Wypadnięcie gałki ocznej u psa: postępowanie i zalecenia weterynarza

Czy mój pies straci wzrok?
Co zrobić, kiedy mojemu psu wypadnie gałka oczna?

Wypadnięcie gałki ocznej u psa to dość przykra sprawa, o która jednak zdarza się i dotyczy wszystkich ras psów, a w szczególności ras brachycefalicznych.

Wypadnięte oko wygląda dużo gorzej niż mogłoby się wydawać.

Często jest jedynie delikatnie poza obszarem oczodołu, choć zdarza się, że przy mocnych urazach wisi dosłownie na włosku.

Jeżeli mięśnie i nerwy nie są bardzo uszkodzone to szansa, że Twój pies nie straci wzroku jest większa niż 50%.

Oczywiście wszystko zależy od szybkiej i prawidłowej reakcji.

Po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedzieć jak zareagować, kiedy Twojemu psu wypadnie gałka oczna i jak temu zapobiegać.

Ale o tym później, zacznijmy od początku.

Co to jest wypadnięcie gałki ocznej u psa?

Wypadnięcie gałki ocznej jest to jej przemieszczenie poza obszar oczodołu za linię powiek. Może ona wystawać dalej lub nawet zwisać z pyska psa na kilku włókienkach mięśniowych.

Powieki nie mają możliwości zamknięcia się lub nawet pokrycia oka, co skutkuje wysychaniem i możliwą depigmentacją.

Przyczynami takiego stanu mogą być urazy i rany głowy albo naciąganie skóry głowy i szyi za bardzo do tyłu.

Szczególnie narażone są rasy psów o płytkim oczodole i krótkiej kufie:

Inną przyczyną są guzy i ropnie w przestrzeni za gałkowej.

Czy mój pies straci wzrok?

Czy mój pies straci wzrok?
Czy mój pies straci wzrok?

Ślepota jest możliwa przy tego typu urazie.

Jest to nagły przypadek i czas reakcji jest krytyczny.

Im dłużej oko będzie pozostawało nieleczone, tym większe prawdopodobieństwo ślepoty.

Czasami nawet mimo szybkiej reakcji nie da się uratować wzroku z względu na rozległości uszkodzeń bądź krytyczny stan pacjenta po wypadku, gdzie pierwszeństwo ma ratowanie życia, a oko schodzi na dalszy plan.

Co możesz zrobić, gdy już TO się stanie?

Jak najszybciej jedź do najbliższej przychodni weterynaryjnej!

Wypadnięta gałka oczna jest bardzo poważnym stanem klinicznym mogącym skutkować utrata wzroku lub samej gałki ocznej.

W krótkim czasie po wypadnięciu obrzęk tkanek za okiem i wokół niego praktycznie uniemożliwia powrót do normalnej pozycji oka.

Poniżej przedstawione zostały podstawowe kroki postępowania przed przybyciem do lecznicy.

  1. Po pierwsze chroń uszkodzone oko, przed wyjazdem z domu przyłóż gazę, wacik, czy w ostateczności czysty kawałek szmatki nasączony roztworem soli fizjologicznej bądź, gdy ta nie jest dostępna zwykłą wodą z kranu na powierzchnie gałki, aby utrzymać jej nawilżenie. Jeżeli pies nie pozwala przyłożyć sobie tymczasowego opatrunku napełnił roztworem soli fizjologicznej bądź wody butelkę ze spryskiwaczem i pryskaj, co minutę na oko, aż do przyjazdu do lecznicy.
  2. Kontynuuj nawilżanie przez cała drogę. Nie zdejmuj opatrunku żeby go nawilżać po prostu polewaj go, gdy jest przyłożony do powierzchni gałki ocznej.
  3. Nieś psa, jeżeli jest to możliwe, aby ograniczyć wstrząsy i możliwość pogłębienia urazu.

Jeżeli najbliższa lecznica jest oddalona więcej niż 30 min drogi można rozważyć repozycję gałki ocznej.

Wymaga to udziału dwojga ludzi – jedna osoba do trzymania psa, a druga do repozycji oka. Poniżej znajdziesz opis, jak należy to zrobić.

  1. Zdezynfekowanymi rękami spróbuj naciągnąć powieki na gałkę oczną.
  2. Jeżeli gałka jest zbyt wysunięta, aby było to możliwe, możesz potrzebować dodatkowej pary czystych rąk, aby wepchnąć gałką z powrotem na miejsce. Gdy mięśnie są obrzęknięte może to być nie możliwe.

