. Aż w końcu trafiłam na BARF czyli surowe mięso i problem się skończył😊

Agata Banaszak
Agata Banaszak

Jak owczarek to tylko Polski Nizinny:)

Sylwia Ślusarska
Sylwia Ślusarska
Odpowiedz  Agata Banaszak

Mam trzeciego Owczarka Niemieckiego w życiu. Była Keli,Luna a teraz obecnie Venus😊 dla mnie jest to najlepsza rasa psa😊 obrońca i kochany przyjaciel💗

M.U.
M.U.
Odpowiedz  Agata Banaszak

Wszystkie psiaki sa przekochane, ważne jest do czego pies jest nam potrzebny? Owczarki ogólnie czy to nizinne czy też niemieckie są psami jak ja to mówię wielostronnymi ( stróż, przewodnik, pies opiekun, wspaniały przyjaciel .itd. ) Lista wad i zalet jest bez końca a prawda jest taka że one nie chcą bez nas a my niepotrafimy bez nich. Sama jestem od zarodka zakochana w owczarkach niemieckich.Mam 9 letniom suke Kyara obecnie dostaje chemotherapie zewzględu na rozległego raka węzlow chłonnych,chemotherapie zaczyna działc i całe szczęście bo Kyara jest dlamnie bezcenna.Ona to bęndąc 4 miesięcznym szczeniakiem uratowała mi życie wdrapując się do mego łóżka delikatnie gryząc mnie w nos obudziła mnie kiedy to ja zapadałam w lekką śpiączkę przez niedobór cukru i raka tarczycy. Nierobę z niej bohatera, ale te psy oddadzą dlanas własne życie.

Malgorzata Smierzchalska
Malgorzata Smierzchalska

Hera jest naszym trzecim owczarkiem Po zamieszkaniu z nami gdy opuściła schronisko borykaliśmy sie z kłopotami żołądkowymi wykonaliśmy wszystkie zlecone badania Ustaliliśmy dietę dobraliśmy metoda prób obłędowi sucha karmę oraz smaczki obecnie sunia chowa sie zdrowo. Jej poprzednik był okazem zdrowia nic mu nie dolegało miał mały kłopot z pazurami które miały tendencje do rozdwajaniu ale wystarczyło pilnować terminów manicure i wszystko było o K Najbardziej kłopotliwy i wymagający był nasz pierwszy owczarek Demon z hodowli Piękny mądry ale jak sie okazało mający hemofilię udało nam sie byc razem ponad 12 lat Ile kosztuje leczenie takiego psa ? Powiem krótko jak chcieliśmy zmienić samochód musieliśmy musieliśmy podeprzeć sie kredytem Aha Sumo czyli poprzedni Hery kupiony na,, giełdzie ” w Lazienkach

Paulina Olenderek
Paulina Olenderek

My mamy 9 miesięcznego owczarka 😊

Ula
Ula

Mam sunię owczarka niemieckiego. Ostatnio przeziębiła sobie pęcherz i siusia krwią. Proszki, które jej daję nie pomagają. Byłam już u dwóch weternarzy i nie potrafili jej pomóc. Proszę o poradę jak mam ją leczyć.

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Ula

Dzień dobry.
Zacznę od tego, że nie ma czegoś takiego jak “przeziębiony pęcherz”. Przyczyną stanów zapalnych pęcherza moczowego są infekcje bakteryjne lub obecność kryształów w moczu, które drażnią delikatną ścianę narządu. Przed wdrożeniem leczenia należy ustalić przyczynę stanu zapalnego – koniecznie należy wykonać badanie moczu, najlepiej pobranego bezpośrednio z pęcherza, przez cystocentezę kontrolowaną podczas badania USG, albo pobranego ze środkowego strumienia w czasie mikcji i dostarczonego maksymalnie w ciągu dwóch godzin do badania. Terapia opiera się na odpowiednio dobranym antybiotyku (jeśli w moczu zostaną wykryte bakterie), środkach zakwaszających pH moczu (jeśli będzie za wysokie), preparatach moczopędnych (aby uniknąć zalegania moczu w pęcherzu). W przypadku wystąpienia kryształów w moczu, bardzo istotne jest wprowadzenie odpowiedniej diety. Proszę pamiętać, że zapalenia pęcherza nie da się wyleczyć w kilka dni, zaleca się aby antybiotykoterapia trwała co najmniej 21 dni, nawet jeśli objawy kliniczne ustąpią szybciej.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Paulina
Paulina

