Choroby oczu u psa: objawy, leczenie [lek wet Mateusz Nowakowski]

[kkratings]

Jak dbać o oczy Twojego psa?
Jak dbać o oczy Twojego psa?

Psy nie są aż tak zależne od swojego wzroku jak my, ale wciąż jest to jeden z głównych sposobów odbierania bodźców z otaczającego je świata.

Właściciel powinien więc zwracać szczególną uwagę na oczy przy pielęgnacji pupila.

Z tego artykułu dowiesz się jak prawidłowo pielęgnować oczy Twojego psa, jak rozpoznać najpoważniejsze schorzenia i jakie są sposoby ich leczenia.

Badanie oczu psa

Cotygodniowe oględziny oczu psa pozwolą Ci dostrzec zmiany, jakie mogą tam zachodzić jak np.:

Mogą one wskazywać na poważny problem, a szybka reakcja pozwoli uniknąć poważnych komplikacji zdrowotnych, a nawet ślepoty!

Chcesz, aby Twój pies na długo zachował zdrowy wzrok?

Musisz wiedzieć, że wiele zależy od Ciebie!

Ustaw swojego psa w dobrze oświetlonym miejscu i spójrz prosto w jego oczy. Powinny być przejrzyste, a twardówka (widoczna część gałki ocznej wokół rogówki) biała.

Twój pupil:

  • nie powinien łzawić,
  • nie powinien posiadać ropy w okolicy powiek,
  • gałka oczna powinna być naturalnych rasowo przynależnych rozmiarów.

Przy użyciu Twojego kciuka delikatnie odwiń powiekę dolną i spójrz poniżej jej linii.

Spojówka powinna być różowa, nie czerwona czy biała – bladość lub zaczerwienienie spojówek powinny zwrócić Twoją uwagę.

Objawy chorób oczu psa

Poniżej wypunktowane są objawy, które mogą wskazywać na toczący się proces chorobowy w jednym lub obydwóch oczach Twojego psa.

  1. Wysięk bądź ropna wydzielina.
  2. Łzawienie.
  3. Czerwone bądź białe spojówki.
  4. Przymknięte oko/oczy.
  5. Zamglenie lub zmiana koloru oka.
  6. Gałki oczne mają nienormalny rozmiar.
  7. Widoczna trzecia powieka u psa.
  8. Ślady łzawienia na sierści lub włosach.

Jak poprawnie czyścić oczy psa?

Oczyszczanie oczu psa
Oczyszczanie oczu psa

Przy użyciu sterylnego wacika delikatnie oczyszczamy okolice oczu z wydzieliny czy brudu zaczynając od wewnętrznego kącika oka.

Należy uważać, aby nie dotknąć rogówki, wacik można zwilżyć przegotowaną wodą bądź solą fizjologiczną.

Jeśli Twój pies cierpi na ciągły wysięk ropny bądź surowiczy powinieneś pójść do lekarza weterynarii, gdyż pupil może mieć infekcję.

Kontroluj włosy wokół oczu psa

Kontroluj włosy wokół oczu
Kontroluj włosy wokół oczu

Rasy psów długowłose mogą uszkadzać oczy, jeżeli ich włosy nie są odpowiednio przycięte w tej okolicy.

Używając nożyczek o zaokrąglonych końcach ostrożnie wytrymuj włosy wokół oczu tak, aby nie doszło do uszkodzenie rogówki i aby sierść pozwalała na swobodne widzenie pupila.

Mydła i szampony mogą mocno drażnić oczy, dlatego należy upewnić się przed kąpielą, że oczy są osłonięte bądź zapuścić do nich maść ochroną.

Jadąc samochodem z psem

Jazda samochodem z psem
Jazda samochodem z psem

Wielu z naszych podopiecznych uwielbia jazdę z dużą prędkością przy otwartym oknie z wiatrem w ich futrze.

Jeśli jednak jakieś ciało obce bądź insekt dotknie powierzchni oka przy takiej prędkości może spowodować poważne konsekwencje dla wzroku.

Ponadto wiatr przy takiej prędkości mocno wysusza i podrażnia oczy.

O wiele bezpieczniej jest jechać z delikatnie uchylonym oknem tak, aby pupil nie mógł wystawić głowy na zewnątrz.

Psie geny

Zrób małe poszukiwania w sieci i dowiedz się czy rasa Twojego psa jest predysponowana do jakiś chorób okulistycznych takich jak zaćma czy progresywny zanik siatkówki.

Oczywiście Twój pupil powinien mieć sprawdzane oczy każdorazowo na kontrolnej wizycie w gabinecie weterynaryjnym, ale wiedza na temat chorób genetycznych może pomóc Ci im zapobiec lub chociaż opóźnić.