To działanie rekomendowane jest jedynie w ostateczności, gdy jesteś bardzo daleko od najbliższego lekarza.

Jeżeli przy delikatnych próbach nie udało się zreponować oka nie rób tego na siłę!

Pamiętaj, że nawet w przypadku, gdy zabieg się powiódł i tak musisz bardzo szybko udać się do lekarza, aby mógł podjąć on dalsze kroki w celu ratowania wzroku pupila i jego oka.

Co zrobi lekarz weterynarii?

Wiele rzeczy musi być ocenione przez lekarza, aby dobrać właściwą drogę leczenia, zalicza się do tego:

  • ocena całkowitych obrażeń oka,
  • poziom odbarwienia, przebawienia i zadrapań na rogówce,
  • poziom krwotoku wewnątrzgałkowego,
  • poziom uszkodzeń mięśni, nerwów i naczyń w przestrzeni zagałkowej.

Na podstawie tej oceny gałka oczna może zostać zreponowana z dobrym rokowaniem powrotu widzenia lub całkowicie usunięta.

Powieki są z reguły tymczasowo zszywane (na czas od 1 do 2 tygodni), aby stworzyć wilgotną komorę przyspieszającą gojenie i chroniącą przed nowymi urazami i ponownym wypadnięciem.

W przypadku stwierdzenia braku możliwości odzyskania wzroku oko może być usunięte bądź zostawione w celach kosmetycznych, w tych samych celach czasami wstawia się syntetyczne protezy.

Aczkolwiek psy świetnie sobie radzą widząc na jedno oko, a nawet z całkowitą ślepotą potrafią świetnie się poruszać po znanym terenie.

Domowa opieka po wizycie u lekarza

Jak dbać o psa po zabiegu?
Jak dbać o psa po zabiegu?
  1. Twój pies będzie zmuszony do chodzenia przez jakiś czas w kołnierzu elżbietańskim w celu ochrony uszkodzonego oka bądź samej rany, pod żadnym pozorem nie zdejmuj go chyba, że obserwujesz psa przez cały czas.
  2. Aplikuj wszystkie medykamenty przepisane przez lekarza weterynarii do oka swojego pupila i zwracaj szczególną uwagę czy wszystko w porządku ze szwami, jeżeli są one założone.
  3. Obserwuj czy nie występuje jakieś krwawienie, obrzęk bądź ropienie.
  4. Sprawdzaj temperaturę psa na obecność gorączki, jeżeli taka wystąpi poinformuj lekarza.
  5. Ponadto musisz przestrzegać wszystkich zaleceń i pilnować terminów wizyt kontrolnych.
  6. Możesz przedyskutować również możliwość późniejszej operacji zmniejszenia szpary powiekowej w celu ponownego uniknięcia takiej sytuacji.

Podsumowanie

Niestety stan obecnej wiedzy medycznej nie zna sposobu na zapobiegniecie wypadania gałki ocznej u psów.

Dlatego jedyne, co może zrobić właściciel to postępować według wskazówek zamieszczonych w tym artykule.

Takie zachowanie może nie tylko ułatwić pracę lekarzowi, lecz także uratować wzrok psa!

Życzę wszystkim czytelnikom, aby nigdy nie musieli znaleźć się w takiej sytuacji, aczkolwiek, gdy do niej dojdzie powinniście już wiedzieć jak się zachować.

Masz psa rasy, która jest szczególnie predysponowana do tego schorzenia? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat operacji zmniejszenia szpary powiekowej? Dodaj teraz komentarz pod artykułem, na pytania odpowiem tak szybko jak to możliwe.

 

Wykorzystane źródła >>

Lek. wet. Mateusz Nowakowski

Lekarz weterynarii Mateusz Wiktor Nowakowski

Skończyłem Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Obecnie pracuję jako drugi lekarz na stadninie koni w Janowie Podlaskim. Po godzinach przyjmuję pacjentów w gabinecie dla małych zwierząt, gdzie w większości zdarzają się pacjenci okulistyczni z okolicy. Przez trzy lata praktykowałem z profesorem Ireneuszem Balickim uznanym specjalistą z tego zakresu w kraju i na świecie. Zajmuję się również okulistyką koni.

