Powiadomienia
Clear all

Przewlekłe zapalenie trzustki

Co w Sierści Piszczy logo
Posty: 2
Aktywny użytkownik
Inicjator dyskusji
 
#trzustka
Hej, potrzebuje porady przy psie z przewlekłym zapaleniem trzustki. W wieku ok. 11 miesięcy na spacerze zjadł patyk, który utknął w jelitach. Nie mógł zrobić kupy i zwracał wszystko co zjadł. Udało się udrożnić jelita naturale. Jednak od tamtego czasu pojawiły się problemy z porannymi wymiotami (żółć). Po wizycie u weterynarza i zrobieniu usg + profilu trzustkowego wyszło nam przewlekłe zapalenie trzustki z niedoborem b12 i kwasu foliowego. Dostaliśmy wskazania, aby usunąć z diery uczulające produkty i weterynarz zalecił nam karmę z jagnięcina (acana) i do tego warzywa i jabłka. Problemy ustały, wyniki się poprawiły. Wymioty pojawiały się sporadycznie, gdy zdążył nam coś zjeść na spacerze. Jednak teraz stan się pogorszył. u weterynarza byliśmy z raną na łapce gdzie dostał antybiotyk i sterydy, mieliśmy pojawić się za kilka dni na kontroli. W między czasie pojawiła nam się kupa z krwią. Zrobiliśmy zdjęcie RTG gdzie wszystko było ok. W USG trzustka wyszła nieprawidłowa. Zrobiliśmy biochemie morfologie i profil trzustkowy. Temperatura w normie lub lekko powyżej 39. TLI niemierzalne, bardzo niski kortyzol (3.2) i niedobór kwasu foliowego, wykluczone ostre zapalenie trzustki. Dzisiaj pies zabrany został na rtg z kontrastem. problemy mamy od ok tygodnia, przez ten czas dostawał prawie codziennie kroplówkę, antybiotyk i sterydy. Kilka razy dostał leki przeciwwymiotne. Weterynarz zalecił zmianę karmy na mniej tłustą do 7% i małe częste posiłki. Pies ma apetyt i pije, jest przez większość dnia dobrze się czuje, robi kupę. Ale potrafi na chwile posmutnieć i widać że czuje ból. Od czasu odstawienia leku przeciwwymiotnego (od 2 dni) pojawiają się wymioty 2-3 razy dziennie. Czy ktoś miał podobny przypadek? Potrzebowałbym porady co mógłbym zrobić, aby poprawić obecny stan i czego unikać w przyszłości aby to się więcej nie powtórzyło. Polecacie jakieś karmy mokre/suche na przewlekłe zapalenie trzustki?
 
Opublikowany : 25/07/2019 09:29
Słowa kluczowe tematu
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 777
Ekspert
 

Dzień dobry.

Największą pewność przy ocenie stanów zapalnych w obrębie trzustki daje oznaczanie poziomu cPL – specyficznej lipazy trzustkowej psiej. W przypadku możliwości zapalenia trzustki warto zastąpić sterydy innymi preparatami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi – proszę porozmawiać o tym ze swoim lekarzem prowadzącym. W przypadku opisanych przez Pana objawów bardzo wane jest utrzymanie odpowiedniej diety – powinna być lekko strawna, niskotłuszczowa, z jednym źródłem białka. Dobrze sprawdzają się karmy typu gastrointestinal, o obniżonej wartości tłuszczu. Proszę dopilnować, aby pies jadł tylko swoje jedzenie – należy poinformować domowników o bezwzględnym zakazie dokarmiania a na spacery zakładać kaganiec fizjologiczny. Dodatkowo, myślę, że warto by się zastanowić nad przyczyną niedoboru kwasu foliowego i witaminy b12. Czy pies jest regularnie odrobaczany lub czy ma wykonywane badanie kału na obecność pasożytów jelitowych?

Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 27/07/2019 08:56
Co w Sierści Piszczy logo
Posty: 2
Aktywny użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Specyficzna lipaza jest na poziomie poniżej 30 ug/l.  Weterynarz wykluczył ostre i leczenie odbywa się w kierunku przewlekłego. W RTG z kontrastem nie wyszło nic niepokojącego. Jedynie kontrast znajdował się w żołądku dłużej niż powinien. Obecnie jesteśmy na karmie brit z królikiem z 7% tłuszczu. Badanie kału miał robione w ubiegłym roku, wyniki wyszły ujemne. Odrobaczany był ostatnio w maju. Badanie na obecność pasożytów będzie miał robione w tygodniu. Pies obecnie ma apetyt jest żywy, robi jedną kupę dziennie. Niestety dzisiaj znowu nam zwymiotował. Wymioty miały strasznie nieprzyjemny zapach. Weterynarz, gdyby nie nastąpiła poprawa zalecił również przyjmowanie sterydów do czasu wyciszenia trzustki, a następnie ponownego zbadania poziomu kortyzolu. Czy niedobory kwasu foliowego i witaminy b12 spowodowane mogą być gorszym wchłanianiem z powodu trzustki? Jakie mogą być inne przyczyny?

 
Opublikowany : 27/07/2019 22:05
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 777
Ekspert
 

@rako707

Dzień dobry.

Owszem, niedobory kwasu foliowego mogą być spowodowane gorszym wchłanianiem i trawieniem, spowodowanym przez problemy trzustkowe. Tak jak wspomniałam we wcześniejszej wypowiedzi, leki sterydowe w przypadku stanów zapalnych trzustki, czy to ostrych czy też przewlekłych warto mimo wszystko zastąpić innymi preparatami o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Jak długo kontrast zalegał w żołądku, po podaniu? Jeśli to była kwestia na tyle zauważalna, że zaniepokoiła lekarza prowadzącego, może warto byłoby wykonać gastroskopię? To badanie pozwala na ocenę wyglądu błony śluzowej w żołądku, pozwala zdiagnozować uszkodzenia śluzówki a także obecność drobnych ciał obcych, które mogą nie dawać jednoznacznego wyniku w trakcie badań.

Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 30/07/2019 19:10

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.