Obserwuj język ciała Twojego psa, pocieranie okiem o krawędzie mebli lub dywan może świadczyć o problemie.

Najczęstsze choroby oczu u psa

Choroby oczu u psów
Jakie są najczęstsze choroby oczu u psów?

Poniżej znajdziesz wypunktowane najczęstsze schorzenia oczu psów, z którymi spotykamy się w gabinecie, oraz ich objawy.

Zapalenie spojówek u psa

Jak objawia się zapalenie spojówek u psa? Możesz zauważyć zaczerwienienie spojówek jednego lub obu oczu Twojego pupila, oko może być dodatkowo obrzęknięte oraz z wysiękiem.

Zespół suchego oka

Jest to choroba oczu polegająca na upośledzeniu wytwarzania filmu łzowego, co może powodować wrzody rogówki, ból czy wysięk.

Wiśniowe oko – wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki

Wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki – w przyśrodkowym kąciku oka psa pojawia się gruczoł trzeciej powieki, który wygląda jak okrągła czerwona mała wisienka.

Epiphora

Epiphora to nadmierne łzawienie spowodowane niewystarczającym odprowadzaniem łez przez drogi łzowe powoduje powstanie zacieków na futrze pyska w przyśrodkowym kącie oka.

Jaskra

Rogówka staje się zamglona, a oko powiększa swoja objętość w wyniku wzrostu ciśnienia śród gałkowego, schorzenie może to bardzo szybko doprowadzić do nieodwracalnych zmian w tym utraty wzroku.

Ektropium

Odwinięcie powieki na zewnątrz w stosunku do oka.

Entropium

Entropion u psa
Entropion u psa | Źródło: Wikipedia

Entropion u psa to odwinięcie powieki w kierunku oka.

Zaćma u psa

Zaćma u psa to brak przezroczystości soczewki może ograniczać widzenie, a nawet doprowadzać do utraty wzroku.

Progresywny zanik siatkówki

Spowodowany jest powolną degeneracją siatkówki. Częstym pierwszym objawem tej choroby oczu u psów jest nocna ślepota.

Wypadnięcie gałki ocznej u psa

Ta choroba oczu dotyczy w szczególności psów krótkoczaszkowych, a więcej na jej temat przeczytasz w artykule “Wypadnięcie gałki ocznej u psa”.

Jak zapobiegać chorobom oczu u psa?

Jeżeli naprawdę zależy Ci na zdrowiu Twojego pupila to cotygodniowa domowa kontrola okulistyczna nie powinna być problemem.

Stosując się do powyższych zaleceń w prosty i łatwy sposób można uniknąć wielu poważnych chorób oka, które niejednokrotnie mogą spowodować utratę wzroku u Twojego psa.

Po przeczytaniu tego artykułu wiesz już jak rozpoznać choroby oczu u psów kiedy zauważysz pogorszenie wzroku, jak im przeciwdziałać i jak dbać o wzrok Twojego psa.

Pamiętaj – Twój pies odczuwa ból równie silnie jak Ty.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat schorzeń okulistycznych, odsyłam do artykułów “Ropa w oku psa. Co to oznacza” i “Co zrobić, kiedy mojemu psu wypadnie gałka oczna?

Jakie mogą być objawy PRA?

Częstym pierwszym objawem progresywnego zaniku siatkówki u psa jest pogorszenie wzroku w nocy..

Co wskazuje na problem z oczami psa?

Często pocieranie okiem o krawędzie mebli lub dywan świadczy o problemie z oczami.

 

Wykorzystane źródła >>

Lek. wet. Mateusz Nowakowski

Lekarz weterynarii Mateusz Wiktor Nowakowski

Skończyłem Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Obecnie pracuję jako drugi lekarz na stadninie koni w Janowie Podlaskim. Po godzinach przyjmuję pacjentów w gabinecie dla małych zwierząt, gdzie w większości zdarzają się pacjenci okulistyczni z okolicy. Przez trzy lata praktykowałem z profesorem Ireneuszem Balickim uznanym specjalistą z tego zakresu w kraju i na świecie. Zajmuję się również okulistyką koni.

38 komentarzy do “Choroby oczu u psa: objawy, leczenie [lek wet Mateusz Nowakowski]”

  1. Mam shih tzu. Od miesiąca ma on problemy z oczami – ropa, oko jakby zamglone, mruży oczy. Byłam już u dwóch weterynarzy i ciągle przepisuja mi krople. Ale problem nadal trwa. Boje się o psa, bo odkąd ma ten problem jest trochę apatyczny. Wiem tylko że ma blizne na rogówce.

