Co warto wiedzieć przed zakupem Buldoga francuskiego?
Buldożek francuski nazywany również Buldogiem francuskim obecnie jest jedną z najczęściej spotykanych na ulicach ras psów.
Zapewne popularność hodowli buldog francuski zawdzięcza swojemu urokowi oraz rodzinnemu usposobieniu, które zyskało mu uznanie wielu miłośników psów.
Rasa buldogów francuskich wywodzi się z Francji. Buldog francuski należy do wzorca FCI nr 101 z 28.04.1995 roku.
Buldog francuski wzorzec rasy
Psy rasowe buldog francuski są niewielkie, lecz masywne.
Buldogi francuskie mają wygląd typowego małego molosa. Buldogi francuskie wyróżniają się muskularną sylwetką oraz zwartą budową ciała o mocnym kośćcu. Potężne w swej niedużej postaci, buldogi francuskie są krótkie i wyważone w proporcjach.
Głowa buldożka francuskiego jest masywna oraz kwadratowa. Ze względu na skróconą trzewioczaszkę rasa buldog francuski zaliczana jest do tzw. grupy brachycefalicznej.
Buldog francuski posiada charakterystyczne wydatne łuki nadoczodołowe przedzielone bruzdą, uszy szerokie sterczące, zaokrąglone przy nasadach, szyja krótka bez wiszącego podgardla.
Sam tułów pieska jest masywny, dobrze umięśniony z beczkowatą klatką piersiową. Kończyny proporcjonalne do reszty ciała, mocno umięśnione z mocnym i krótkim śródstopiem.
Wielkość i waga psa
Buldogi francuskie osiągają wagę około 9 kg – 14 kg. Wzrost buldogów francuskich jest proporcjonalny do wagi i wynosi w granicach 25 cm – 35 cm w kłębie.
Sierść i umaszczenie
Buldog francuski charakteryzuje się gładką i krótką sierścią, krótkim ogonkiem, płaskim pyszczkiem i stojącymi uszami.
Najpopularniejsze umaszczenia to:
- buldog francuski blue (niebieski),
- beżowy,
- buldog francuski czarny,
- brązowy,
- rzadziej biało-czarny.
Jak wygląda buldog francuski możesz zobaczyć na poniższym filmie:
Buldog francuski charakter
Psy tej rasy są bardzo:
- towarzyskie,
- pełne zapału,
- chętne do ćwiczeń,
- chętne do zabawy,
- czujne,
- odważne.
Buldożek francuski może być doskonałym stróżem.
Psiaki te stale gotowe do dzielenia radości i smutku ze swoim opiekunem, odnoszą się z czułością również do dzieci. Pies ten nadaje się zarówno dla dużych rodzin jak i dla samotnych bądź starszych ludzi.
Wymaga opieki jak każde inne zwierzę, jednakże w przeciwieństwie do niektórych ras, jest to rasa bardzo towarzyska.
Pielęgnacja buldoga francuskiego
Ze względu na przynależność do ras psów krótkowłosych, pielęgnacja opiera się na okresowym wyczesywaniu wypadającej sierści (np. raz w tygodniu) bieżąca pielęgnacja ubrudzeń powstałych na spacerze.
Aby zachować okrywę włosową w bardzo dobrym stanie należy stosować suplementy na sierść dla psa takie jak:
- Vita-vet sierść,
- preparaty wzbogacone o B-karoten,
- biotynę,
- kwasy omega 3 i 6.
Dodatkowo okresowe kąpiele w szamponach dla psów powinny być wykonywane nie częściej niż 4 razy w roku, chyba że sytuacja tego wymaga.
Obecnie na rynku są dostępne liczne szampony do kąpieli.
Ze względu na to, iż każda rasa psa posiada inne pH skóry, zalecane jest stosowanie szamponu dla rasy francuski buldog lub szamponu który jest neutralny pod względem pH.
Osobiście mogę polecić do kąpieli szare mydło takie jak Biały Jeleń, który nie wpływa na pH skóry zwierzęcia.
Ile żyje buldog francuski?
Średnia długość życia buldoga francuskiego wynosi około 13-16 lat.