Dzień dobry mamy problem z siedmioletnią suką, Dwa miesiące temu pękła jej macica i w ostatnim momencie uDało się ja uratować doszła ładnie po zabiegu do siebie. Lecz jadąc na kontrolę przed samym gabinetem wyskoczyła z samochodu doszło do pęknięcia jakiś szwów w środku, była następna operacja. Po czym w miarę dochodziła do siebie brała przeróżne Leki . Od miesiąca mamy kolejny problem najpierw nie mogła się załatwić dostawała Syrop, Od miesiąca mamy kolejny problem najpierw nie mogła się załatwić dostawała Syrop Miala również lewatywę obecnie skończyło się kilka dni temu na kolejnej operacji w której zostały usuwane zrosty które powstały w wyniku wcześniejszych zabiegów , dodatkowo cały czas miała wymioty nie potrafiła normalnie zjeść posiłku miała dodawane siemię lniane, karma typowo na problemy
brzuchem -nisko tłuszczowa i też nic nie pomagało. Zostały wprowadzone na stałe leki Metroproklamidum , Gasprid ,ulgastran . Dodatkowo dostała pewnego razu zastrzyk na obkurczenie przełyku ponieważ od przewlekłych wymiotów był bardzo powiększony. Mamy ręce związane podejrzenie trzustki ale tak naprawdę biegniemy nic ona dalej wymiotuje i nie jest wstanie tak naprawdę połknąć do końca pokarmu. Zje i odrazu pochyla się na łapach zaczyna wymiotować zasadzie to nie strawia pokarmu ponieważ tak jak zje to zaraz wylatuje .dodatkowo przy wymiotach pojawia się często Piana i ślina . obecnie widać na pysku już jest cały ośliniony
bardzo obficie widać powiększone dziąsła , opuchnięte . miała wszystkie biochemię wszystkie badania I tak naprawdę dalej nie wiem co jej jest ona nie może spokojnie zjeść żadnego posiłku ponieważ ciągle nawet na lekach zwraca wszystko . Co robić ?

Paulina
Paulina
Odpowiedz  Paulina

Jeśli będzie możliwość pomocy prosimy o w miarę szybki termin wizyty u Pani Doktor .

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Paulina

Dzień dobry.
Przede wszystkim, na przedstawionych przez Panią zdjęciach odcinka lędźwiowego widoczna jest spondyloza w co najmniej dwóch kręgach. Zmiany spondylotyczne mogą uciskać na nerwy wychodzące z danego obszaru rdzenia, powodując dysfunkcję miejsc, które są przez nie zaopatrywane. Może pojawić się sztywność chodu, sztywność kręgosłupa. Domyślam się na podstawie wypisów, że pupilka ma znacznie osłabione ruchy perystaltyczne – leki, które przyjmuje zwiększają ilość ruchów perystaltycznych. Przy zaburzeniach w przesuwaniu treści można podejrzewać problemy z odpowiednim przesyłaniem i odbieraniem impulsów nerwowych i to nie tylko w obrębie jelit – to samo może dotyczyć przełyku. Możliwe, że przełyk pupilki jest rozszerzony i to tam gromadzi się jedzenie, którym potem pies zwraca. Warto wykonać RTG klatki piersiowej, najlepiej po podaniu kontrastu doustnego. Jeśli chodzi o podejrzenie zapalenia trzustki, aby je wykluczyć należy wykonać badanie krwi i oznaczyć lipazę DGGR – podniesienie tego parametru z dużym prawdopodobieństwem wskaże na stan zapalny trzustki. Rozsądnie będzie też wykonać USG żołądka – stan zapalny tego narządu również może być przyczyną uporczywych wymiotów. Do czasu ustalenia, co dolega Pani pupilce, polecałabym karmienie jej z podniesionych misek – tak, aby nie musiała się schylać do jedzenia. Proszę karmić mało, a często, dodatkowo warto rozdrabniać karmę i dolewać do niej sporo wody.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Karina
Karina