    Odpowiedz
    • Dzień dobry.
      Niestety bez zbadania psa i wykonania testów okulistycznych nie można postawić rozpoznania i wdrożyć leczenia.
      Jedyne co mogę doradzić to wizytę u specjalisty zajmującego się okulistyką zwierząt.
      Pozdrawiam, lek. wet. Magda Zdanowska.

      Odpowiedz
  2. Witam. Mam dwie suczki owczarka niemieckiego. Starsza – Matka ma około 2,5 roku, młodsza – córka jej prawie 9 miesięcy. Problem zaczął się u młodszej, wyciekala jej jakąś wydzielina z oczu aż w tym momencie wokol oczy ma swego rodzaju strupy ( taka twarda narosl jak gdyby) Do tego pojawiły się problemy skórne pod pyskiem i na dwóch tylnych łapach (pod pyskiem są takie placki bez sierści, na tylnych łapach widać rany z wydzielina ropna) Od 3 tygodni jest intensywnie leczona, rany Sa codziennie opatrywane, strupy w okol oczu także są przemywane i staramy się je trochę odmaczac bo strasznie się drapie łapa po oczach. Na początku oglądaliśmy też matkę czy nie ma podobnych objawów i nic się z nią nie działo aż do wczoraj. Wczoraj zauważyłam że intensywnie drapie się łapa po oczach, zawiezlismy ja do weterynarza lekarz powiedział że ma stan zapalny błon śluzowych ( gałki oczne ma zaczerwienione a powieki podpuchniete i równiez podczerwienione). Do tego gorączka. Obie dostają zastrzyki i krople do oczu. Co to za bakteria może u psów wywoływać takie objawy? Czy możemy my zarazić się czymś od naszych piesków? I co podać żeby im jak najszybciej pomoc? U młodej suki leczenie trwa już jakiś czas a jakiś wielkich efektów nie widzę niestety do tego teraz doszły objawy u starszej suki 🙁

    Odpowiedz
    • Dzień dobry.
      Bez obejrzenia pacjenta i wykonania dodatkowych badań dermatologicznych niestety nie potrafię Pani pomóc i udzielić odpowiedzi, co jest przyczyną zmian skórnych. Podłoże może być alergiczne, grzybicze, pasożytnicze oraz bakteryjne. Niestety nikt w ciemno nie jest w stanie udzielić odpowiedzi co powoduje chorobę dermatologiczną. Niezbędne jest wykonanie cytologii skóry, zeskrobin w kierunku badań parazytologicznych i na dermatofity oraz posiewu ze zmian. Dopiero wówczas będzie można konkretnie podać czynnik chorobowy.
      Pozdrawiam, lek. wet. Magda Zdanowska.

      Odpowiedz
    • Dzień dobry, udało się wyleczyć Pani psiaki?
      Mam ten sam problem z moją suczką (mieszaniec w typie husky, rany pod oczami i w okolicy pyska) i niestety leczenie weterynaryjne nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

      Odpowiedz
  3. Dzień dobry, jakiś czas temu zauważyłam że moja sunia (Bernenski Pies Pasterski, 7 lat) od jakiegoś czasu ma czerwone czy, spojowki ale tylko w domu. Na dworze problem znika. Nie ma żadnego wycieku ropnego ani nic podobnego. Pies nie trze oczu łapami ani o meble. Nie widać żeby jakikolwiek dyskomfort jej to sprawiało. Może to nadwrażliwość na sztuczne oświetlenie? Czy jednak stan zapalny i szukać weterynarza – okulisty?

    Odpowiedz
  4. Prawda jest taka, że większosć właścicieli psiaków nie zwraca aż takiej uwagi właśnie na oczy. Jak widzimy jakieś niepokojące objawy (kulenie, wymioty, drapanie itp.) to uznajemy że coś jest nie tak. Bo to widać. A choroby oczu nie są widoczne tak od razu. Mętne oczy jak w zaawansowanej zaćmie to już właściwie późny etap choroby. Niestety cieżko wykryć to na wczesnym etapie. Nasz pupil to przechodził, więc wiemy jaki to stres (dla nas i dla psiaka). Nie wiem czy wcześniejsze leczenie byoby łatwiejsze, ale na pewno przysporzyłoby mniej stresu. Operacje robiliśmy w u doktora (a nawet profesora) Marcina Lwa. Teraz widzimy różnicę jaka sie dokonała po takim zabiegu. Radość z życia po zabiegu jest niesamowita. Odebraliśmy właściwie chyba innego psiaka 😉 pełnego życia i radości. Prawie jak szczeniak, chociaż swoje 8 lat już miał.

