Powiadomienia
Clear all

Stawy + Odżywianie

Avatar photo
Posty: 12
Aktywny użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Dzień dobry. Mam 2 pytania.

 

1. Czy starszym psom średniej wielkości typu labrador, takim w wieku 12-13 lat i do tego otyłym robi się jeszcze operacje na stawy, czy raczej ortopedzi nie chcą podejmować się takich zabiegów na starych i otyłych psach?

 

2. Czy jest jakiś dobry sposób odchudzenia psa, która ma duży apetyt, ale za dużo chodzić nie może ze względu na chorobę stawów? Gdyby nie stawy to wiadomo, można częściej chodzić na spacery, ale jak pies za bardzo nie może i też nie chce, to co zrobić? A może na starość psy po prostu tyją bardziej, a zwłaszcza wysterylizowane suki?

 
Opublikowany : 09/09/2020 23:58
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 773
Ekspert
 

Dzień dobry.

Psy tyją z powodu zbyt dużej podaży kalorii w posiłkach, a nie z powodu jakichkolwiek zabiegów. Przed odchudzaniem należy wykonać badanie krwi, aby sprawdzić w jakim stanie jest wątroba i nerki pupila, a także czy nie ma problemów z tarczycą. Odchudzenie psa warto zacząć od diety. Proszę wprowadzić karmę odchudzającą, lub karmę dobrej jakości i dawkować ją ściśle wedle zaleceń producenta, przy czym ilość podawanej karmy powinna dotyczyć masy ciała, którą pies ma osiągnąć, a nie tej, którą posiada. Absolutnie zakazane jest dokarmianie psa ludzkim jedzeniem, przysmakami – należy przestrzegać diety, najlepiej ułożonej przez psiego dietetyka. Jeśli chodzi o ćwiczenia, powinny być one dostosowane do możliwości psa. Najbezpieczniej dla stawów będzie zacząć od ćwiczeń w wodzie, zwłaszcza, że wysokie temperatury na zewnątrz zachęcają do korzystania z wody. Bieżnia wodna również będzie świetnym pomysłem i korzystnie wpłynie na stawy pupila. Jeśli wyniki badań krwi będą zadowalające warto pomyśleć nad wprowadzeniem suplementów, poprawiających funkcjonowanie stawów. W miarę ubytku masy ciała, pies powinien być zdecydowanie bardziej chętny do ruchu – wtedy można pomyśleć o dłuższych spacerach. Co do zabiegów chirurgicznych, wiek raczej nie jest przeciwwskazaniem, ale otyłość i nadwaga już tak, dlatego przed rozważaniem interwencji chirurgicznej należy zredukować masę ciała pupilki.

Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 14/09/2020 20:30
Avatar photo
Posty: 12
Aktywny użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Dziękuję za odpowiedź.

Czy ma Pani jakąś opinię na temat tabletek na stawy firmy Synoquin EFA? Podobno są bardzo popularne wśród weterynarzy?

A także, czy kwas hialuronowy można podawać dożylnie? Dostawowo można, ale czy również dożylnie?

 
Opublikowany : 15/09/2020 08:50
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 773
Ekspert
 

Dzień dobry.

Słyszałam o preparatach z kwasem hialuronowym, które można podawać dożylnie – sprawdzają się bardzo dobrze w przypadkach psów cierpiących z powodu osteoartrozy i artretyzmu, a także na wszelkie stany zapalne w obrębie stawów. Proszę pamiętać, że jednorazowe podanie kwasu hialuronowego może nie być wystarczające, powinno się zastosować co najmniej 2-4 iniekcje, w zależności od stanu zdrowia psa. Przed podaniem preparatu warto zrobić badanie krwi i upewnić się, że wątroba pupila jest w dobrym stanie. Jeśli chodzi o Synoquin EFA, ma dość dobry skład, wydaje się być skutecznym suplementem do stosowania w przypadku zwyrodnień stawów – ale tu również, przed wprowadzeniem do codziennego stosowania, należy sprawdzić stan wątroby.

Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 17/09/2020 08:33
Avatar photo
Posty: 12
Aktywny użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Dziękuję za odpowiedź.
Czy kwas hialuronowy, nawet podawany dożylnie zamiast dostawowo, będzie według Pani skuteczniejszy w działaniu na choroby stawów, niż tabletki Synoquin EFA? Z tego co wiem Synoquin EFA jest preparatem w 100% naturalnym.

 

 
Opublikowany : 22/09/2020 19:37
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 773
Ekspert
 

Dzień dobry.

Niestety, nie mam porównania, co do skuteczności działania – aby mieć dokładne i miarodajne wyniki, należałoby przeprowadzić szereg badań z użyciem kwasu hialuronowego oraz tego konkretnego suplementu. Każdy preparat należy też rozpatrywać pod kątem konkretnego pacjenta. Myślę, że najlepszym doradcą, jeśli chodzi o sposoby wspomagania regeneracji stawów Pańskiego psa, będzie lekarz weterynarii, który widział zdjęcia RTG przedstawiające stawy psa oraz który zbada psa na żywo.

Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 23/09/2020 19:42

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.