Buldog francuski choroby
Z medycznego punktu widzenia, niestety buldożki francuskie są bardzo częstymi bywalcami w lecznicach weterynaryjnych i często miewają problemy zdrowotne.
Wady anatomiczne u buldożków francuskich
Jak już wcześniej wspomniałem psy tej rasy należą do grupy ras brachycefalicznych. Oznacza to, że posiadają bardzo mocno skróconą trzewioczaszkę w wyniku czego występują u nich:
- wady krtani i tchawicy,
- wady nozdrzy,
- wady podniebienia.
U buldogów francuskich obserwujemy:
- zwężenie nozdrzy przednich, co utrudnia wdychanie powietrza,
- wydłużony żagielek podniebienny, który zbyt długi wpada do światła krtani powodując duszność,
- wady rozwojowe chrząstek krtaniowych.
Wady te powodują u zwierzęcia objawy duszności, bezdechów oraz chrapania. Przy mocno rozwiniętych wadach, jako skutek uboczny może wystąpić wada w budowie serca.
Niestety, jako że wady te są wadami anatomicznymi i wrodzonymi, jedyną korektą i sposobem leczenia są zabiegi chirurgiczne.
Zabiegi chirurgiczne polegają na skróceniu podniebienia miękkiego, wykonaniu klinowatego wycinka w nozdrzach przednich aby zwiększyć otwory do jamy nosowej oraz korekta chrząstek krtaniowych.
Dwurzędowość rzęs
Prócz wad związanych z budową anatomiczną czaszki, pies rasy buldog francuski często ma problem z narządem wzroku.
Może u nich wystąpić tzw. dwurzędowość rzęs polegająca na obecności podwójnego rzędu rzęs.
Rzęsy dodatkowe powodują drażnienie rogówki i spojówki powodując ich stan zapalny.
Długie i mocne działanie uszkadzające rzęs, może w końcowym efekcie prowadzić do rozwinięcia się wrzodu rogówki.
Leczenie
Leczenie tej wady polega na chirurgicznym (najczęściej za pomocą elektrokautera) usunięciu rzęs.
Wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki
U psów rasy francuski buldog obserwujemy wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki.
Przyczyna tego zaburzenia nie jest znana, lecz uważa się, że powodem może być osłabienie połączenia podstawy gruczołu z tkanką okołooczodołową.
Występuje najczęściej u psów młodych, do 2 roku życia, jedno lub obustronnie.
W badaniu klinicznym w okolicy wewnętrznego kąta oka obserwuje się kulistą, różową tkankę wystającą spod trzeciej powieki.
Leczenie
Nieleczony gruczoł ulega przerostowi, zmniejsza się produkcja łez i dochodzi do zapalenia spojówek. Leczenie polega na chirurgicznej repozycji wypadniętego gruczołu.
Rozszczep podniebienia u buldoga
Wadą uwarunkowaną genetycznie, do której predysponowane są buldogi francuskie jest rozszczep podniebienia.
Manifestuje się szczelinowatym połączeniem między jamą ustną i jamą nosową.
Wadzie tej może towarzyszyć rozszczep warg.
Szczeniaki rasy francuski buldog z tą wadą posiadają problem z pobieraniem pokarmu, kichają, a z nosa, kiedy są karmione przez sukę wydobywa się mleko.
Ta anomalia prowadzi do zachłystowego zapalenia płuc.
Leczenie
Jedynym wyjściem jest chirurgiczna korekta wady.
Krąg motyli u buldogów francuskich
U psów tej rasy powszechnie występującą wadą wrodzoną jest tzw. krąg motyli (półkręg).
Jest to deformacja polegająca na ubytku centralnej części trzonu kręgu.
W efekcie może prowadzić do ucisku na rdzeń kręgowy, zaburzając dopływ krwi, w końcowym efekcie powodując ból a nawet paraliż tylnych kończyn.
Jedynym możliwym sposobem rozpoznania tej wady jest wykonanie zdjęcia RTG kręgosłupa.
Leczenie
W przypadku stwierdzenia wady, u takich osobników zaleca się ograniczenie ruchu i skakania. Niestety jest to wada nie podlegająca korekcji.