    Odpowiedz
  5. ja wychodzę z założenia, że kiedy tylko dzieje się coś z moim jamnikiem, widzę jakieś podejrzane zachowania itp. to od razu lecę do lekarza. Ostatnio własnie psiak miał problemy z oczami: ropa, łzawienie, miałam wrażenie że ledwo widzi. Pierwsze co zrobiłam to poszłam do weta na kontrolę. Tam mnie od razu skierowali do specjalistycznej poradni okulistycznej. Tam szybko doszli do tego co się stało (coś ze spojówkami – nie pamiętam tej specjalistycznej nazwy) i rozpoczęli leczenie. W ciągu tygodnia wszystko wróciło do normy 🙂 wystarczyła po prostu wizyta u specjalisty

    Odpowiedz
  6. Mam maltańczyka i musiał coś sobie zrobić bo wokół jego jednej zierenicy są czerwone obwódki i wydaję się jakby ta zierenica była trochę cofnięta

    Odpowiedz
    • Dzień dobry.
      Niestety musicie Państwo udać się z pieskiem na wizytę do lekarza, najpierw internisty, ale niewykluczone, że niezbędna będzie także konsultacja u okulisty. Bez zbadania pacjenta nie można postawić rozpoznania i nic doradzić.
      Pozdrawiam, lek. wet. Magdalena Zdanowska.

      Odpowiedz
  7. To się stało dzisiaj .Nie chce teraz nic robić i ciągle leży i widać że go to boli bo nie daje mi tego dotknąć i lekko przymyka oczko

    Odpowiedz
  8. Witam, mam problem. Dziesięć dni temu moja sunia była u weterynarza gdzie przez dwa dni otrzymała serię zastrzyków, lekarz powiedział mi że brak apetytu i wysoką gorączka spowodowane były ugryzieniem kleszcza ale po zastrzykach miało być ok i było do dziś, zauważyłam że całe białka oczek są czerwone jakby popękały żyłki w oczkach PROSZĘ O POMOC CO ROBIĆ

    Odpowiedz
    • Dzień dobry.
      Czy w oku widać nastrzykane krwią naczynia, czy wylewy krwawe obejmują całą twardówkę? Jeśli widzą Państwo nastrzykane naczynia jest to teleangiektazja – objaw wielu chorób,w tym na przykład boreliozy. Powinniście Państwo zgłosić to lekarzowi prowadzącemu. W przypadku wylewu krwawego, możliwe, że doszło do uszkodzenia naczyń krwionośnych w obrębie gałki ocznej, może doszło do urazu, podrażnienia lub wylewu podspojówkowego. Czy Wasza pupilka nie wykazuje żadnych innych, niepokojących objawów? Czy wróciła do stanu przed chorobowego? W celu wzmocnienia naczyń krwionośnych, warto zastosować rutozyd, w dawce odpowiedniej na masę ciała pacjentki. Myślę, że i tak najrozsądniej będzie jak udacie się Państwo do swojego lekarza prowadzącego, bez dokładnego badania klinicznego ciężko jest ocenić stan zdrowia pacjenta.
      Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

      Odpowiedz
  9. Mój pies ma czerwonokrwiste białka. Ma 2lata. To owczarek podhalański. Nie wiem co jest powodem czy alergia na kurczaka lub jakieś rośliny czy może jaskra, ale gałka oka nie jest mglista i pies nie łzawi . Widzi dobrze z daleka. Od miesiąca ten stan się nie zmienia. Mimo że zmieniłem karmę na jagnięcine brit

    Odpowiedz
    • Dzień dobry.
      Wzrok jest bardzo istotnym zmysłem dla psa, warto dbać o oczy. Zaczerwienienie “białek” może świadczyć o stanie zapalnym, podrażnieniu. Czy pojawia się jakiś wypływ z zaczerwienionych oczu? Czy powieki są obrzęknięte? Czy pupil interesuje się jakoś oczami? Próbuje się ocierać o różne przedmioty, drapie się? Powinien się Pan udać na wizytę do lekarza weterynarii. Warto zbadać, czy w oku nie tkwi wbite ciało obce – jeśli coś utkwi w oku, jest to bardzo nieprzyjemne i może powodować silne podrażnienie. U młodych psów bardzo często występuje grudkowe zapalenie trzeciej powieki. Powiększające się grudki chłonne ocierają i podrażniają spojówkę, wywołując dość silny stan zapalny. U tak młodego psa nie spodziewałabym się zaćmy, jest to schorzenie, które dotyka starszych pacjentów (chyba, że Pański pupil cierpi na jakąś wrodzoną dysfunkcję). Tak jak wspomniałam, najlepiej będzie jak uda się Pan do swojego lekarza weterynarii.
      Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

      Odpowiedz
  10. Mam labradora. Na jednym oku pojawila mu sie brązowa plamka na gałce. Poza tym nic nie dolega. Widzi z daleka. Czy jest sie czego obawiac? Ps.nie ma już takiej siwej obwoluty oka to sezonowe u niej.

