Powiadomienia
Clear all

Kamień nazębny i zapalenie dziąseł u młodego kota

Avatar of carolina
 Carolina
Nowy forumowicz Gość
Inicjator dyskusji
 

Dzień dobry, mam kota 4lata i już w wieku ok.1roku powstał kamień nazębny w związku z tym ma ciągle nawracające zapalenie dziąseł, niestety kotka nie powinna być poddawana narkozie by usunąć kamień jedynie przy dużym zaostrzeniu zapalenia dziąseł ma podawany antybiotyk po którym przechodzi, ostatnio jednak coraz częściej dochodzi do zaostrzeń i nie może mieć zbyt często podawanego antybiotyku, stosuję pastę enzymatyczną i dentisept również PLAQUEOFF ale dodany do jedzenia kotka nie zje i pytanie czy ten preparat można dodać do wody (z wodą wypije) i drugie pytanie, chciałam włączyć do higieny jamy ustnej również preparat fortan ale czytałam, że jest on dla psów i czy u kota również można stosować. Kotka jest niewielka, mniejsza niż przeciętny kot i w związku z tym dostęp do czyszczenie ząbków u niej bardziej utrudniony, higiena którą stosuję bardziej polega na nakładaniu żelu i pasty na dziąsła niż na szorowaniu ząbków

 
Opublikowany : 23/08/2021 08:12
Lekarz weterynarii katarzyna hołownia
Zaufany forumowicz Administrator
 

Dzień dobry.
Nie ma żadnego farmakologicznego środka, który usunie kamień skutecznie, nie uszkadzając dziąseł i okolicznych tkanek. Niestety, jeśli kotka ma uformowany, widoczny kamień nazębny, nie pomoże jej na tym etapie czyszczenie zębów, stosowanie past ani żadnych dodatków żywieniowych, pomoże jej tylko sanacja jamy ustnej, czyli czyszczenie zębów, wypolerowanie koron, wyczyszczenie kieszonek zębowych. Warto przy okazji wykonać zdjęcie RTG, aby upewnić się, czy korzenie zębów są prawidłowo ukształtowane, czy kotka nie ma żadnych zmian resorpcyjnych. Dopiero po przeprowadzonym zabiegu, warto wprowadzić profilaktykę. Największe znaczenie w zapobieganiu odkładania kamienia nazębnego, ma regularne codzienne czyszczenie zębów (najpierw gazikiem, płatkiem kosmetycznym, potem szczoteczką z miękkim włosiem lub szczoteczką weterynaryjną).Co do past, proszę pamiętać, że pasty enzymatyczne powinny być podane chwilę przed czyszczeniem zębów, pasty do czyszczenia – powinny być stosowane tak jak “ludzkie” preparaty. Plaq off powinien być dodawany do jedzenia, w wodzie może nie podziałać tak efektywnie. Może będzie zjedzony, jeśli zostanie podany w małej ilości pożywienia? Nie mam doświadczenia z preparatem fortan, jednak zniechęcające jest to, że nie ma żadnych substancji czynnych, opis składu jest bardzo lakoniczny.
Pozdrawiam, Katarzyna Hołownia-Olszak, lekarz weterynarii.

Forum weterynaryjne Co w Sierści Piszczy

 
Opublikowany : 25/08/2021 19:59

Odpowiedz

Twoje imię

Twój email

Tytuł *

Maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku 10MB

 

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Zalecenia lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Co Piszczy w Sierści Twojego zwierzaka?

Porady lekarzy weterynarii na Twoim mailu

+ ebook "Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota?"

Zgoda marketingowa: wyrażam zgodę, aby Co w Sierści Piszczy skontaktował się ze mną drogą mailową, korzystając z informacji podanych w tym formularzu dla celów informacyjnych, aktualizacji i marketingu. Jeśli chcesz wycofać Twoją zgodę kliknij link rezygnacji u dołu każdego wysyłanego przez nas maila. Szanujemy Twoją prywatność i dane osobowe. Tutaj znajdziesz naszą politykę prywatności i regulamin newslettera. Przesyłając ten formularz zgadzasz się, że możemy przetwarzać Twoje dane osobowe zgodnie z tymi warunkami.