Witam, mój owczarek niemiecki właśnie skończył rok. Jest z hodowli zarejestrowanej w PZK. Mój problem to „ słabe” uszy. Długo nie sterczały, teraz już jako tako są uniesione ale widać gołym okiem że są bardzo miękkie. Hodowca kazał karmić farminą najpierw dla szczeniąt teraz dla dorosłych i podawać preparat Ani Flexi. Chciałam zapytać czy jest możliwość wprowadzenia czegoś do diety co usztywniłoby te uszy. Chciałabym dodać że miał badany wapń 10.1 mg/dl oraz fosforan 7.2 mg/dl. Z góry dziękuję za jakąś radę.

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Karina

Dzień dobry.
W przypadku młodych zwierząt, uszy mogą nie być jeszcze poprawnie ustawione. Możliwe, że z upływem miesięcy zaczną wyglądać poprawniej. Biorąc pod uwagę rasę psa, zdecydowanie warto podawać pupilowi preparaty, które podziałają wspomagająco na funkcjonowanie chrząstek i stawów – z pewnością wpłyną one także na chrząstki budujące małżowiny uszne. Rozumiem, że pies nie ma żadnych innych problemów zdrowotnych? Czy miał już wykonywane zdjęcia pod kątem dysplazji stawów biodrowych i łokciowych? Proszę nie próbować sklejania włosów, ani stelaży, które mają “stawiać” uszy, są mało skuteczne, mogą doprowadzić do zapalenia skóry w tej okolicy i deformacji ucha. Jeśli chodzi o stosunek wapnia do fosforu, powinien on wynosić 1,5 : 1, jednak u młodych psów te wartości mogą się nieco zmieniać.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Karina
Karina

Bardzo dziękuję za odpowiedź! Nie robiłam zdjęcia pod kątem dysplazji, ale noszę się z zamiarem. Chciałam jeszcze zapytać czy wapń wpływa na budowę chrząstki ucha bo wciąż znajduję sprzeczne informacje i jakie są główne składniki preparatów które prawidłowo wpływają na poprawę funkcjonowania chrząstek i stawów. Pies ogólnie jest zdrowy, ale jesteś pod kontrolą kardiologa bo ma powiększoną lewą komorę serca, brak oznak kardiomiopatii, osłuchowo rytm serca normalny. Kontrola kardiologiczna została zainicjowana tym że brat mojego owczarka w wieku 8 miesięcy odszedł z powodu kardiomiopatii 🙁

Stef
Stef
Odpowiedz  Karina

Ten pies mi nerwy zjada jak szczęka u sąsiada jest ważniejszy od człowieka

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Karina

Dzień dobry.
Wapń wpływa na budowę i mineralizację kości, przyjmowany w nadmiarze (a zwłaszcza w nieodpowiednim stosunku do fosforu), może wpłynąć na mineralizację chrząstek. Na kondycję chrząstek wpływają chondroityna, kolagen, glukozamina. W przypadku psów ras predysponowanych warto wykonać zdjęcia pod kątem dysplazji do 6 miesiąca życia – przy jakichkolwiek dysfunkcjach można wtedy wprowadzić łagodniejsze formy terapii.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Joanna
Joanna

U mojej suni- 8 lat, stwierdzono początek spondylozy(RTG). Ma troszkę ,,leniwe,, tylne łapy, ale póki co nie kuleje. Chociaz długie spacery zaczynają ja męczyć. Co mogę jej teraz podawać- leki, suplementy, aby opóźnić rozwój choroby,?

