Dzień dobry,
proszę uprzejmie o pomoc w znalezieniu przyczyny zachowania psa. Pies to 6-letni golden retriever, samica, niesterylizowana. Dwa dni temu pies osłabł, przy niewielkim wysiłku ma duszności, słania się na nogach, sople śliny wiszą jej z pyska, ma błędne oczy, kilka razy dziennie tiki nerwowe na pysku, wygląda jakby miała zaraz zejść. Przy wysokich temperaturach zawsze była apatyczna, ale stan obecny wykracza daleko poza poprzednie zachowania. Podejrzeniem był udar, ale nie ma podwyższonej temperatury. Dotychczas wykonane badania:
1. Choroby odkleszczowe, w tym Babeszjoza i Borrelia - negatywny,
2. Echokardiogram - prawidłowy, serce prawidłowej budowy i funkcji, brak płynu w worku osierdziowym
3. Laryngoskopia - krtań prawidłowa, brak porażenia
4. Krew - wszystko w normie, jedynie hemoglobina (134 / 150-190) i hematokryt (0,394 / 0,440-0,550) poniżej.
5. Profil tarczycowy (T4, fT4) w normie (całkowita 2,08 / 1,50-4,50; wolna 0,796 / 0,600 - 3,700)
6. Ropomacicze - brak
7. Temperatura w normie
Dziękuję i pozdrawiam,
Przemek
Dzień dobry.
Dość ciężko jest zdiagnozować psa bez badania klinicznego, jeśli lekarze badający psa nie wiedzą co jest przyczyną wymienionych objawów, tym bardziej trudno jest coś powiedzieć nie widząc pacjenta.
Proszę chociaż przysłać skany wyników badań zwierzęcia.
Czy suczka nadal ma takie objawy, nic się nie zmieniło? Warto wykonać także badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej i radiologiczne głowy i klatki piersiowej. Jeśli te badania będą w normie można pomyśleć o dokładniejszej tomografii czaszki czy nawet rezonansie oraz badaniu płynu mózgowo-rdzeniowego oraz wykonać badania w kierunku Toxoplasma gondii oraz Neospora caninum.
Możliwą przyczyną może być również zatrucie, lekami czy środkami chemicznymi. Warto więc leczyć zwierzę objawowo, podawać suczce płyny dożylnie i osłonowo antybiotyk.
Pozdrawiam, lek. wet. Magda Zdanowska.
Dzień dobry,
ślicznie dziękuję za odpowiedź. W załączeniu przesyłam badania (chronologicznie nr 1 - 10).
Objawy częściowo ustały. Pozostało duże osłabienie, które po wykluczeniu w zasadzenie wszystkich oczywistych przyczyn (załączone badania), podejrzewam że bierze się z bólu - pies wychodzi niechętnie na spacer, po przejściu kilkudziesięciu kroków siada lub kładzie się. Wczoraj dostała antybiotyk i przeciwbólowy, i było lepiej, dzisiaj znów czuje się słabiej. Ma apetyt, pije wodę (choć mniej niż zwykle).
Czy to może być zapalenie stawów (nie kuleje) lub jakiś wirus (temperatura za każdym razem w normie, morfologia ok.,sprawdziliśmy raz jeszcze babeszję i borelię - wynik negatywny)?
Dziękuję i pozdrawiam,
Przemek
Dzień dobry.
Koniecznie proszę wykonać badanie z krwi w kierunku toksoplazmozy i neosporozy. Obie te choroby mogą dawać objawy neurologiczne, ale także z układu mięśniowego, oddechowego, sercowego, oraz wywoływać zmiany w oczach.
Lekko podniesione limfocyty i eozynofile mogą przemawiać za chorobą zakaźną, także pasożytniczą. W Warszawie zwykle przy zaburzeniach neurologicznych lekarze rutynowo sprawdzają toksoplazmozę.
Badania te są dość tanie, a w leczeniu tych chorób stosuje się konkretne antybiotyki. Należy więc toksoplazmozę i neosporozę koniecznie wykluczyć, lub też potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie. Jeśli wyniki będą ujemne, będziemy zastanawiać się dalej.
Pozdrawiam, lek. wet. Magda Zdanowska.