Powiadomienia
Clear all

Ryzyko wścieklizny

Avatar photo
Posty: 1
Nowy użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Chciałam zapytać czy istnieje ryzyko zarażenia wscieklizna, np dotykając śniegu, po którym chodziły sarny i gdyby doszło do kontaktu z okiem? Czytałam, że w przypadku tej choroby zakażenia posrednie nie występują jednak wolałam dopytać bo bardzo się boję tej choroby

 
Opublikowany : 09/02/2023 19:38
Słowa kluczowe tematu
lekarz weterynarii Julia Kostrzewa
Posty: 39
Ekspert
 

Szanowna Pani,
Najbardziej popularnym sposobem zarażenia się wirusem wścieklizny jest ugryzienie przez chore zwierzę. Możliwe jest także zakażenie w sytuacji polizania zwierzęcia w miejscu uszkodzonej skóry czy błon śluzowych. Nie ma możliwości przedostania się wirusa przez zdrowe tkanki do krwioobiegu. W przypadku w którym Pani opisuje Pani spojówka musiałaby być uszkodzona. W dodatku do zakażenia dochodzi poprzez ślinę zarażonego zwierzęcia (ugryzienie bądź bezpośrednie polizanie miejsc uszkodzonych- tak jak pisałam wyżej). Samo dotykanie śniegu po których chodziły sarny czy inne dzikie zwierzęta nie stanowi dla Pani zagrożenia. Sytuacja którą Pani opisała jest zatem niemożliwa.
Pozdrawiam, Julia Kostrzewa, lekarz weterynarii.

 
Opublikowany : 11/02/2023 11:47

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.