Alergie pokarmowe u buldogów francuskich
Poza wszystkimi wymienionymi wadami, buldogi francuskie często trafiają do gabinetu z objawami drapania się, zmianami skórnymi. Niestety, buldożki są bardzo często alergikami.
Aby dowiedzieć się na co uczulony jest pies wykonuje się badania alergiczne.
Niestety w każdym przypadku pies musi mieć stosowaną karmę hypoallergenic, dla psów alergików, a także wszystkie stosowane preparaty pielęgnacyjne muszą być skierowane dla psów alergików.
Buldog francuski rozród
Często poród buldogów francuskich jest rozwiązywany metodą cesarskiego cięcia.
W przypadku tej rasy tak naprawdę są dwie przyczyny, z powodu których poród rozwiązujemy metodą cesarskiego cięcia:
- dysproporcja dużej głowy buldogów względem tułowia, która często jest nieadekwatna do szerokości dróg rodnych,
- tak zwany syndrom jednego szczenięcia, którym obciążone są psy tej rasy.
Obecność jednego płodu powoduje zbyt słaby sygnał rozpoczęcia porodu (sygnał porodu pochodzi od płodów) w porównaniu do ciąży wielopłodowej.
W przypadku szybkiej interwencji chirurgicznej, porody przez cesarskie cięcie charakteryzują się dobrymi rokowaniami.
Dla kogo buldog francuski będzie idealną rasą psa?
Podsumowując: adopcja buldoga francuskiego musi być decyzją przemyślaną, jak zresztą kupno każdego zwierzęcia. Niestety w przypadku rasy psów buldog francuski musimy mieć na uwadze możliwość dużego prawdopodobieństwa wystąpienia wad u naszego buldożka. Niektóre psy są nimi obciążone genetycznie.
Mimo że przed zakupem buldoga francuskiego zwierzę zostanie zbadane przez lekarza weterynarii, to nie jesteśmy w stanie wykluczyć problemów u tej rasy psów w przyszłości.
Buldogi francuskie są bardzo sympatycznymi psami, dlatego pomimo obciążenia wadami genetycznymi często stają się nowym nabytkiem w wielu domach. Przedstawiciele tej rasy psów pozwalają swoim opiekunom na spędzenie wspólnych radosnych chwil przez wiele lat.
Dzień dobry.
Zawsze po przygarnięciu psa bezpieczniej jest poczekać kilka dni, aby piesek nie był zestresowany i nie przeziębił się podczas kąpieli. Jednak większość właścicieli kąpie szczeniaka od razu po wzięciu ze schroniska czy z dużej hodowli, bo faktycznie nieprzyjemnie pachną. Ważne jest jednak zastosowanie dobrej jakości szamponu dla szczeniąt, nie wolno myć psa ludzkimi mydłami czy szamponami, bo to podrażnia skórę i może wywołać świąd i łupież. Po kąpieli należy dokładnie wysuszyć pieska, najpierw ręcznikiem, a potem do sucha suszarką. Należy pamiętać o usunięciu wilgoci z uszu, najlepiej za pomocą waty, nie wolno używać patyczków higienicznych.
Pozdrawiam, lek. wet. Magda Zdanowska.
Witam , dzis i ja odebrałam swojego pupila z hodowli i mam takie pytanie czy mogę odrazu go wykapac czy jeszcze poczekać? Nie przyjemnie pachnie -.- dodam ,że ma 3 miesiące
Nasza buldozka jest przeurocza. Spokojna, grzeczna, uwielbia dzieci. Mały przytulas. Niestety dwa lata temu miała operację na dwurzedowosc rzęs, wczoraj byliśmy na konsultacji i rzeski, tym razem,, na dole wyrosły i czeka ją kolejny zabieg. Jako szczeniak miała refluks. Jest alergikiem.
Daisy z braciszkiem i siostrzyczką😊. Szefowa gangu, uparta ale strasznie kochana. Malutki przytulasek, troszczy się o swoją rodzinkę-ciągle czyści im uszy…. Oczywiście w domu rządzi….. a wie jak dopiąć swego😊
To prawda, ale gdy widzę, jak się męczą i jakie mają problemy z oddychaniem, to strasznie mi ich żal.