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Joanna

Dzień dobry.
Proszę przede wszystkim nie podawać nic bez konsultacji z lekarzem prowadzącym. Pupilka powinna mieć wykonane badanie krwi. Jeśli w wynikach (zwłaszcza tych dotyczących wątroby) wszystko będzie w granicach normy, warto włączyć preparaty, które podziałają wspomagająco na funkcjonowanie stawów. Niestety, ciężko jest zatrzymać powstawanie zmian spondylotycznych, co więcej mogą się one rozwijać w kilku miejscach w obrębie kręgosłupa jednocześnie. Pocieszające jest to, że sama spondyloza nie boli. Dopiero zaawansowana forma tego schorzenia, powodująca ucisk nerwów wychodzących z danego odcinka rdzenia, może sprawiać dyskomfort. Nie ma niestety leków, które zatrzymają powstawanie nowych zwyrodnień, a usunąć już obecne można tylko chirurgicznie (zabieg bolesny, mało efektywny, deformacje mogą pojawić się ponownie). Proszę zadbać o dobrą kondycję pupilki a także o prawidłową masę ciała. Po kontakcie z lekarzem, warto wprowadzić dostosowane do stopnia zwyrodnienia ćwiczenia. Jeśli Pani pupilka będzie wykazywała objawy bólu, dyskomfortu, silnego sztywnienia kończyn – dopiero wtedy wskazane jest stosowanie leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Joanna
Joanna

Pani Doktor, serdecznie dziękuję za odpowiedź. Skonsultuję się z dr weterynarii. Niestety te zmiany widoczne na RTG ma na kręgosłupie już w 4 miejscach i tym się martwię. Muszę zacząć działać, dziękuję.

Grzegorz
Grzegorz

Dzień dobry,
Mam 3 miesiecznego owczarka niemieckiego i zauważyłem podczas zabawiy że końcówki żeber potrafią ustawić się i pozostać na chwile pod kątem 90 stopni aż widać gołym okiem przez sierść.
Czy to jest normalne u tak młodego psa czy coś się dzieje niepokojącego?
Bardzo proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam
Grzegorz

Lekarz weterynarii Kinga Wojtczak
Lekarz weterynarii Kinga Wojtczak
Odpowiedz  Grzegorz

Dzień dobry
Praktycznie u wszystkich ssaków ostatnie pary żeber są “żebrami wolnymi” pozbawionymi kontaktu z łukiem żebrowym, kończącymi się wolno w mięśniach brzucha.
W przypadku psa ostatnia para żeber to właśnie żebra wolne. W sytuacji wzmożonej pracy klatki piersiowej na przykład podczas zabawy, biegania mogą dość znacznie zmieniać swoją pozycję, dając wrażenia niestabilności, rozchodzenia się na boki ciała. Jest to widoczne głównie u młodych rosnących psów z dopiero rozwijającym się układem kostnym, zwłaszcza szczupłych. Dlatego moim zdaniem raczej nie ma powodu do niepokoju 🙂
Niemniej jednak zawsze zachęcam do badania szczeniaków podczas wizyt profilaktycznych i zadawania pytań w gabinetach weterynaryjnych jeśli takowe się pojawiają.
Serdecznie pozdrawiam
Lek. wet. Kinga Wojtczak

Patrycja
Patrycja

Właśnie kilka dni temu, dzień przed Wigilią z wielkim trudem
i ciężkim sercem zdecydowaliśmy się na uspanie naszej suczki która miała 13,5 lat :(( Mam ogromne wyrzuty sumienia z tego powodu. Nasza Lila to nie był czystej rasy owczarek niemiecki, była mieszańcem ale pięknym (ciemna sierść od góry, biszkoptowa od dołu, waga 30 kg). Wyraźne problemy z chodzeniem pojawiły się u niej jakiś ponad rok lub dwa temu (jeszcze gdy miała 10 lat, chodziła ze mną po górach). Potem na spacerach powłóczyła tylnymi łapami, nie chciała wchodzić na schody ani na śliską podłogę (z płytek). W ciągu ostatnich kilku dni bardzo się jej pogorszyło, nie mogła w ogóle wstać. Lekarz weterynarii podał jej silne zastrzyki przeciwzapalne ale to nic nie pomogło (przez 3 dni), stwierdzono spondylozę i na rentgenie to się potwierdziło. W ciągu tych kilku ostatnich dni sikała pod siebie, ale nie opróżniała całego pęcherza dlatego zrobiono jej punkcję (pobranie moczu z pęcherza poprzez usg). Nie mogła tez zrobić kupy (na szczęście pomógł weterynarz poprzez lewatywę). Jedyna inna opcja pomocy była operacja poprzedzona badaniami tomografu lub rezonansu (i to w innym mieście), ale to są ogromne koszty i weterynarze twierdzili, że jest to b.ryzykowne a szanse małe. Czytałam też, że w ostatnim czasie (od 10 ciu lat) pojawiła się terapia IRAP – czy ktoś z was wie, czy to pomaga i jest skuteczne? Chciałabym wiedzieć czy zrobiliśmy źle, że ją uśpiliśmy, czy to już był koniec czy jednak byłaby jeszcze dla niej jakaś szansa..? Ona była pięknym, wrażliwym i oddanym pieskiem, bardzo łagodna i trochę strachliwa. Tęsknie za nią ogromnie! ;(

