Powiadomienia
Clear all

sterylizacja u starszej suki

Avatar photo
Posty: 1
Nowy użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Witam, moja 11-letnia suczka miała robione usg (wtedy kończyła jej się cieczka). 
Opis badania : macica pogrubiona 1,5cm, znikoma ilość płynu w świetle, jajniki aktywne, powiększone około 2cm x 1cm, widoczne duże około 1cm pęcherzyki. W nerkach niewielkie ogniska mineralizacji. Do tego powiększone gruczoły mlekowe.

Podczas cieczki zamiast krwi był mleczny wypływ. Suczka rodziła w wieku 4 lat. 
Weterynarz zalecił sterylizacje, powiedział, że może być tak, że za rok czy dwa dostanie ropomacicza, a im później zabieg tym gorzej. Z racji tego, ze sunia jest już starsza, obawiam się zabiegu. Ma tez nadwagę ( 2kg, waży 9kg).
Czy wynik usg rzeczywiście pokazuje wskazania do zabiegu?
Czy warto go teraz robić?

 

 
Opublikowany : 06/09/2020 09:42
Słowa kluczowe tematu
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 773
Ekspert
 

Dzień dobry.

To prawda, prędzej czy później będzie Pani musiała podjąć decyzję o zabiegu, a osobiście uważam, że lepiej przeprowadzić go w chwili, gdy jest to zabieg profilaktyczny a nie ratujący życie. Szkoda, że nie zdecydowała się Pani wcześniej na jego przeprowadzenie – każda kolejna cieczka (i ciąża) zwiększa ryzyko wystąpienia hormonozależnych zmian na listwie mlecznej oraz wystąpienia nowotworów wywodzących się z jajnika. W chwili obecnej rozsądnie będzie, gdy odpowiednio przygotuje Pani pupilkę do zabiegu. Absolutną podstawą jest wykonanie badania krwi oraz badania kardiologicznego, aby odpowiednio ocenić stan zdrowia pupilki i zastosować najbezpieczniejsze środki do znieczulenia. Warto wybrać przychodnię, która oferuje znieczulenie wziewne oraz opiekę anestezjologa w trakcie przeprowadzania zabiegu. Do czasu wyznaczenia daty zabiegu, warto zadbać o odpowiednią dietę pupilki, aby zredukować nieco masę ciała. W razie wątpliwości polecam zasięgnąć rady dietetyka zwierzęcego online. Przy podawaniu gotowej, sklepowej karmy, proszę zredukować ilość porcji do tej, którą zaleca producent na opakowaniu karmy – przy czym dawkujemy na tą masę ciała, którą pies powinien mieć, a nie tą, którą ma obecnie. Proszę zredukować ilość przysmaków i zwiększyć nieco dawkę ruchu.

Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 14/09/2020 20:25

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.