Powiadomienia
Clear all

Wymaz z oka

Avatar photo
 Ewa
Posty: 1
Nowy użytkownik
Inicjator dyskusji
 

Dzień dobry, 

5-cio miesięczny maltanczyk od początku pobytu w domu ma zacieki i brązowy włos przy mordce. Odwiedziłam okulistę. Nie zalecił wymazu, stwierdził, ze przeważnie wychodzą bakterie fizjologicznie bytujące. Ja jednak umarłabym się na wymaz u naszego stałego weterynarza. O jaki wymaz z oka poprosić? Na bakterie tlenowe, beztlenowe, grzyby? Dodam, ze co dzień pielęgnujemy oczy srebrem koloidalnym dla zwierząt lub specjalnymi płynami do oczu z zaciekami. 

 
Opublikowany : 20/07/2021 07:32
lek wet Katarzyna Hołownia-Olszak
Posty: 770
Ekspert
 

Dzień dobry.
Droga Pani Ewo, zacieki o których Pani pisze, nie są przyczyną, tylko efektem – najczęściej powodem ich powstawania są niedrożne kanaliki nosowo łzowe, przez które nadmiar łez, produkowanych przez gruczoły oka i powiek, nie może być odprowadzony do nosa. Innym powodem, przez który pojawiają się zacieki, jest nieprawidłowe ukształtowanie kąta oka – zbyt płytki dół łzowy sprawia, że nadmiar łez za szybko opuszcza powierzchnię rogówki. Wymaz i antybiogram, a także zastosowane na jego podstawie leczenie, nie przyniesie długotrwałego efektu, ponieważ faktycznie, w większości przypadków, w wyniku wychodzą bakterie i grzyby saprofityczne, które w normalnych okolicznościach znajdowane są na skórze, jednak zawilgocenie i maceracja skóry tej okolicy stworzyła im korzystne warunki do namnażania się. Codzienna pielęgnacja i higiena jest ważna, jednak nadal jest to tylko usuwanie efektu, a nie przyczyny. Dopóki nie zostanie ustalone co konkretnie powoduje zwiększony wypływ łez z oka, nie pozbędzie się Pani zacieków.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 24/07/2021 10:37

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 25MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.