Powiadomienia
Clear all

Stan zapalny skóry warg

Avatar photo
Posty: 1
Nowy użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Witam! Piszę w sprawie 4-letniego owczarka niemieckiego. Otóż rok temu w kącikach warg zaczęły mu się pojawiać zaczerwienienia, które następnie pękały. Następowało zmniejszenie apetytu. Weterynarz zdiagnozował, że jest to stan zapalny skóry warg. Problem powrócił już 3 razy (pojawia się tak, co 3 miesiące).
Do tej pory pies przyjął Dexafort, Dalacin C.

Obecnie po konsultacji z innym weterynarzem codziennie mu przemywam wargi roztworem jodyny, wody utlenionej i wody. Niestety nie widać poprawy 🙁

Czy to na pewno jest stan zapalny skóry? Czy istnieje jakiś inny sposób, żeby pomóc naszemu pupilowi? Chciałbym uniknąć sterydów, antybiotyków, bo już ich tyle brał i pomogły krótkotrwale 🙁 Jaka może być przyczyna tego, że to powraca co parę miesięcy?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc!

 
Opublikowany : 19/04/2020 22:14
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 777
Ekspert
 

Dzień dobry.

Miejsca, gdzie skóra przechodzi w błonę śluzową są bardzo wrażliwe i delikatne. Co ciekawe, w tych właśnie lokalizacjach bardzo często pojawiają się zmiany, świadczące o chorobach autoimmunologicznych. Jeśli leczenie stosowane do tej pory nie przyniosło żadnego rezultatu, warto wykonać cytologię ze zmienionego miejsca i sprawdzić, jakie komórki pojawiają się w preparacie. Polecałabym konsultację u doświadczonego dermatologa, który po wykonaniu preparatu ze zmian z pewnością postawi trafną diagnozę. W przypadku zmian występujących na wargach, dobrze jest też sprawdzić, w jakim stanie są zęby psa – a zwłaszcza, czy pies nie ma zgryzu urazowego, czy nie przygryza sobie fragmentu śluzówki, czy nie ma kamienia nazębnego lub uszkodzeń w obrębie koron zębowych. Do czasu ustalenia przyczyny powstawania zmian, proszę też przeanalizować dietę, czy pies nie cierpi z powodu niedoborów witamin A, E, cynku oraz biotyny. Może w tym pomóc dobry dietetyk zwierzęcy. Dobrym pomysłem jest też włączenie do codziennej suplementacji kwasów omega 3 i 6.

Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lek. wet.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 21/04/2020 19:04

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.