Jeśli taki piesek Francuz ma kochanego opiekuna który dba o niego, gotuje zapewnia weterynarza to są szczęśliwe
Dzień dobry. Cytując kompendium psów rasowych dla lekarzy weterynarii: “Dopuszczalne są wszystkie odcienie barwy płowej, od czerwonego do jasnobrązowego”. Lek. wet. Jarosław Sałek
Ja mam mieszańca buldoga francuskiego i kundelka 😊
Bawiłam się niedawno z takim pieskiem -znajomi mają -cudowny jest… M
melon to taka przylepa… gdzie my tam on. łagodny radosny pies towarzysz. z przypadłości buldozich to niegroźne chrapanie… i to chyba tyle na szczescie. 🙂
We wzorcu rasy nie ma umaszczenie brązowego.
Kazik. Cudowny, bardzo odważny i czujny. Przytulak. Uwielbia być na rękach, potrzebuje głaskania i czułości. Alergik. Nie jada kurczaka.
Katarzyna Gądek-Kukuła serdecznie dziękujemy, bardzo zależy nam na opiniach opiekunów 🙂 Pozdrawiamy
Bonni to cudowna rasa bardzo mocno kocha ❤ma serce duże, jest charakterna, wesoła lubi sie bawić cały czas, najcudowniejsza rasa mimo ze są delikatne ale wszystkie trudy pokonujemy razem z Panią weterynarz i jest super 😀
Bardzo dogłębny i pouczający materiał… buldożki to nasi ulubieńcy, zawsze tryskają pozytywną energią, ich pielęgnacja to sama przyjemność. Niestety to prawda, że nie wszyscy właściciele tej rasy przywiązują wagę do ich regularnej pielęgnacji i wizyt u psiego fryzjera / groomera. Często spotykamy się z opinią, że to psy bezobsługowe, co niestety może się odbić na ich zdrowiu.
buldog francuski stał się agresywny do przechodniów,,jaka może być przyczyna,wetereniarz stwierdził urojoną ciążę jest to możliwe?jezeli tak to co zrobić by to wyeliminować…proszę o odpowiedz co zrobić w tym przypadku
Dzień dobry.
Jeśli została stwierdzona ciąża urojona i pupilka nie jest wykastrowana, to po wyciszeniu objawów należy zdecydować się na zabieg i wykastrować pieska. Wbrew powszechnym opiniom, samice również mogą wykazywać silny instynkt obrony terytorium, mogą znaczyć teren i bronić go przed obcymi. Co więcej, każda cieczka, którą przejdzie pupilka, zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów wywodzących się z listwy mlecznej, a także ropomacicza, cyst na jajnikach, czy też ciąży urojonej. Do zabiegu koniecznie należy wykonać badanie krwi, aby upewnić się, jaki rodzaj znieczulenia będzie najlepszy dla pacjentki.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.
Witam
Mam buldoga francuskiego z chorymi uszami, jedno ucho jest mniejsze i cale wewnatrz zrośnięte ,drugie też zaczyna się powiększać, często trzepie i drapie się po uszach. Czy zabieg chirgiczny może wyeliminować skutek.
Dzień dobry,
Chirurgicznie poszerzenie wąskiego kanału słuchowego zawsze ma pozytywne efekty.
Ucho w sposób naturalny lepiej się wietrzy, łatwiej do niego aplikuje się leki, czy wykonuje profilaktyczną toaletę.
Trudno jest mi ustosunkować się do Pana pytania, bo jeśli poza wąskim kanałem słuchowym w uszach/ uchu są trudno do leczenia, lekooporne bakterie, lub pies ma zdiagnozowane atopowe zapaleni skóry to postępowanie chirurgiczne nie rozwiąże definitywnie problemu z uszami, ale na pewno ułatwi leczenie i zmniejszy ból, a być może wyeliminuje inne problemy w przyszłości jak np. uszkodzenie błony bębenkowej, zapalenie ucha środkowego.
Serdecznie pozdrawiam, lek. wet. Kinga Wojtczak