    Odpowiedz
    • Dzień dobry.
      Powinna się Pani udać do okulisty weterynaryjnego, najlepiej jak najszybciej. Wygląda na to, że doszło do wylewu krwi lub jakiegoś rozrostu w komorze przedniej oka – niestety, przesłane przez Panią zdjęcie jest nieco niewyraźne, nie jestem w stanie stwierdzić co to konkretnie jest. Obie sytuacje są dość niebezpieczne, warto się temu bliżej przyjrzeć – oba przypadki mogą spowodować wzrost ciśnienia w gałce ocznej i duży dyskomfort pupila. Zignorowanie problemów okulistycznych może grozić utratą wzroku. Uważam też, że warto przyjrzeć się nieco bliżej wyłysieniom wokół oczu. Czy pojawiają się one od zawsze? Czy dopiero od jakiegoś czasu? Takie zmiany mogą świadczyć o silnym świądzie w tej okolicy, wiąże się to z drapaniem powiek. Okularowate wyłysienia mogą sugerować nużycę – jak zabezpiecza Pani pupila przeciw pasożytom zewnętrznym? W przypadku zmian tego typu warto skonsultować je z lekarzem weterynarii, a jeśli nie zostanie znaleziona bezpośrednia przyczyna, dobrym pomysłem jest wdrożenie leków zwiększających odporność zwierzęcia.
      Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

      Odpowiedz
  11. Witam,
    Mój maltańczyk ma bardzo często jedno oko(białko oka)brązowe.Oko to często też łzawi i jest pod nim brązowy zaciek.Weterynarz mówi żeby się tym nie przejmować mi jednak nie daje to spokoju…Problem to bardzo często powraca…Dodam iż piesio ma 7 miesiecy.Pozdrawiam.

    Odpowiedz
    • Dzień dobry.
      Powinna się Pani skontaktować z okulistą weterynaryjnym. Maltańczyki są rasą u której bardzo często występują nieprawidłowości w budowie kanalików nosowo- łzowych. Kanaliki te bywają zatkane, co uniemożliwia odpływ nadmiaru łez, występuje wtedy intensywne łzawienie w jednym oku. Dodatkowo u tej rasy zdarza się, że pojawiają się nadprogramowe rzęsy, które drażnią rogówkę i powodują ciągły wypływ z oka. Proszę sobie wyobrazić że ma Pani rzęsę w oku – te nadliczbowe rzęsy pies odczuwa bardzo podobnie. Piesek jest młody, więc nie zwlekałabym z wizytą. Problemy zdiagnozowane w młodym wieku, bardzo często można skorygować odpowiednim postępowaniem, farmakologicznym lub chirurgicznym, a ich zignorowanie pogorszy tylko sytuację. Do czasu wizyty proszę zachować szczególną higienę okolicy oka, wilgotna sierść, ściśle przylegająca do skóry może powodować jej stan zapalny, odparzenia i infekcje.
      Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

      Odpowiedz
  12. Dobry wieczór.
    Mam 14 letnia suczkę która na oku ma narośl. Byłam u Weterynarza który polecił zabieg usunięcia narośli bez badania psa .Udałam się do innego weterynarza który zrobił badania krwi i osłuchał psa. Twierdził że może mieć chore serce ,badania z krwi nie wyszły najlepiej i że trzeba skonsultować z kardiologiem żeby podleczyć psa i mu wykonać zabieg . Chciałam zapytać czy jest inna możliwość . Boję się , że pies jest za stary na znieczulenie ogólne .Proszę o radę , może istnieje jakaś maść która by pomogła dodam że pies liże łapę i podrażnia sobie oko. Z góry dziękuję za poradę dołączam zdjęcie .
    Wiola