Komentarze
Subskrybuj
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze
dariusz koszowski
dariusz koszowski

Wczoraj mój pies ( maltańczyk 1,5 roku miniatura) został potrącony przez samochód, po chwili przewiozlem go do weterynarza praktycznie pół przytomnego, który stwierdził że trzeba usunąć jedno oko oraz dał mu zastrzyk na uspokojenie, kroplówkę, oraz zrobił badania USG który wg niego były ok a przyznam że według mnie pies był w ciężkim stanie. Powiedział że rano mam jechać na prześwietlenie kręgosłupa itd bo on nie ma takiej aparatury. Nie czekając ani chwili dłużej zabrałem w kocu i z kroplówką psa do oddalonej o 30 km kliniki całodobowej mojego psa, za godzinę pies miał zrobiony pierwszy zabieg ( zaszytą powiekę ) doktor stwierdził że szansa na oko jest 50 na 50, po prześwietleniu wyszło że ma uszkodzona miednicę i za 4 dni zabieg, dziś byłem odwiedzic psa, myślę że cierpi bo piszczał ale patrząc na mnie na jedno oko wywolal u mnie łzy bo ten pierwszy wet go skreślił tak myślę, choć podając mu te znieczulenie i kroplówkę szybko po wypadku pewnie mu pomógł

Maria Winiarska
Maria Winiarska

jak oceniać oko po operacj jeżeli jest zmętniałe czy będzie na nie widzieć ?

Maciej
Maciej

Tydzień temu doszło do zaatakowania mojego psa co skutkowało wypadnięciem oka. Po tygodniu szwy zostały zdjęte, ale oko nadal nie jest w oczodole czy z czasem to wróci czy tak zostanie?

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Maciej

Dzień dobry.
Tą sytuację koniecznie trzeba skonsultować ze specjalistą – okulista zbada Pańskiego pupila i oceni, czy gałka oczna jest żywa, czy nie doszło do częściowej martwicy, czy nie ma uszkodzenia oczodołu oraz czy jest szansa na repozycję uszkodzonego narządu. Proszę nie zwlekać z wizytą u lekarza, gałka oczna jest niesamowicie wrażliwym i delikatnym narządem, a jej wypadnięcie powoduje wysychanie powierzchni gałki ocznej, co może skutkować pogłębianiem się urazów. Do czasu wizyty wskazane jest częste używanie kropli nawilżających i przemywanie okolicy oka płynem fizjologicznym. Rozsądnie jest założyć kołnierz, by okolica oka nie była drapana, pocierana.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Beata
Beata

Witam mojemu pieskowi przez ugryzienie przez psa wypadło oko było zszyte teraz mija 3 tydzień oko zakrapiam lekarstwami przepisanymi przez lekarza ale dręczy mnie pytanie czy oko może teraz wypadać np. przy zabawie z moim drugim pieskiem albo przy drapaniu.

Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Lekarz weterynarii Katarzyna Hołownia-Olszak
Odpowiedz  Beata

Dzień dobry.
Niestety, jest taka szansa. U psów ras brachycefalicznych a także u tych ze zbyt szeroką szparą powiekową oko nie jest stabilnie utrzymywane i urazy mogą spowodować wypadnięcie gałki ocznej. Po wygojeniu oka warto skonsultować się z okulistą weterynaryjnym, aby ocenił przede wszystkim czy oko po urazie nadal jest okiem widzącym, aby sprawdził, czy szpara powiekowa nie jest za szeroka i w razie potrzeby omówił zabieg kantoplastyki. Proszę pamiętać, że pupil powinien chodzić w kołnierzu ochronnym, aby nie podrapał się w okolicy oka. Oprócz zakraplania oka proszę też zachować szczególną higienę w okolicy powiek – najlepiej w tym celu sprawdza się borasol.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Gosia
Gosia
Odpowiedz  Beata

Dzień dobry mam taka sama sytuacje, psiak ma zszyte oko od poniedziałku, wszystko oczyszczam rumiankiem i kroplami od weterynarza, nie śmierdzi mu rana nie ma gorączki je pije i chce się bawić.
Martwi mnie fakt iż w tym oku jest taka dziwna maź, czy w pani przypadku tez tak było ?
Chcemy jeszcze tydzień przeczekać na ściągnięcie szwów, wtedy się okaże czy to oko zostaje czy trzeba niestety usunąć

19927BC8-8A1B-48EA-94CA-82E4604149C8.jpeg

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami. 

WYPEŁNIJ POLA, ABY POBRAĆ MATERIAŁY W PDF 👇

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.