Powiadomienia
Clear all

Czy mam się czego obawiać?

Avatar photo
 Anna
Posty: 1
Nowy użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Dzień dobry,
Nasz domowy pies (szczepiony) biegał na spacerze po lesie (czasem znikał na chwilę z oczu, zawsze po przywołaniu wracał po krótkiej chwili). Kiedy się nachyliłam, żeby go pogłaskać i dać nagrodę, ten niefortunnie do mnie podskoczył i polizał mnie w język. Czy jest w ogóle szansa, żeby wcześniej polizał jakąś chorą padlinę a potem przeniósł z niej wirusa np wścieklizny na mnie? Nie zauważyliśmy, żeby miał kontakt z jakąś padliną w lesie. Kilka miesięcy temu odkopał jakąś sarnę i się w niej wytarzał, więc wtedy od razu wiedzieliśmy. A teraz nie wiem czy jest sens iść do lekarza?

 
Opublikowany : 29/08/2019 15:37
Słowa kluczowe tematu
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 769
Ekspert
 

Dzień dobry.

Szanse na zakażenie tą drogą są raczej niewielkie, jednak istnieje taka możliwość. Wirus wścieklizny źle znosi wysokie temperatury i światło słoneczne (zdecydowanie lepiej przeżywa w chłodniejszym klimacie), dlatego obecne temperatury raczej nie sprzyjają przetrwaniu w środowisku zewnętrznym. Do zakażenia dochodzi przez kontakt bezpośredni – pogryzienie, oślinienie, wdychanie aerozolu ze śliny lub kału zwierząt zakażonych. Badania wskazują, że do rozwoju objawów chorobowych dochodzi u około 20% osób, które mogły mieć kontakt z wirusem. Myślę, że warto zgłosić ten przypadek swojemu lekarzowi prowadzącemu. Jeśli zauważy Pani jakiekolwiek niepokojące objawy u swojego psa (na przykład zmianę zachowania, otępienie, intensywne ślinienie czy też wstręt do wody) proszę jak najszybciej zgłosić to lekarzowi weterynarii. Jeśli natomiast chodzi o inne patogeny, ryzyko przeniesienia ich w taki sposób jest dość spore. W jamie ustnej psa występuje bardzo bogata flora bakteryjna, wiele patogenów, które u psa nie wywołują żadnych objawów chorobowych może być groźna dla człowieka. Na przyszłość proszę rozważyć stosowania kagańca fizjologicznego w trakcie spacerów. Umożliwia on zianie, picie wody, pies ma zatem możliwość schłodzenia się, ale znacząco utrudnia przyjmowanie jakichkolwiek pokarmów, zapobiega zatem lizaniu martwych zwierząt.

Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 31/08/2019 16:04

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.