    Odpowiedz
    • Dzień dobry.
      Wiek jest pojęciem względnym – tak naprawdę ważne jest to, jak się czuje pies, czy nie ma chorób towarzyszących, czy nie cierpi z powodu przewlekłych schorzeń. Warto też zastanowić się nad samą zmianą – drażni oko (o czym świadczy obecność wydzieliny w kąciku oka i na brzegu powiekowym), przeszkadza też psu, skoro próbuje łapką podrapać oko. Myślę, że warto mimo wszystko rozważyć zabieg, jednak, należy się do niego dobrze przygotować, obecność tej zmiany nie jest stanem nagłym, wymagającym pilnej interwencji. Przede wszystkim, należy zaopiekować się pupilką i wdrożyć zalecane leki kardiologiczne. Co konkretnie wyszło źle w badaniach krwi? Również i w tym wypadku należy wprowadzić leczenie ukierunkowane na schorzenia, które mogą być przyczyną niepokojących parametrów. Po ustabilizowaniu stanu pupilki proszę zastanowić się nad przychodnią, w której zabieg będzie wykonany. Warto udać się do placówki, która oferuje znieczulenie wziewne (jest to najbezpieczniejsza forma narkozy) oraz opiekę anestezjologa w trakcie znieczulenia.
      Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

      Odpowiedz
      • Dzień dobry, od ponad tygodnia mój piesek ma czerwone białko jednego oka. Wychodzi z niego wydzielina. Pod górna powieka zrobiły się jakby krosty. Weterynarz przepisał krople Vigamox. Stosujemy od 3 dni ale zmniejszyły tylko wydzielanie kleistej mazi i świąd. Białko oka wciąż pozostaje zaczerwienione i z „krostami”.

        Odpowiedz
        • Dzień dobry.
          Ciężko liczyć na efekt, po tak krótkim okresie podawania leków. Vigamox jest preparatem zawierającym w sobie dość silnie działający antybiotyk. Rozumiem, że na wizycie pies został zbadany? Czasami zdarza się, że oprócz infekcji bakteryjnej, powodem zwiększonej ilości wydzieliny w worku spojówkowym może być uszkodzenie rogówki, albo powiększenie grudek chłonnych na trzeciej powiece – w takich przypadkach sam antybiotyk może nie być wystarczającym środkiem do walki z chorobą. Proszę sprawdzić, czy pies nie pociera sobie oka, czy nie odczuwa świądu powiek. Może to utrudniać regenerację tkanek i wikłać stan zapalny – w takich przypadkach konieczne jest zastosowanie kołnierza ochronnego. Jeśli po 5 dniach stosowania preparatu wedle zaleceń, nie zauważy Pani żadnej różnicy, proszę udać się na wizytę kontrolną. Warto wybrać lekarza, który specjalizuje się w okulistyce.
          Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

          Odpowiedz
  13. Dzień dobry. Mój 4 miesięczny owczarek niemiecki pocierał oczko i leciała mu z niego ropa.
    Lekarz weterynarz zdiagnozował że na górnej powiece oka ma dwa skórzaki z których wtrastają mikro włoski drażniące oko. Dostał kropelki i żel 4x dziennie. Czeka go operacja chirurgiczna usunięcia tych skórzaków. Jednakże od piątku zaczeła mu rosnąć w tym miejscu kulka wielkości wiśni( nie jest to cherry eye) Przy kolejnej wizycie lekarz stwierdził że nie wie co to jest ( może torbiel, cysta, nowotwór) Nie mogę nigdzie jednak znaleźć jakiegoś odpowiedniego przypadku który mój piesek ma. Lekarz dał mu jakiś zastrzyk i dał nam dwie tabletki ( antybiotyk) żeby dać na drugi dzień rano i wieczorem. ( i powinno zejść) Korpimy mu oczko 3x dziennie Tobradexem i żelujemy Cornereżelem. Kulka się niestety nie zmniejsza a piesek bardzo źle to znosi, swędzi go, drapie się. Dołączam zdjęcia. Proszę o pomoc!!!!! Pozdrawiam Krzysztof

    Odpowiedz
    • Dzień dobry.
      Powinien się Pan jak najszybciej umówić na konsultację okulistyczną do specjalisty. Przede wszystkim, jeśli pies odczuwa świąd i drażni oko, pociera je łapkami, może doprowadzić do uszkodzenia rogówki, konieczne jest zastosowanie kołnierza ochronnego. Jak sam Pan wie, krople, żele ani maść, nie usuną przyczyny, konieczna jest interwencja chirurgiczna, jeśli chodzi o skórzaka lub dodatkowe rzęsy, o których Pan wspomniał. Natomiast zmiana na przedstawionym przez Pana zdjęciu, przypomina nieco zatkane ujście gruczołu Meiboma. Są to zmodyfikowane gruczoły łojowe, biorące udział w produkcji filmu łzowego. Terapia w przypadku zamkniętego ujścia gruczołu polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia i usunięciu całej zalegającej wydzieliny – warto, by zabieg ten przeprowadził lekarz, który ma doświadczenie w chirurgii okulistycznej.
      Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

      Odpowiedz
  14. Witam ponownie. Dodaję zdjęcia mojego owczarka 4 miesięcznego., nie wiem czy się załadowało poprzednio.
    Muszę coś napisać więcej bo komentarz nie chce się opublikować bo tekst jest za krótki.
    Proszę o pomoc.

