Powiadomienia
Clear all

Kamień nazębny u psa

Avatar photo
Posty: 1
Nowy użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Witam. Mam 10,5 roczną suczkę Kikę. Wesoła, ruchliwa, bez widocznych dolegliwości. Jutro będzie miała usuwany kamień nazebny, nigdy nie miała więc stan tych ząbków jest straszny. Boję się tej całej narkozy jutro, boję się, bo to nie jest już pierwszej młodości piesek i nie chce żeby moje maleństwo mi się przekrecilo. Pan dr wykonał jej badanie krwi i wyniki są ok jedynie parametry wątroby o 3 jednostki wyższe ale powiedział że to nic takiego. Wydaje mi się że mógłby jej zrobić jeszcze ekg serca, ale czy bezpośrednio przed zabiegiem usuwania kamienia nie naraże jej na zbyt duży stres który też może negatywnie wpłynąć na narkoze? Naczytalam się już w internecie jak to ludziom psy poumierały w czasie lub po narkozie... Jestem histeryczką i nie mogę przestać myśleć o jutrze, boję się że Kika się nie wybudzi albo że coś jej się stanie.. Ile trwa taki zabieg? Czy u starszych psów jest to znieczulenie wziewne? I czy dobrze ze się tak martwię? 

 
Opublikowany : 19/08/2019 17:16
Słowa kluczowe tematu
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 770
Ekspert
 

Dzień dobry.

Sanacja jamy ustnej jest zabiegiem niezbędnym w przypadku obecności kamienia nazębnego. Dobrze, że się Pani na niego zdecydowała, zły stan jamy ustnej, może prowadzić do rozwoju innych schorzeń, począwszy od ropnego zapalenia dziąseł, skończywszy na rozwoju ropni w narządach miąższowych. Sam zabieg polega na usunięciu kamienia nazębnego, sprawdzeniu i oczyszczeniu kieszonek zębodołowych, wypolerowaniu koron oraz zabezpieczeniu jamy ustnej preparatem z fluorem. Dopiero po usunięciu kamienia można określić, które zęby kwalifikują się do ekstrakcji – kamień powoduje unoszenie powierzchni dziąsła oraz odsłonięcie szyjek zębowych, osłabienie więzadeł zębodołowych i rozchwianie zęba w zębodole, często ząb utrzymuje się tylko przez obecność kamienia, który go otacza. Jeśli chodzi o znieczulenie używane do zabiegu, powinna to Pani ustalić z lekarzem, który będzie zabieg wykonywał. Znieczulenie wziewne jest bezpieczniejsze, nie obciąża organizmu w taki sposób, jak infuzyjne. Przestaje działać w momencie odłączenia gazu, pies szybciej wybudza się po zabiegu i dochodzi do siebie. Jeśli chodzi o badania zalecane przed zabiegiem, cieszę się, że wyniki badań krwi Pani pieska są w normie. Echo serca jest zwykle zalecane, gdy w obadaniu osłuchowym słyszalne są szmery, gdy pies cierpi z powodu nasilającego się kaszlu lub od niedawna ma problemy z wydolnością w trakcie wysiłku. Wiek to tylko liczby, bardzo często psy w średnim wieku mają sprawność (i wyniki) lepsze, niż młode psiaki, jednak jeśli jest Pani zaniepokojona, zawsze warto wykonać badanie kardiologiczne.

Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 26/08/2019 19:28

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.