Dzień dobry.
Największą pewność przy ocenie stanów zapalnych w obrębie trzustki daje oznaczanie poziomu cPL – specyficznej lipazy trzustkowej psiej. W przypadku możliwości zapalenia trzustki warto zastąpić sterydy innymi preparatami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi – proszę porozmawiać o tym ze swoim lekarzem prowadzącym. W przypadku opisanych przez Pana objawów bardzo wane jest utrzymanie odpowiedniej diety – powinna być lekko strawna, niskotłuszczowa, z jednym źródłem białka. Dobrze sprawdzają się karmy typu gastrointestinal, o obniżonej wartości tłuszczu. Proszę dopilnować, aby pies jadł tylko swoje jedzenie – należy poinformować domowników o bezwzględnym zakazie dokarmiania a na spacery zakładać kaganiec fizjologiczny. Dodatkowo, myślę, że warto by się zastanowić nad przyczyną niedoboru kwasu foliowego i witaminy b12. Czy pies jest regularnie odrobaczany lub czy ma wykonywane badanie kału na obecność pasożytów jelitowych?
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.
Specyficzna lipaza jest na poziomie poniżej 30 ug/l. Weterynarz wykluczył ostre i leczenie odbywa się w kierunku przewlekłego. W RTG z kontrastem nie wyszło nic niepokojącego. Jedynie kontrast znajdował się w żołądku dłużej niż powinien. Obecnie jesteśmy na karmie brit z królikiem z 7% tłuszczu. Badanie kału miał robione w ubiegłym roku, wyniki wyszły ujemne. Odrobaczany był ostatnio w maju. Badanie na obecność pasożytów będzie miał robione w tygodniu. Pies obecnie ma apetyt jest żywy, robi jedną kupę dziennie. Niestety dzisiaj znowu nam zwymiotował. Wymioty miały strasznie nieprzyjemny zapach. Weterynarz, gdyby nie nastąpiła poprawa zalecił również przyjmowanie sterydów do czasu wyciszenia trzustki, a następnie ponownego zbadania poziomu kortyzolu. Czy niedobory kwasu foliowego i witaminy b12 spowodowane mogą być gorszym wchłanianiem z powodu trzustki? Jakie mogą być inne przyczyny?
Dzień dobry.
Owszem, niedobory kwasu foliowego mogą być spowodowane gorszym wchłanianiem i trawieniem, spowodowanym przez problemy trzustkowe. Tak jak wspomniałam we wcześniejszej wypowiedzi, leki sterydowe w przypadku stanów zapalnych trzustki, czy to ostrych czy też przewlekłych warto mimo wszystko zastąpić innymi preparatami o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Jak długo kontrast zalegał w żołądku, po podaniu? Jeśli to była kwestia na tyle zauważalna, że zaniepokoiła lekarza prowadzącego, może warto byłoby wykonać gastroskopię? To badanie pozwala na ocenę wyglądu błony śluzowej w żołądku, pozwala zdiagnozować uszkodzenia śluzówki a także obecność drobnych ciał obcych, które mogą nie dawać jednoznacznego wyniku w trakcie badań.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.