    Odpowiedz
  15. Witam
    Mój piesek ma 5 miesięcy i na oku ma biala kreske, mam czerwone oko i ropieje, widać, że boli ja ta , byłam u weterynarza i przepisał jej krople Ale nie przechodzi czy to coś poważnego?proszę o pomoc !!!!!

    Odpowiedz
    • Dzień dobry.
      Niestety, nie wiem czym może być “biała kreska”, o której Pani wspomina, jednak zaczerwienienie oka oraz jakikolwiek wypływ, są zawsze objawami bardzo niepokojącymi. Domyślam się, że lekarz w czasie wizyty wykonał test fluoresceinowy i wykluczył uraz rogówki? Jeśli nie widzi Pani poprawy, po zaleconych kroplach, zdecydowanie warto zgłosić to lekarzowi prowadzącemu. W przypadku zmian na powierzchni gałki ocznej, które swędzą, bolą, sprawiają dyskomfort, oprócz leczenia miejscowego, warto założyć psu kołnierz, aby nie drapał bolesnej okolicy. Do czasu ustalenia wizyty kontrolnej, wskazane, by dbała Pani szczególnie o higienę tej okolicy – proszę przemywać oko płynem fizjologicznym (NIE rumiankiem, NIE herbatą) i usuwać całą nagromadzoną wydzielinę.
      Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

      Odpowiedz
  16. witam ma latlretka pinczerka ma juz 10zlat i od kilku dni na jedyn z oku ma taką biała plamę zamiast żrenicy ? a teraz w ciagu tak naprawde jednego no może półtora dnia nachodzi to na drugie oko piesek widać ze nie widzi ? co ja mogę doraznie zrobić do poniedzialku do puki trawimy do lekarza ?

    Odpowiedz
    • Dzień dobry.
      Zmiany w obrębie oczu zawsze wymagają pilnej konsultacji z lekarzem, najlepiej z okulistą weterynaryjnym – bo nie każdy lekarz jest specjalistą z każdej dziedziny. Opis, nawet najdokładniejszy, nie zastąpi badania pacjenta w gabinecie. Biała plamka na powierzchni gałki ocznej, może być zmianą barwnikową, uszkodzeniem rogówki, zmianą rozrostową, zaćmą, nabłonkiem, rozrastającym się na powierzchni owrzodzenia. Z pewnością nie warto zwlekać z wizytą. Do czasu badania u lekarza, proszę zwrócić uwagę, czy pupilka interesuje się zmianą, czy drapie okolicę oka, czy odczuwa dyskomfort – w razie świądu wskazane jest założenie pupilce kołnierza ochronnego. Proszę też zaobserwować, czy stara się omijać przeszkody na swojej drodze, czy też ich nie widzi. Jeśli z oka wydobywa się wydzielina, należy ją regularnie usuwać i oczyszczać okolicę oka, najlepiej płynem fizjologicznym (NIE herbatą, NIE rumiankiem).
      Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

      Odpowiedz
  17. Mam 3 miesięczną sunię owczarka niemieckiego. Jej prawe oko zmieniło kolor z czarnego na jasnogranatowy, zmętniało, jest trochę mniejsze i nachodzi na nie biała błona. Było leczenie kroplami Tobrex. Nie ma poprawy. Czy to poważny problem? Proszę o Pana opinię

    Odpowiedz
    • Dzień dobry.
      Sądząc po Pani opisie problem jest bardzo poważny. Powinna Pani niezwłocznie zgłosić się do okulisty weterynaryjnego. Opis zmian, nawet najdokładniejszy, nie zastąpi badania pacjenta w gabinecie, jednak o ile dobrze Panią zrozumiałam, pupilka może mieć zapalenie błony naczyniowej oka, lub uszkodzenie innych struktur budujących gałkę oczną. Do czasu umówienia wizyty u specjalisty, warto wykonać test na choroby odkleszczowe, mogą one powodować właśnie takie zmiany w oku. Drugą, częstą przyczyną powstawania zmętnienia i widocznego jagodowego koloru jest nosówka – proszę upewnić się, czy do tej pory pupilka miała przeprowadzone wszystkie zalecane szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym. Proszę nie zwlekać z wizytą u specjalisty, zmiana barwy oka zawsze jest bardzo niepokojącym objawem, zwłaszcza u tak młodego pieska.
      Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

      Odpowiedz
  18. Dzisiaj zauważyłam u mojego 4-miesięcznego shih tzu taką plamkę, czy to coś poważnego? Oczko nie łzawi, pies zachowuje się normalnie.

