Powiadomienia
Clear all

Czerniak złośliwy, hiperkalcemia i problemy z wątrobą

Avatar photo
Posty: 1
Nowy użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Dzień dobry

U mojej 8letniej suczki wykryto czerniaka złośliwego. Na lewej powiece miała guza, który trochę wyglądał jak kleszcz... Nie spodziewaliśmy się takiego wyniku, ale to chyba jak każdy. 

Ze względu na lękliwość psa (do zdjęcia szwów musiała zostać uśpiona) musimy poczekać na rtg (3p). 

Niestety w badaniach krwi wyszło, że ma lekką hiperkalcemie. Dodatkowo wyniki GLDH - 20,4, y-GT - 11,6 oraz ALT - 80,1. Suczka ze względu na atopowe zapalenie skóry leczona była sterydami i myśleliśmy, że powyższe wyniki są tego skutkiem. Według badań krwi tarczyca, nerki i trzysta są ok. 

Wiem, że musimy czekać na dalsze badania, ale czy na podstawie wyniku histopatologicznego i opisu można coś więcej stwierdzić? Np który to stopień czerniaka itd. 

Będę wdzięczna za odpowiedź. 

Pozdrawiam 

 
Opublikowany : 19/02/2023 12:28
Słowa kluczowe tematu
lekarz weterynarii Julia Kostrzewa
Posty: 39
Ekspert
 

Szanowna Pani,

Jeśli chodzi o stopień złośliwości- powinien być on zawarty w badaniu histopatologicznym, w większości laboratoriów jest on określony. Bardzo dobrze, iż planowane jest zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej. Dodatkowo zalecałabym jeszcze usg jamy brzusznej, aby ocenić stan narządów jamy brzusznej i wykluczyć obecność zmian przerzutowych w innych narządach. Jeśli chodzi o czerniaki skóry (w tym skóry powiek) mają one potencjał przerzutowy oscylujący między 30% a 70%. Dlatego też bardzo ważne jest aby sprawdzić, czy nigdzie nie ma ognisk przerzutowych. Dodatkowo należy także pobrać materiał do badania z regionalnych węzłów chłonnych (za pomocą biopsji aspiracyjnej), ponieważ mogą zawierać one komórki czerniaka. Oprócz leczenia chirurgicznego w terapii czerniaka u zwierząt stosuje się chemioterapię, radioterapię, a w ostatnim czasie nawet immunoterapię. Możliwości terapeutyczne są zatem duże. Natomiast aby podjąć jakieś kroki musi mieć Pani pełen obraz stanu klinicznego psa- bez tego się nie obejdzie. Należy w takim razie wykonać rtg klatki piersiowej, usg jamy brzusznej oraz pobranie materiału z węzłów chłonnych. Na tej podstawie onkolog weterynaryjny jest w stanie podjąć jakieś kroki i ustalić ukierunkowane leczenie. Niestety, jeśli Pani pies jest bojaźliwy i lekarz weterynarii nie jest w stanie go zbadać bez wykonania wcześniejszej sedacji należy cierpliwie poczekać. Bez tych badań ciężko o czymkolwiek decydować.

Pozdrawiam, Julia Kostrzewa, lekarz weterynarii.

 
Opublikowany : 25/02/2023 16:38
 

Szanowna Pani Judyto

 

Myślę, że lekka hiperkalcemia jest w tym przypadku nieporównywalnie mniejszym problemem niż czerniak, który stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia pieska.

Hiperkalcemia może być efektem kortykoterapii (czasami mogą nawet wystąpić płytki wapniowe w obrębie skóry, to tzw. calcinoza skóry) nie są to jednak zmiany bardzo istotne w obecnym stanie klinicznym pieska.

Wszystkie hormony o strukturze stereoidowej (hormony kory nadnerczy, płciowe) są metabolizowane w wątrobie i przy dłuższym stosowaniu mogą  zaburzać wyniki biochemiczne krwi (elektrolity, enzymy wskaźnikowe itd.).

Tak jak wypowiedziała się powyżej Pani Doktor, sądzę że wspomniany nowotwór złośliwy powieki to podstawowy problem w chwili obecnej.

Pozdrawiam serdecznie

lek. wet. Dariusz Gurdała

 
Opublikowany : 16/03/2023 17:50

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.