Powiadomienia
Clear all

Malassesia u psów

Avatar photo
Posty: 1
Nowy użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Jak najskuteczniej leczyć malassesia u psów - głównie przestrzenie międzypalcowe i na kufie między fałdami pod oczami? Czy stosowane zastrzyki przeciwświądowe są bezpieczne (zapobiegają tylko swędzeniu a nie leczą)?

 
Opublikowany : 27/01/2023 22:10
lekarz weterynarii Julia Kostrzewa
Posty: 39
Ekspert
 

Szanowna Pani,

Wszystko zależy od przyczyny pierwotnej zakażenia drożdżakami z rodziny Malassezia. Jak wiemy, drożdżaki te są komensalami- czyli żyją na skórze psa, natomiast jeśli dojdzie do ich nadmiernego namnożenia pojawia się infekcja. Zazwyczaj więc zakażenie drożdżakami malassezia pachydermatis jest wtórne- jest ono powikłaniem innej, pierwotnej przyczyny. Dlatego też należy na początku zdiagnozować co jest przyczyną wystąpienia u Pani psa drożdżycy, po to, aby skutecznie ją wyleczyć i zapobiegać nawrotom. Do chorób w przebiegu których wtórnie pojawia się drożdżyca zaliczamy na przykład: alergie pokarmowe i kontaktowe, atopowe zapalenie skóry czy zaburzenia hormonalne. Jeśli chodzi o samo leczenie drożdżycy: zaleca się preparaty przeciwgrzybicze o działaniu miejscowym: zazwyczaj są to płukanki, przymoczki czy kąpiele dermatologiczne zawierające w swoim składzie mikonazol czy klotrimazol. Jeśli chodzi o leki przeciwgrzybicze podawane ogólnoustrojowo- stosuje się je w przypadkach uogólnionej i bardzo zaawansowanej grzybicy, jeśli leczenie miejscowe nie przynosi efektu. Jest to związane ze skutkami ubocznymi tych preparatów, których stosowanie ogólnoustrojowo niesie za sobą znaczne obciążenie organizmu. Oprócz tego w sytuacji kiedy mamy nadkażenia bakteryjne do leczenia włącza się terapię antybiotykową. Leki przeciwświądowe można podawać doraźnie, ponieważ znosząc świąd powodują, iż pies nie liże i nie gryzie sobie łap i to zapobiega powstawaniu nadkażeń bakteryjnych, natomiast same leki przeciwświądowe nie wyleczą problemu. Warto przypomnieć, iż jeśli mamy podejrzenie, że drożdżyca pojawiła się u Pani psa na tle alergii pokarmowej bądź kontaktowej należy wyeliminować czynnik uczulający, czyli przejść na dietę hipoalergiczną, lub zastanowić się co w środowisku może uczulać naszego psa. Każdorazowo zaleca się wspieranie układu odpornościowego poprzez podawanie preparatów zawierających betaglukan. Wspomaga to proces leczenia, pomaga szybciej powrócić do zdrowia i zapobiega nawrotom choroby. Jak Pani widzi leczenie drożdżycy nie jest takie proste. Należy zagłębić się w temat i zdiagnozować dlaczego u Pani psa się ona pojawiła. Dzięki temu będzie można wprowadzić skuteczne leczenie, które pomoże Pani psu. Zalecam zatem wizytę u lekarza weterynarii.

Pozdrawiam, Julia Kostrzewa, lekarz weterynarii.

 
Opublikowany : 30/01/2023 08:16

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.