    Odpowiedz
    • Szanowna Pani
      Nie jestem w stanie ocenić ze zdjęcia co to jest oraz czy jest to niebezpieczne dla Pani psa. Nie do końca wiem też, o którą plamkę chodzi- w źrenicy odbija mi się światło i ciężko mi ocenić zdjęcie. Jedyne co zwraca moją uwagę w tym zdjęciu to to, iż w kącie przyśrodkowym oka rzeczywiście widoczna jest nieznaczna pigmentacja nadtwardówki, która może być spowodowana prawdopodobnie drażnieniem włosów wchodzących do oka, bądź entropium kąta przyśrodkowego- nie są to zmiany, które potrzebują diagnostyki na cito i wzrok Pani psa nie jest zagrożony. Natomiast proponowałabym tutaj wizytę u lekarza weterynarii, aby dokładnie zbadał oko Pani psa. Na wizycie będzie Pani mogła również dokładnie sprecyzować o jaką plamkę chodzi. Ze zdjęcia nie jestem postawić pewnej diagnozy. Lekarz weterynarii na wizycie oceni oko Pani psa, a w razie potrzeby- odeśle Panią do lekarza weterynarii specjalizującego się w okulistyce weterynaryjnej.
      Pozdrawiam, Julia Kostrzewa, lekarz weterynarii.

      Odpowiedz
  19. posiadam szczeniaka rasy shih tzu. weterynarz polecil mi dl aniej kropelki do oczu ktore stosuje od 2 tygodni lecz nadal ropieja jej oczka i ma na zrenicy jakis fioletawy odcien a galka oczna jest lekko zabarwiona na fioletowo

    Odpowiedz
    • Dzień dobry.
      Psy ras brachycefalicznych cierpią na wiele schorzeń, które znacząco utrudniają normalne funkcjonowanie. Istnieje zespół oczny ras brachycefalicznych- płytkie oczodoły, duże gałki oczne, za duża szpara powiekowa i ogromna ilość włosów, gromadzących się wokół oka mogą przyczyniać się do nadmiernego łzawienia. Gałki oczne u psów tych ras są szczególnie narażone na powstawanie wrzodów, uszkodzeń, na wysychanie i na ciągłe podrażnianie. Jeśli chodzi o krople, z pewnością warto stosować krople nawilżające, z kwasem hialuronowym, przez całe życie zwierzęcia. Jednak oprócz tego należy zbadać psa u lekarza, który specjalizuje się w okulistyce weterynaryjnej. Specjalista sprawdzi, czy powieki są ustawione poprawnie względem gałki ocznej. Oceni, czy pupil nie ma dwurzędowych rzęs, a także sprawdzi, czy kanaliki nosowo – łzowe są w pełni drożne. Do czasu wizyty, proszę przemywać okolicę powiek borasolem (jest łagodny i niedrażniący dla gałki ocznej) i stosować zalecone krople. Proszę też dopilnować, by pies nie pocierał oczu oraz skrócić sierść, tak, by nie drażniła gałki ocznej.
      Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

      Odpowiedz
  20. Witam. 3 – 4 dni temu oko Luny wiek 1.5 roku miało popekane żyłki teraz zmieniło kolor byliśmy u lekarza dziś dostała antybiotyk i krople rasa buldog francuski

    Odpowiedz
    • Dzień dobry.
      Powinniście się Państwo niezwłocznie udać do lekarza weterynarii, specjalizującego się w okulistyce. Jeśli pupilka faktycznie jest tak młoda, jej oko nie wygląda dobrze – zauważalne jest silne zmętnienie soczewki, asymetria źrenic oraz uwypuklenie jednego oka (chociaż to może być zakłamanie zdjęcia). Psy ras brachycefalicznych mają szczególną predyspozycje do schorzeń oczu – mają płytkie oczodoły, za szerokie szpary więzadłowe, często miewają nadliczbowe rzęsy i problem z produkcją odpowiedniej ilości łez. Dodatkowo ich żywiołowy i energiczny charakter predysponuje do wszelkiego rodzaju urazów i uszkodzeń oka. Proszę nie zwlekać z ustaleniem wizyty u specjalisty, a do czasu spotkania z lekarzem proszę założyć pupilce kołnierz i stosować sztuczne łzy lub krople z kwasem hialuronowym, aby nawilżyć powierzchnię oka. Nawiasem mówiąc, nos pupilki również należałoby skorygować, ma dość wąskie otwory nosowe.
      Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami. 

WYPEŁNIJ POLA, ABY POBRAĆ MATERIAŁY W PDF 👇

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.