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Patrycja

Dzień dobry.
Niestety, nie mam doświadczenia z tym rodzajem terapii, nie stosowałam jej nigdy u swoich pacjentów. Terapia polega na wyizolowaniu z surowicy pacjenta antagonisty interleukiny 1 – oznacza to, że stan zapalny nie nasila się, zwierzę nie odczuwa już aż tak silnego bólu. Terapia zalecana jest w przypadkach bólu o średnim i intensywnym nasileniu, przy zapaleniach stawów, chronicznych chorobach stawów, przy zmianach ścięgien, nie wspomniano tu o zmianach spondylotycznych. Badania, publikowane na stronie producenta, brzmią bardzo zachęcająco. Niestety, nie wiem, czy wprowadzenie tej terapii u Pani pupilki przyniosłoby oczekiwane efekty – choroba w różnym stopniu dotyka różne zwierzęta, dając często zupełnie inne objawy kliniczne. Terapia, o której Pani wspomina, ma zastosowanie do leczenia bólu, nie sądzę, aby cofnęła deformacje kostne, które są przyczyną bolesności przy spondylozie. Proszę nie zastanawiać się nad słusznością decyzji o eutanazji – z pewnością podjęła Pani dobrą dla pupilki decyzję, kończąc jej ból, dyskomfort i cierpienie. Wyrazy współczucia.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Agnieszka
Agnieszka

Witam mam 5 miesięczna suczke owczarka niemieckiego długowłosego i dzisiaj zauważyłam jak co chwile wola na dwor i posikuje często oprócz tego nie ma innych objawów apetyt ma jak do tej pory chętna na spacer na zabawę co może być przyczyna

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Agnieszka

Dzień dobry.
U młodych suczek często zdarza się młodzieńcze zapalenie pęcherza oraz młodzieńcze zapalenie pochwy. Objawami obu tych schorzeń jest zwiększona potrzeba oddawania moczu. Warto udać się do lekarza weterynarii i sprawdzić, czy aby na pewno pupilka nie ma tych schorzeń – lekarz, po badaniu klinicznym pacjentki, zapewne zleci pobranie próbki moczu lub wykona cystocentezę. Dobrze byłoby też zrobić USG pęcherza moczowego oraz nerek. Jeśli do tej pory się to nie zdarzało, to raczej nie podejrzewałabym żadnych schorzeń wrodzonych – w przypadku na przykład moczowodów ektopowych problem z częstym, niekontrolowanym oddawaniem moczu występowałby cały czas, od urodzenia zwierzęcia. Do czasu ustalenia terminu wizyty proszę zapewnić pupilce możliwie jak najczęstsze wyjścia za potrzebą lub wygospodarować w domu miejsce, gdzie będzie mogła oddać mocz.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Mariusz
Mariusz

Oto mój owczarek… 11lat suczka. Gdy oddawaliśmy do sterylizacji, pani pytała czy na pewno bo ona jest czysta. Nie wiedzieliśmy nawet co to znaczy. Córka ma 13lat trudno wytłumaczyć że jej pies już umiera. Ale tak jest. Myślę że naprawdę trzeba się zastanowić jakiego psa się chce mieć gdy ma się małe dzieci! Pozdrawiam….

16803992560994895824583342103759.jpg

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami. 

WYPEŁNIJ POLA, ABY POBRAĆ MATERIAŁY W PDF 👇

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.